
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Довгий І.І.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"05" лютого 2018 р. Справа № 572/664/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "29" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі, в якому просив визнати дії протиправними щодо відмови призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі призначити ОСОБА_3 пенсію за віком зі зниженням на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня набуття права на призначення пенсії, довічно, зарахувавши в страховий стаж період з 08.07.1987 року по 12.05.1992 року до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 29.09.2017 р. позов ОСОБА_3 до Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області задоволено.
Визнано дії Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3, призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Зобов'язано Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_3, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 02 жовтня 2016 року, зарахувавши страховий стаж за період з 08.07.1987р. по 12.05.1992 р. до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області подав апеляційну скаргу, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу в межах, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом управління Пенсійного фонду України в Сарненськму районі Рівненської області №268-03/29 від 15.02.2017 року йому було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що наданими документами не підтверджено факт участі у будь яких роботах, пов'язаних з усуненням аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках тривалістю не менше п'яти календарних днів. Крім того, стаж роботи за період з 08.07.1987 року по 12.05.1992 року не підтверджується по невідповідності прізвища.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким адміністративний позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами статті 15 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років.
Згідно зі статтею 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.
Відповідно до п.п.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пунктів 2 Постанов Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, та № 501 від 25 серпня 1992р."Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є основним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006, 04.09.2015 (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII. Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року згідно паспортних даних (а.с. 5).
З записів трудової книжки НОМЕР_1 від 15 серпня 1984 року позивач, в період з 06.08.1984 р. по 01.09.1984 р. працював тимчасово муляром (каменщик) групи капремонту. З 04.09.1984 р. по 01.10.1984 р. працював тимчасово муляром (каменщиком) II розряду рембудгрупи.
Відповідно до записів військового квитка НОМЕР_2 від 25.06.1991 року в період з 1985 року по 1987 рік приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після звільнення з військової служби з 08.07.1987 року працював на різних посадах та роботах по 06 червня 1995 року та після 1995 року займається підприємницькою діяльністю.
Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України по архівних документах військової частини №55064 встановлено, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08.05.1986 року по 05.05.1987 року.
Відповідно до архівної довідки, яка завірена управлінням соціального захисту населення ОСОБА_3 в складі військової частини 55064 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 08 травня 1986 року по 05 травня 1987 року, із них в 1986 році до 1 липня 53 дні, до 31 грудня 184 дні та в 1987 році 125 днів, в тій самій кількості в населених пунктах: Товстий Ліс Чорнобильського району Київської області та Нова Радча Народицького району Житомирської області.
Згідно посвідчення серії А №086596, категорія 2, виданого Рівненською облдержадміністрацією 25.01.1994 року, ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках.
В свою чергу, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право на користування пільгами встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Крім того, відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи при наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 від 15 серпня 1984 року прослідковується, що ОСОБА_3 працював з 08.07.1987 по 12.05.1992 року, тому даний період необхідно зарахувати позивачу до страхового стажу.
Щодо розбіжностей між прізвищами у трудовій книжці та архівних довідках ("Ніколайчук" та "Николайчук"), то колегія суддів не вбачає підстав вважати їх такими. що спростовують факт роботи позивача. Відповідачем не надано жодних доказів, що у спірний період працювала інша особа, аніж позивач. Крім того, трудова книжка позивача виписувалася російською мовою, а у архівних довідках та наказах діловодство велося українською мовою. Прізвище "Ніколайчук" українською мовою є автентичним перекладом російськомовного запису цього ж прізвища "Николайчук".
У відповідності до ст.62 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому КМУ.
Відтак, враховуючи наведені обставини колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що ОСОБА_3 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є неправомірними, оскільки основним доказом є діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках (категорія 2), видане на ім'я позивача, яке відповідно до ст. 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" вказує на те, що позивач має право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
Із наведеного випливає, що суд першої інстанцій вірно застосував наведені вище норми матеріального права та дійшов правильного висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 щодо визнання дій протиправними та зобов'язання УПФУ призначити та виплачувати йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Згідно ч.1 ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "29" вересня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Судове рішення прийнято та складено "05" лютого 2018 р.