Постанова № 73077147, 21.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
344/12692/17
Номер документу
73077147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/126/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

ОСОБА_1,

з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2017 року (прийняту у місті Івано-Франківську суддею Татаріновою О.А. о 13:59 год.) в адміністративній справі № 344/12692/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити дії,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якому з урахуванням збільшення позовних вимог просила:

- визнати дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні протиправними.

- зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми її пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’яз-кове державне соціальне страхування, а саме: у 2014 році матеріальної допомоги у сумі 4432 грн та одноразової премії в сумі 870 грн 02 коп.; у 2015 році матеріальної допомоги у сумі 4868 грн, одноразової премії у сумі 2294 грн 07 коп., одноразову премію у сумі 208 грн 55 коп. та компенсацію за невикористану відпустку у сумі 3041 грн 36 коп.; у 2016 році одноразової премії у сумі 203 грн 05 коп., матеріальної допомоги у сумі 2600 грн, компенсації за невикористану відпустку у сумі 3952 грн та одноразової грошової допомоги у сумі 40560 грн та виплачувати її надалі до втрати права на таку пенсію.

Позов обґрунтовувала тим, що їй з липня 2016 року призначено пенсію по інвалідності. 26.05.2017 вона звернулася із заявою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії, щоб врахувати одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Проте, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило ГУ ПФУ в Івано-Франківсь-кій області, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що матеріальні допомоги, одноразові премії, компенсація за невикористану відпустку не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими(щорічними) заохочувальними та компенсаційними виплатами та не входять до складових грошового забезпечення, визначених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі – Закон № 2262-XII).

Крім того, зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити.

Як встановлено судом, з липня 2016 року ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААІ № 941684, виданим Пенсійним Фондом України 30.11.2016 р. (а.с.6) і вона отримує пенсію у відповідності до положень Закону № 2262-XII.

26.05.2017 ОСОБА_2 звернулася з заявою до відповідача про проведення перерахунку її пенсії.

Листом від 30.05.2017 за № 396/Ш-15 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило позивачу, що пенсія призначена згідно з чинним законодавством і для перегляду її розміру немає законних підстав.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач оскаржив їх до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що зазначені виплати входять до грошового забезпечення позивача, що він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, і мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції частково правильними, виходячи з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно зі статтею 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення військовослужбовців, входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер , премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат, (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В матеріалах справи містяться копії довідок МВС України в Івано-Франківській області № Ш-163/108/01/29-2017 та Ш-164 від 02.11.2017 про суми нарахованих та виплачених матеріальної допомоги, одноразової премії, компенсації за невикористану відпустку, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, одноразова премія, компенсація за невикористану відпустку, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури грошового забезпечення.

Також в довідці Ш-164 від 02.11.2017 зазначено, що позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу згідно наказу № 207 о/с(при звільненні) в сумі 40560 грн 00 коп.

Правові підстави для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні встановлені статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та статтею 9 Закону № 2262-XII і пов’язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з доводами апелянта про те, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту.

За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову.

Керуючись ст.ст.229, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Фран-ківській області задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 29 листопада 2017 року в адміністративній справі № 344/12692/17 скасувати.

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 у перерахунку з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, неправомірними.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії ОСОБА_2 з часу її призначення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме: у 2014 році матеріальної допомоги у сумі 4432 грн та одноразової премії в сумі 870 грн 02 коп.; у 2015 році матеріальної допомоги у сумі 4868 грн, одноразової премії у сумі 2294 грн 07 коп., одноразової премії у сумі 208 грн 55 коп. та компенсації за невикористану відпустку у сумі 3041 грн 36 коп.; у 2016 році одноразової премії у сумі 203 грн 05 коп., матеріальної допомоги у сумі 2600 грн, компенсації за невикористану відпустку у сумі 3952 грн.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_1 Постанова в повному обсязі складена 28 березня 2018 року.