
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/10750/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В.,Хобор Р.Б.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Сакалошем В.М. 0 14:38:51 у м. Львові, повний текст складений 03.10.2017 року, у справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» про застосування заходів реагування,-
встановив:
Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» (надалі - ТзОВ «Ельпласт-Львів») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення експлуатації шафового газорегуляторного пункту, газопроводу низького тиску, газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу ТзОВ «Ельпласт-Львів» до усунення встановлених порушень.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року позов задоволений.
ТзОВ «Ельпласт-Львів» оскаржило постанову суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції обставини, що мають значення для справи, з'ясовані неповно, висновки суду не відповідають встановленим обставинам справи та порушені норми матеріального права. Просить скасувати постанову і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що підстав для застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації шафового газорегуляторного пункту, газопроводу низького тиску, газових котлів та газового бойлера не було. Судом першої інстанції не встановлено, яким чином експлуатація обладнання загрожує життю та здоров'ю працівників та інших осіб. Зазначає апелянт, що шафовий газорегулятор пункту та газопровід низького тиску газових котлів та газовий бойлер є справними, усі вузли цього механізму знаходяться у відмінному технічному стані, його обслуговування і ремонт здійснюється на підставі відповідних нарядів головного інженера ТзОВ «Ельпласт-Львів», тому висновки Головного управління Держпраці у Львівській області є необґрунтованими.
Головне управління Держпраці у Львівській області подало відзив на апеляційну скаргу, у яких зазначає, що підставою для застосування таких заходів реагування стала відсутність дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, відсутність уповноваженої особи, відповідальної за газове господарство, невідповідність системи газопостачання проектній документації, що свідчить про невідповідність обладнання вимогам нормативно - правових актів з охорони праці, а несправність оголовків димових, вентиляційних каналів та системи контролю загазованості створює загрозу життю та здоров'ю працівників ТзОВ «Ельпласт-Львів». Вказує, що відповідачем не доведено, що устаткування є справним та всі доводи є голослівними.
В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги здійснити за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області №1321-П від 11.08.2017 року та направлення на проведення перевірки №1294 від 11.08.2017 року згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювань Головного управління Держпраці у Львівській області на 2017 рік уповноваженою особою Головного управління Держпраці у Львівській області - головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки ПетегиричемД.І. у присутності уповноваженої особи відповідача - технічного директора ТзОВ «Ельпласт -Львів» ОСОБА_2 з 10.00 год. до 16.00 год. 28.08.2017 року проведена планова перевірка суб'єкта господарювання - ТзОВ «Ельпласт-Львів» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки.
Перевіркою виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі, порушення, які створюють загрозу життю працівників ТзОВ «Ельпласт - Львів», зокрема:
1) ТзОВ «Ельпласт-Львів» не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки:технологічного устаткування, лінійних частини та їх елементів систем газопостачання природним газом суб'єктів господарювання, що є порушенням п.3.1 розділу III Правил безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1.76-15, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року (надалі - Правила), відповідно до якого роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107від 26 жовтня 2011 року (надалі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки);
2) керівництвом не визначено відповідальну особу за газове господарство, що є порушенням п.3.1 розділу V Правил, який містить вимогу, що на підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджене відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство;
3) не відключено від системи газопостачання із встановленням заглушок газові котли (2 шт.) та газовий бойлер в опалювальній адміністративного корпусу при несправності оголовків димових та вентиляційного каналів, несправності системи контролю загазованості та невідповідності системи газопостачання проектній документації, що є порушенням п.5.7 розділу V Правил, який передбачає, що підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови:
-наявності витоків газу;
-несправної автоматики безпеки;
-несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів;
-відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах;
-самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання;
-не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави;
-не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.
Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами перевірки та у зв'язку із виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу управління Держпраці складений акт перевірки суб'єкта господарювання №13/12/087/1992 від 28 серпня 2017 року, в якому задокументовані зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України на ТзОВ «Ельпласт-Львів», які створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивачем доведено виникнення загрози життю та здоров'ю людей і з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, у зв'язку з ненаданням відповідачем жодних доказів про усунення виявлених порушень, зазначених у акті перевірки №13/12/087/1992 від 28.08.2017 року, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТзОВ «Ельпласт-Львів» саме у вигляді зупинення експлуатації шафового газорегуляторного пункту; газопроводу низького тиску; газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу ТзОВ «Ельпласт-Львів» до усунення встановлених порушень.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції і, надаючи правову оцінку обставинам справи , зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №96від 11.02.2015 року та пункту 3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці №75від 22.06.2017 року (надалі - Положення), основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі - Управління ) є:
-реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування га виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до ч.15 п.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб'єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Виходячи з вищенаведених норм та встановлених судом першої інстанції і не спростованих відповідачем обставин, позивач - Головне управління Держпраці у Львівській області, виявивши порушення вимог законодавства сфері охорони праці під час проведення перевірки, обґрунтовано, у межах наданих йому повноважень звернулось до суду з метою забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості робіт, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації шафового газорегуляторного пункту, газопроводу низького тиску, газових котлів та газового бойлера.
Покликання апелянта на те, що шафовий газорегулятор пункту та газопровід низького тиску газових котлів та газовий бойлер є справними, усі вузли цього механізму знаходяться у відмінному технічному стані, його обслуговування і ремонт здійснюється на підставі відповідних нарядів головного інженера ТзОВ «Ельпласт-Львів» до уваги апеляційним судом не беруться, оскільки такі обставини не доведені відповідачем, не надано жодних доказів на їх підтвердження. Натомість, позивачем без зауважень підписаний акт перевірки суб'єкта господарювання №13/12/087/1992 від 28 серпня 2017 року, в якому задокументовано факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України у ТзОВ «Ельпласт-Львів», які створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання.
Крім того як встановлено із матеріалів справи, примірник акта перевірки підписаний технічним директором ТзОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_2 та 28.08.2017 року вручений генеральному директору ТзОВ «Ельпласт-Львів» ОСОБА_3
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року у справі № 813/3131/17- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. П. Іщук судді Т. В. Онишкевич Р. Б. Хобор Повне судове рішення складене 20.02.2018 року