Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 грудня 2009 року справа № 2а-19426/09/1270
приміщення суду, зал судових засідань № 9 за адресою: м. Донецьк бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Юрченко В.П.
суддів: Горбенко К.П., Лях О.П.
при секретарі судового засідання:
за участю сторін:
від позивача:
від відповідача: Барбаш Л.О.
Зуева С.В.
Нікітіна Ю.В. розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2009 року по адміністративній справі № 2а-19426/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до Державної інспекції з енергозбереження про Визнання незаконними дій та визнання недійсною постанови № 18-12/123-1 від 7 серпня 2008 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2009 року було відмовлено Відкритому акціонерному товариству «Краснодонвугілля» до Державної інспекції з енергозбереження про визнання незаконними дій начальника територіального управління Державної інспекції по енергозбереженню в Луганській області щодо винесення постанови № 18-12/123-1 від 7 серпня 2008 року та визнання її недійсною із зазначенням про правомірність винесення постанови про застосування до відповідача підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, надав апеляційну скаргу, в якій посилаючись не неповноту зясування обставин у справі, допущення порушень застосування положень статті 11 та 17 Закону України «Про енергозбереження», порушення порядку прийняття відповідачем постанови просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача просив відмовити в її задоволені.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши наявні в матеріалах справи документи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Краснодонвугілля» зареєстровано та обліковується в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32363486.
У серпні 2008 року територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було проведено комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів структурного підрозділу ЦЗФ «Дуванська» ВАТ «Краснодонвугілля», за наслідками проведення якої був складений акт № 123 від 7 серпня 2008 року.
Перевіркою встановлено нераціональне (неефективне) використання ПЕР по фабриці із-за недодержання технологічної дисципліни (низький коефіцієнт потужності енергетичної системи фабрики) склало: електроенергія 103934 кВтг на суму 40482.29 грн.
7 серпня 2008 року Територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження у Луганській області винесений припис, в якому були зазначені заходи, направленні на усунення встановлених порушень при проведенні перевірки та термін їх усунення.
7 серпня 2008 року Начальником Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було винесено Постанову № 18-12/123-1 (арк. справи 17), якою на підставі Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29 червня 2000 року, Порядком проведення перевірок, затвердженого Наказом Державного комітету з енергозбереження № 64 від 04 серпня 2000 року, статті 11 закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 1993 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 1071 від 07 липня 2000 року до позивача було застосовано підвищену плату за виявлені перевитрати паливно-енергетичних ресурсів з електроенергії у кількості 103934 кВтг у розмірі 80964.58 грн.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1039 від 29 червня 2000 року, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується. Інспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Інспекція для реалізації покладених на неї завдань утворює за погодженням з Головою НАЕР територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Інспекції.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про енергозбереження" на позивача покладені функції щодо здійснення контролю у сфері енергозбереження. До повноважень Інспекції за змістом положення про Державну інспекцію з енергозбереження, віднесено прийняття участі у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження, виконання відповідно до законодавства контрольно-наглядових функцій щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях (далі - підприємства) незалежно від форми власності та підпорядкованості визначений Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 4 серпня 2000 року.
Перевірки підприємств проводяться державними інспекторами з енергозбереження (далі - інспектори). При здійсненні перевірки інспектори повинні мати службове посвідчення, доручення на перевірку та програму перевірки. Про проведення планової перевірки територіальні органи Інспекції не пізніше як за 10 днів до її початку повідомляють у письмовій формі керівництво підприємства.
Пунктом 12 зазначеного Порядку проведення перевірок за результатами перевірки інспектор складає акт (додаток 1). У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством (додаток 2). Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося.
Відповідно до пункту 15 зазначеного порядку рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати.
Щодо посилань апелянта на неправомірність застосування до нього підвищеної плати за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про енергозбереження» економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Розділом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02 вересня 1993 року передбачено, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсіву двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Як вбачається із змісту акту перевірки, причиною перевитрат позивачем електроенергії став низький коефіцієнт потужності системи електропостачання фабрики.
Перевитрати електроенергії в електричних мережах з рахунок відхилення коефіцієнта потужності від величини нормативного (граничного) значення визначаються згідно Методики визначення неефективного використання ПЕР», перезатвердженої наказом НАЕР від 13.12.2006 року. На підставі зазначеної Методики, відповідачем здійснено розрахунок нераціонального (неефективного) використання електроенергії на суму 40482.29 грн.
В установленому законом порядку зазначена Методика не перевірена Міністерством юстиції України та не внесена в Державний реєстр нормативно-правових актів.
Крім того, колегія суддів вважає, що зазначена Методика застосована до спірних відносин безпідставно, як неналежна, оскільки визначенні та розрахунок втрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах вугільної промисловості здійснюється відповідно до Методики, затвердженої наказом НАЕР від 6 грудня 2007 року №161 і впровадженою в практику наказом Держінспекції з енергозбереження від 25 грудня 2007 року № 254.
Також, колегія суддів вважає безпідставними доводи відповідача, що Методика № 89 не потребує державної реєстрації з посиланням на лист Міністерства юстиції України від 16.11.2001 року. Зазначеним листом, підписаним заступником Державного секретаря, повідомлено, що Методика № 113 від 26.10.2001 року не потребує реєстрації. Тобто, Методика № 89 яка перезатверджена 13.12.2006 року, містить ряд змін та відмінностей від Методики № 113, але вона до Міністерства юстиції України для перевірки не направлялась, в Державному реєстрі не зареєстрована, проте використовується відповідачем для розрахунку адміністративно-господарських санкцій.
Крім того, спірна постанова № 18-12/123-1 від 07.08.2008 року прийнята з посиланням на статтю 11 Закону України «Про енергозбереження».
Статтею 11 зазначеного Закону визначені е кономічні заходи для забезпечення енергозбереження, які передбачають, в тому числі і введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами (пункт «е»). В спірній постанові взагалі не зазначено, яким пунктом керувався відповідач при її прийнятті. Крім того, розрахунок підвищеної плати здійснено не у відповідності з пунктом «е», тобто не « у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами», а відповідно до Методики, що є грубим порушенням цього Закону.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про неправомірність застосування відповідачем підвищеної плати за заявлені перевитрати паливно-енергетичних ресурсів на підставі п. е статті 11 Закону України «Про енергозбереження», що є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2009 року у справі № 2а-19426/09/1270 задовольнити частково.
Скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2009 року у справі № 2а-19426/09/1270.
Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Краснодонвугілля» задовольнити частково.
Визнати недійсною постанову територіального управління державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 7 серпня 2008 року №18-12/123-1 «Про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів».
У іншій частині позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошені в судовому засіданні 21 грудня 2009 року, повний текст постанови складено 25 грудня 2009 року.
Головуючий: В.П.Юрченко
Судді: (підписи) К.П.Горбенко
О.П.Лях