Рішення № 71995887, 26.01.2018, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
462/3623/17
Номер документу
71995887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/3623/17

Провадження № 2-а/462/19/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2018 року Залізничний районний суд міста Львова

у складі :

головуючого-судді Ліуша А.І.

при секретарі Трипалюк А.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Комісії з питань призначення субсидій про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

позивач звернулася до суду з позовом про скасування рішення, покликаючись на те, що вона є матір’ю трьох неповнолітніх дітей та з 01 березня 2013 року по 29 лютого 2016 року отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я. 03 березня 2016 року вона отримала лист від відповідача про припинення їй виплати такої допомоги у зв’язку наявності у її сім’ї більше одного автомобіля та внаслідок подання нею недостовірних даних сума переплати скадає 116076,83 грн. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року її позов про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії задоволено та визнано дії ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо припинення їй виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї з 01 березня по 31 серпня 2016 року протиправними та зобов’язано поновити нарахування та виплату такої допомоги. Однак рішенням Комісії з питань призначення субсидій від 10 квітня 2017 року вирішено призначити їй соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям та переплачені кошти 116076,83 грн. стягувати з призначеної допомоги у розмірі 20,00% щомісячно до повного погашення заборгованості. Просить визнати протиправним рішення Комісії з питань призначення субсидій від 10 квітня 2017 року в частині стягнення з ОСОБА_1 переплачених коштів 116076,83 грн., стягнути з відповідачів на її користь незаконно стягнені кошти в розмірі 20,00% щомісячно з призначеної їй соціальної допомоги малозабезпеченим сімям відповідно до рішення від 10 квітня 2017 року та судові витрати.

У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, давши пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Просять позов задовольнити.

Представники відповідачів в судовому засіданні позов заперечили, зазначили, що позивач надала недостовірні відомості про свій майновий стан, а відтак ними було прийнято рішення щодо припинення виплати допомоги. Однак постановою суду від 24 листопада 2017 року таке рішення було частково скасованоу частині припинення державної соціальної допомоги, питання щодо повернення надміру виплачених коштів не вирішувалось, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Позивачем ОСОБА_1 заявлено 10 жовтня 2017 року клопотання про забезпечення адміністративного позову, яке задоволено судом ухвалою від 10 жовтня 2017 року та зупинено дію рішення Комісії з питань призначення субсидій при ОСОБА_2 адміністрації міста Львова від 10 квітня 2017 року в частині стягнення коштів в розмірі 20 % щомісячно з призначеної ОСОБА_1 соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям до повного погашення заборгованості відповідно до розпорядження ОСОБА_2 відділу соціального захисту від 23 лютого 2016 року.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я на підставі поданої нею заяви та декларації про доходи та майновий стан з 01 березня 2013 року по 29 лютого 2016 року.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.

Відповідно до повідомлення ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захист департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради №2605/08-2402 від 03 березня 2016 року виплата державної соціальної допомоги ОСОБА_1 припинена з 01 березня 2016 року по 31 серпня 2016 року, сума переплати складає 116076,83 грн. /а.с. 7, 8/

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року, якою скасовано постанову Залізничного районного суду м. Львова від 05 серпня 2016 року, визнано протиправними дії ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї з 01 березня по 31 серпня 2016 року та зобов’язано поновити нарахування та виплату такої допомоги. /а.с. 9-12/

Однак, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року не вирішувалось питання щодо повернення надміру виплачених коштів ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року по 31 серпня 2016 року у розмірі 116076,83 грн.

На підставі заяв ОСОБА_1 від 27 березня 2017 року та 04 вересня 2017 року ОСОБА_2 відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийнято рішення про призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та стягнення переплачених коштів у розмірі 116076,83 грн. з призначеної допомоги у розмірі 20,00% щомісячно до повного погашення заборгованості. /а.с. 35-46/

Згідно з п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24 лютого 2003 року у призначенні допомоги може бути відмовлено у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу.\

У відповідності до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця виявлення порушення.

Також, постановою Залізничного районного суду м. Львова від 05 серпня 2016 року та постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року встановлено, що у власності сім’ї ОСОБА_1 наявні автомобілі ВАЗ 2106, 1977 року випуску, АЗЛК 21412, 1995 року, Mercedes Benz 230 E, 1991 року випуску, що грубо суперечить Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Згідно з п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, виплата раніше призначеної допомоги припиняється, якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Як встановлено судом, заяву про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім’ям та декларацію про доходи та майновий стан подала саме позивач ОСОБА_1 як уповноважений представник сім’ї, позивач подавала такі відомості не лише від свого імені, а від імені усіх членів своєї сім’ї, а відтак повинна була і могла у повній мірі вказати наявне майно в усіх членів її сім’ї.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Внаслідок наведеного, суд переконаний, що відповідачі ОСОБА_2 відділ соціального захисту управління соціального захист департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та Комісії з питань призначення субсидій правомірно, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, з використанням наданих повноважень, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, прийняли оскаржуване рішення від 10 квітня 2017 року.

Крім того, вказані вище норми закону є імперативними, підлягають до обов’язкового застосування та виконання в інтересах держави та з метою належного розподілення, використання бюджетних коштів, задля справедливого та законного призначення та виплати соціальних допомог громадянам та сім’ям, які виконавши вимоги відповідного закону, у тому числі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, є суб’єктами таких соціальних допомог, та не можуть застосовуватись за вибором органу соціального заходу незалежно від будь-яких обставин чи мотивів суб’єкта призначення такої допомоги.

Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позову не знайшли свого ствердження в судовому засіданні, позивачем не представлено, а судом не здобуто жодних переконливих доказів у їх підтвердження, тому у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 5-10, 241-243, 246 КАС України, -

У Х В А Л И В:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації Львівської міської ради, ОСОБА_2 відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Комісії з питань призначення субсидій про скасування рішення – відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: /підпис/ ОСОБА_3

Копія вірна.

Суддя: А.І. Ліуш