
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/19696/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси, ухвалену в порядку скороченого провадження (в редакції ст.183-2 КАС України, яка діяла до 15.12.2017 року) 07.11.2017 року в місті Одесі, по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156 з урахуванням сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017 №179/1/10156, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 07.11.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 05.10.2016р. провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 05.10.2016р. та по день фактичного проведення перерахунку.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до суду з апеляційною скаргою.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, що здійснює призначення, перерахунок та виплату пенсії позивачу, є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Згідно перерахунку пенсії від 01.05.2017р., при обчисленні пенсії позивачу враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1150,00 грн., оклад за військовим званням 130,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 512,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі надбавка за роботу з таємними документами 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 55%.
05.10.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 про виплачене йому грошове забезпечення перед звільненням, якими підтверджується отримання позивачем індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 гривень, що не були враховані при обчисленні пенсії.
Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 18.10.2017р. № 1365/Л-11 відмовило у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення та архівних довідок чинним пенсійним законодавством не передбачено.
Вказані обставини визнані сторонами та суд не має обґрунтованого сумніву щодо їх достовірності.
Судом першої інстанції задоволено позовні вимоги в повному обсязі.
Судова колегія суду апеляційної інстанції вважає частково обґрунтованими доводи апеляційної скарги та безпідставними висновки суду першої інстанції в частині зобов'язання провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням включення до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії такого виду грошового забезпечення, як одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби в розмірі 37195,84 грн., з огляду на наступне.
Згідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Частиною першою статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно до положень ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно до положень частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсія військовослужбовців обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною 2 статті 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховується страхові внески.
Тобто, військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Вищезазначеними нормативними актами, окрім іншого, регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи із наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Згідно до положень п.п. 2 п. 2.1.1.2. наказу Міністерства фінансів України № 333 від 12.03.2012 року «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету» заохочення за бюджетною класифікацією також відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Таким чином, вищевказані види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв'язку викладеним колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що до грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинні бути включені суми індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по неврахуванню для перерахунку пенсії сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - є безпідставними.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне наголосити на наступному.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, а також статтею № 2262-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Як вже було зазначено, згідно до положень частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсія військовослужбовців обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, вищевказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-ХІІ, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватись при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Аналогічна позиція була викладена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017 року у справі № 21-115а16.
Щодо доводів апеляційної скарги, що позивачем пропущено строк звернення до суду з такими позовними вимогами слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів
А згідно із ст.100 КАС України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена з 31.03.2011 року.
05.10.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та отримав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.10.2017р. № 1365/Л-11 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Предметом розгляду у цій адміністративній справі є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та у зобов'язанні у його вчиненні.
Слід зазначити, що звертаючись з такою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а в подальшому до адміністративного суду з позовом, позивач не просить зробити перерахунок пенсії з моменту її призначення.
Таким чином 18.10.2017 року позивач отримав лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.10.2017р. № 1365/Л-11 про відмову у проведенні перерахунку пенсії та 23.10.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом, а тому не пропустив строк звернення до суду.
Щодо доводів апелянта, що судом не обґрунтовано проведено перерахунок пенсії позивачу з 05.10.2016 року слід зазначити наступне
Згідно ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Також згідно ч.2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії 05.10.2017 року, то обґрунтованим є висновок суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 саме з 05.10.2016 року, тобто за останні 12 місяці.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись ст. 317 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нове судове рішення, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 07.11.2017 року скасувати.
Прийняти нове судове рішенням, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням сум індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 05.10.2016р. провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 06.09.2017 р. № 487 та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2017р. №179/1/10156 з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 6375,12 гривень, грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 9699,28 гривень, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 6975,50 гривень, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 05.10.2016р. та по день фактичного проведення перерахунку.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 31.01.2018 року
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик