ПОСТАНОВА
Іменем України
17 грудня 2009 року Справа №2а-25420/09/1270 Категорія 6.9
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Любімовій Г.Ю.,
за участю представників:
позивача: Нечипорук В.М. (довіреність від 17.03.2009р. № 34-03/1166), відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан» про стягнення суми фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
27 серпня 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан» про стягнення суми економічних санкцій у розмірі 15401,60 грн.
Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що ДІ з контролю за цінами в Луганській області у період з 13.07.2009р. проводилась перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан», з питання дотримання мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва. За результатами перевірки складено акт від 14.07.2009 року № 366.
Підприємством порушено порядок формування, встановлення та застосування цін, а саме: у період з 15.11.2008 по 17.11.2008 здійснювалась оптова та роздрібна реалізація алкогольних напоїв вітчизняного виробництва різної ємкості міцністю 40% за оптово - відпускними і роздрібними цінами, нижчими від мінімально встановлених цін.
Ці дії призвели до порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 20.07.2009 № 39 за вказане порушення на підставі абз.11 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовані фінансові санкції у розмірі 15401,60 грн.
23.07.2009р. рішення від 20.07.2009р. № 39 і припис направлені на адресу відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача суму економічних санкцій у розмірі 15401,60 грн. на користь Державного бюджету України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату і місце слухання справи був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд встановив таке.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990р. № 507 державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно ч.3 ст.13 вищезазначеного Закону державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених п.п.6-9 ст.11 вказаного Закону.
Позивач є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами, який на виконання наданих повноважень здійснює організацію та виконання контрольно-наглядових функцій з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.
Пунктом 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000р. № 1819 передбачає, що Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань, серед зазначеного, у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами.
Крім того абз.1 п.5 вищезазначеного Положення визначено, що позивач має право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аксан», і.к.23260258, має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями серії АГ, № 046770, термін дії ліцензії з 25.04.2009р. по 25.04.2010р. (а.с.9) та ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями від 25.11.2004р. № 807312, серії АА, термін дії ліцензії з 25.11.2004р. по 25.11.2009р., що крім того підтверджується актом перевірки від 14.07.2009 року № 366.
ДІ з контролю за цінами в Луганській області у період з 13.07.2009р. проводилась перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан» щодо дотримання субєктом господарювання мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва відповідно до вимог постанови КМУ від 30.10.2008р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». За результатами перевірки складено акт від 14.07.2009р. № 366.
В постанові КМУ від 30.10.2008р. № 957 визначено розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва. Згідно примітки мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, коньяку три зірочки, коньяку чотири зірочки, коньяку п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), розділений на 100 відсотків.
В акті від 14.07.2009р. (а.с.3-7) зазначено, що у ТОВ «Аксан» відсутні накази про зміну оптово - відпускних цін на алкогольні напої, станом на 15.11.2008р. переоцінку алкогольних напоїв не проводили.
Перевіркою встановлено, що реалізація горілки та коньяків вітчизняного виробництва здійснювалась за оптово - відпускними і роздрібними цінами, нижчими від встановлених мінімальних цін. В самому акті перевірки наведено розмір оптово - відпускної та роздрібної ціни, яку застосовувало підприємство та належні розміри мінімальної ціни згідно ПКМУ від 30.10.2008р. Примірник акту представник ТОВ «Аксан» отримав 14.07.2009р.
Стаття 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481, передбачає, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз.11 ч.2 вищезазначеної статті Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1 000 гривень.
20 липня 2009р. начальником Державної інспекції з контролю за цінами відносно відповідача винесено рішення № 39 про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін у розмірі 15401,60 грн. (а.с.8).
Зазначене рішення відповідач отримав 29.07.2009р., що підтверджується підписом представника відповідача на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.8).
З матеріалів справи вбачається, що 05 серпня 2009 року відповідач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання не чинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 20.07.2009 року № 39 у частині накладення штрафних санкцій за реалізацію алкогольних напоїв за 15.11.2008р. (а.с.14).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2009 року адміністративну справу № 2а-24799/09/1270 за вищезазначеною позовною заявою залишено без розгляду у звязку з повторною неявкою позивача у судове засідання, про час, місце та дату проведення якого він повідомлявся належним чином. Зазначений факт свідчить про втрату позивачем зацікавленості у розгляді наданого до суду адміністративного позову та заявлених позовних вимог.
Суд розглядає справу на підставі наявних матеріалів та доказів у справі.
З викладеного вбачається, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 20.07.2009 року № 39 у частині накладення штрафних санкцій за реалізацію алкогольних напоїв за 15.11.2008р. у судовому порядку не оскаржено і не скасовано, а отже підлягає виконанню.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується у зв'язку з їх відсутністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан» про стягнення суми фінансових санкцій, задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аксан», код ЄДРПОУ 23260258 на користь Державного бюджету України, код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач: Держбюджет Артемівського району, код 24046582, р/р 31118106700003 економічні санкції в сумі 15401,60 грн. (пятнадцять тисяч чотириста одна гривня шістдесят копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 21 грудня 2009 року.
Суддя: К.О.Пляшкова