Ухвала суду № 73015952, 26.03.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
824/21/17-а
Номер документу
73015952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

26 березня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/21/17-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лелюка О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

представника Головного управління ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_1 та представника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а за позовом Кам'янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДФС в Хмельницькій області звернулось до суду із заявою, в якій просить поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а.

В обгрунтування поданої заяви вказано, що 17 січня 2017 року Чернівецьким окружним адміністративним судом прийнято постанову по справі №824/21/17-а, яка набрала законної сили 10 квітня 2017 року.

Зазначено, що після неодноразових звернень до суду, 02 березня 2018 року судом виданий виконавчий лист по справі, яким встановлено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання – 10 липня 2017 року.

Заявник вказував, що враховуючи те, що виконавчий лист по цій справі виданий стягувачу 02 березня 2018 року, а строк пред'явлення його до виконання сплинув 10 липня 2017 року, виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду не можливе без поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки інших способів виконання судового рішення законом не передбачено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених в заяві про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а.

Представник відповідача залишив вирішення питання про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання на розсуд суду.

Розглянувши заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що в провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом Кам'янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення заборгованості.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, буд.43, Першотравневий район, м. Чернівці) кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 463788,95 грн з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2017 року апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці про стягнення заборгованості повернуто особі, яка її подала.

Листом №5714/10/22-09-10-08 від 02 жовтня 2017 року Камянець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулась до суду, в якому просила суд видати виконавчий лист у справі №824/21/17-а. Разом із цим, просила надіслати на адресу інспекції копію судового рішення по вказаній справі з відміткою про набрання законної сили.

Листом за вихідним №824/21/17-а/3416/2017 від 09 жовтня 2017 року в.о. начальника відділу ОСОБА_3 на запит від 02 жовтня 2017 року №5714/10/22-09-10-08 повідомив Камянець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області про направлення копії постанови від 17 січня 2017 року по справі №824/21/17-а. Щодо видачі виконавчого листа повідомив, що відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2013 року №1484/12/13-13 чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому, органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються. Відповідно в розглядуваних випадках немає підстав для відкриття виконавчого провадження в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження". З огляду на це в адміністративних судів відсутні підстави для видачі виконавчих листів про примусове виконання судових рішень у порядку статтей 257 та 258 Кодексу адміністративного судочинства України, тому що процедура погашення податкового боргу є самостійною процедурою, яка регулюється окремими нормами, а саме Податковим кодексом України, а не законодавством про виконавче провадження.

Листом №6590/10/22-09-10-08 від 18 грудня 2017 року Камянець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулась до суду, в якому з метою виконання рішення суду та забезпечення надходження коштів до бюджету просила суд видати виконавчий лист у справі №824/21/17-а.

Листом за вихідним №824/21/17-а/4579/2017 від 28 грудня 2017 року в.о. начальника відділу ОСОБА_3 на запит від 18 грудня 2017 року №6590/10/22-09-10-08 повідомив Камянець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області, що відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2013 року №1484/12/13-13 чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому, органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються. Відповідно в розглядуваних випадках немає підстав для відкриття виконавчого провадження в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження". З огляду на це в адміністративних судів відсутні підстави для видачі виконавчих листів про примусове виконання судових рішень у порядку статтей 257 та 258 Кодексу адміністративного судочинства України, тому що процедура погашення податкового боргу є самостійною процедурою, яка регулюється окремими нормами, а саме Податковим кодексом України, а не законодавством про виконавче провадження.

Листом №5053/10/22-01-17-01-18 від 22 лютого 2018 року Головне управління ДФС у Хмельницькій області звернулось до голови Чернівецького окружного адміністративного суду ОСОБА_4, в якому просило роз'яснити порядок виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року по справі №824/21/17-а.

Згідно листа №01-22/971/2018 від 05 березня 2018 року, голова Чернівецького окружного адміністративного суду ОСОБА_4 повідомила Головне управління ДФС у Хмельницькій області, що відповідно до положень статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з боржників, рахунки яких відкрито в органах Казначейства регулюється Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України віл 03 серпня 2011 року № 845 (далі - Порядок №845).

Пунктом 2 Порядку №845 визначено, зокрема, що боржником - визначені в рішенні при стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

Пунктом 3 Порядку №845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

В листі зазначено, що враховуючи викладене та зважаючи на надходження до суду заяв Кам'янець Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про видачу виконавчого листа з метою подальшого виконання рішень суду, які набрали законної сили, Чернівецьким окружним адміністративним судом підготовлено та направлено на адресу стягувача належним чином оформлені виконавчі документи.

Крім цього, звернено увагу на положення статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", яким визначено строки пред'явлення виконавчих документів до виконання.

Частиною першою та другою статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Строки, зазначені в частині першій статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Повідомлено, що у випадку якщо строк для пред'явлення виконавчих листів до виконання минув, то у відповідності до статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувач маєте право звернутись до суду із заявами про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Як вбачається із матеріалів справи, 02 березня 2018 року Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №824/21/17-а. Згідно даного листа судове рішення по справі набрало законної сили 10 квітня 2017 року. Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 10 липня 2017 року.

19 березня 2018 року Головне управління ДФС у Хмельницькій області звернулось до суду із заявою про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а.

Вирішуючи вказану заяву, варто зазначити наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ ).

Статтею 1 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 2 Закону №1404-VІІІ виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до статті 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Частиною першою статті 15 Закону № 1404-VIII встановлено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Частиною першою статті 12 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Відповідно до частини шостої статті 12 Закону № 1404-VIII стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно частини першої та другої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Враховуючи наведені норми матеріального і процесуального права та беручи до уваги неодноразові звернення Кам'янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (стягувача по справі №824/21/17-а) до суду про видачу виконавчого листа, суд приходить до висновку, що отримання Кам'янець-Подільською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області виконавчого листа по справі №824/21/17-а після закінчення строку для пред'явлення його до виконання є поважною причиною пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Відтак, подана Головним управлінням ДФС в Хмельницькій області заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 248, 376 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В :

Заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області задовольнити.

Поновити стягувачу пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/21/17-а за позовом Кам'янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення заборгованості.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Ухвала у повному обсязі складена 28 березня 2018 року.

Суддя О.П. Лелюк