Постанова № 72029318, 05.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
286/3167/17
Номер документу
72029318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" лютого 2018 р. Справа № 286/3167/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "22" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії з зниженням пенсійного віку на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ,-

ВСТАНОВИВ

25 вересня 2017 року ОСОБА_4 подала до Овруцького районного суду Житомирської області адміністративний позов, просила зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з зниженням пенсійного віку на п'ять років, починаючи з 27.09.2017 року.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від "22" листопада 2017 року частково задоволено адміністративний позов.

Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з зниженням пенсійного віку на п'ять років, починаючи з 28.09.2017 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.

Розглянувши справу в межах, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1) є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1, виданим районною державною адміністрацією.

11 вересня 2017 року ОСОБА_4 подала до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву, просила призначити пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з зниженням пенсійного віку на п'ять років.

Листом Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5506/03 від 18.09.2017 року відмовлено в призначенні зазначеної пенсії. Вказує, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким адміністративний позов частково задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Вимогами статті 15 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Частиною другою статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що мають право на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

З зазначеної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії з зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

Відповідно частини третьої статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 44 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846), з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).

Відповідно пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи: довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; документи про стаж; довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, додатком 3; документи про місце проживання (реєстрації) особи; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, як особа, яка постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1, виданим районною державною адміністрацією.

Згідно довідки виконавчого комітету Підрудянської сільської ради Овруцького району Житомирської області №1010 від 21.09.2017 року вбачається, що позивач дійсно проживала з 26.04.1986 року по 26.09.1991 року та з 13.09.1993 року по 23.12.1994 року в селі Колосівка Овруцького району Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", село Колосівка Овруцького району Житомирської області входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів зазначає, що оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалося, тому посвідчення є чинним і вказує, що позивач має право на користування пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначення пенсії з зниженням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій.

Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю, а тому відмова пенсійного органу в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з зменшенням пенсійного віку на п'ять років є необґрунтовано, що є підставою задоволення адміністративного позову.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. В даному випадку позивач звернувся до органів пенсійного фонду з дотриманням наведеної норми, а тому відповідач мав призначити йому пенсію з дня що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Щодо видачі посвідчення 4 категорії серії НОМЕР_1, виданим районною державною адміністрацією, то така видача відбувалась відповідно до рішення Координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи №3 від 13.11.1991 року, пунктом 1.4 якого передбачалось, що виписані посвідчення підписуються головою райвиконкому і завіряються гербовою печаткою.

Частиною першою статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "22" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: М.М. Капустинський

І.Г. Охрімчук

Судове рішення прийнято та складено "05" лютого 2018 р.