
Справа № 758/2517/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2018 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Васильченка О. В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити дії,
В С Т А Н О В И В :
20.02.17 ОСОБА_1 пред'явила у суді позов до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просила:
- визнати протиправною відмову ЦОУ ПФУ міста Києва в перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.12.2016 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році»;
- зобов'язати ЦОУ ПФУ міста Києва здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.12.2016 на підставі постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС Донецької області від 28.11.2016 року № 22165/М/05-22-05-13 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90% посадового окладу працюючого начальника відділу податкової інспекції.
Позовна заява обґрунтована посиланням на те, що 16.12.2016 позивач звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
Проте, листом від 05.01.2017 позивачу було відмовлено, оскільки п. 4 постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 і постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 - виключне, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, а також Постановою ПФУ № 15-2 від 04.09.2016 внесення зміни в Постанову ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2-а-4753/09/2670», яку зареєстровано в Мінюсті України 26.09.2013 року - виключена довідка про заробітну плату непрацюючим державним службовцям.
Таку відмову позивач вважає протиправно та просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням.
Ухвалою суду від 27.02.2018 розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження.
У визначений ухвалою суду строк, від відповідача відзиву не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач з 02.02.2011 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України «Про державну службу».
16.12.2016 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з підстав підвищення зарплати державних службовців згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
Листом від 20.01.2017 № 1006/05 позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії з підстав того, що п. 4, постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям - виключний, на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013.
Крім того, Постановою ПФУ № 15-2 від 04.09.2016 внесено зміни в Постанову ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2-а-4753/09/2670», яку зареєстровано в Мінюсті України 26.09.2013 року, а саме:
виключено Довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію;
виключено Довідку про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію. (а.с. 10)
Відповідно до Довідки Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції від 02.02.2011, загальний стаж держслужби ОСОБА_1 становить 21 рік 9 місяців 29 днів. (а.с. 12)
Згідно Довідки виданої Слов'янською ОДПІ ГУ ДФС Донецької області від 28.11.2016 року № 22165/М/05-22-05-13, заробітна плата за посадою начальника відділу з 01.05.2016 становить загалом 9028 грн. 18 коп. (а.с. 13)
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу».
У відповідності до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно норм статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положеннями статті 37-1 цього Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям був визначений у п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
З 01 травня 2016 року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» № 889-VIII (далі - Закон №889), відповідно до статті 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Постановами Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року № 292 та «Питання оплати праці працівників державних органів» № 15 від 18.01.2017 змінено розмір посадових окладів державних службовців, надбавки за ранг з 01.05.2016 та 01.01.2017 (відповідно).
У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889), положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в частині права на перерахунок пенсії втратили чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № 889, який набрав чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Натомість, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, відмова відповідача відповідає волі законодавчого органу влади щодо позбавлення права пенсіонерів на перерахунок пенсії державного службовця з 01.05.2016.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України» суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 241-246 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити дії, відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги (зважаючи на п. 15.5 Перехідних положень КАС України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Суддя О. В. Васильченко