
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/55567/17-а
Категорія 93
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2017 року cуддя Печерського районного суду Новак Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного УПФ України Печерського району в місті Києві, треті особи ОСОБА_2, Білоцерківський районний центр соціально-психологічної допомоги про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного УПФ України Печерського району в місті Києві, треті особи ОСОБА_2, Білоцерківський районний центр соціально-психологічної допомоги, в якому просить зобов'язати Центральне об'єднане УПФ України Печерського району в місті Києві вчинити певні дії, а саме взяти на персоніфікований облік ОСОБА_1; призначити та продовжити виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) призначену раніше з 02.12.2003 по 31.05.2017 соціальну пенсію в разі втрати годувальника з 01.06.2017 до закінчення Військового інституту Київського національного університету ім.Тараса Шевченка (серпень 2020 року). В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 25.05.2017 позивач звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про взяття на облік та переведення пенсійної справи до Управління. В серпні 2017 року позивач отримала відповідь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17.07.2017 № 40290/03, зі змісту якої вбачається, що «на даний час Управління не має правових підстав взяти вас на облік та продовжувати виплачувати призначену раніше соціальну пенсію в разі втрати годувальника». Крім того, що підставою відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 стало посилання Управління на п. 2.3 постанови Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) від 09.07.2003 №1058-IV, а саме відсутність в матеріалах пенсійної справи документів про стаж померлого годувальника (трудова книжка). Позивач не погоджується з зазначеними підставами відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 та вважає їх необґрунтованими та безпідставними
Відповідач подав заперечення на позов, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області 11.08.2005 ОСОБА_3 видано посвідчення (серія НОМЕР_2) на право отримання соціальної пенсії по втраті годувальника на термін з 02.12.03 по 31.05.2017.
На виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області (справа №2-о-165/2005, суддя: Саніна В.М.) відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області внесені відомості про народження дитини із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України.
Також, на виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області (справа №2-о-165/2005, суддя: Саніна В.М.), відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області дівчинці 11.03.2006 видано свідоцтво про народження.
24.11.2012 місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1
25.07.2015 Печерським РВ ГУ ДМС в місті Києві ОСОБА_1 виданий паспорт громадянина України.
В 2016 році ОСОБА_1 поступила до Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка і по теперішній час є курсантом 2 курсу денної форми навчання. Термін навчання з 01.08.2016 по серпень 2020 року.
25.05.2017 ОСОБА_1 звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про взяття на облік та переведення пенсійної справи до Управління.
В серпні 2017 року Позивач отримала відповідь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17.07.2017 № 40290/03, зі змісту якої вбачається, що на даний час Управління не має правових підстав взяти вас на облік та продовжувати виплачувати призначену раніше соціальну пенсію в разі втрати годувальника. Крім того, підставою відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 стало посилання Управління на п. 2.3 постанови Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) від 09.07.2003 №1058-IV, а саме відсутність в матеріалах пенсійної справи документів про стаж померлого годувальника (трудова книжка).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
ОСОБА_1 була призначена Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області соціальна пенсія в разі втрати годувальника на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 17888-ХІІ, який є чинним і по сьогоднішній день.
Даний Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 17888-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачені види державних пенсій, а саме: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно ст. 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені члени сім'ї, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника. Так, дітям пенсії призначаються незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Крім того, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку».
Таким чином, відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 17888-ХІІ ОСОБА_1, будучи курсантом Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка має право на соціальну пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчального закладу.
Крім того, ч. 1 ст. 47 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 17888-ХІІ передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним згідно з статтею 37 цього Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до ст. 2 даного Закону ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України. Статтею 4 даного Закону передбачено, що забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод,.
Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права, і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Тому погоджуюсь з доводами позивача, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в постановленні на облік та продовжувати виплачувати призначену раніше соціальну пенсі в разі втрати годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відтак, судом встановлено, що дії Центрального об'єднаного УПФ України Печерського району в місті Києві щодо відмови в постановленні на облік та продовжувати виплачувати призначену раніше соціальну пенсі в разі втрати годувальника є протиправними.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 3, 8, 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 37, 47 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.ст. 2, 11,21, 71, 87, 94, 99, 102, 105, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного УПФ України Печерського району в місті Києві треті особи ОСОБА_2, Білоцерківський районний центр соціально-психологічної допомоги про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 40376133) вчинити певні дії, а саме взяти на персоніфікований облік ОСОБА_6, призначити та продовжити виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) призначену раніше з 02.12.03 по 31.05.2017 соціальну пенсію в разі втрати годувальника з 01.06.2017 до закінчення Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (серпень 2020 року).
Допустити негайне виконання постанови суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.В. Новак