
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2018 року
м. Харків
справа № 642/2925/17
провадження 22ц/790/1196/18
Апеляційний суд Харківської області в складі суддів:
судді-доповідача - Котелевець А.В.
суддів - Піддубного Р.М., Швецової Л.А,
сторони:
позивач - Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради,
відповідач - ОСОБА_2,
третя особа - Харківська міська рада,
розглянувши в порядку спрощеного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на заочне рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2017 року,
у с т а н о в и в:
13 червні 2017 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом, у якому просить визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_2 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_2 є замовником реконструкції житлового будинку, господарських будівель по АДРЕСА_1 на підставі Декларації про готовність до експлуатації об'єктів, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області від 01 березня 2016 року, Серія ХК 142160610394.
Відповідно до вимог статті 40 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-У1 «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-У1) замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органами місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
09 листопада 2011 року рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради № 804 був затверджений Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок). Відповідно до пункту 1.2. Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію об'єкта містобудування на території м. Харкова незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва, є обов'язковою.
Листом № 167/0/114-17 від 10 березня 2017 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради звернулося до відповідача з пропозицією укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на яку ОСОБА_2 відповідь не надала.
Позивач вважав, що укладення Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковим для відповідача, а його відмова від укладення вказаного договору суперечить, зокрема, Закону № 3038-У1 та Порядку, який затверджено рішенням Харківської міської ради № 804, та в силу положень статті 144 Конституції України є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на відповідній території.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив визнати укладеним Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_2 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в наступній редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «___ »_____201_____року
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатсєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 № 7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_2, що діє на підставі паспорта серія НОМЕР_1, виданого Ленінським РВ ХМУ УМВС України 02.12.2009, іменована надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1.Предмет договору
1.1Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції існуючого житлового будинку, реконструкції господарських будівель під житловий будинок та гараж за адресою: АДРЕСА_1.
2.Обов'язки сторін
2.1. «Замовник»:
2.1.1 Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 167 811, 82 грн. (сто шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 82 копійки), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
2.1.2 Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2 «Департамент»:
2.2.1На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3.Відповідальність сторін
3.1У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4.Час та дія договору
4.1Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1 Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3 Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє Другу сторону про результати її розгляду.
5.4 У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5 Якщо судовим ріїпенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6.Особливі умови
6.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3У випадку реорганізації' (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки іцодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6 Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7 Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Від «Замовника»
Заступник міського голови - ОСОБА_2
директор Департаменту економіки
та комунального майна
код ЄДРПОУ 25610834
___М.І.Фатєєв ________(підпис)
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 АДРЕСА_2
індитіфікаційний номер НОМЕР_2
Заочним рішенням Ленінського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2017 року позов Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради задоволено.
Ухвалою суду першої інстанції від 08 грудня 2017 року заяву ОСОБА_4 про перегляд заочного рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2017 року залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального, процесуального права, просить змінити заочне рішення суду першої інстанції, виклавши підпункт 2.1.1 пункту 2 Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в такій редакції:
«2.1.1 Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 5 400 (п'ять тисяч чотириста) грн.. 00 грн.».
Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідно до частини 1, 6 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також затвердженого рішенням виконкому Харківської міської ради № 804 від 09.11.2011 року Порядку пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Харкова (із змінами і доповненнями, внесеними рішенням виконкому №319 від 22.05.2013 року) - розмір пайової участі (4%) повинен був розраховуватися виходячи з загальної суми кошторисної вартості будівництва і вартості основних фондів, у тому числі витрат на будівельні роботи, які визначені в Декларації № ХК142160610610394 від 01.03.2016 року (135 тисяч грн.) та становить 5 400,00 грн.
Крім того, стверджує, що листи з пропозиціями щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова на її адресу не надходили.
Позивач, третя особа заочне рішення суду першої інстанції не оскаржили, своїх заперечень на апеляційну скаргу не надали.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України - в межах доводів апеляційних скарг і вимог, заявлених у суді першої інстанції - судова колегія вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_2 є замовником реконструкції існуючого житлового будинку, реконструкції господарських будівель під житловий будинок та гаража за адресою: АДРЕСА_1.
Листом № 167/0/114-17 від 10 березня 2017 року Управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради звернулося до відповідача з пропозицією укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на яку ОСОБА_2 відповіді не надав.
На даний час договір про пайову участь у створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста з ОСОБА_2 не укладено.
Згідно з частиною 1, 2 статті 40 Закону № 3038-У1, який був прийнятий 17 лютого 2011 року та набрав чинності 12 березня 2011 року, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті.
Частиною 3 статті 40 Закону № 3038-У1, яка набрала чинності 01 січня 2013 року, встановлено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (частина 5 статті 40 Закону № 3038-У1).
Відповідно до частини 6 Закону № 3038-У1 встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки за загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Згідно з частиною 10 Закону № 3038-У1 кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.
Вказаний закон належить до нормативних актів спеціальної дії, які регулюють відносини, що виникають між замовниками та виконавчим комітетом м. Харкова у процесі забудови та пайової участі в розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міст.
Законом № 3038-У1 передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста здійснюються на договірних відносинах і передбачає права та обов'язки сторін.
Тобто Законом № 3038-У1 передбачений обов'язок забудовника звернутися з заявою та укласти відповідний договір, форма і зміст якого затверджена рішенням виконкому.
На виконання положень статті 40 Закону № 3038-У1 рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 09 листопада 2011 року № 804 затверджено новий Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (в редакції рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 22 травня 2013 року № 319) (далі - Порядок), який містить аналогічні положення щодо обов'язковості залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Згідно з підпунктом 1.5. пункту 1 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Не пізніше ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію замовник будівництва зобов'язаний звернутися з заявою до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова (підпункт 2.5. пункту Порядку).
В пункті Ш Порядку закріплено розмір та порядок розрахунку пайового внеску.
У підпунктах 4.1., 4.3. пункту 1У Порядку передбачено, що кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдинім платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Підтвердження факту повної сплати пайового внеску здійснюється на запит замовника Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради виключно після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету та фінансів Харківської міської ради.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальною кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва не визначена згідно з будівельними нормами. Державним стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості (підпункт 5.4. пункту У Порядку).
Загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину) визначені у статтях 3, 6, 203, 626, 627 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Правочин між фізичною і юридичною особою належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених частиною 1 статті 206 цього Кодексу.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх умов договору. Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642-643 ЦК України (пункт 2 частини 1 статті 208, частина 1 статті 638 ЦК України).
Частина 1 статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Цивільний кодекс України визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Зазначені положення узгоджуються з нормами частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.
Аналіз частини 3 статті 6, частини 1 статті 630 ЦК України, Закону № 3038-У1, рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 09 листопада 2011 року № 804 свідчить, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Запропонований позивачем договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова відповідає типовому договору, тому укладення договору є обов'язком замовника.
Оскільки обов'язковість договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова встановлена нормативно-правовим актом, порушене право позивача підлягає захисту на підставі пункту 1 частини 2 статті 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії (правова позиція Верховного Суду України, викладена у постанові від 10 жовтня 2012 року у справі № 6-11цс12, яка згідно зі статтею 360-7 ЦПК України ( в редакції, чінній на час ухвалення рішення) була обов'язковою для судів.
Рішення суду першої інстанції в цій частині є законним і обґрунтованим та не оскаржено ОСОБА_2
Однак, в Декларації зазначено, що кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією складає суму в розмірі 135 000 грн. 00 коп.
З урахуванням граничного розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, встановленого частиною 6 Закону № 3038-У1, до бюджету м. Харкова підлягає перерахуванню сума в розмірі 5 400 грн. 00 коп. із розрахунку: 135 000 грн. 00 коп. : 100 х 4 відсотків.
Суд першої інстанції на це уваги не звернув та безпідставно зазначив суму, що підлягає перераховуванню до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) у розмірі 167 811 грн. 82 коп.
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення, передбачених пунктом 2 частини 1 статті 374 ЦПК України.
Заочне рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині суми перераховування до бюджету м. Харкова.
Доводи апеляційної скарги щодо ненаправлення листів з пропозицією про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова не впливають на висновки суду щодо визнання укладеним цього договору .
Відповідно до вимог частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судові витрати понесені відповідачем, документально підтверджуються: за подачу апеляційної скарги - в розмірі 1 760 грн. 00 коп. (а.с. 109).
Оскільки апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню в повному обсязі, сума судового збору 1 760 грн. 00 коп. підлягає стягненню з позивача на користь відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 368, 374, 375, 382 - 384 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Ленінського районного суду м. Харкова від 18 жовтня 2017 року змінити в частині визначення суми, що підлягає перерахуванню до бюджету м. Харкова.
Підпункт 2.1.1. пункту 2.1 Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова викласти в наступній редакції:
«2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 5 400 (п'ять тисяч чотириста) грн. 00 грн.»
Стягнути з Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1 760 грн. 00 коп. ( одна тисячу сімсот шістдесят гривень 00 коп.)
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня її підписання суддями безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст судового рішення виготовлено 28 лютого 2018 року.
Головуючий А.В.Котелевець
Судді Р.М.Піддубний
Л.А.Швецова