Рішення № 72062673, 07.02.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
815/6040/17
Номер документу
72062673
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6040/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68600, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014, ідентифікаційний код 40108740) про визнання протиправним та скасування наказу від 29.09.2017 року № 1569 о/с в частині, зобов’язання вчинити певні дії, -

СУТЬ СПОРУ:

ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій просила: визнати протиправним та скасувати наказ від 29.09.2017 року № 1569 о/с в частині встановлення стажу служби в поліції, який дає право для призначення пенсії 20 років 09 місяців 13 днів; зобов’язати зарахувати до вислуги років час навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року з розрахунку один рік навчання за шість місяців (02 роки 09 місяців 12 днів), що в цілому складає 23 роки 08 місяців 25 днів.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила наступне.

З 29.09.2017 року наказом ГУНП в Одеській області № 1569 о/с від 29.09.2017 року підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Ізмаїльського відділу поліції ГУНП в Одеській області, відповідно до Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу). Вислуга років на день звільнення складає 20 років 08 місяців 26 днів, на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) -17 днів. Усього для призначення пенсії 20 років 09 місяців 13 днів.

Позивачка вважає, що зазначений вище наказ в частині вислуги років на день звільнення є протиправним і підлягає скасуванню так, як до вислуги років на день звільнення ОСОБА_1 не зараховано навчання у вищому навчальному закладі. В період з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року ОСОБА_1 навчалася в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 і здобула спеціальність «Хімія». За змістом ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо навчання (незалежно від його форми) у цивільному вищому навчальному закладі до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду дає право на присвоєння офіцерського (спеціального) звання, то половина строку цього навчання додатково зараховується до вислуги років. Оскільки за результатом навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року і здобуття вищої освіти ОСОБА_1 було присвоєно перше офіцерське звання молодшого лейтенанта міліції, то період її навчання має бути зараховано до вислуги років в половинному розмірі з розрахунку один рік навчання за шість місяців (2 роки 09 місяців 12 днів). Таким чином, загальна вислуга років за період навчання в цивільному закладі становить 02 роки 09 місяців 12 днів, а стаж в поліції на час звільнення позивачки 29.09.2017 року складав 20 років 09 місяців 13 днів, що в цілому складає 23 роки 08 місяців 25 днів.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 29.09.2017 року № 1569 о/с в частині, зобов’язання вчинити певні дії було призначено до розгляду в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що Національна поліція є окремим самостійним центральним органом виконавчої влади, який не входить до структури будь-якого міністерства чи відомства і, відповідно, не є органом внутрішніх справ. Головне управління Національної поліції в Одеській області не є правонаступником ГУМВС України в Одеській області. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 до вислуги років співробітникам міліції зараховувалось до стажу - служба в органах внутрішніх справ та період навчання у цивільному вищому навчальному закладі в межах до п’яти років із розрахунку - один рік за шість місяців, яка враховується при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». На підставі вищевказаного до висновку УМВС України в Одеській області щодо обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислуги років станом на 01.07.2010 року ОСОБА_1 були зараховані до стажу наступні періоди її служби: 01.09.1991 р. до 25.06.1996 р. навчання у вищому навчальному закладі; 03.01.1997 р. по теперішній час служба в ОВС. Разом, станом на 01.07.2004 року наказом УМВС України в Одеській області від 12.04.2005 № 166 о/с було встановлено ОСОБА_1 стаж для виплати відсоткової надбавки за вислуги років - 09 р. 10м. 25дн. Згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 наказом ГУМВС України в Одеській області від 04.11.2015 року № 1377 о/с була звільнена з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил з 06.11.2015 року за п.64 «з» (у зв’язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші міністерства і відомства (організації), з 07.11.2015 року наказом ГУНП в Одеській області № 72 о/с була прийнятий на службу в поліцію та призначена на посаду старшого інспектора-криміналіста Ізмаїльського відділу поліції ГУНП в Одеській області з присвоєнням спеціального звання «підполковник поліції». Відповідно до п.2 ст.78 розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Одеській області від 07.12.2015 року № 389 о/с станом на 07.11.2015 року позивачу був встановлений стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - 18 років 10 місяців 03 дні. Відповідач вказує, що Законом не передбачено врахування до вислуги стажу періоду навчання у цивільному вищому навчальному закладі в межах до п’яти років із розрахунку - один рік за шість місяців. Також, згідно листа УКЗ ГУНП в Одеській області від 12.01.2018 року № 9/251 ОСОБА_1 до Головного управління з будь-якою вимогою щодо перерахунку її стажу служби в поліції не зверталась.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що оскільки за результатом навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року і здобуття вищої освіти ОСОБА_1 було присвоєно перше офіцерське звання молодшого лейтенанта міліції, то період її навчання має бути зараховано до вислуги років в половинному розмірі з розрахунку один рік навчання за шість місяців (2 р. 09 м. 12 дн.). Тобто, на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за п.64 «з» (у зв’язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші міністерства і відомства (організації) період її навчання мав бути зарахований до вислуги років в половинному розмірі з розрахунку один рік навчання за шість місяців (2 р. 09 м. 12 дн.). Таким чином, загальна вислуга років за період навчання в цивільному закладі становить 02 роки 09 місяців 12 днів, а стаж в поліції на час звільнення позивачки 29.09.2017 року складав 20 років 09 місяців 13 днів, що в цілому складає 23 роки 08 місяців 25 днів.

В судове засідання, призначене на 05.02.2018 року, сторони не з’явилися.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, з урахуванням ст.205 КАС України, вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року навчалася в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 і здобула спеціальність «Хімія», присвоєно кваліфікацію спеціаліста «Хімік. Викладач.» відповідно до диплома спеціаліста серії ЛЖ № 004696, а з 03.01.1997 року проходила службу в органах внутрішніх справ.

Відповідно до положень п.9 та п.12 Перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», в зв’язку із припиненням виконання функцій Головним управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області та створенням Головного управління Національної поліції в Одеській області наказом Головного управління Національної поліції України в Одеській області з 07.11.2015 року № 72 о/с ОСОБА_1 була прийнята на службу в поліцію та призначена на посаду старшого інспектора-криміналіста Ізмаїльського відділу поліції ГУНП в Одеській області з присвоєнням їй спеціального звання підполковник поліції.

Наказом ГУНП в Одеській області № 1569 о/с від 29.09.2017 року підполковника поліції ОСОБА_1, начальника сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Ізмаїльського відділу поліції ГУНП в Одеській області, відповідно до Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу). Вислуга років на день звільнення складає у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років 20 років 08 місяців 26 днів, на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) -17 днів. Усього для призначення пенсії 20 років 09 місяців 13 днів.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов не належить до задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з абз.1 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною ОСОБА_3 України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Зі змісту вказаних норм необхідно зробити висновок, що до вислуги років поліцейським при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

В позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначає, що за змістом ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо навчання (незалежно від його форми) у цивільному вищому навчальному закладі до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду дає право на присвоєння офіцерського (спеціального) звання, то половина строку цього навчання додатково зараховується до вислуги років, а оскільки за результатом навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року і здобуття вищої освіти ОСОБА_1 було присвоєно перше офіцерське звання молодшого лейтенанта міліції, то період її навчання має бути зараховано до вислуги років в половинному розмірі з розрахунку один рік навчання за шість місяців (2 роки 09 місяців 12 днів).

З огляду на матеріали справи суд встановив, що відповідно до послужного списку ОСОБА_1 з 03.01.1997 року вона була прийнята на службу в ОВС на посаду міліціонера Ізмаїльського міського відділу Управління міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на підставі наказу від 13.01.1997 року № 3.

Також, відповідно до висновку Управління МВС України в Одеській області, затвердженого наказом від 12.04.2005 року № 166 о/с, ОСОБА_1 була зарахована на службу до ОВС наказом від 13.01.1997 року № 3 о/с з присвоєнням їй звання молодший сержант міліції.

Суд зазначає, що звання молодший сержант міліції не відноситься до офіцерського звання.

Позивачка під час розгляду справи не надала до суду будь-яких доказів того, що за результатом навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року і здобуття вищої освіти їй було присвоєно перше офіцерське звання молодшого лейтенанта міліції.

Згідно з ч.1 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідно до ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у ОСОБА_3 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в ОСОБА_4 та ОСОБА_5, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що після закінчення навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року із здобуттям спеціальності «Хімія» та кваліфікації спеціаліста «Хімік. Викладач.» ОСОБА_1 не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ або призначення на відповідну посаду. Вказане звання було їй присвоєне вже під час проходження служби в ОВС, що підтверджується матеріалами справи.

З урахуванням зазначеного, в даному випадку відсутні підстави для зарахування до вислуги років поліцейському ОСОБА_1 при призначенні пенсії час навчання в Одеському державному університеті імені ОСОБА_2 з 01.09.1991 року по 25.06.1996 року з розрахунку один рік навчання за шість місяців, оскільки після закінчення якого їй не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ або призначення на відповідну посаду.

Тобто, заявлені позовні вимоги не належать до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 205, 242-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68600, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014, ідентифікаційний код 40108740) про визнання протиправним та скасування наказу від 29.09.2017 року № 1569 о/с в частині, зобов’язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко