Головуючий у 1 інстанції суддя Чернявська Т. І.
Суддя-доповідач Міронова Г. М.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2009 року справа № 2-а-24021/09/1270
зал судових засідань № 10 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Міронової Г. М.
суддів: Старосуд М. І.
Василенко Л. А.
при секретарі судового засідання Чурікової Я. О.
за участю представників від:
позивача не зявився,
відповідача не зявився,
третьої особи не зявився,
розглянувши у відкритому судовому
засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 27 липня 2009 року
по адміністративній справі № 2-а-24021/09/1270 (суддя Чернявська Т. І.)
за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
до приватного підприємства «УКРТОРГСФЕРА ТПК»
за участю третьої особи Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради
про визнання запису про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності
недійсним та припинення юридичної особи, - ВСТАНОВИЛА:
1 липня 2009 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 3-4) до приватного підприємства «УКРТОРГСФЕРА ТПК» про визнання недійсним запису від 28 квітня 2009 року реєстр. № 1382102 0000 016235 про державну реєстрацію ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК», код 36485416, припинити юридичну особу ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК», м. Луганськ, вул. Оборонна, буд. 30, кім. 412.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду (арк. спр. 27-29) від 27 липня 2009 року адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську був задоволений частково, а саме припинено юридичну особу приватне підприємство «УКРТОРГСФЕРА ТПК», код ЄДРПОУ 36485416, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 1382102 0000 016235 від 28 квітня 2007 року, що розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонна, буд. 30, кім. 412, в іншій частині позовних вимог було відмовлено.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 33-36) позивач просив скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та неповним зясуванням обставин, які мали значення для справи, та постановити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Сторони та третя особа були належним чином повідомлені про дату та час слухання, проте своїм правом бути присутніми на судовому засіданні не скористалися.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Позивач Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція м. Луганська є суб'єктом владних повноважень, створена та діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року.
Згідно інформації Управління державної реєстрації та міського реєстру від 27 липня 2009 року та довідки державного реєстратора (арк. спр. 5-6, 21-23) приватне підприємство «УКРТОРГСФЕРА ТПК» було зареєстровано 28 квітня 2009 року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 1382 102 0000 016235 та видано свідоцтво про державну реєстрацію (арк. спр. 11). Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державному реєстратору для проведення державної реєстрації були надані наступні документи: реєстраційна картка, рішення власника про створення підприємства від 23 квітня 2009 року, статут, документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору, довіреність від 23 квітня 2009 року. Документи подавалися представником засновника та директора Хмельова Є. В. за довіреністю ОСОБА_4 Справжність підпису засновника на статуті та довіреності підтверджена нотаріально. Документи були подані для проведення державної реєстрації ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК» у повному обсязі та відповідали вимогам діючого законодавства, тому, як зазначає державний реєстратор, підстав для відмови у реєстрації не було. 1 червня 2009 року державним реєстратором був внесений запис № 1382143 0001 016235 про відсутність ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК» за місцезнаходженням, оскільки повідомлення повернулося поштою. Позивачем докази того, що реєстрація була здійснена державним реєстратором з порушенням вимог законодавства до справи не надані.
Згідно довідки Ленінської МДПІ у м. Луганську, на податковому обліку в якій перебуває ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК», податкова звітність підприємством не подавалася. При поданні позову Ленінська МДПІ у м. Луганську просила визнати недійсним запис про державну реєстрацію та припинити юридичну особу ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК», зазначаючи про те, що засновник та директор підприємства Хмельов Євгеній Володимирович надав пояснення (арк. спр. 8-9) про те, що на прохання маловідомої особи на імя «Олександр» надав свої документи та приймав участь у реєстрації підприємства, фактично директором підприємства не був та фінансово-господарську діяльність не здійснював. За повідомленням податкового органу від 12 травня 2009 року (арк. спр. 13) ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК» за юридичною адресою не знаходиться.
Податковий орган при обґрунтуванні позову посилався на статті 3, 110, 230, 638 Цивільного кодексу України, частину 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", зазначаючи про те, що субєкт господарювання зобовязаний подавати фінансову звітність, вести податковий та бухгалтерський облік, сплачувати податки, а власник підприємства особисто чи через призначеного керівника повинен здійснювати управління підприємством. Засновником ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК» Хмельовим Є. В. зазначені вимоги законодавства не були дотримані.
В той же час, до матеріалів справи Ленінською МДПІ у м. Луганську всупереч вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України докази створення юридичної особи з наміром ухилятися від сплати податків не надано. Згідно довідки податкового органу відповідачем податкова звітність не подавалася, докази наявності бюджетної заборгованості відповідача до справи не надані. В матеріалах справи відсутній акт перевірки Ленінської МДПІ у м. Луганську з зазначенням про встановленні факти заниження або ухилення від сплати податків відповідачем, відсутні прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення про донарахування податків та застосування штрафних санкцій, тобто факт здійснення відповідачем діяльності направленої на ухилення від сплати податків є не доведеним.
Позивач в позові вказує, що органи державної податкової служби відповідно до пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" мають право звернутися до суду з позовами про скасування державної реєстрації суб'єктами підприємницької діяльності, при цьому, на думку податкового органу, законодавець не обмежує коло підстав такого звернення. Колегія суддів щодо наявності у податкового органу повноважень на звернення до суду з позовами про визнання запису про державну реєстрацію недійсними та припинення юридичної особи зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. За частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Статтями 2, 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” № 755-ІV від 15 травня 2003 року встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб підприємців.
Як визначено частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом . Підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, передбачені частиною другою статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”. Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону ; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Згідно пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з приписами частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, якою визначено як підставу для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи - неподання податкової звітності. Пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Тобто, право звернення податкового органу з позовом про визнання недійсним запису про державну реєстрацію законодавством не передбачено.
Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення юридичної особи не в усіх випадках, визначених статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в разі, якщо підставою позову є неподання субєктом підприємницької діяльності протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності. В даній справі ПП «УКРТОРГСФЕРА ТПК» не подавало податкову звітність, але підприємство було зареєстроване 28 квітня 2009 року, а позов був поданий 1 липня 2009 року, тобто до закінчення річного терміну неподання звітності. Доводи податкового органу про те, що державна реєстрація підприємства була здійснена з метою ухилення від сплати податків не визначені Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” як підстава для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи та заявлені позивачем бездоказово. Визнання Хмельовим Є. В. позову (арк.. спр. 18) має значення при вирішенні питання щодо скасування державної реєстрації державним реєстратором та не надає права суду визнавати недійсним запис про державну реєстрації або припиняти юридичну особу без наявності у податкового органу підстав для подання позову.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з відмовою позивачу повністю в задоволенні позовних вимог .
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної д ержавної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 липня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-24021/09/1270 задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 липня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-24021/09/1270 - скасувати.
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Ленінської міжрайонної д ержавної податкової інспекції у м. Луганську до приватного підприємства «УКРТОРГСФЕРА ТПК» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.
Постанова складена у повному обсязі, підписана колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 17 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Г.М.Міронова
Судді М.І.Старосуд
Л.А.Василенко