
Справа № 591/5558/17
Провадження № 2-а/591/180/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2018 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого – судді Шелєхової Г.В.
за участю секретаря судового засідання – Бондар С.М.
позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Сумської області про визнання незаконними (протиправними) дій та рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії та прийняти відповідне рішення,-
в с т а н о в и в :
Позивач свої вимоги мотивує тим, що з жовтня 1993 року по грудень 2010 року працювала на прокурорських посадах в органах прокуратури України, в тому числі в Прокуратурі Сумської області з 2004 року по 2010 рік. З травня 2007 року їй була призначена пенсія за вислугою років за посадою старшого прокурора організаційно-контрольного відділу прокуратури Сумської області у розмірі 90% від суми заробітку без обмеження її граничного розміру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». 15 березня 2016 року позивач отримала довідку прокуратури Сумської області від 15 березня 2016 року № 107-зп-16 про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.
5 липня 2016 року позивач звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, в проведенні якого їй було відмовлено, в зв'язку з чим він звернувся за захистом до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 19 липня 2016 року було визнано протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 05 квітня 2016 року № 107-зп-16 та зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області від 5 квітня 2016 року № 107-зп-16 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В квітні 2017 року позивач дізналася, що довідка № 107-зп-16, видана 5 квітня 2016 року прокуратурою Сумської області не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про її заробітну плату станом на 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а саме: невірно вказано середній відсоток премії 88%, в той час як відсоток премії працюючим працівникам склав 168,15%. В зв'язку з цим їй виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, оскільки відповідачем невірно застосовується спільний ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30.
06 липня 2017 року позивач звернула ся з письмовою заявою до прокурора Сумської області про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії, оскільки довідка № 59-зп-16 була видана без врахування фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах станом на 01 грудня 2015 року.
Листом від 06 липня 2017 року за № 18-558 вих-17, якою було відмовлено у видачі уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії за відсутності підстав для її видачі.
24 липня 2017 року позивач звернулася зі скаргою до прокуратури Сумської області.
У відповіді від 8 серпня 2017 року № 18-638вих-17 виконувач обов’язків прокурора області відмовив їй у наданні довідки, зазначивши, що згідно зі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Водночас, на сьогодні такі умови та порядок Кабінетом Міністрів України не визначені.
Посилаючись на вищевикладені обставини, остаточно уточнивши свої вимоги, просить суд визнати протиправними дії прокуратури Сумської області та зобов'язати видати позивачу у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2012 року №505» та від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», оновлену довідку для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) станом на 01 січня 2016 року згідно з доданими розрахунками.
Від Прокуратури Сумської області надійшов письмовий відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в якому висловлюється заперечення проти вказаного позову, вказуючи на те, що у відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 (у редакції на час звільнення позивача з роботи від 01.01.2008) перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день її звільнення з роботи.
Зазначається, що відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час Урядом України не розроблено жодного нормативно-правового документу, яким би встановлювався порядок чи методика перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури України. Також будь-які нормативні акти Верховної Ради України, Уряду, роз’яснення відповідних органів державної влади чи Генеральної прокуратури України щодо порядку видачі довідки про заробітну плату колишнім працівників прокуратури із урахуванням підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників (для пред’явлення до Пенсійного Фонду України), а також визначення її форми, змісту чи переліку складових і їх відсоткового розміру, відсутні та на цей час не розроблені.
Зазначається, що відсутність на час звернення позивача до прокуратури Сумської області затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури та видачі відповідних довідок, не є доказом неправомірності дій відповідача. Тому вважають, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача, звертаючи увагу, що вони не відповідають вимогам законодавства.
В судовому засіданні позивач позов підтримала.
Представник відповідача позов не визнав.
Суд, вислухавши пояснення з’явившихся учасників, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
З травня 2007 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 19 липня 2016 року зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у відповідності до довідки прокуратури Сумської області від 05 квітня 2016 року №107-ЗП-16, виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру місячного заробітку, без обмежень максимального розміру та здійснити відповідні виплати (Т.1 а.с.74-78).
Частиною 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням визначено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 V-ІІ, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
В довідці №107-зп-16, виданій 5 липня 2016 року прокуратурою Сумської області ОСОБА_1 зазначено, що остання працював в прокуратурі Сумської області на посаді начальника відділу. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад - 2894 грн, кл. чин – 135 грн, вислуга років – 908,70 грн, щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески – 5890,80 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи – 2756,39 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) – 557,84 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 557,84 грн. Всього 13700,57 грн. (Т.1 а.с.73).
06 липня 2017 позивач звернувся до прокурора Сумської області з заявою, в якій просив видати уточнену довідку до довідки за №107-зп-16 від 5 квітня 2016 року з розшифровкою всіх зазначених у ній сум, зокрема розмір премії, надбавок та матеріальної допомоги, тощо, а також посилання на відповідні законодавчі акти при нарахуванні зазначених у довідці сум (Т.1 а.с.79).
Листом прокуратури Сумської області від 18 липня 2017 року № 18-591вих-17 позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії від 05.04.2016 №107-зп-16 станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що на вимогу позивача була надана довідка про складові заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013. Тому згідно чинного законодавства підстав для видачі уточнюючої довідки для перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено (Т.1 а.с.89).
У спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26 липня 2001 року (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26 липня 2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01 травня 2006 року. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к для працівників органів прокуратури Сумської області встановлено відсоток для обрахування премії за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % від місячної заробітної плати (Т.1, 117-118).
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про видачу йому уточнюючої довідки для перерахунку пенсії.
З відповіді прокуратури Сумської області від 6 липня 2017 № 18-558вих-17 вбачається, що позивачу була видана довідка № 107-зп-16 від 5 квітня 2016 року станом на 01 грудня 2015 року та складові заробітної плати у ній були зазначені по посаді начальника відділу, зокрема, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 із змінами та доповненнями – середній розмір премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою – 88% (Т.1, а.с.88).
Положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Доводи відповідача на підтвердження своїх заперечень проти позову про відсутність нормативних актів Верховної Ради України, Уряду тощо, які б регулювали порядок видачі довідки про заробітну плату колишнім працівникам прокуратури, не можна взяти до уваги, оскільки ст. 49 КЗпП України чітко визначає обов’язок власника або уповноваженого органу видати працівникові на його вимогу довідку з зазначенням відповідних складових, та відсутність роз’яснень з цього питання або визначеної форми довідки не звільняє від обов’язку надання повної та достовірної інформації роботодавцем.
Оскільки рішення щодо призначення, перерахунку певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, твердження відповідача щодо відсутності порядку і методики перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, не ґрунтуються на законі, та не звільняє відповідача від обов’язку надання довідки з відображенням повної інформації щодо складових заробітної плати позивача.
Також відповідачем не обґрунтовано, на підставі якого нормативного акту при видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії ним було застосовано середній відсоток премії 88%, в той час як за наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к відсоток премії працюючим працівникам складав 168,15%, а тому доводи позивача щодо зазначення недостовірних відомостей у довідці, виданій 5 квітня 2016 року, відповідачем не спростовані.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.
При цьому застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки такі вже були ним реалізовані при видачі довідки про складові заробітної плати, в якій зазначений розмір відсотків премії відповідачем не доведений відповідними нормативними актами, і в даному випадку у прокуратури Сумської області відсутня інша альтернативна поведінка.
Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_1) задовольнити.
Визнати протиправними дії прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) від 4 серпня 2017 року за №18-638вих-17 про відмову ОСОБА_1 у наданні оновленої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №763 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505» та від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 №2663-ІІІ).
Зобов'язати прокуратуру Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) видати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_1) оновлену довідку про заробітну плату станом на 1 січня 2016 року у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури за відповідною посадою начальника відділу прокуратури Сумської області з зазначенням в ній основних та додаткових видів заробітної плати, що входить до розрахунку пенсії і визначені у відсотках, а саме: -посадового окладу у розмірі 2894,00 грн., класний чин у розмірі 135,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) у розмірі 908,70 грн., надбавка за високі досягнення у праці за виконання особливо важливої роботи (70%) у розмірі 2756,39 грн.), матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) у розмірі 557,84 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) у розмірі 557,84 грн., премія (168,15%) у розмірі 13132,14 грн. – всього 20941 гривню 91 копійку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1280 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення виготовлене 21.02.2018 року
Суддя Г.В.Шелєхова