
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Мар’єнко Л.В.
26 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2916/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старостіна В.В.
суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машура Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2017 по справі № 820/2916/17, повний текст складено 03.11.2017р., розташованого за адресою: вул. Мар’їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004.
за позовом Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС
до Комунального підприємства "Харківводоканал"
про накладення арешту на кошти та інші цінності, -
ВСТАНОВИВ:
13.07.2017р. позивач, Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Харківводоканал", в якому просив: суд накласти арешт на кошти та інші цінності Комунального підприємства "Харківводоканал" на суму 70458937,42 грн., які знаходяться на рахунках в банках МФО банку: 320478, назва банку: АБ "УКРЗАГБАНК", номер рахунку: 26006215577, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 26.11.2013; МФО банку: 320478, назва банку: АБ "УКРЗАГБАНК", номер рахунку: 2603971215577, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 26.11.2013; МФО банку: 322313, назва банку: АТ "УКРЕКСІМБАНК", номер рахунку: 26107000002607, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 26.05.2017; МФО банку: 322313, назва банку: АТ "УКРЕКСІМБАНК", номер рахунку: 26006000036127, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 26.05.2017; МФО банку: 322313, назва банку: АТ "УКРЕКСІМБАНК", номер рахунку: 26002000035519, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 26.05.2017; МФО банку: 351533, назва банку: ОСОБА_1. ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 26052052320664, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 25.12.2014; МФО банку: 351533, назва банку: ОСОБА_1. ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 26008052327967, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 25.12.2014; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 2600084010821, валюта рахунку: 840- долар США, дата відкриття: 02.02.2012; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: НОМЕР_1, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 02.02.2012; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: НОМЕР_2, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 30.05.2014; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: НОМЕР_3, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 29.05.2014 р.; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 26003910821, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 07.05.2015; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 2600297810821, валюта рахунку: 978 - євро, дата відкриття: 26.08.2015; МФО банку: 351629, назва банку: ПАТ "МЕГАБАНК", ОСОБА_1, номер рахунку: 260000910821, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 18.03.2016; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 37127003001229, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 01.03.2007; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 37128002001229, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 07.06.2006; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 35442103034527, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 09.10.2015; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 35443102034527, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 03.01.2014; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 35444101034527, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 03.01.2014; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 35435002034527, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 27.02.2014; МФО банку: 851011, назва банку: ГУДКСУ у Харківській області, номер рахунку: 35441104034527, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 06.07.2015; МФО банку: 899998, назва банку: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: 37510000002374, валюта рахунку: 980- українська гривня, дата відкриття: 24.12.2014р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що КП "Харківводоканал" перебуває на обліку в Харківському управлінні Офісу ВПП ДФС. Відповідач самостійно подав до податкового органу податкові декларації за 2016 рік, 2017 рік, в яких зазначив суму податкових зобов’язань з ПДВ в загальному розмірі 70458937,42 грн. У зв’язку з несплатою вказаної суми, податковим органом сформовано податкову вимогу, яку вручено відповідачу. 07.06.2017р. позивачем направлено лист на адресу відповідача з проханням виділити ліквідне майно у податкову заставу. Також подібний лист направлено на адресу Харківської міської ради. У відповідь листом Департамент комунального господарства ХМР повідомив, що майно КП "Харківводоканал" задіяне у безперервному технологічному процесі. Водночас, позивач зазначив, що звертався повторно з тим же проханням про виділення майна у податкову заставу до відповідача. У відповідь листом підприємство повідомлено, що все майно належить територіальній громаді м. Харкова, згідно умов додаткової угоди до договору «Про передачу майна в господарське відання».
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2017р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем, Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС, подано апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та неповне з’ясування фактичних обставин справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2017р. та задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача просила скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду, посилаючись на обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судовому засіданні просив постанову суду першої інстанції від 30.10.2017р. залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін по справі, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що Комунальне підприємство "Харківводоканал" зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку як платник податків.
Згідно п.п. 1.3 Статуту КП "Харківводоканал", який затверджено заступником директора Департаменту економіки та комунального майна - начальником Управління комунального майна та приватизації ХМР, засновником підприємства є Харківська міська рада. Власником підприємства є територіальна громада м. Харкова в особі ХМР.
Підпунктом 5.2 вказаного Статуту КП "Харківводоканал" визначено, що майно підприємства знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Харкова та закріплюється за підприємством на праві господарського віддання.
Відповідно до Довідки від 27.01.2012 серії АА №518511 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої Головним управлінням статистики у Харківській області, видами діяльності КП "Харківводоканал" за КВЕД – 2010 є забір очищення та постачання води; каналізація, відведення й очищення стічних вод; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; вантажний автомобільний транспорт; діяльність інших засобів тимчасового розміщення; виробництво готової їжі та страв.
КП "Харківводоканал" самостійно задекларовано податкові зобов’язання з ПДВ, в податкових деклараціях за 2016 рік та за 2017 рік на загальну суму 70458937,00 грн.
У зв’язку з несплатою самостійно задекларованих податкових зобов’язань з ПДВ за 2016 рік та за 2017 рік, позивачем оформлено податкову вимогу від 07.06.2016р. №7-17 у розмірі 5094182,96 грн. Зазначену податкову вимогу було направлено на адресу відповідача шляхом поштового зв’язку та вручено уповноваженій особі, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте, відповідачем не було сплачено самостійно задекларовані податкові зобов’язання з ПДВ за 2016 рік та за 2017 рік.
Листом від 07.06.17р. №3940/10/28-09-17-24, СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС на підставі ст.ст. 88, 89, п.91.3 ст. 91, п.71.1 ст. 71 та п.п.20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України, звернулася до відповідача для складання акту опису майна та реєстрації податкової застави та просила виділити ліквідне майно, яке перебуває у власності підприємства, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу відповідно до п.87.3 ст.87 ПК України, у т.ч. майно, надане у заставу іншим особам. Крім того, контролюючий орган просив надати пропозиції погашення існуючого податкового боргу (графік погашення) підприємства у червні 2016 року.
У відповідь на вказаний лист КП "Харківводоканал" на адресу податкового органу направило лист від 13.06.2016 №3115, в яком повідомило про те, що останнім було подано до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС лист 25.05.2016р. №2758 щодо надання розстрочення грошового зобов’язання у сумі 5069614,00 грн., відповіді на який не було отримано підприємством, через що після отримання відповіді на вказаний лист буде додатково надана підприємством інформація.
23.06.2016 СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС на адресу КП "Харківводоканал" та на адресу Харківської міської ради направлено лист, в якому контролюючий орган у зв’язку з несплатою КП "Харківводоканал" самостійно задекларованих податкових зобов’язань з ПДВ та відмовою відповідачу у розстроченні грошових зобов’язань з ПДВ в розмірі 5069,60 тис. грн., просив виділити майно для забезпечення податковою заставою.
У відповідь, за підписом директора Департаменту комунального господарства, на адресу контролюючого органу направлено лист від 22.07.2016р. №3048/0/16-16, в якому зазначено, що, оскільки майно КП "Харківводоканал" задіяне у безперервному технологічному процесі, пов’язаному з наданням послуг з центрального водопостачання та водовідведення, і виділення його частини у якості податкової застави негативно вплине на цей процес, керівництвом КП "Харківводоканал" направлено звернення до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС з проханням щодо розстрочення податкового боргу та грошових зобов’язань підприємства з ПДВ до грудня 2016 року, включно.
В подальшому, на адресу відповідача, Харківським управлінням Офісу ВПП ДФС направлено лист від 18.05.2017р. №27233/10-28-10-50-21, в якому зазначено, що станом на 18.05.2017р. у КП "Харківводоканал" наявна заборгованість з ПДВ в розмірі 64925713,42 грн. та підставі ст.ст. 88, 89, п.91.3 ст. 91, п.71.1 ст. 71 та п.п.20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України, просила виділити ліквідне майно, яке перебуває у власності підприємства балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу відповідно до п.87.3 ст.87 ПК України, у т.ч. майно надане у заставу іншим особам. Крім того, контролюючий орган просив надати пропозиції погашення існуючого податкового боргу (графік погашення) підприємства у травні 2017 року.
У відповідь на вказаний лист, КП "Харківводоканал" на адресу контролюючого органу направило лист від 23.05.2017р. №01-01-14/2739-17, в якому підприємство посилалось на п.п.1.3 статуту підприємства, в якому визначено, що засновником підприємства є Харківська міська рада. Власником підприємства є територіальна громада м. Харкова в особі ХМР.
Відповідно до умов додаткової угоди від 17.12.2014р. договору "Про передачу майна в господарське відання" від 27.10.1997р. №641 майно, яке перебуває на балансі підприємства, належить територіальній громаді м. Харкова на правах комунальної власності, та може бути передано в заставу лише за дозволом та погодженням на передачу майна Департаменту комунального господарства ХМР та Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна ХМР.
Також у вказаному листі відповідач зазначив, що ним буде подано на погодження сесії ХМР перелік майна, вартість якого відповідає сумі податкового боргу у розмірі 64925713,42 грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано належних доказів його звернення з відповідним поданням до ХМР щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків, у відповідності до вимог ст. 96 ПК України або доказів звернення до суду з позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу, в управлінні якого перебуває боржник.
Також, позивачем не надано доказів наявності у відповідача суми боргу саме у розмірі 70458937,42 грн., тоді як в ході розгляду справи КП "Харківводоканал" надано розрахунок податкового боргу на суму 57068228,37грн.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції враховуючи наступне.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Відповідно до визначення, наведеного у пп.14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Так, п.п.20.1.33 п. 20.1 ст.20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Відповідно до положень ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Правовідносини щодо погашення податкового боргу державних або комунальних підприємств, яким є в даному випадку відповідач, регулюються спеціальними нормами, зокрема, ст. 96 ПК України, що зумовлено особливою метою створення таких підприємств, які у більшості випадків, пов'язані із здійсненням соціальних функцій (комунальні підприємства) та із захистом загальнодержавних інтересів (казенні підприємства).
Положеннями ст. 96 ПК України передбачено, що у разі, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Керуючись загальними принципами трактування приписів законодавства та з урахуванням специфіки дії норм спеціального законодавства, вказані норми законів передбачають особливий порядок погашення податкового боргу, виходячи з принципу збереження цілісних майнових комплексів названих підприємств та участі у процесі погашення органів виконавчої влади, до сфери управління яких належить платник податків.
Виходячи з наведених норм ст.96 ПК України, при умові, якщо сума отриманих податковим органом коштів від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства є меншою, ніж сума податкового боргу, або у разі відсутності у комунального підприємства майна, що відповідно до законодавства може бути внесено в податкову заставу та відчужено, у позивача виникає право на звернення до органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває дане комунальне підприємство, з поданням про прийняття одного із рішень, перелічених у ст.96 ПК України, а у разі неотримання відповіді у визначений законом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні вимог, звернутись до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу, в управлінні якої перебуває боржник.
Відповідно до акту опису майна КП "Хаківводоканал" від 25.05.2017р. зазначено, що у підприємства відсутнє майно, яке може бути поміщене у податкову заставу.
Доказів звернення з поданням у порядку, визначеному п. 96.1 ст. 96 ПК України до органу місцевого самоврядування позивачем не надано.
З матеріалів справи вбачається, що між ГУ ДКС України у Харківській області, Департаментом фінансів ХОДА, Департаментом житлово – комунального господарства та розвитку інфраструктури ХОДА та КП "Харківводоканал", укладено чотирьохсторонні договіри від 27.06.2017р. №4/21-з та № 3/21-з про організацію взаєморозрахунків до постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2017р. №332 на суму 48247167,36 грн. та 21322371,75 грн.
Предметом зазначених договорів є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, передбаченою статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", відповідно до Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 332.
Відповідно до платіжних доручень від 11.07.2017р., КП "Харківводоканал" частково погашено податковий борг на загальну суму 48247167,36 грн.
З розрахунку податкового боргу станом на 12.10.2017р. встановлено, що заборгованість КП "Харківводоканал" з ПДВ складала 57547160,52 грн.
Відповідно до інформації про заборгованість КП "Харківводоканал" з ПДВ зазначено, що сума заборгованості станом на 30.10.2017р. складає 57068228,37 грн.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач здійснює дії, які направлені на погашення наявного у нього боргу.
Посилання Харківського управління Офісу ВПП ДФС, в апеляційній скарзі, про те, що судом першої інстанції не враховано норми закону, яким передбачено право контролюючого органу на звернення до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, колегія суддів вважає необгрунтованими.
Відповідно до п. 1 ст. 315 КАС Україи за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2017 по справі № 820/2916/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 07.03.2018.