Постанова № 72028353, 06.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
815/412/18
Номер документу
72028353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/412/18

Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.

за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на рішення від 02 лютого 2018 року, ухвалене Одеським окружним адміністративним судом у складі головуючого-судді Потоцької Н. В., повний текст якої складений 02 лютого 2018 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 - кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних міських голів 24 грудня 2017 року до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання незаконними дій щодо проведення 27.01.2018 р. повторного підрахунку голосів, визнання протиправними та скасування постанов № 387, № 388, № 389 від 27.01.2018 року, про визнання недійсними протоколів про повторний підрахунок голосів від 27.01.2018 року, про визнання протиправною бездіяльності щодо не оприлюднення результатів голосування, про зобов'язання оприлюднити результати голосування по одномандатному виборчому округу № 21, -

ВСТАНОВИВ:

31 січня 2018 року ОСОБА_3 - кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних міських голів 24 грудня 2017 року, звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, в якому, з урахуванням зміни позовних вимог (а.с. 46-51), просив суд:

- визнати незаконними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо проведення 27.01.2018 року повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21;

- визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 387 від 27.01.2018 «Про виявлення невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 ДВК № 511449»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 388 від 27.01.2018 «Про виявлення невідповідності кількості виборчих бюлетенів, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців та визнання голосування на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 недійсним»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 389 від 27.01.2018 «Про визнання постанови №365 від 13.01.2018 року «Про визнання ОСОБА_3 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21» недійсною»;

- визнати недійсними Протоколи Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, про результати виборів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 27.01.2018 року;

- визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо невиконання вимог ч. 1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: не оприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборному округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації;

- зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області, на виконання ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», оприлюднити результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.

Рішенням від 02 лютого 2018 року, ухваленим у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, Одеський окружний адміністративний суд частково задовольнив адміністративний позов:

- визнав незаконними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо проведення 27.01.2018 року повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21;

- визнав протиправною та скасував постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 387 від 27.01.2018 «Про виявлення невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 ДВК № 511449»;

- визнав протиправною та скасував постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 388 від 27.01.2018 «Про виявлення невідповідності кількості виборчих бюлетенів, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців та визнання голосування на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 недійсним»;

- визнав протиправною та скасував постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 389 від 27.01.2018 «Про визнання постанови №365 від 13.01.2018 року «Про визнання ОСОБА_3 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21» недійсною»;

- визнав недійсними Протоколи Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21; про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21; про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 27.01.2018 року;

- відмовив у задоволенні вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо невиконання вимог ч. 1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: не оприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборному округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації; щодо зобов'язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, на виконання ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», оприлюднити результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області подала апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права.

Так апелянт зазначає, що задовольняючи позовну вимогу про визнання незаконними дій відповідача щодо проведення 27.01.2018 року повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, суд першої інстанції виходив з того, що згідно практики Європейського суду з прав людини, орган влади, який не є судом держави, для виконання ч. 1 ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, може розглядатися як «суд» у змістовному значенні цього терміну (п. 36 рішення ЄСПЛ у справі Срамек проти Австрії). За таких підстав суд першої інстанції дійшов висновку, що при проведенні повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області повинна була відповідати критеріям, визначеним як національним законодавством, так і Конвенцією та судовою практикою ЄСПЛ, та діяти як «суд» з дотриманням принципів незалежності та безсторонності при розгляді справи заявника, яким суд першої інстанції вважає позивача ОСОБА_3 Розвиваючи цей висновок, суд першої інстанції вважає, що ТСВК порушило принцип легітимних очікувань позивача, який не повинен відчувати краху надії щодо легітимних очікувань, хоча позивач обґрунтовував свій позов аж ніяк не крахом надії щодо легітимних очікувань, а зовсім іншими обставинами.

Крім того, вважаючи дії відповідача, під час повторного підрахунку голосів виборців 27.01.2018 р., незаконними за наявності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 р. по справі № 815/318/18, яке не набрало законної сили, однак яким було скасовано постанову відповідача № 385 від 24.01.2018 р. про проведення цього повторного підрахунку голосів виборців, суд першої інстанції посилається на протокольне рішення ТСВК про перенесення розгляду питання щодо реєстрації ОСОБА_4 Таїровським селищним головою, яке було прийнято на тому ж засіданні комісії з посиланням на те, що в Одеському апеляційному адміністративному суді розглядається апеляційна скарга кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_5, на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.01.2018 р. у справі № 815/99/18 за його позовом, яке з огляду на це, не набрало законної сили. Отже, як вважає суд першої інстанції, ТСВК допустила дискримінаційний підхід при розгляді питань про проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 21 та про реєстрацію ОСОБА_4 селищним головою, адже в обох випадках були наявні рішення Одеського окружного адміністративного суду, які не набрали законної сили.

На думку апелянта вказані висновки суду першої інстанції є необґрунтованими, такими, що не відповідають обставинам справи та положенням законодавства, перш за все Закону України «Про місцеві вибори», а тому такими, що призвели до неправильного застосування норм матеріального права та неправильного вирішення справи.

Апелянт зазначає, що суд першої інстанції взагалі не встановив, які конкретно положення Закону України «Про місцеві вибори», на його думку, були порушені Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області під час повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 27.01.2018 р.

Апелянт звертає увагу на те, що Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області проводила повторний підрахунок голосів виборців на виконання своєї ж постанови ТСВК № 385 від 24.01.2018 р., яка на той час 27.01.2018 р. була чинною, що встановлено самим судом, якій вказує на те, що на момент повторного підрахунку рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 р. по справі № 815/318/18, якою постанову ТСВК № 385 від 24.01.2018 р. скасовано, не набрало законної сили.

Також апелянт вважає необґрунтованим посилання суду першої інстанції на обставини розгляду іншого питання порядку денного засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області 27.01.2018 р. про реєстрацію ОСОБА_4 Таїровським селищним головою, оскільки встановлення цих обставин не входить до предмету доказування у справі, яка розглядалась судом першої інстанції, адже вони не стосуються оскаржених рішень, дій та бездіяльності відповідача та ґрунтуються на зовсім інших правовідносинах Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з іншим суб'єктом виборчого процесу.

Апелянт зазначає, по позиція Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо оцінки обставин, пов'язаних з ознаками підробки виборчих бюлетенів з виборів Таїровського селищного голови на виборчій дільниці № 510682 не має нічого спільного з її діями та позицією стосовно проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 27.01.2018 р.

Апелянт звертає увагу на те, що це різні види місцевих виборів, учасниками яких є різні суб'єкти виборчого процесу, результати цих виборів не впливають одне на одне, а тому висновок суду першої інстанції про дискримінаційний підхід під час розгляду Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області цих не пов'язаних питань є помилковим та таким, що не ґрунтується на вимогах закону і не відповідає фактичним обставинам перебігу виборчого процесу.

Зазначає апелянт і про те, що висновок суду першої інстанції про те, що Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області під час повторного підрахунку голосів виборців є «судом» та зобов'язана діяти як суд, який розглядає «справу» ОСОБА_3 з урахуванням його «легітимних очікувань» та запобігати «краху його надій» щодо цих «легітимних очікувань», взагалі не ґрунтується на вимогах ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно якої виборча комісія, як спеціальний колегіальний орган, який здійснює підготовку та проведення виборів, зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений Конституцією та законами України, в цьому випадку, перш за все Законом України «Про місцеві вибори». Апелянт зауважує, вимагати від виборчої комісії під час виконання нею логічно-послідовних дій з повторного підрахунку голосів виборців, передбачених ст.ст. 79. 83 Закону України «Про місцеві вибори», вважати себе «судом» який розглядає чиюсь справу, до речі, невідомо чому суд вважає, що це «справа» саме ОСОБА_3, адже кандидатами в депутати Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 окрім ОСОБА_3 було зареєстровано ще сім осіб, є неприпустимим. Під час проведення всіх, встановлених законом виборчих процедур виборча комісія діє саме як колегіальний орган, що забезпечує їх проведення відповідно до вимог закону, з дотриманням принципу рівності всіх суб'єктів виборчого процесу перед законом та виборчою комісією, а не як «суд», що розглядає справу окремого суб'єкта виборчого процесу.

Апелянт вважає, що як «суд» виборча комісія діє лише у випадку розгляду скарг суб'єктів виборчого процесу, які розглядаються в порядку встановленому ст.ст. 94-99 Закону України «Про місцеві вибори», та відповідним Порядком, встановленим Центральною виборчою комісію. Вказані положення законодавства передбачають, що виборча комісія має збирати докази, оцінювати їх та приймати рішення зі «справ» за скаргами суб'єктів виборчого процесу. Всі інші питання вирішуються виборчою комісією лише в межах повноважень та на підставі положень, встановлених Законом України «Про місцеві вибори» шляхом вчинення дій, складання актів та протоколів, у випадках, передбачених законом, та прийняття відповідних рішень, в тому числі щодо результатів виборів, які не є по своїй суті рішеннями у «справах» окремих суб'єктів виборчого процесу.

За таких обставин, апелянт вважає, що визнання судом дій відповідача незаконними лише з посиланням на приписи Конвенції та судової практики ЄСПЛ, яка містить оціночні поняття щодо діяльності суб'єктів владних повноважень - органів державної влади, що діють в різних сферах її життя на професійній основі, та прямо не стосується питань виборчого процесу, є неприпустимим та не ґрунтується на положеннях Закону України «Про місцеві вибори».

Крім цього, апелянт зазначає, що вказані судом першої інстанції поняття та принципи «краху його надій», «легітимних очікувань» та інші, адресовані ЕСПЛ здебільшого державі в особі її законодавчого органу та спрямовані на поліпшення законодавства, що регулює сферу публічно-правових відносин, а не спрямовані на вирішення окремих питань діяльності виборчих комісій, які вичерпно регулюються національним законодавством, зокрема Законом України «Про місцеві вибори».

Звертає апелянт увагу на те, що висновок суду першої інстанції про визнання протиправними постанов Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 27.01.2018 р. та протоколів, складених за наслідками повторного підрахунку, на підставі правової позиції Верховного Суду з приводу вирішення податкового спору, без посилання на положення Закону України «Про місцеві вибори», взагалі не має ніякого відношення до вирішення цієї категорії справ, та не може бути покладена в основу оцінки законності рішень та дій виборчої комісії.

Таким чином, на думку апелянта, зазначені помилкові висновки суду першої інстанції призвели до неправильного застосування норм матеріального права, яке виразилось у неправильному тлумаченні, а здебільшого - ігноруванні судом, приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 25, ст. 79, ч. 1 ст. 81, ч.ч. 7, 9, 12 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори».

Крім цього апелянт вважає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на висновки Одеського апеляційного адміністративного суду, викладені в постанові від 22.01.2018 р. у справі № 815/216/18. в якій зазначено, що «...Діючим виборним законодавством передбачено самостійні заходи щодо виправлення виборчою комісією допущених нею помилок, зокрема шляхом уточнених протоколів. До того ж законодавством передбачено повторний перерахунок.» Цей висновок суду апеляційної інстанції відносить вирішення питання про обрання шляху виправлення допущених виборчою комісією помилок та неточностей в складених нею протоколах до дискреційних повноважень самої комісії, які вона має реалізувати з урахуванням фактичних обставин та відповідно до вимог закону. Саме це і зробила Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, приймаючи скасовану судом постанову № 385, на підставі вимог ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», та враховуючи вищезазначений висновок суду апеляційної інстанції, на який є посилання в самій постанові.

Отже, на думку апелянта, виборча комісія, здійснюючи 27.01.2018 року повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, попри помилкові висновки суду першої інстанції, діяла на виконання своєї постанови № 385 від 24.01.2018 р., чинної на той час, в межах повноважень, передбачених ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», в спосіб, передбачений цим законом, та прийняла на підставі його положень правомірні та законні рішення, а також склала протоколи, в тому числі протокол про результати виборів на цьому окрузі, які містять достовірні відомості, достовірність яких ані позивачем, ані його представником, ані іншими суб'єктами виборчого процесу не заперечується та не оспорюється.

Порушенням норм процесуального права, апелянт вважає порушення судом першої інстанції приписів ст. 242 КАС України, відповідно до якої рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим; законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права; обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи; судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом, докази, оцінювати їх та приймати рішення зі «справ» за скаргами суб'єктів виборчого процесу. Всі інші питання вирішуються виборчою комісією лише в межах повноважень та на підставі положень, встановлених Законом України «Про місцеві вибори» шляхом вчинення дій, складання актів та протоколів, у випадках, передбачених законом, та прийняття відповідних рішень, в тому числі щодо результатів виборів, які не є по своїй суті рішеннями у «справах» окремих суб'єктів виборчого процесу.

ОСОБА_3 - кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних міських голів 24 грудня 2017 року, надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги позивач зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, правильно застосував норми національного законодавства та норми міжнародного законодавства, зокрема Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та рішення ЄСПЛ, в частині встановлення порушення принципу легітимних очікувань, та дискримінаційних дій виборчої комісії.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника апелянта - ОСОБА_6, позивача - ОСОБА_3, представника позивача - ОСОБА_7, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена частково.

Суд першої інстанції встановив та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом в депутати Таїровської сільської ради в одномандатному виборчому окрузі №21 з виборів депутатів Таїровської сільської ради.

Статтею 11 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Останнім етапом виборчого процесу є підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Суд першої інстанції встановив, сторонами у справі не оспорюється та рішенням Одеського окружного адміністративного суд від 17.01.2018 р., залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суд від 22.01.2018 року у справі № 815/216/16, встановлено, що:

- 24.12.2017 року було відкрито засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо встановлення підсумків голосування на перших місцевих виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року;

- постановою № 316 від 25.12.2017 року Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області було прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №510682, №510706, №510683, №510684, №510685, №511449 з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області по єдиному одномандатному виборчому округу та з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатним виборчим округам №1-26 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року;

- 13 січня 2018 року Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області здійснений повторний підрахунок голосів виборців, зокрема, на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, в ході якого виборчою комісією складені акти про невідповідність кількості контрольних талонів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали бюлетені та перевищення кількості бюлетенів у виборчих скриньках кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, прийняті рішення виборчої комісії від 13 січня 2018 року № 360 та № 361, якими визначені причини таких невідповідностей.

Апеляційний суд, як і суд першої інстанції встановив, що при розгляді справи № 815/216/16, в якій оскаржувалась протоколи від 13.01.2018 року щодо повторного підрахунку голосів, про підсумки голосування та про результати виборів на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, за результатами огляду у судовому засіданні списків виборців з підписами виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у приміщенні та за місцем перебування в межах дислокації виборчого округу № 21, враховуючи показання свідка ОСОБА_8 - секретаря Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, Одеський окружний адміністративний суд встановив, що:

- аркуш № 1 - 35 підписів + один підпис закреслений, комісією зараховано 35 підписів;

- аркуш № 2 - 35 підписів, комісією зараховано 34, та представники комісії погодились, що один підпис не врахований;

- аркуш № 3 - 24 підписів зараховано комісією, один підпис спірний (не зрозуміло чи одна чи дві підписи);

- аркуш № 4 - 27 підписів, комісією зараховано 27 підписів;

- аркуш № 5 - 26 підписів зараховано комісією, один підпис спірний (не зрозуміло чи одна чи дві підписи);

- аркуш № 6 - 26 підписів, комісією зараховано 26 підписів;

- аркуш № 7 - 30 підписів, комісією зараховано 30 підписів;

- та 1 (один) підпис за місцем перебування;

- разом: 204.

При цьому Одеський окружний адміністративний суд у справі № 815/216/16 встановив, що по двом спірним підписам в протоколі № 19 від 13.01.2018 року засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області нічого не зафіксовано, з цього приводу акти не складені.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи Одеський окружний адміністративний суд у справі № 815/216/16, з яким погодився Одеський апеляційний адміністративний суд у постанові від 22.01.2018 р., дійшов висновку, що за отримання бюлетенів у виборчому окрузі № 21 розписалось 204 (двісті чотири) виборця, але дві підписи є сумнівними, проте щодо цих двох підписів акти неврахування цих підписів не складені, а тому загальна кількість підписів виборців у списках виборців, що отримали бюлетені, становить 206. Кількість контрольних талонів - 211, учасниками справи не заперечувалось.

Також суд першої інстанції у справі № 815/216/16 встановив, що матеріалами справи та показами свідка підтверджено, що комісією шляхом голосування було вирішено «кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені» рахувати за кількістю контрольних талонів (постанова виборчої комісії № 360 від 13.01.2018 р.). Згідно з протоколом № 19 від 13.01.2018 року - 16 членів комісії «за», проти « 0», утримались « 0».

При повторному підрахунку голосів Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області встановлена кількість бюлетенів у виборчих скриньках «216», що не заперечувалось учасниками справи № 815/216/16.

Постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 360 від 13.01.2018 року вирішено встановити невідповідність кількості виборчих бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках в кількості 216, загальній кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, яка складає 211, з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року для голосування в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах дільничної виборчої комісії №511449; встановити причиною невідповідності кількості виборчих бюлетенів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 21, в межах ДВК № 511449, загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені (на підставі кількості контрольних талонів) те, що не всі виборці, які отримали виборчі бюлетені, поставили підписи в виборчому списку у зв'язку із неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами дільничної виборчої комісії №511449.

Суд першої інстанції у справі № 815/216/16, встановив, що один виборець дорівнює 0, 4629 % (100/216). При цьому суд першої інстанції провів два підрахунки відхилення, зокрема, враховуючи кількість виборців, які отримали бюлетені виходячи із кількості контрольних талонів - 216-211= 5 * 0,4629 % = 2, 31 % (відхилення менше 5 %); та враховуючи кількість виборців, які отримали бюлетені за підписами у списках, за кількістю яка встановлена судом при огляді списків виборців - 216-206 = 10 * 0, 4629 % = 4, 629 % (відхилення менше 5 %).

За таких обставин, Одеський окружний адміністративний суд у справі № 815/216/16, учасниками якою були Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, кандидат в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_9 та у якості третьої особи кандидат в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_3, дійшов висновку про відсутність правових підстав для проведення другого повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад 24 грудня 2017 року.

Зазначені обставині встановлені судовим рішенням яке набрало законної сили, та не підлягають доказуванню у цій справі № 815/412/18, яка розглядається апеляційним судом, відповідно до приписів ч. 4 ст. 78 КАС України, якою встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому апеляційний суд зазначає, що апелянт - Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області ні у відзиві на позов, ні в апеляційній скарзі не навела нових обставин на спростування, обставин, встановлених судовим рішенням у справі № 815/412/18.

Також апеляційний суд, як і суд першої інстанції, встановив, учасниками справи не оспорюється та рішенням Одеського окружного адміністративного суд від 27.01.2018 р., залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 року у справі № 815/318/16, встановлено, що:

- проведення повторного підрахунку голосів протоколювалось - протокол № 19 від 13.01.2018 року;

- за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449, з урахуванням складених актів, 13.01.2018 р. відповідачем складений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, на підставі якого 13.01.2018 р. був складений протокол про підсумки голосування виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, та протокол про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, відповідно до якого більшість голосів набрав ОСОБА_3 - 141.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суд від 27.01.2018 р. у справі № 815/318/16 встановлено та учасниками справи, яка переглядається апеляційним судом не оспорюється, що 24.01.2018 року на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області було прийнято постанову № 385 від 24.01.2018 року «Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449».

Одеський окружний адміністративний суд в рішення від 27.01.2018 р. у справі № 815/318/16 встановив, що в постанові № 385 від 24.01.2018 року, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, посилаючись на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 року №815/216/18, визнала технічну помилку та те, що на підставі цієї помилки в акті ТСВК про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, в акті ТСВК про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, та в постановах ТСВК № 360, № 361 від 13.01.2018 року містяться недостовірні відомості щодо кількості підписів у виборчому списку в одномандатному виборчому окрузі № 21, що внесені до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів.

Постановою № 385 від 24.01.2018 року Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області постановила:

1. Вважати такими, що містять неточності, недостовірні відомості внаслідок технічної помилки та не відповідають вимогам Закону України «Про місцеві вибори», а тому такими, що є недійсними:

- акт ТСВК від 13.01.2018 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449;

- акт ТСВК від 13.01.2018 року про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449;

- Постанову ТСВК № 360 від 13.01.2018 року;

- Постанову ТСВК № 361 від 13.01.2018 року;

- Протокол ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 25.12.2017 року;

- Протокол ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року;

- Протокол ТСВК про підсумки голосування на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року;

- Протокол ТСВК про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 на виборчій дільниці № 511449 від 13.01.2018 року.

2. Прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 р.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 815/318/18 від 27 січня 2018 року, ухваленого о 15 год. 25 хв., визнана протиправною та скасована постанова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 385 від 24.01.2018 року «Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449». При проголошенні повного тексту судового рішення був присутній представник Таїровської виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 815/318/18 від 27 січня 2018 року, залишено без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року.

Апеляційний суд також встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 815/318/18 від 27 січня 2018 року, встановлено та не вимагає додаткового доказування той факт, що відповідно до постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 13.01.2018 року №365 прийнятої на підставі протоколу ТСВК від 13.01.2018 року про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради, ОСОБА_3 визнано депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі №21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських селищних, міських голів, 24 грудня 2017 року. На підставі зазначеної постанови 13.01.2018 року складений Акт про вручення особі, обраний депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21, повідомлення про необхідність подання до територіальної виборчої комісії документів для реєстрації депутатом. Згідно з довідкою про отримання постанови про обрання депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатних виборчих округах, постанову від 13.01.2018 року №365 ОСОБА_3 отримав 14 січня 2018 року.

Таким чином, апеляційний суд встановив, що 27 січня 2018 року Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області, проведений другий повторний підрахунок голосів в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах дільничної виборчої комісії №511449, на підставі постанови виборчої комісії № 385 від 24.01.2018 року.

При цьому другий повторний підрахунок голосів проведений після ухвалення 27.01.2018 р. Одеським окружним адміністративним судом рішення у справі 815/318/18, яким скасована постанова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 385 від 24.01.2018 року - судове рішення ухвалене о 15:25 год., а оскаржені протоколи складені 27.01.2018 р. після 19:00 год. (а.с. 19-24).

Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта проте, що на час проведення другого повторного підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах дільничної виборчої комісії №511449 на підставі постанови виборчої комісії № 385 від 24.01.2018 року, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.01.2018 року у справі № 815/318/18 не набрало законної сили, оскільки представник Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області був присутній під час проголошення судового рішення у справі № 815/318/18 та апеляційна скарга на зазначене судове рішення виборчою комісією не подавалась, що свідчить про згоду виборчої комісії з висновками, викладеними у рішенні від 27.01.2018 року у справі № 815/318/18.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції проте, що приймаючи оскаржені рішення Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області керувалась висновками суду викладеним у судових рішеннях у справі № 815/216/18. Проте проведення другого повторного підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах дільничної виборчої комісії №511449 ґрунтується на спотвореному трактуванні виборчою комісією судових рішень, що підтверджено фактичними обставинами, встановленими апеляційним судом у цій справі, оскільки рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції у справі № 815/216/18 встановлений факт відсутності правових підстав для проведення другого повторного підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах дільничної виборчої комісії №511449.

Апеляційний суд погоджується з позицією апелянта та зазначає про помилковість посилання суду першої інстанції на застосування правових висновків Верховного Суду України, оскільки ці висновки стосуються застосування норм податкового законодавства при вирішення спору щодо податкових правовідносин.

Також апеляційний суд погоджується з доводами апелянта щодо помилкового застосування судом першої інстанції ст. 3 Першого протоколу Конвенції та практики Європейського суду з прав людини щодо застосування цієї норми, оскільки вказаний стандарт Конвенції захищає тільки виборчі права під час проведення виборів до законодавчого органу.

Європейська Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року (надалі - Конвенція), була ратифікована Законом України N 475/97-ВР від 17.07.97, та відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, ст. 6 КАС України та ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно сталої практики ЄСПЛ принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskalv. Poland), п. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, interalia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pincv. The Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelasv. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pincv. The Czech Republic), п. 58, а також рішення у справі «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі «Трґо проти Хорватії» (Trgov. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (див., наприклад, рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskalv. Poland), п. 69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (див. зазначені вище рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pincv. The Czech Republic), п. 53, та «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Othersv. Romania), п. 38 та Рішення у справі «Рисовський проти України» (Rysovskyy v. Ukraine) від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04, п.71).

Тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі «Скордіно проти Італії»(Scordino v. Italy) (№ 1) [ВП], № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V та рішення у справі «Щокін проти України» (заяви №№ 23759/03 та 37943/06), від 14 жовтня 2010року, яке набуло статусу остаточного 14 січня 2011року п.52;57).

Оскільки Конвенція гарантує не теоретичні та ілюзорні права, а права, що мають практичний вплив і є ефективними (рішення ЄСПЛ «Ейр проти «Ірландії» (Airey v. Ireland,) від 09.10.1979), апеляційний суд відхиляє доводи апелянта та погоджується з висновками суду першої інстанції щодо порушення принципу легітимних очікувань, який є складовою частиною принципу юридичної визначеності, оскільки органи публічної влади повинні не лише додержуватись приписів актів права, а й пробуджених очікувань. Згідно з доктриною легітимних очікувань - ті, хто чинить добросовісно на підставі права, не повинні відчувати краху надії щодо легітимних очікувань.

Суд першої інстанції зазначив, що позивач у справі, звернувшись до суду (ст. 55 Конституції України), мав легітимні очікування, що правомірність проведення повторного підрахунку буде визначена судовим рішенням, яке буде обов'язковим (ст. 14 Конституції України) як для позивача, так і для відповідача.

Разом з цим, рішення відповідача також повинні бути вчиненні з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (ст. 2 КАС України, ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) цей принцип також порушений відповідачем.

Порушення принципу легітимних очікувань полягає в тому, що 27.01.2018 року крім проведення повторного підрахунку за постановою № 385 від 24.01.2018 року, також розглядалось питання щодо реєстрації ОСОБА_4 селищним головою, однак розгляд цього питання був перенесений до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.01.2018 року у справі № 815/99/18, яке станом на 27.01.2018 року не набрало законної сили.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що у справі № 815/99/18, як і у справі № 815/318/18 Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області не була апелянтом, проте 27.01.2018 року питання щодо проведення другого повторного підрахунку голосів було вирішено не очікуючи набрання законної сили судовим рішенням у справі № 815/318/18, в той час як вирішення питання, яке було предметом розгляду у справі № 815/99/18, 27.01.2018 року відкладено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 815/99/18.

Такі дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області підтверджують встановлений судом першої інстанції факт порушення принципу легітимних очікувань. При цьому доводи апеляційної скарги не містять обґрунтувань таких дій виборчої комісії, з посиланням на обставини (окрім не набрання законної сили судовим рішенням у справі № 815/318/18) за яких можливо дійти висновку про необхідність такого дискримінаційного підходу у проведені повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 та про проведення повторного підрахунку голосів виборців та про реєстрацію ОСОБА_4 селищним головою при аналогічних підставах, оскільки в обох випадках було рішення Одеського окружного адміністративного суду, яке не набрало законної сили.

Висновки апелянта щодо не встановлення судом першої інстанції конкретних норм Закону України «Про місцеві вибори», які були порушені виборчою комісією під час проведення повторного підрахунку голосів 27.01.2018 року, не відповідають дійсності та спростовані змістом мотивувальної частини оскарженого рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 року, в якій зазначені норми, що регулюють спірні правовідносини, та встановлені відповідні порушення апелянтом (відсутність законодавчо визначених підстав для проведення другого повторного підрахунку голосів, що встановлено судовим рішенням яке набрало законної сили та є обов'язковим для виконання), наявність яких не спростована доводами апеляційної скарги.

Заявляючи вимогу про скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 року в повному обсязі, апелянт не навів жодних обґрунтувань, за наявності яких апеляційний суд може дійти висновку про скасування оскарженого судового рішення в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог про:

- визнання протиправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо невиконання вимог ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», а саме, не оприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборному округу № 21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації;

- зобов'язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, на виконання ч. 1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», оприлюднити результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.

Перевіряючи висновки суду першої інстанції, в частині якою відмовлено у задоволені вимог, апеляційний суд, з урахуванням ст. 308 КАС України, погоджується з висновками суду першої інстанції проте, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду у справі № 815/318/18 щодо вимоги про визнання протиправною бездіяльності (не оприлюднення результатів виборів) станом на дату її ухвалення 31.01.2018 р. зазначено, що постанова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №365 від 13 січня 2018 року, якою ОСОБА_3 обрано депутатом Таїровської селищної ради, на час розгляду справи № 815/318/18 не була визнана нечинною та не була скасована ані Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області, ані будь-яким судовим рішенням, у зв'язку з чим, граничний строк виконання імперативної норми встановленої ч. 1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори» щодо офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів закінчився 18 січня 2018 року.

Проте задоволення цих вимог є передчасним, оскільки, на час розгляду даної справи, існує постанова ТСВК №389 від 27 січня 2018 року, якою постанова ТСВК №365 від 13 січня 2018 року визнана недійсною.

В свою чергу предметом розгляду у даній справі є зокрема, Постанова № 389 від 27.01.2018 про визнання постанови №365 від 13.01.2018 року «Про визнання ОСОБА_3 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21» недійсною».

А тому з боку Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області відсутня бездіяльність щодо невиконання вимог ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки на теперішній час має місце оскарження Постанови № 389 від 27.01.2018 року.

Судові рішення в цій категорії справ, не підлягають негайному виконанню, а тому оприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборному округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації є обов'язковим лише після набрання рішенням законної сили у цій справі № 815/412/18.

Оскільки позовні вимоги про зобов'язання виборчої комісії оприлюднити результати виборів є похідними від вимоги про визнання бездіяльності щодо не оприлюднення результатів виборів протиправною, у задоволені якою відмовлено, то суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність, внаслідок передчасності, правових підстав для зобов'язання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області оприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборному округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення по суті спору, але з помилковим застосуванням норм матеріального права в частині посилання на статтю 3 Протоколу першого Конвенції з прав людини та основоположних свобод, практику Європейського суду з прав людини щодо застосування визначення «суд» відносно Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, та на правову позицію Верховного Суду України щодо вирішення податкового спору.

У зв'язку з чим апеляційна скарга має бути задоволена частково зі зміною мотивувальної частин оскарженого судового рішення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, апеляційний суд зазначає, що при поданні апеляційної скарги, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області до апеляційної скарги не надала доказів сплати судового збору, розмір якого складає 7 400,40 грн., відповідно до приписів ч. 1, ч. 2 (таблиці ставок) ст. 4, ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», враховуючи те, що при звернені до суду фізичною особою заявлено сім немайнових вимог (з урахуванням змін), та судове рішення суду першої інстанції оскаржено в повному обсязі (0,4х1762)х150%)х7).

Керуючись ст. ст. 73, 74, 77, 78, 132, 139, 143, 268, 296, 271, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 272, ч. ч. 1, 4 ст. 273, ст. ст. 278, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317, ст. 322, ч.1 ст.325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року змінити, виключивши з мотивувальної частини посилання на статтю 3 Протоколу першого Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, практику Європейського суду з прав людини щодо застосування визначення «суд» відносно Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, та на правову позицію Верховного Суду України при вирішенні податкового спору.

В іншій частині Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2018 року залишити без змін.

Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (ідентифікаційний код юридичною особи - 34010844, місцезнаходження юридичною особи - 65497, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1) судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 7 400,40 грн. (сім тисяч чотириста гривень 40 коп.).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя-доповідач С.Д.Домусчі

суддя М.П.Коваль

суддя О.О.Кравець