ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2009 року №22-а-19059/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Олендера І.Я.,
суддів: Заверухи О.Б., Старунського Д.М.,
при секретарі судового засідання Поворознику Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2008 року в справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Галицька Мрія» до державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 24.01.2008 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2008 року Фермерське господарство «Галицька Мрія» звернулось до суду з позовом до державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області, в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення - рішення № форми «Р» №0000012301/0 від 24.01.2008 року .
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2008 року позовні вимоги задоволено повністю та скасовано податкове повідомлення-рішення Коломийської обєднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області №0000012301/0 від 24.01.2008 року, яким Фермерському господарству «Галицька Мрія» визначено суму податкового зобовязання з єдиного податку у розмірі 70494, 30 грн., в тому числі 50353, 6 грн. за основним платежем та 20140, 7 за штрафними (фінансовими) санкціями .
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що з укладеного договору між позивачем та фізичною особою ОСОБА_1 вбачається, що позивач отримав поворотну фінансову допомогу, такий договір містив всі необхідні реквізити, як-то сума допомоги, термін на який така надається, а відтак оскільки така поворотна фінансова допомога підлягала поверненню, то позивач правомірно не включив її до обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач державна податкова інспекція у Косівському районі Івано-Франківської області подав апеляційну скаргу в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що неповністю зясовано обставини, які мають суттєве значення, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, які суд вважає встановленими, чим порушено норми матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст 9, 10, 86 КАС України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 року із змінами та доповненнями .
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні проти заперечив доводи апеляційної скарги, та просить постанову суду першої інстанції залишити без задоволення.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що працівниками державної податкової інспекції у Косівському районі Івано-Франківської області проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт №16/2301/34701591 від 17.01.2008 року яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 70494,30 грн.
Дане податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000012301/0 винесено з посиланням на ст. 1 Указу Президента України від 03.07.1998 року «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» та підпункт «б» п.п. 4.2.2 ст. 4 та п.п. 17.1.1, п.п. 17.1.2. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» .
З матеріалів справи вбачається, що в вищевказаному акті перевірки, головою Фермерського господарства «Галицька Мрія» - Моравським А.В. в першому кварталі 2007 року для придбання комбайна у ПП «Пальміра» на розрахунковий рахунок було внесено поворотну фінансову допомогу в сумі 503462,00 грн. згідно квитанцій №1 від 20.02.2007 року на суму 250050,00 грн., №2 від 07.03.2007 року на суму 39125,00 грн., №3 від 05.03.2007 року на суму 114850 грн. та №1 від 06.03.2007 року на суму 74437,00 грн.
Розглядаючи спір та приймаючи постанову про задоволення позову суд першої інстанції підставно і обґрунтовано виходив із вимог п.п. 1.22.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» де зазначено, що поворотна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податку у користування на визначений строк, без нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.
Статтею 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» визначено, що виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг) .
07.02.2007 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством «Галицька Мрія» укладено договір, відповідно до якого останнім отримано безвідсоткову поворотну фінансову допомогу в сумі 503462,00 грн. терміном на один рік (а.с. 33).
Судом першої інстанції правильно встановлено, що відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність іншій стороні (покупцю), а покупець приймає чи зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Таким, чином зі змісту вказаної норми вбачається, що при реалізації мають передаватись права власності від продавця до покупця, при цьому відбувається компенсація між покупцем та продавцем в грошовій формі.
Отже на поворотну фінансову допомогу право власності позичальнику не переходить, оскільки майно буде повернено, при цьому не виплачується винагорода за користування наданою допомогою, а тому така поворотна фінансова допомога не може вважатись виручкою від реалізації, на що правильно вказав суд першої інстанції.
Також, позивач правильно в своїх запереченнях вказує на те, що дані для розрахунку єдиного податку беруть з Книги обліку доходів і витрат, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 12.10.1999 року № 554 «Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат субєкта малого підприємництва», і оскільки згідно такого до позареалізаційних доходів включаються кошти, належні підприємству платнику єдиного податку, то поворотна фінансова допомога не може ідентифікуватись, як позареалізаційний дохід, а відтак вона не може бути обєктом обкладення єдиним податком.
Таким чином, відповідачем не правомірно визначено для позивача податкове повідомлення-рішення №0000012301/0 від 24.01.2008 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з єдиного податку у розмірі 70494, 30 грн., в тому числі 50353, 6 грн. за основним платежем та 20140, 7 за штрафними (фінансовими) санкціями та не доведено нормативного обґрунтування правомірності віднесення спірних відсотків банку в сумі 7, 40 грн. до виручки, яка є обєктом оподаткування єдиним податком.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Косівському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2008 року по справі № 2-а-561/08 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий :
Судді : Олендер І.Я.
Заверуха О.Б.
Старунський Д.М
Повний текст ухвали складено 27.11.2009р.