Рішення № 7337572, 17.12.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
17.12.2009
Номер справи
17/196
Номер документу
7337572
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.09 Справа№ 17/196

Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І.

При секретарі Хрунь І.Ю.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Прокуратура міста Львова в інтересах держави уповноваженого органу Львівської міської ради в особі ЛМКП “Львівводоканал”, м. Львів

до відповідача: Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет”, м. Львів

про: стягнення 14 423,88 грн.

Суддя У.І.Ділай

Представники :

Від прокурора: Бабій А.М. пом. прокурора.

Від позивача: Гуковський П.В. ю/к (Довіреність №36-11 від 15.09.2008р.), Коваль Р.П. ю/к (Довіреність № 36-12 від 15.09.2008р.)

Від відповідача: не зявився

Представникам прокурора та позивача розяснено права і обовязки передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Згідно клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть спору: на розгляд Господарського суду Львівської області поступила позовна заява Прокуратура міста Львова в інтересах держави уповноваженого органу Львівської міської ради в особі ЛМКП “Львівводоканал”, м. Львів до Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет”, м. Львів про стягнення 14 423,88 грн. боргу за перевищення норм якісних показників стічних вод.

Ухвалою суду від 19.10.2009р. дана позовна заява була прийнята до розгляду, судове засідання призначено на 03.11.2009р.

За клопотанням відповідача Ухвалою суду від 03.11.2009р. розгляд справи відкладався.

Представники прокурора та позивача викладені у позовній заяві вимоги підтримали. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем в порушення положень Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова та Договору № 300365 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі від 15.05.2000р. перевищено гранично допустимі концентрації забруднювальних речовин у стічних водах.

Представник відповідача в судовому засіданні 26.11.2009р. подав Відзив на позовну заяву № 514, відповідно до якого просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити. На обгрунтування викладених у відзиві заперечень відповідач зокрема зазначає, що позивачем пропущено 6 місячний строк застосування адміністративно-господарських санкцій, оскільки про факт порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів та договору позивачу стало відомо 25.09.2008р., а із позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій позивач звернувся лише 29.09.2009р.

Окрім того, у відзиві відповідач вказав, що відбір проби 19.09.2008р. проведений з відстійних вод, які утворилися через залиття території ЗУАТ “Вторкольормет” внаслідок чергового забиття каналізаційного колектору по вул.. Пластовій, 11-13 у м. Львові. Вказаний аналіз не може відображати вмісту стічних вод, які утворюються виключно в результаті діяльності ЗУАТ “Вторкольормет”, оскільки у контрольний колодязь потрапили усі стічні води з району вул.. Пластової, 11-13 у м. Львові (в тому числі з грунту, забрудненого побутовими та промисловими відходами, на ділянці прориву окрім того, було виявлене самовільне сміттєзвалище побутово-будівельних відходів, що підтверджується актами Львівської міської санітарно-епідеміологічної служби від 23.07.2008 р. та від 09.09.2008 р.).

Факт залиття території підприємства та контрольного колодязя зафіксований та підтверджується численними доказами, зокрема, про це зазначив представник ЗУАТ “Вторкольормет” на звороті Акту № 2951 від 19.09.2008р. Процедура відбору проб фіксувалася засобами відео зйомки, про що складений відповідний Акт підписаний комісійно за участю представників сусідніх промислових підприємств. Також, ЗУАТ “Вторкольормет” одержало копії Актів про залиття території вулиці Пластової, 11-13 у м. Львові, складених іншими господарюючими суб'єктами, що розташовані в даному районі. Окрім того, факт залиття території підприємства у цей період підтверджений під час наради, проведеної за участі представників Львівської міської ради, ЗУАТ “Вторкольормет”, ТзОВ “Львіввторкольормет”, ЛМКП “Львівводоканал”, ТзОВ “Укрінвестбуд” 27.11.2008р. та зафіксований у відповідному протоколі.

Таким чином, відповідач стверджує, що контрольна проба від 19.09.2008р. жодним чином не може свідчити про наявність порушення зі сторони ЗУАТ “Вторкольормет” вимог нормативно-правових актів та наявність вини останнього у такому порушенні, оскільки умови відбору проб не дозволяють зробити висновку про джерела походження забруднюючих речовин.

Для надання сторонам можливості подати додаткові докази на обгрунтування своїх вимог та заперечень в судовому засіданні 26.11.2009р. оголошувалася перерва.

В судовому засіданні 17.12.2009р. представник позивача подав заперечення на відзив Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” та просив суд задоволити позовні вимоги у повному обсязі.

17.12.2009р. відповідачем в канцелярію суду подано Клопотання №535 про відкладення розгляду справи у звязку з неможливістю забезпечити явку представника в судове засідання та необхідностю подання додаткових доказів по справі.

Суд розглянувши клопотання відповідача прийшов до висновку про його відхилення, оскільки на обгрунтування та підтвердження заявленого клопотання відповідачем не подано жодних доказів.

Враховуючи те, що суду представлено достатньо доказів для вирішення справи по суті, відповідно до ст. 75 ГПК України, справу розглянуто у відсутності представника відповідача.

В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:

15.05.2000р. між сторонами у справі укладено Договір № 300365 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі, відповідно до умов якого позивач взяв на себе зобовязання надавати послуги у забезпеченні питною водою та приймані стічних вод, а відповідач у свою чергу зобовязався сплачувати вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України. Відповідача внесено до “Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію” (№ 488 у Переліку).

У 2008р. ЛМКП “Львівводоканал” затверджено Тимчасовий ліміт № 1145 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації ЗУ ЗАТ “Вторкольормет”, який чинний від 01.01.2008р.

П. 2.2.7. Договору передбачено обовязок відповідача не перевищувати встановлені ліміти водопостачання та водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет”.

19.09.2008р. позивачем було проведено вибірковий контрольний відбір проби стічних вод відповідача, про що складено Акт № 2951. Проби для проведення головного аналізу було передано хіміко-бактеріологічній лабораторії ЛМКП “Львівводоканал”.

Як зазначається у позовній заяві проби для проведення контрольного аналізу передано відповідачу. Контрольний аналіз не проводився.

25.09.2008р. хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП “Львівводоканал” згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002р. № 292 відповідно до Акту про відбір вибіркової проби № 2951 від 19.09.2008р. оформлено Результат вимірювань № 326. В результаті проведеного аналізу встановлено, що відповідач в порушення вимог нормативно-правових актів та Договору здійснював скид стічних вод з перевищенням гранично-допустимих концентрацій забруднювальних речовин (заліза, цинку, аміаку, БСК5, жирів, завислих речовин).

Як вбачається із висновку лабораторії конценрація забруднювальних речовин у стічних водах Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” становила: заліза 5,5г/куб.м.; цинку 3,6г/куб.м.; аміаку 5,16г/куб.м.; БСК5 160,0г/куб.м.; жирів 24,0г/куб.м.; завислих речовин 188,0г/куб.м.

Згідно вимог Ліміту № 779 від 30.04.2006р. та Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 гранична норма скиду у водойми (ГДК) заліза становить 0,8г/куб.м.; цинку 1г/куб.м.; аміаку 2г/куб.м.; БСК5 15г/куб.м.; жирів 1г/куб.м.; завислих речовин 15г/куб.м.

Відповідно до п. 4.4. Договору та п. 4.2.2.6, Правил обєм відібраної води, а також обєм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в пятикратному розмірі.

Із врахуванням вищенаведених пунктів Договору та Правил позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей в сумі 14 423,88 грн., з яких 11 937,00 грн. підлягає сплаті на користь позивача та 2 486,88 грн. в дохід державного бюджету Львова (місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища).

03.12.2008р. позивач направив на адресу Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” Претензію № 2965 із проханням в місячний термін сплатити вищевказані суми.

На вищевказану претензію відповідач надав позивачу Відповідь № 483 від 22.12.2008р., в якій вказав на відсутність вини Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” у перевищенні гранично-допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах, оскільки відбір проби проведений із відстійних вод під час залиття території відповідача внаслідок забиття каналізаційного колектора.

У відповідь на заперечення відповідача позивач у листі від 31.01.2009р. вказав, що відбір проб стічних вод було здійснено з контрольного колодязя КК-1 (не затопленого), який розташований на каналізаційному випуску підприємства позначеного ідентифікаційною табличкою, як це передбачено п. 7.1.1. Місцевих Правил. Таким чином, претензія про сплату додаткової плати за скид стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу і властивостей на суму 14 423,88 грн. є обгрунтованою.

Вивчивши та оцінивши матеріали справи та подані сторонами докази в їх сукупності, заслухавши представників сторін в судовому засіданні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:

Як встановлено в процесі розгляду справи правовідносини між сторонами виникли на підставі Договору № 300365 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі від 15.05.2000р.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із положеннями п. 2.2.7. Договору відповідач зобовязався не перевищувати встановлені ліміти водопостачання та водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет”.

Відповідно до п.п. 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002р., на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

У п. 1.6. Правил передбачено, що Місцеві Правила приймання згідно з Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.

Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Згідно із п. 1.7. Правил, Водоканали встановлюють кожному конкретному підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.

У відповідності із затвердженим ЛМКП “Львівводоканал” для відповідача Тимчасовим лімітом № 1145 чинним з 01.01.2008р. та Додатком № 10.2. до Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова гранична норма скиду у водойми (ГДК) заліза становить 0,8г/куб.м.; цинку 1г/куб.м.; аміаку 2г/куб.м.; БСК5 15г/куб.м.; жирів 1г/куб.м.; завислих речовин 15г/куб.м.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач вказану норму перевищив.

П. 8.4.3. вищевказаних Правил передбачено, що у випадку порушення Правил стосовно вимог до складу і властивостей стічних вод Підприємств, що скидаються в міську каналізацію, Підприємства-порушники сплачують додаткову плату як Водоканалу за водовідведення (обчислену за підвищеним коофіцієнтом кратності), так і на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища, (п.п. 8.4.5, 8.4.9). При цьому тарифи і об'єми визначаються згідно з груповим рахунком за послуги водопостачання і водовідведення за Розрахунковий період, в якому було виявлено порушення.

Із врахуванням вищевикладеного суд вважає, що позивачем підставно нараховано відповідачу додаткову плату в розмірі 14 423,88 грн.

Щодо викладених у відзиві заперечень відповідача суд зазначає наступне:

Згідно наведеного у ст. 238 ГК України визначення адміністративно-господарські санкції це заходи організаційно-правового або майнового характеру, які застосовуються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування до суб'єктів господарювання за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності і спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Як вбачається із матеріалів справи позивачем за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках нараховано відповідачу передбачену Правилами та Договором № 300365 від 15.05.2000р. додаткову плату у пятикратному розмірі, яка не відноситься до адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, твердження відповідача щодо пропущення позивачем 6 місячного строку для стягнення заявленої заборгованості є безпідставним.

У відповідності до вимог п. 3.5.10. Правил відповідач зобовязаний був не допускати накопичення забруднювальних речовин в контрольний колодязь підприємства та здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння в контрольний колодязь випадкових забруднень, а відтак суд не приймає до уваги заперечення Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” щодо відсутності його вини у перевищенні допустимих концентрацій забруднювальних речовин у його контрольному колодязі.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи наведене, позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними наявними в матеріалах справи доказами та підлягають до задоволення.

Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача у повному обсязі.

На підставі наведеного та керуючись ст. 193 ГК України, 526 ЦК України, ст.ст.4-3, 33, 43 , 49, 78, 75, 82-84 ГПК України , суд

ВИРІШИВ :

1.Позовні вимоги задоволити.

2.Стягути з Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” (79016, м.Львів, вул. Ярослава Мудрого, 10А. Код ЄДРПОУ 00195952) на користь ЛМКП “Львівводоканал” (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64. Код ЄДРПОУ 03348471) 11 937,00 грн. боргу за перевищення норм якісних показників стічних вод.

3.Стягути з Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” (79016, м.Львів, вул. Ярослава Мудрого, 10А. Код ЄДРПОУ 00195952) в доход міського бюджету Львова Фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова (р/р № 31511921700002 за кодом бюджетної класифікації 24062100 “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності”, отримувач ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 23949066) 2 486,88 грн. за скид понаднормативних забруднень (код бюджетного доходу 24061600).

4.Стягути з Західно-Українського акціонерного товариства “Вторкольормет” (79016, м.Львів, вул. Ярослава Мудрого, 10А. Код ЄДРПОУ 00195952) в доход державного бюджету (Отримувач УДК у Личаківському р-ні м. Львова, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22389406) 144,24 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.Накази видати згідно ст.116 ГПК України.

Суддя