Постанова № 72064636, 06.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
766/18329/17
Номер документу
72064636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/18329/17

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідачаСеменюк Г.В.суддів: Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області на Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області, у якому просив суд зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії з суми грошового забезпечення в розмірі 24737,50 грн., яка складається з наступних складових: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн.. надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн. грошова винагорода - 22263,75 грн.

При цьому позивач посилався на те, що з 1992 року він проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом його було звільнено з органів у відставку з 01.12.2008 року. З 01.01.2009 року йому призначено пенсію в розмірі 55% суми грошового забезпечення відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до грошового атестату його нагороджено грошовою винагородою в розмірі 22263,75 грн., та виплачено в повному обсязі. Однак при призначені пенсії вищевказану грошову винагороду не було враховано.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_4 з суми грошового забезпечення в розмірі 24737,50 грн., яка складається з наступних складових: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн., грошова винагорода - 22263,75 грн. з липня 2017 року.

Головне Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 13 листопада 2017 року по справі № 766/18329/17 та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що оскільки одноразова грошова допомога при звільненні нарахована позивачу вже після звільнення та з неї не здійснювалися нарахування/отримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вона ніяк не може носити постійний характер, як того вимагає законодавство.

ОСОБА_4 подав заперечення на апеляційну скаргу у яких зазначив, що премії, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та щомісячна додаткова грошова винагорода, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Учасники справи сповіщались належним чином про час, дату та місце проведення судового засідання, однак своїм правом на участь в розгляді апеляційної скарги не скористались та у судове засідання не з'явилися, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження згідно ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягають задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з 1992 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Відповідно до наказу УМВС України в Херсонській області позивача було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку 31.12.2008 року.

Відповідно до грошового атестату №19 від 01.01.2009 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 55% з наступної суми грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00грн., оклад за спеціальне звання - 125,00грн.; надбавка за вислугу років 30% - 337,50грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 731,25грн.; надбавка за таємність 15% - 150,00грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність13% -130,00 грн.

Відповідно до довідки 10/681 УМВС України в Херсонській області від 25.07.2017 року ОСОБА_4 виплачена грошова винагорода в сумі - 22263,75 грн.

У жовтні 2017 року позивач звернулась до ГУПФ в Херсонській області із заявою про необхідність проведення перерахунку пенсії.

10.10.2017 року ГУПФ в Херсонській області до листом за №232/Б-99-1 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 10.10.2017 №10/681 є протиправною, а тому наявні підстави для задоволення позову. Колегія суддів не погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ встановлено положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2262-XII, яка кореспондується зі статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до частин першої - другої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому статтею 15 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.

Відповідно до частини другої статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Разом з тим слід зазначити, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Дана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Тобто, одноразова грошова допомога є разовим платежем та за своєю суттю є державною соціальною гарантією при звільненні для осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, а тому вона не входить до додаткового грошового забезпечення з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України, від 12 вересня 2017 року по справі № 21-1115а16.

Крім того, як вибачається з матеріалів справи, позивачу була призначена пенсія за вислугу років з січня 2009 року. Розмір пенсії обраховувався згідно даних грошового атестату № 19 від 12.01.2009. Як слідує із вищезазначених документів грошова винагорода при звільнені Позивачу не виплачувалась. Таким чином відрахування проводилися лише з тих складових грошового забезпечення які фактично виплачувалися та відображені у фінансових документах. Данні внесені у грошовий атестат здійснено компетентними та уповноваженими особами фінансового відділу УМВС України в Херсонській області, належним чином підписані та скріплені печаткою уповноваженого органу. Позивач особистим підписом підтвердив достовірність розміру та складових грошового забезпечення, включених в грошовий атестат.

Також, відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством», з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак, як зазначив апелянт у своїй апеляційній скарзі, перевіркою факту нарахування (виплати) одноразової грошової допомоги ОСОБА_4 при звільнені на пенсію з УМВС України в Херсонській області та нарахування/утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму одноразової грошової допомоги при звільнені на пенсію, встановлено, що сума одноразової грошової допомоги в розмірі 22263,75 грн. відображена в особовій картці ОСОБА_4 лише в серпні 2009 року, нарахування/утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму одноразової грошової допомоги при звільнені не здійснювалося, про що складено довідку № 3 від 17 жовтня 2017 року.

Отже, висновок суду першої інстанції в мотивуючій частині оскаржуваної постанови про те, що грошову винагороду в сумі 22263,75 грн. позивач отримав перед звільненням суперечить матеріалам справи.

Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Враховуючи вище викладене, колегія судів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної Постанови було неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржувана Постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного Фонду в Херсонській області, - задовольнити.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року по справі № 766/18329/17, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_4, - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

суддя-доповідач: Г.В. Семенюк судді: В.О. Потапчук О.І. Шляхтицький