
13.02.2018 Справа № 756/2885/16-ц
№756/2885/16-ц
№2/756/174/18
РІШЕННЯ
Іменем України
13 лютого 2018 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Тітова М.Ю.,
за участю секретаря судових засідань - Лісовенка О.О.,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - ОСОБА_3,
представника відповідача - ОСОБА_4,
третьої особи - ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_5, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради, про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивують тим, що житловий будинок АДРЕСА_1 знаходиться на балансі позивача. А також, будинок АДРЕСА_1 закріплено на праві господарського відання за позивачем. У даному будинку знаходиться квартира №114, яка розташована на 24 поверсі, площею 109,8 кв.м. та належить на праві приватної власності відповідачу. У даній квартирі, окрім відповідача, зареєстровані ОСОБА_6 та ОСОБА_7. 29.01.2016 комісією за участю начальника управління ЖКГ Оболонської РДА, начальника ЖЕД 504 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» було встановлено, що на покрівлі 24 поверху ведеться будівництво, яке не передбачено проектом забудови даного будинку. У зв'язку з чим, відповідачу було надано приписи від 29.01.2016 з вимогою надати дозвільно-проектну документацію на проведення будівельних робіт по надбудові на покрівлі житлового будинку або демонтувати самовільно надбудовані стіни на покрівлі і привести квартиру в попередній стан. 03.02.2016 працівниками ЖЕД 504 повторно було проведено комісійне обстеження покрівлі житлового будинку АДРЕСА_1. При комісійному обстеженні виявлено, що роботи по будівництву надбудови на покрівлі призупинені, але стіни, які надбудовані на покрівлі не демонтовано. Грунт на покрівлі вивезено, а також демонтовано двері на сходових клітинах між 23 та 24 поверхами. Після виявлення даного правопорушення на відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення. Станом на 25.02.2016 умови припису відповідачем виконано не було, проектно-дозвільних документів на здійснення по надбудові на покрівлі житлового будинку не надано, що змусило позивача звернутися до суду. Відповідно до п. 4 Правил користування приміщення житлових будинків затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572 - власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів. Проведене переобладнання покрівлі в даному житловому будинку, призвело до порушень прав мешканців, що підтверджує депутатське звернення народного депутата України ОСОБА_8 Отже, відповідачами було порушено положення правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, правил користування приміщеннями житлових будинків та Правил благоустрою міста Києва. Відповідачі добровільно гне здійснюють приведення квартири у попередній стан та не демонтують самовільно надбудовані стіни на покрівлі.
Враховуючи викладене, на підставі та керуючись ст.ст. 24, 100,177 ЖК УРСР, п. 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572, п. 1.4.1 - 1.4.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 №76, п.п. 3.2, 3.2.8, 5.2.9, 15.1.1, 15.2.6, 15.3.2 Правил благоустрою міста Києва міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 просять зобов'язати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, привести в попередній стан покрівлю в житловому будинку АДРЕСА_1, а саме демонтувати за власний рахунок самовільно надбудовані стіни на покрівлі житлового будинку АДРЕСА_1.
Представник позивача у суді позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, явку свого представника не забезпечив.
Третя особа ОСОБА_5 у суді позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник третьої особи Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у судове засідання не з'явився, до суду надіслали письмові пояснення, відповідно до яких департамент не видавав та не реєстрував документів дозвільного та декларативного характеру, які дають право виконувати будівельні роботи та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт за адресою: АДРЕСА_1 А також, просять винести рішення згідно чинного законодавства України.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до розпорядження Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації №41 від 31.01.2015 будинок АДРЕСА_1 закріплено на праві господарського відання без права розпорядження за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» майно, що передане до сфери управління Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (а.с. 9-10).
Статутом КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва», затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради від 06.01.2015 №5 підприємство зобов'язане забезпечувати ефективне використання, збереження та утримання в належному стані комунального майна, що закріплене за ним на праві господарського відання, а директор несе персональну відповідальність за діяльність підприємства та за виконання покладених на підприємство завдань.
Відповідно до ордеру на жиле приміщення №680456 серії Б від 16.12.1993 ОСОБА_3, останній надано право на зайняття жилого приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 17). Квартира АДРЕСА_1 загальною площею 327,6 кв.м., житловою площею 161,9 кв.м., належить ОСОБА_3 (а.с. 122).
Згідно довідки Комунального концерну «Центр комунального сервісу» №4326 від 25.02.2016 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_9, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с. 16).
29.01.2016 комісією за участю начальника управління ЖКГ Оболонської РДА, начальника ЖЕД 504 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» було встановлено, що на покрівлі 24 поверху ведеться будівництво, яке не передбачено проектом забудови даного будинку (а.с. 18).
КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» власнику квартири АДРЕСА_1 було надіслано припис з проханням надати проектно-дозвільну документацію на добудову на покрівлі житлового будинку на їхньою квартирою. У разі відсутності проектно-дозвільної документації запропоновано терміново протягом п'яти днів демонтувати самовільну добудову (а.с. 21).
03.02.2016 працівниками ЖЕД 504 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» повторно було проведено комісійне обстеження покрівлі житлового будинку АДРЕСА_1. При комісійному обстеженні виявлено, що роботи по будівництву надбудови на покрівлі призупинені, але стіни, які надбудовані на покрівлі не демонтовано. Грунт на покрівлі вивезено, а також демонтовано двері на сходових клітинах між 23 та 24 поверхами (а.с.19-20).
12.01.2017 комісією у складі головного інженера ЖЕД 504 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» ОСОБА_10, активіста громадської приймальні ОСОБА_8 - ОСОБА_11, журналіста ГО Азов ОСОБА_12, власника квартири №100 ОСОБА_5 обстеживши технічний поверх та покрівлю житлового будинку АДРЕСА_1 виявили,що на покрівлі будинку знаходиться одноповерхова забудова без покрівлі. При обстеженні технічних приміщень вказаного будинку пошкодження огороджувальної конструкції шахти ліфта (отвір 1200х1300мм)ю Також виявлено протікання покрівлі за межами розташування квартири №114. На покрівлі також виявлено тельфер та резервуар для води. Квартирою №114 було надано дозвільну документацію на проведення робіт по реконструкції квартири (а.с. 121).
20.02.2017 комісією у складі працівників ЖЕД 504 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» було встановлено, що власником квартири №114 було відновлено покрівлю одноповерхової забудови, яка розміщена на покрівлі житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с. 124).
Відповідачем 17.08.2016 подано декларацію Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві про початок виконання будівельних робіт, а саме реконструкції квартири АДРЕСА_1 (а.с. 86-89).
А також, відповідачем 11.10.2016 подано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 від 11.10.2016 №КВ 143162851349 (а.с. 111-114).
Наказом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого органу Київської міської ради №101 від 30.03.2017 скасовано реєстрацію декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» від 17.08.2016 №КВ 083162300304. Замовник будівництва - ОСОБА_3. А також, скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» від 11.10.2016 №КВ 143162851349. Замовник будівництва - ОСОБА_3 (а.с. 149).
Разом з тим, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача ще 26.02.2016, коли відповідачем були вже розпочаті будівельні роботи без документів, необхідних для отримання дозволу на переобладнання покрівлі в житловому будинку АДРЕСА_1.
Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавство звітність, здійснює розрахунку коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до ст. 10 ЖК УРСР громадяни зобов'язані дбайливо ставитись до будинку в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержуватись правил користування жилими приміщеннями.
Згідно ст. 24 ЖК УРСР житлово-експлуатаційні організації забезпечують схоронність житлового фонду і належне його використання, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання житлового будинку та прибудинкової території.
Відповідно до ст. 100 ЖК УРСР наймач, який допустив самовільне переобладнання чи перепланування жилого або підсобного приміщення, зобов'язаний за свій рахунок привести приміщення у попередній стан.
Згідно ст. 152 ЖК УРСР переобладнання і перепланування житлового будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, проводяться з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно ст. 189 ЖК УРСР особи винні в тому числі і в порушенні користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під'їздів, при домових територій, у самовільному переобладнанні та переплануванні жилих будинків і жилих приміщень та використанні їх не за призначенням, у порушенні правил експлуатації жилих будинків, інженерного обладнання несуть передбачену законодавством України відповідальність.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач, тобто позивач, зобов'язаний забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку (ст. 382 ЦК України).
Власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку (ст. 383 ЦК України).
Споживач житлово-комунальних послуг зобов'язаний дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг (п. 8 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».)
Як вбачається з п. 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572 власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.
Згідно п. 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 №76 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 25.08.2005 за №927/11207 (далі Правила) переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів відповідно до законодавства, також, згідно п. 1.4.5. для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування.
Відповідно до п. 1.4.4 Правил передбачено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Як вбачається з п. 1.4.6 Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що приступив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Відповідно до п. 3.2.8 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 відповідальні особи підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Департаменті міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Згідно п. 5.2.9 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 перепланування квартир та приміщень житлових будівель має проводитись на підставі дозволу відповідної районної у місті Києві державної адміністрації, виданого в установленому порядку.
Пунктом 15.1.1 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 передбачено підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).
Відповідно п. 15.2.6 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва видається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в термін 5 робочих днів з моменту подання заявником усіх необхідних документів (включаючи лист погоджень).
Згідно п. 15.3.2 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 для реконструкції та капітального ремонту будівель і споруд необхідні наступні документи: документ на право власності або оренди будинку, споруди; розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про дозвіл на проведення робіт з: капітального ремонту; реконструкції; надбудови аттикових та мансардних поверхів;
документ на право землекористування; дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві; будгенплан, погоджений в установленому порядку; чинний договір про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, виданий Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідач не надавав позивачу жодного документу необхідного для отримання дозволу на переобладнання покрівлі в житловому будинку АДРЕСА_1.
Оцінюючи зібрані докази суд приходить до висновку, що відповідачем порушено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, правил користування приміщеннями житлових будинків та Правила благоустрою міста Києва, а отже, позовні вимоги в суді знайшли своє підтвердження і підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір по справі в розмірі 1378,00 грн.
З викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 137,141,263-265 ЦПК України,
УХВАЛИВ :
Позов - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) привести у попередній стан покрівлю в житловому будинку АДРЕСА_1, а саме демонтувати за власний рахунок самовільно надбудовані стіни на покрівлі житлового будинку АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» (ЄДРПОУ 39611267) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ю. Тітов