
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12506/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Іщук Л.П.
розглянувши у порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на постанову Сокальського районного суду Львівської області від 13 лютого 2017 року, ухвалену суддею Веремчук О.А., 11:33:07, м. Сокаль, дата складання повного тексту рішення 13 лютого 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_2 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести призначення пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
05.07.2016 року позивач – ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо не призначення ОСОБА_3 пенсії за віком; скасувати рішення відповідача від 10.05.2016 року №1377/05-33 про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком; зобов’язати відповідача призначити ОСОБА_3 пенсію за віком.
Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 13 лютого 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що отримавши від представника позивача заяву встановленого зразка про призначення пенсії за віком ОСОБА_3, пенсійний орган виявив, що до заяви додані не всі необхідні документи, та надав представнику ОСОБА_2 строк для подання усіх необхідних документів на призначення пенсії. Після спливу строку, визначеного для подання недостатніх документів прийнято рішення відмову в призначенні пенсії, оскільки на адресу відповідача не було надано всіх документів, перелічених УПФ в м. Червонограді Львівської області.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_2 оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сокальського районного суду Львівської області від 13 лютого 2017 року та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що розпискою-повідомлення №220 від 29.01.2016р. зазначено перелік документів, які були подані представником позивача особисто до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області разом із заявою про призначення пенсії ОСОБА_3 Також, наголошує на тому, що в вказаній розписці інспектором Малко Іриною Петрівною було вказано, що наданий повний пакет документів для призначення пенсії, а також те, що пенсію буде призначено протягом десяти днів.
Тобто на етапі прийому документів у відповідача не виникало жодних зауважень щодо повноти наданих документів, а тому і було прийнято рішення, що пенсію буде призначено протягом десяти днів з дати прийняття документів, що і було відображено в розписці-повідомленні № 220 від 29.01.2016р.
Також, апелянт звертає увагу на те, що змісту позовної заяви вбачається, що вона подана до суду першої інстанції на підставі ст.55 Конституції України, яка згідно зі ст.8 Конституції України має найвищу юридичну силу і є нормою прямої дії.
Апелянт стверджує, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено форми подачі заяви про призначення виплати пенсії громадянам України, які постійно проживають за кордоном. Більш того, громадяни України, які постійно проживають за кордоном не мають прописки в Україні, а тому фізично неможливо надати до пенсійного фонду відповідний документ, підтверджуючий прописку на території України, на що постійно звертають увагу Пенсійні фонди України.
Звертає увагу на те, що з дня набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України №25-рп/2009 щодо неконституційності положень п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст.51 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виникли підстави для поновлення конституційного права особи на виплату пенсії, виплата якої була зупинена на підставі положень зазначеного Закону.
Учасники справи в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від учасників справи, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу правовідносин і закон, який їх регулює.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 проживає у США, штат ОСОБА_4 та на підставі усної домовленості 03.12.2014 року надав довіреність (яку посвідчено нотаріусом штату ОСОБА_4 Порошина та завірено державним секретарем) ОСОБА_2 представляти його інтереси в органах державної влади.
Також встановлено, що 29.01.2017 року представник ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 звернувся в управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області із заявою про призначення пенсії ОСОБА_3 та згідно опису подав такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрації) особи, заяву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудова книжку або документи про стаж, що підтверджується розпискою-повідомленням №220 від 29.01.2017р.
Рішенням Сокальського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області від 10.05.2016 року ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії за віком, з посиланням на те, що до заяви про призначення пенсії від 29.01.2016р. не було надано необхідний перелік документів, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, управлінням Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області було скеровано на адресу представника заявника 01.02.2016р. лист, яким було повідомлено, що для розгляду питання щодо права на призначення пенсії за віком ОСОБА_3 необхідно подати не пізніше трьох місяців із дня повідомлення оригінал трудової книжки, оригінал паспорта та ідентифікаційної коду згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначені (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування». Також зазначено, що відповідно до вказаного Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію. Однак, додаткові документи у визначений строк від представника заявника до управління Пенсійного фонду не надійшли.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон - №1058) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі – Порядок), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058.
Згідно з пунктом 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Пунктом 2.1 Порядку передбачено перелік документів, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком.
Відповідно до пп.1 п.2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, в тому числі, і документ пре присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно пп.4 п.2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Відповідно до п.2.9 Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Згідно п.2.22 Порядку за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також копію посвідки на постійне проживання.
Пунктом 2.23 Порядку встановлено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсії справі.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що для призначення пенсії за віком представником ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду подано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрації) особи, заяву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудову книжку або документи про стаж.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки отримавши від представника позивача заяву встановленого зразка про призначення пенсії за віком ОСОБА_3, Пенсійний орган виявив, що до заяви додані не всі необхідні документи, та надав представнику ОСОБА_2 строк для подання усіх необхідних документів на призначення пенсії, однак на адресу відповідача не було надано всіх документів, перелічених УПФ, відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_2 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій, скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов’язання призначити ОСОБА_3 пенсію за віком є безпідставними, тому судом першої інстанції правомірно відмовлено в задоволенні таких вимог.
Апелянтом не було надано доказів на підтвердження вимог апеляційної скарги.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Сокальського районного суду Львівської області від 13 лютого 2017 року у справі №454/1797/16-а за позовом ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_2 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести призначення пенсії – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_7