
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12215/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
ОСОБА_1,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року (прийняту у м. Луцьку суддею Ксензюком А. Я.; складену у повному обсязі 20 листопада 2017 року) в адміністративній справі № 803/1400/17 за позовом ОСОБА_2 до управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив визнати неправомірними дії керівництва управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації (далі – Управління) щодо непроведення його преміювання за період з грудня 2016 року по липень 2017 року та зобов’язати начальника Управління здійснити донарахування та виплату йому премій та надбавок в сумі 11 180 грн 50 коп. за вказаний період.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що вказані дії відповідача про ненарахуванню йому премій та надбавок суперечать приписам Закону України «Про державну службу» та Положення про преміювання державних службовців управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації, затвердженого наказом управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації від 10 листопада 2016 року № 21, та здійснені за відсутності для цього фактичних підстав.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із зазначеною постановою, її оскаржив ОСОБА_2, який вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте на невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи та з порушенням норм матеріального права. Тому просив скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує загалом тими ж обставинами, що й вимоги позовної заяви.
У судовому засіданні апелянт та його представник підтримали вимоги апеляційної скарги із аналогічних підстав; просили апеляційну скаргу задовольнити. Представники відповідача, вважаючи рішення суду першої інстанції законним і обгрунтованим, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з Управлінням з 08 липня 2004 року, коли був призначений на посаду начальника інспекції з контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів Державного управління та природних ресурсів в Волинській області; 19 листопада 2014 року позивач призначений на посаду начальника відділу з комплексного управління біоресурсів та природно-заповідної справи Управління, а 11 серпня 2017 року звільнений із займаної посади за угодою сторін.
Із наказів Управління від 23.12.2016 № 40-ос, від 29.03.2017 № 7-ос та від 25.07.2017 видно, що у грудні 2016 року, березні 2017 року та липні 2017 року позивачу не було виплачено премію; а із наказів Управління від 26.01.2017 № 2-ос та від 20.04.2017 № 9-ос видно, що керівником у січні 2017 року, квітні – червні 2017 року йому не була встановлена надбавка за інтенсивність праці.
Вважаючи, що такі нарахування і виплати йому було вчинено безпідставно, позивач оскаржив такі дії Управління до суду.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції обгрунтовував його тим, що що прийняття рішення про преміювання державного службовця є правом відповідного керівника, а не його обов’язком, а приводом для реалізації такого права є факти якісного виконання посадових обов’язків. Водночас, наявні у матеріалах справи докази не підтверджують належне виконання позивачем завдань, визначених Положенням про управління екології та природних ресурсів Волинської облдержадміністрації, його посадовою інструкцією, а також дорученнями керівництва управління та безпосереднього керівника.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.
Заробітна плата, відповідно до статтей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», це – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата – це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Разом з тим, частинами другою – третьою статті 50 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державного службовця складається з:
1) посадового окладу;
2) надбавки за вислугу років;
3) надбавки за ранг державного службовця;
4) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;
5) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;
6) премії (у разі встановлення).
За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать:
1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.
Згідно із частиною п’ятою статті 52 цього Закону премії виплачуються в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.
Типове положення про преміювання затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Встановлення премій державним службовцям здійснюється керівником державної служби відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання у відповідному державному органі, погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).
На виконання цих приписів наказом управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації за № 21 від 10.11.2016 було затверджено Положення про преміювання державних службовців управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації (далі – Положення).
Пунктом 3 – 5 Розділу І Положення визначено, що державним службовцям можуть встановлюватись такі види премій: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску в загальний результат роботи управління.
Вид преміювання, передбаченого підпунктом 2 цього пункту, визначає начальник управління (у разі його відсутності – заступник начальника управління) залежно від особливостей виконання функцій і завдань, покладених на управління.
Встановлення премій державним службовцям проводиться начальником управління відповідно до затвердженого Положення, розробленого згідно з Тимчасовим положенням про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів).
Розмір премії державного службовця встановлюється начальником управління (у разі його відсутності – заступником начальника управління) з погодженням з головою обласної державної адміністрації шляхом видання відповідного наказу.
Згідно із пунктом 2 Розділу ІІ Положення розмір місячної або квартальної премії державного службовця залежить від його особистого внеску в загальний результат роботи управління з урахуванням таких критеріїв: 1) ініціативність у роботі; 2) якість виконання завдань, визначених Положенням про управління екології та природних ресурсів Волинської облдержадміністрації, його посадовою інструкцією, а також дорученнями керівництва управління та безпосереднього керівника державного службовця; 3) терміновість виконання завдань; 4) виконання додаткового обсягу завдань (участь у провадженні національних реформ, роботі комісії, робочих груп тощо).
Положенням про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15, встановлено, що керівники державної служби в державному органі мають право встановлювати державним службовцям у межах економії фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати.
До додаткових стимулюючих виплат державним службовцям належать надбавки: 1) за інтенсивність праці; 2) за виконання особливо важливої роботи.
Надбавка за інтенсивність праці та надбавка за виконання особливо важливої роботи встановлюються державним службовцям у відсотках до посадового окладу.
Надбавка за інтенсивність праці встановлюється державним службовцям з урахуванням таких критеріїв: 1) якість і складність підготовлених документів; 2) терміновість виконання завдань, опрацювання та підготовки документів; 3) ініціативність у роботі.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи надбавки скасовуються або їх розмір зменшується (пункти 2 – 5, 9 цього Положення).
Як видно із матеріалів справи, підставами для невиплати премій позивачу були, зокрема:
- видача ним для ТОВ «Шацьке мисливське господарство» дозволу від 26.12.2016 за № 14 на проведення вибіркового діагностичного відстрілу дикого кабана у кількості п’ятнадцяти особин з порушенням вимог чинного законодавства, при тому, що заява на відстріл не містила вказівки на кількість особин кабана, що підлягає діагностичному відстрілу; необхідної кількості бланків актів діагностичного відстрілу; містила прохання про надання дозволу на відстріл в рахунок ліміту наступного року і до неї не були долучені необхідні додатки – ліміт добування мисливських тварин та розпорядження головного державного інспектора ветеринарної медицини;
- розгляд з порушенням законодавства клопотання ДП «Цуманське лісове господарство» від 17.08.2016, при тому, що такий документ не був зареєстрований в Управлінні і не містив резолюції керівника;
- невиконання доручення керівника з приводу виконання листа директора Київського еколого-культурного центру ОСОБА_6, який надійшов 24.03.2017; безпідставне передоручення завдання іншій особі та відсутність контролю за його виконанням;
- невиконання доручення керівника щодо розгляду клопотання ДП «Ківерцівське ЛГ» щодо проведення очистки лісу від захаращення; безпідставне і несвоєчасне передоручення виконання цього завдання іншій особі;
- неналежна робота з вхідною/вихідною кореспонденцією; відсутність її візування та котролю за нею;
- перебування позивача у відпустці у червні – липні 2017 року, що виключає нарахування йому премій.
Підставами для невстановлення надбавок за інтенсивність праці, крім того, були, зокрема, відсутність у роботі позивача ініціативності у роботі, терміновості у виконанні поставлених керівником завдань та допущення погіршення якості роботи як ним особисто, так і очолюваної ним інспекції, про що зокрема, свідчать листи, адресовані заступнику голови Волинської ОДА, Державної екологічної інспекції у Волинській області від 11.04.2017 та 12.05.2017.
Вказане свідчить про неналежне виконання позивачем службових завдань та своїх посадових обов’язків, що мало наслідком непроведення позивача у відповідні періоди та невстановлення йому надбавок за інтенсивність праці.
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року в адміністративній справі № 803/1400/17 – без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_7 судді ОСОБА_8 ОСОБА_9 Постанова складена у повному обсязі 28 березня 2017 року.