
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.02.2018 Справа №607/14240/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючого судді Братасюка В.М.
- за участю секретаря судового засідання Бігун О.І.
Представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі позовну заяву
Товариства з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» до Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» звернулося в суд із адміністративним позовом до Тернопільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною що мала прояв у залишенні в установлений законом строк без розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га, кадастровий помер 6110100000:05:008:0049 та передачі в оренду терміном на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово - побутові приміщення за адресою вул.15 квітня, 2е в м. Тернополі.
В обґрунтування вимог зазначає, на підставі рішення Тернопільської міської ради за № 7/11/31 від 19.08.2016 р. Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою вул. 15 Квітня, 2е TOB «Руна-Інкам», було розроблено проект землеустрою, який погоджений відповідними висновками та наданий на затвердження з пакетом документів, в подальшому Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив TOB «Руна-Інкам», що підготовлено проект рішення міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам» та направлено на відповідні погодження та розгляд сесії міської ради у встановленому порядку, однак листом № 3588/01-Д від 09.11.2017 р. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради на інформаційний запит надав інформацію, що станом на даний час в судових інстанціях розглядається справа щодо визнання протиправним та скасування рішення міської ради від 19.08.2016 р. № 7/11/131 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,1174 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам», у зв'язку з чим питання внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.0938 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам» може бути розглянуто після вирішення справи по суті в судових інстанціях.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні відносно позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволенню, з наступних підстав.
TOB «Руна-Інкам» належить на праві приватної власності об'єкт незавершеного будівництва по вул. 15 Квітня, 2е в м. Тернополі, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 56982488 від 08.04.2016 р.
Рішенням Тернопільської міської ради за № 7/11/31 від 19.08.2016 р. Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою вул. 15 Квітня, 2е TOB «Руна-Інкам» надано дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,1174 га в оренду терміном на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення за адресою вул. 15 Квітня, 2е в м. Тернополі, а також зобов'язано товариство в шестимісячний термін подати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд міської ради.
На підставі вказаного рішення, на замовлення TOB «Руна-Інкам», землевпорядною організацією ПП «Тернопільський край», згідно розрахунку потреби площі для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення, розроблено проект землеустрою щодо відведення TOB «Руна-Інкам» земельну ділянку площею 0,0938 га, кадастровий номер 6110100000:05:008:0049, за адресою: м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 2е, з визначеною рішенням Тернопільської міської ради метою.
Розроблений проект землеустрою, відповідно до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України, без зауважень погоджено висновком № 34-1908-99.5-2088/0/34-16 від 12.10.2016 р. Відділу Держгеокадастру у м.Тернополі Тернопільської області, висновком № 1992/14 від 29.09.2016 р. Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради.
Новосформовану земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі, що підтверджується відповідним витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6102839602016 від 11.11.2016 р.
29.09.2016 р. TOB «Руна-Інкам» через Відділ «Центр надання адміністративних послуг» Тернопільської міської ради звернулося із заявою на ім'я міського голови з клопотанням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га з визначеною метою. До заяви було долучено: виписку з реєстру юридичних осіб; копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; графічну частину проекту землеустрою (викопіювання з чергового плану міста 1:2000, план земельної ділянки 1:500 з описом меж, на яких зазначено місце розташування та розмір земельної ділянки); письмову згоду землекористувача, засвідчену нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки); документ, що підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна (у разі наявності об'єкту нерухомого майна на земельній ділянці); висновок Управління містобудування, архітектури та кадастру про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; довідку про кількісні та якісні характеристики земельної ділянки, розподіл земель серед власників та землекористувачів; копію рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою; акт прийому-передачі межових знаків на зберігання.
Листом № 2933/08 від 24.10.2016 р. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив TOB «Руна-Інкам», що підготовлено проект рішення міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам» та направлено на відповідні погодження та розгляд сесії міської ради у встановленому порядку.
Листом №9487/07 від 12.09.2017 р. Тернопільська міська рада надала на адвокатський запит витяг з протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі за № 30.3 від 22.11.2016 р. та витяг з протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань містобудування за № 1.77 від 14.02.2017 р., з яких вбачається, що члени обох комісій одноголосно виступили за затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га та надання її в оренду строком на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення з правом поділу земельної ділянки та передачею в суборенду.
03.11.2017 р. TOB «Руна-Інкам» подано інформаційний запит до Тернопільської міської ради для отримання інформації про вирішення питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду TOB «Руна-Інкам».
Листом № 3588/01-Д від 09.11.2017 р. Виконавчий комітет Тернопільської міської ради на інформаційний запит надав інформацію, що станом на даний час в судових інстанціях розглядається справа щодо визнання протиправним та скасування рішення міської ради від 19.08.2016 р. № 7/11/131 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,1174 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам», у зв'язку з чим питання внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.0938 га за адресою вул. 15 квітня, 2е TOB «Руна-Інкам» може бути розглянуто після вирішення справи по суті в судових інстанціях.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки. У відповідності до частини другої цієї статі Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Частиною 6 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
(!) Однак, в порушення вище зазначених норм, Тернопільська міська рада не внесла проект рішення про затвердження проекту землеустрою до порядку денного сесії міської ради, відповідно не вирішивши дане питання у двотижневий строк з моменту отримання відповідного клопотання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарних засіданнях після обговорення більшістю депутатів від загального складу" ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Оперативність та своєчасність є одними із основоположних принципів державної політики в сфері надання адміністративних послуг згідно п.5 ч.1 ст.4 Закону України «Про адміністративні послуги».
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.
На підставі ч. 4 ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.
Згідно ч.14 ст.123 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, оцінивши в сукупності зібранні по справі докази, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про порушення прав позивача, оскільки бездіяльність відповідача щодо розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою у встановлені законом строки порушила законні права та інтереси позивача щодо отримання права оренди земельної ділянки комунальної форми власності та подальшої реалізації прав власника об'єкту нерухомого майна на його реконструкцію та експлуатацію, реалізувати які без отримання прав на землю юридично є неможливим, тому позов підлягає до задоволення шляхом визнання протиправною бездіяльності Тернопільської міської ради, що мала прояв у залишенні в установлений законом строк без розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га, кадастровий номер 6110100000:05:008:0049 та передачі в оренду терміном на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово - побутові приміщення за адресою вул.15 квітня, 2е в м.Тернополі.
Посилання відповідача на те, що дії міської ради унеможливилися внаслідок винесення Тернопільським міськрайонним судом у адміністративній справі №607/9038/17 ухвали про забезпечення адміністративного позову, якою зупинено дію рішення Тернопільської міської ради №7/11/131 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174га за адресою вул.15 квітня, 2е в м.Тернополі Товариству з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» в оренду на 10 років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення та заборонено уповноваженим особам Тернопільської міської ради вносити в порядок денний сесії міської ради питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вул.15 квітня, 2е в м.Тернополі Товариству з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» в оренду, суд до уваги не приймає, оскільки в даному випадку позивач оскаржує бездіяльність Тернопільської міської ради, що мала прояв у залишенні в установлений законом строк без розгляду його клопотання.
Окрім цього суд звертає увагу, що вищезазначене забезпечення позову, було вжите за ухвалою суду аж у липні 2017 року, а тому якихось розумних виправдань чому суб’єкт владних повноважень до липня 2017 року не виносив на розгляд сесії ТМР питання затвердження проекту землеустрою, представник відповідача суду не навів та не підтвердив об’єктивну неможливість винесення питання на розгляд сесії належними, допустимими та достатніми доказами.
Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне, стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст.2, 5, 20, 72-77, 139, 243-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Тернопільської міської ради (м. Тернопіль вул. Листопадова, 5), що мала прояв у залишенні в установлений законом строк без розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» (м. Тернопіль бульвар С.Петлюри, 4/53) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0938 га, кадастровий номер 6110100000:05:008:0049 та передачі в оренду терміном на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово - побутові приміщення за адресою вул. 15 квітня, 2е в м. Тернополі.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Руна Інкам» за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради 1600 гривень сплаченого при зверненні до суду судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня складання повного тексту рішення, апеляційної скарги.
Головуючий суддяОСОБА_3