
Справа № 761/20610/17
Провадження № 2-а/761/107/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Піхур О.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Григоренко А.В.,
позивача - ОСОБА_1,
свідка - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, інспектора патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багаліки С.С. про визнання незаконними дій та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач 1), інспектора патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багаліки С.С. (далі - відповідач 2) про визнання незаконними дій та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.04. 2017 року відносно позивача інспектором патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багалікою С.С. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР № 722661, відповідно до якої його притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 122 КУпАП, а саме: поставив авто у другому ряду, чим порушив п. 15.4 Правил дорожнього руху України, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 грн. Зазначив, що авто не залишав, крім того, зазначив, що дата вчинення правопорушення в постанові зазначена не вірна, оскільки лише близько 12 год.00 хв. Було викликано поліцію, що свідчить про відсутність події та складу адміністративного правопорушення. Позивач вважає, що вищевказана постанова є необгрунтованою, неправомірною, та підлягає скасуванню, як така, що не відповідає нормам КУпАП, а також винесена без з'ясування та доведеності обставин, які б свідчили, що в діях позивача є ознаки адміністративного проступку (правопорушення), за який законодавством України встановлену адміністративну відповідальність, що підтверджується наступними фактами, доказами та положенням норм закону.
Тому, позивач просив суд визнати дії поліцейського патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багаліки С.С. щодо складання постанови серії БР №722661 від 11.04.2017 року про адміністративне правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу 510,00 грн. за порушення ч. 3 ст. 122 КУпАП незаконними; визнати постанову серії БР №722661 від 11.04.2017 року про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху протиправною та скасувати її, а провадження по справі закрити.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
У судове засідання відповідачі не з'явилися, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
У судовому засіданні ОСОБА_2, допитаний в якості свідка пояснив, що позивач в той день забрав його з лікарні і вони їхали в автомобілі позивача, потім відбулося ДТП, викликали поліцію та написали пояснення.
Відповідно до ст. 77 ч. 5 КАС України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Заслухавши надані пояснення, повно, об'єктивно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно постанови серії БР № 722661 від 11.04.2017 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, яка складена відповідачем, 11.04.2017 року о 11 год. 45 хв. в м. Києві по проїзду Володимирський 2, позивач керуючи автомобілем Jeep Patriot, номерний знак НОМЕР_1, поставив авто у другому ряду, чим порушив п. 15.4 Правил дорожнього руху України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 122 КУпАП.
Даною постановою позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді адміністративного стягнення у розмірі 510,00 грн.
Як зазначає, позивач, йому про дану постанову стало відомо лише 26.04.2017 року, яку він отримав рекомендованим листом, звертався до УПП з листом про оскарження постанови та проханням дослідити обставини, але 07.06.2017 року отримав від Управління патрульної поліції у м. Києві рішення щодо залишення постанови по справі про адміністративне правопорушення без змін, а скарги без задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Відповідно п. 15.4 Правил дорожнього руху, транспортні засоби не дозволяється ставити на проїзній частині в два і більше ряди. Велосипеди, мопеди і мотоцикли без бокового причепа дозволяється ставити на проїзній частині не більше ніж у два ряди.
Згідно ч. 3 ст. 122 КУпАП, перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п'ятдесят кілометрів на годину, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Складання протоколів про адміністративні правопорушення, протоколів про адміністративні затримання, протоколів про вилучення речей і документів, протоколів про огляд речей та особистий огляд, а також отримання пояснення від осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків здійснюють уповноважені на те посадові особи органів поліції (п. 1 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376).
Згідно п. 1 розділу 4 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376, розгляд справ про адміністративні правопорушення здійснюють уповноважені посадові особи органів поліції відповідно до статті 222 КУпАП.
Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка. Поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (п. 9 та п. 10 розділу 3 Інструкції «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395).
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ст. 251 КУпАП).
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ст. 7 КУпАП).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 77 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Даючи юридичну оцінку зібраним по справі доказам, враховуючи те, що позивач довів, що відповідачем 2 було неправомірно винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БР №722661 від 11.04.2017 року, що підтверджується показаннями свідка, в свою чергу, відповідач не надав належних доказів вини позивача, а так як, обов'язок щодо доказування покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України; ст.ст. 7, 122, 251, 252 КУпАП; Правилами дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції (місто Київ, вулиця Федора Ернста, 3, ідентифікаційний код 40108646), інспектора патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багаліки С.С. (місто Київ, вулиця Народного ополчення, 9) про визнання незаконними дій та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправними дії інспектора патрульної поліції роти №10 батальйону №1 Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Багаліки С.С. щодо винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення серії БР №722661 від 11.04.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 КУпАП.
Постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БР №722661 від 11.04.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 КУпАП - скасувати.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень КАС України (в редакції від 03.10.2017 року) : до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, а саме, відповідно до ч.1 ст. 186 КАС України : апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного рішення суду 19.02.2018 року.
Суддя