Категорія 2.32
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2009 року Справа №2а-18950/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,
за участю сторін:
від позивача голова кооперативу Лісіченко В.В.
від відповідача Ніколенко К.В. (довіреність від 06.08.2009 б/н)
від третьої особи - Власов О.М. (довіреність від 21.05.2009 б/н)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
автогаражного кооперативу «Ракета»
до міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - третейського суду при Асоціації «Арбітраж»
про визнання дій щодо відмови у державній реєстрації права власності на нерухоме майно неправомірними та зобовязання зареєструвати право власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2009 року автогаражний кооператив «Ракета» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації щодо відмови у державній реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, та зобовязати міське комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації зареєструвати за автогаражним кооперативом «Ракета» право власності на нерухоме майно (гаражі), яке розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 15 травня 2008 року постійно діючим третейським судом при Асоціації «Арбітраж» прийняте рішення у справі № 03/09-2008, яким за автогаражним кооперативом «Ракета» визнано право власності на нерухоме майно (гаражі), яке розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А.
19 червня 2008 року Алчевським міським судом Луганської області за рішенням постійно діючого третейського суду при Асоціації «Арбітраж» від 15 травня 2008 року у справі № 03/09-2008 видано виконавчий лист про визнання права власності на нерухоме майно.
18 вересня 2008 року автогаражний кооператив «Ракета» звернувся до міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації з заявою про реєстрацію права власності на гаражі, які знаходяться за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, на підставі рішення третейського суду, яке є правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
Рішенням від 21 жовтня 2008 року за № 15/43-3989 міське комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації відмовило у державній реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна гаражі, які розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, на підставі того, що згідно Статуту автогаражного кооперативу «Ракета» члени кооперативу мають право здійснювати будівництво гаражів, в рішенні третейського суду немає ніяких посилань та підтверджень того, ким саме та на чиї кошти здійснювалось будівництво гаражів, які є предметом спору, питання про визнання за автогаражним кооперативом «Ракета» права власності на гаражний комплекс, який складається з 43-х гаражів, має розглядатися за участі всіх членів кооперативу або їх представників.
Позивач вважає відмову міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації у державній реєстрації права власності на нерухоме майно неправомірною, оскільки у даному випадку не було підстав для відмови у державній реєстрації права власності, передбачених ч. 1 ст. 24 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та п. 3.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07 лютого 2002 року № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445.
Крім цього, зазначає в позові позивач, рішення про відмову у державній реєстрації права власності не відповідає вимогам п. 3.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07 лютого 2002 року № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445, щодо зазначення підстав винесеного рішення.
Міське комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації позов не визнало, про що подало письмовий відзив на адміністративний позов від 06.08.2009 № 15/43-2017 (арк. справи 47-48). У відзиві на адміністративний позов відповідач просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що після 31 березня 2009 року не підлягають виконанню рішення третейських судів, прийняті до набрання чинності Закону України від 05 березня 2009 року № 1076-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів» і не виконані на день набрання чинності цим Законом, у справах, які відповідно до цього Закону не підвідомчі третейським судам.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові. Представник відповідача позов не визнав, навів заперечення, аналогічні викладеним у письмовому відзиві від 06.08.2009 № 15/43-2017. Представник третьої особи позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі.
Вислухавши представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 15 травня 2008 року постійно діючим третейським судом при Асоціації «Арбітраж» прийняте рішення у справі № 03/09-2008, яким за автогаражним кооперативом «Ракета» визнано право власності на нерухоме майно (гаражі), що розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А (арк. справи 15-21).
19 червня 2008 року Алчевський міський суд Луганської області ухвалою у справі № 6-1105/2008р. за рішенням постійно діючого третейського суду при Асоціації «Арбітраж» від 15 травня 2008 року у справі № 03/09-2008 видав автогаражному кооперативу «Ракета» виконавчий лист про визнання права власності на нерухоме майно (арк. справи 22-23).
Рішенням від 21 жовтня 2008 року за № 15/43-3989 міське комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації відмовило автогаражному кооперативу «Ракета» у державній реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна гаражі, які розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, на підставі того, що згідно Статуту автогаражного кооперативу «Ракета» члени кооперативу мають право здійснювати будівництво гаражів, а в рішенні третейського суду немає ніяких посилань та підтверджень того, ким саме та на чиї кошти здійснювалось будівництво гаражів, які є предметом спору; питання про визнання за автогаражним кооперативом «Ракета» права власності на гаражний комплекс, який складається з 43-х гаражів, має розглядатися за участі всіх членів кооперативу або їх представників.
Суд вважає рішення відповідача про відмову автогаражному кооперативу «Ракета» у державній реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна гаражі, які розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, у тому числі право власності на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо:
- заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
- нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі;
- із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта;
- подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
- заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна;
- заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Суд погоджується з доводами позивача, що міське комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації рішенням від 21 жовтня 2008 року за № 15/43-3989 відмовило автогаражному кооперативу «Ракета» у державній реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна гаражі, які розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, з підстав, які не передбачені Законом України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», що є неприпустимим та неправомірним.
Також, суд погоджується з доводами позивача щодо невідповідності рішення міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації від 21 жовтня 2008 року за № 15/43-3989 про відмову у державній реєстрації права власності вимогам п. 3.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07 лютого 2002 року № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445, щодо наявності в ньому підстав винесення рішення та правового обґрунтування.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що рішення реєстратора про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно прийнято не за формою, визначеною у додатку 6 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07 лютого 2002 року № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445.
Вищезазначене дає суду підстави для визнання дій посадових осіб відповідача неправомірними та скасування рішення про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно.
У задоволенні позовних вимог про зобовязання міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації зареєструвати за автогаражним кооперативом «Ракета» право власності на нерухоме майно (гаражі), яке розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, суд відмовляє з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8 КАС України с уд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, вирішуючи вимоги позивача про зобовязання зареєструвати право власності на нерухоме майно суд повинен керуватись тими законами, які діють на час вирішення спору.
Законом України від 05 березня 2009 року № 1076-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів», який набрав чинності 31 березня 2009 року, внесено зміни до ст. 6 Закону України від 11 травня 2004 року № 1701-IV «Про третейські суди» і з підвідомчості справ третейським судам виключено справи у спорах щодо нерухомого майна, включаючи земельні ділянки, та справи, за результатами розгляду яких виконання рішення третейського суду потребуватиме вчинення відповідних дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами та іншими суб'єктами під час здійснення ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 05 березня 2009 року № 1076-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів» не підлягають примусовому виконанню рішення третейських судів, прийняті до набрання чинності цим Законом і не виконані на день набрання чинності цим Законом, у справах, які відповідно до цього Закону не підвідомчі третейським судам.
Враховуючи вимоги п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 05 березня 2009 року № 1076-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності третейських судів та виконання рішень третейських судів» суд не знаходить правових підстав для зобовязання міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації зареєструвати за автогаражним кооперативом «Ракета» право власності на нерухоме майно (гаражі), яке розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А, на підставі рішення постійно діючого третейського суду при Асоціації «Арбітраж» від 15 травня 2008 року у справі № 03/09-2008.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (ч. 3 ст. 94 КАС України).
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 06 серпня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії посадових осіб міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації щодо відмови автогаражному кооперативу «Ракета» у реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А.
Скасувати рішення міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації від 21 жовтня 2008 року за № 15/43-3989 про відмову автогаражному кооперативу «Ракета» у реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, розташовані за адресою: м. Луганськ, вул. Тухачевського, 4-А.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь автогаражного кооперативу «Ракета» (ідентифікаційний номер 25938865, місцезнаходження: 91057, м. Луганськ, вул. Тухачевського, буд. 4) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 01 грн. 70 коп. (одна гривня сімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 11 серпня 2009 року.
Суддя Т.І. Чернявська