ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.12.09Справа №2а-14946/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді
Яковлєва С.В. , суддів Циганова Г.Ю.
Кудряшова А.М.
при секретарі Слабун О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Верховної Ради АРК
до Державного казначейства України треті особи: Головне управління Державного казначейства України в АРК
Міністерство фінансів АРК
про визнання відсутності компетенції, визнання протиправним та скасуванню наказу.
за участю представників:
від позивача – Івченко О.О. – пред-к,дов. №28-50/518 від .
від відповідача – Медведєв Ф.С. – пред-к,дов. № 18-22/432-1047 від 22.01.2009 р.
від третіх осіб - 1) Медведєв Ф.С. – пред-к, дов. № 11.0-31/39 від 05.05.2009 р.
2) Ковалева Н.В. – пред-к, дов. №17-10/1443 від 29.07.2008 р.
Суть спору: Верховна Рада АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного казначейства України (далі відповідач), в якому просила визнати відсутність компетенції (повноважень) відповідача списувати кошти з місцевих бюджетів до Державного бюджету України на підставі розпорядчого акту Кабінету Міністрів України, визнати протиправним та скасувати його наказ від 15.12.2009 р. № 507 «Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. № 1335-р» .
Від позивача 21.12.2009 р. надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він додатково просив зобов’язати відповідача здійснити повернення до бюджету АРК суми 20451075,00 грн.
У судовому засіданні, яке відбулось 28.12.2009 року, представник позивача наполягав на позовних вимогах (з урахуванням клопотання), вважав, що дії відповідача по стягненню з рахунків бюджету АРК 20451075,00 грн. не відповідають вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача у судовому засіданні 28.12.2009р. заперечував проти задоволення позовних вимог, вважав,що ним на виконання Розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. № 1335-р було правомірно здійснено стягнення до Державного бюджету України 20451075,00 грн.
Представник Головного управління Державного казначейства України в АРК надав заперечення на позов (вих. №11.0-08.4/549-12040 від 28.12.2009 р.), в яких зазначив,що стягнення 20451075,00 грн. з бюджету АРК було здійснено на виконання Наказу відповідача № 507 від 15.12.2009 р. та на підставі його телеграми від 17.12.2009 р.
Представник Міністерства фінансів АРК у судовому засіданні, яке відбулось 28.12.2009 р., надав пояснення (вих. № 13-11/2118 від 25.12.2009р.), в яких зазначив про те,що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню .
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу, суд
ВСТАНОВИВ:
Кабінетом Міністрів України 11.11.2009 р. було прийнято розпорядження №1335-р “Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору”, згідно з яким,зокрема, Державне казначейство відповідно до пункту 2 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування, виробництво та обіг підакцизних товарів" мало забезпечити стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009 N1381 "Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємствам фінансової підтримки" (п.1).
Державним казначейством України 15.12.2009 р. видано наказ № 507 «Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 року № 1335-р», яким начальник Головного управління Державного казначейства України в АР Крим був зобов’язаний забезпечити 15 грудня 2009 року стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки» в обсязі 20451075,00 грн.
На підставі розпорядження № 1 від 18.12.2009 р. на виконання зазначеного Наказу Головним управлінням Державного казначейства України в АРК було здійснено списання 20451075,00 грн. з рахунку бюджету АРК на рахунок Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади (ст.113 Конституція України).
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Організація, повноваження та порядок діяльності Кабінету міністрів України визначені в Законі України «Про Кабінет Міністрів України, у ст. 1 якого визначено Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
До основних завдань Кабінету Міністрів України належить , зокрема, забезпечення проведення бюджетної, фінансової, цінової, інвестиційної, у тому числі амортизаційної, податкової, структурно-галузевої політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування (ст. 2 Закону ) .
Згідно зі ст.19 Закону України «Про Кабінет міністрів України» його діяльність спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, природокористування, правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, протидії корупції, розв'язання інших завдань внутрішньої і зовнішньої політики, цивільного захисту, національної безпеки та обороноздатності.
Основні повноваження Кабінету Міністрів України визначені у ст. 20 Закону , згідно з яким він у сфері економіки та фінансів забезпечує,зокрема, проведення державної економічної політики, здійснює прогнозування та державне регулювання національної економіки; забезпечує розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного та соціального розвитку; забезпечує проведення державної фінансової та податкової політики, сприяє стабільності грошової одиниці України.
Засади бюджетної системи України, її структура, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються у Бюджетному кодексі України (далі БК України).
У ст.25 БК України визначено, що державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Державне казначейство України здійснює бухгалтерський облік всіх надходжень та витрат Державного бюджету України; встановлює єдині правила ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів, видає інструкції з цих питань та здійснює контроль за їх дотриманням; здійснює контроль за відповідністю платежів взятим зобов'язанням та бюджетним асигнуванням (ст.112 БК України).
Постановою КМУ № 1232 від 21.12.2005 р. затверджено Положення про Державне казначейство України (далі Положення № 1232 ).
Згідно з п.1 Положення №1232 Державне казначейство України (далі - Казначейство) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується.
Основні завдання Казначейства визначені у п. 3 Положення № 1232 , згідно з яким воно забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, що передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; в межах своїх повноважень контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства; ведення бухгалтерського обліку і складення звітності про виконання державного та місцевих бюджетів.
Згідно з п.4 Положення №1232 відповідно до покладених на нього завдань Казначейство здійснює,зокрема, розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів через систему електронних платежів Національного банку; управляє наявними фінансовими ресурсами, що ним обліковуються, у тому числі в іноземній валюті, у випадках, передбачених законодавством, надає на зворотній основі позики за рахунок тимчасово вільних коштів єдиного казначейського рахунка; провадить безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів і бюджетних установ, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Вивчивши зазначені документи , вислухавши пояснення представників учасників процесу, суд прийшов до висновку, що матеріалами справи не підтверджено відсутність у відповідача повноважень щодо списання коштів з будь-яких бюджетів на підставі розпорядчих актів Кабінету Міністрів України.
За таких обставин суд вважає, що відсутні підстави задоволення позовних вимог щодо визнання відсутності компетенції (повноважень) відповідача списувати кошти з місцевих бюджетів до Державного бюджету України на підставі розпорядчого акту Кабінету Міністрів України .
Окружним адміністративним судом АРК 27.11.2009 р. по справі № 2а-13188/09/9/0170 було прийнято рішення, відповідно до якого був визнаний протиправним та скасований п.1 Розпорядження КМУ № 1335-р від 11.11.2009 р. «Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору».
Згідно з повідомленням Севастопольського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги КМУ та Верховної Ради АРК на постанову Окружним адміністративним судом АРК від 27.11.2009 р. по справі № 2а-13188/09/9/0170 залишено без задоволення , вказану постанову – залишено без змін.
Під час розгляду справи № 2а-13188/09/9/0170 Окружним адміністративним судом 27.11.2009 р. було прийнято ухвалу про забезпечення адміністративного позову, згідно з якою Державному казначейству України до набранням рішенням по цієї справі законної сили було заборонено стягнення до Державного бюджету України за рахунок бюджету АРК сум акцизного збору, повернутих платником на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради АРК від 29.09.2009р. №1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради АРК, що стосуються надання підприємств фінансової підтримки» .
Матеріали справи свідчать про те,що відповідно до Наказу № 507 від 15.12.2009 р. «Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. № 1335-р» начальник Головного управління Державного казначейства України в АР Крим був зобов’язаний забезпечити 15.12.2009 р. стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки» в обсязі 20451075,00 грн.
На виконання зазначеного наказу 15.12.2009 р. Головне Управління Державного казначейства України в АРК звернулось до відповідача з листом , в якому просило повідомити порядок вчинення дії щодо проведення стягнення з бюджету АРК до Державного бюджету України вказаних коштів. Телеграмою від 17.12.2009 р. за № 8-06/1386-22458 відповідач повідомив про порядок виконання його Наказу № 507 від 15.12.2009 р.
Надані учасниками процесу документи свідчать про те, що Головне управління Державного казначейства України в АРК відповідно до Розпорядження №1 від 18.12.2009 р. здійснило списання 20451075,00 грн. з рахунку бюджету АРК на рахунок Державного бюджету України.
Суд, керуючись ст. 124 Конституції України, яка передбачає, що судові рішення є обов’яковими для виконання, приймаючи до уваги факти , встановлені під час розгляду справи № 2а-13188/09/9/0170, керуючись ухвалою Окружного адміністративного суду АРК про забезпечення адміністративного позову по зазначеній справі від 27.11.2009 р., беручи до уваги положення ст.117,118 КАС України, вважає , що у відповідача при виконанні п.1 Розпорядження КМУ № 1335-р від 11.11.2009 р. «Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору» були відсутні правові підстави 17.12.2009 р. приймати будь-який акти (розпорядження, накази) щодо визначення порядку стягнення до Державного бюджету України за рахунок бюджету АРК сум акцизного збору, повернутих платником на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради АРК від 29.09.2009р. №1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради АРК, що стосуються надання підприємств фінансової підтримки», вимагати вчинення дій щодо стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки».
В силу викладеного, а також з урахуванням того, що набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду АРК по справі № 2а-13188/09/9/0170, яким визнано протиправним та скасоване розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.11.2009 р. № 1335-р «Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору» в частині спонукання Державного казначейства України забезпечити стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009 N1381 "Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємствам фінансової підтримки", суд приходить до висновку, що неможна вважати правомірними дій відповідача щодо встановлення порядку виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, стягнення ним до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 «Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки» в обсязі 20451075,00 грн. було вчинено всупереч забороні, визначеної у ухвалі від 27.11.2009 р. по справі № 2а-13188/09/9/0170, без наявності законних на це підстав.
За таких обставин підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасуванню наказу відповідача від 15.12.2009 р. № 507 «Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. № 1335-р» , спонуканню його здійснити повернення до бюджету АРК суми 20451075,00 грн.
Під час судового засідання, яке відбулось 28.12.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 29.12.2009р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державного казначейства України від 15.12.2009 р. № 507«Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. №1335-р» .
3. Повернути з Державного бюджету України на рахунок бюджету АРК № 31420000500001 в ГУ ДКУ в АРК м.Сміферополь, МФО 824026 ,код ЄДРПОУ 00048001 20451075,00 грн.( Двадцять мільйонів чотириста п’ятьдесят одна тисяча сімдесят п’ять гривень 00 копійок ), перерахованих на підставі Розпорядження на перерахування коштів з рахунку бюджету АРК № 31420000500001 №1 від 18.12.2009 р.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Верховної Ради АРК (м.Сімферополь, вул. К.Маркса,18) 1.70 грн. судового збору.
5. В іншій частині позовних вимог – у позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.
Судді Циганова Г.Ю.
Кудряшова А.М.