
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12423/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,
при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27 жовтня 2017 року (суддя: Веремчук О.А., ухвалена в м. Сокалі) у справі № 454/1961/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області , про перерахунок позивачу пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно відмовив йому в перерахунку пенсії, не зараховано до пільгового стажу його роботи в період з 29.09.1980 року по 04.08.1997 року (16 років 10 місяців 06 днів) в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції, де він працював підземним електрослюсарем, машиністом бурової установки підземним з повним робочим днем в шахті. В своїй відмові відповідач вказав, що оскільки працівники геологорозвідувальних експедицій не зайняті безпосередньо видобуванням корисних копалин, тому норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на них не поширюються. Просив позов задоволити.
Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 27.10.2017 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст. 1,8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" і не зарахування до пільгового стажу періоду роботи в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції з 29.09.1980 року по 04.08.1997 року ( 16 років 10 місяців 06 днів), де він працював підземним електрослюсарем , машиністом бурової установки підземним з повним робочим днем в шахті. Зобов'язано Сокальське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 27 липня 2017 року відповідно до ст.ст. 1,8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" і не зарахування до пільгового стажу періоду роботи в Львівсько-Волинській геологорозвідувальній експедиції з 29.09.1980 року по 04.08.1997 року ( 16 років 10 місяців 06 днів), де він працював підземним електрослюсарем, машиністом бурової установки підземним з повним робочим днем в шахті.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Сокальське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Сторони повідомлялися судом про час та місце розгляду справи, явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 з 17.03.1997 року призначено пенсію по віку на пільгових умовах відповідно до норм ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Загальний стаж роботи ОСОБА_2 обчислений станом на 31.12.2007 року становить 31 рік 04 місяці 06 днів, з них: 16 років 10 місяці 06 днів пільгового стажу роботи підземним електрослюсарем, машиністом бурового станка підземним ДП «Львівсько-Волинська геологорозвідувальна експедиція», 06 років 02 місяці 22 дні час перебування на інвалідності від трудового каліцтва, 01 рік 05 місяців 23 дні пільгового стажу роботи за Списком 1. Кількість місяців страхового стажу складає 664.
Як вбачається з листа Сокальського об'єднаного управління ПФУ Львівської області від 31.07.2017 р. відповідач не зараховує позивачу в стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 29.09.1980 року по 04.08.1997 року період роботи, оскільки працівники геологорозвідувальних експедицій не зайняті безпосередньо видовбуванням зазначених вище корисних копалин (ст. 1 Закону) то норми Закону України ст. 8 «Про підвищення престижності шахтарської праці» на них не поширюються.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Частиною 2 ст. 10 вказаного вище закону передбачено, що дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно,до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» списку N° 1 передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
До кола працівників, на яких поширюється дія закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Відтак, стаж ОСОБА_2 за Списком №1- складає 16 років 10 місяців 06 днів, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою та її слід залишити без змін.
Керуючись статтями 306, 307, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27.10.2017 року у справі №454/1961/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. П. Сапіга Повне судове рішення складено 08.02.2018р.