
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
23 січня 2018 р. №820/5980/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Дробязги Т.В.,
за участю: представника позивача - Абовян К.С., представника відповідача - Фіщук О.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трубремонт" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Трубремонт", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Харківській області від 08.09.2017 № 0044311213.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що висновки акту перевірки, на підставі яких податковим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення є необґрунтованими та безпідставними, оскільки, на думку позивача, податкова накладна від 30.06.2017 №29 не була зареєстрована в ЄДРПН за червень 2017 року, у зв'язку з тим, що була помилково направлена до ЄРПН, через що не включалась платником податку до додатку 5 за відповідний звітний період.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Фіщук О.В. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, оскільки відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що позивач, отримавши квитанцію про зупинення реєстрації спірної податкової накладної за червень 2017 рік на суму ПДВ в розмірі 43749,20 грн., не вчинив жодних дій з метою вирішення питання щодо реєстрації такої податкової накладної, що в свою чергу, надало б можливість підприємству сформувати та надати до контролюючого органу розрахунок коригування вказаної податкової накладної, якщо остання була складена помилково, що узгоджується з приписами Податкового кодексу України.
Представник позивача - Абовян К.С. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Фіщук О.В. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмовому відзиву на позов обставини.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трубремонт" (далі - ТОВ "Трубремонт") зареєстроване у встановленому законом порядку, як юридична особа, перебуває на обліку в Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, є платником податку на додану вартість.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за червень 2017 року ТОВ "Трубремонт".
За результатами камеральної перевірки складено акт від 19.08.2017 №10368/520-40-12-13-19/35191596 (а.с.7-11), у висновках якого встановлено податковим органом завищення суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду у розмірі 43749 грн.
На підставі висновків, викладених в акті камеральної перевірки ГУ ДФС у Харківській області, прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 08.09.2017 №0044311213, яким зменшено розмір від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 43749 грн. (а.с.12-13).
Зазначене податкове повідомлення - рішення були оскаржено позивачем в адміністративному порядку до ДФС України (а.с.14-16)
Рішенням ДФС України від 24.11.2017 № 27448/6/99-99-11-01-01-25 залишено без розгляду скаргу ТОВ "Трубремонт" та повернуто її. (а.с.18-19).
Перевіряючи обґрунтованість висновків ГУ ДФС у Харківській області, викладених в акті камеральної перевірки від 19.08.2017 №10368/520-40-12-13-19/35191596, суд встановив наступне.
Як вбачається з акту камеральної перевірки, податковим органом під час перевірки встановлено, що позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за червень 2017 року від 19.07.2017 №9140175088 з додатками, де рядок 1.1б задекларовано у розмірі 395358 грн., рядок 7б у розмірі - грн., рядок 9 у розмірі 395358 грн., в т.ч. у розділі І Податкові зобов'язання додатку 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)», лічаться розбіжності з даними Єдиного реєстру податкових накладних по контрагенту ПАТ «УКРГАЗБУД», оскільки було зареєстровано 4 податкові накладні на загальну суму ПДВ 104952,54 грн., а саме податкові накладні: від 30.06.2017 №29 на суму 43749,20 грн., від 30.06.2017 №30 на суму 9930,80 грн., від 02.06.2017 №28 на суму 276,54 грн., від 01.06.2017 №25 на суму в розмірі 50996 грн., а в Розділі І додатку 5 (ряд 1) задекларовано суму ПДВ за основною ставкою - 61203,34 грн., внаслідок чого занижено суму ПДВ на суму 43749,20 грн.
Згідно матеріалів справи, позивачем на адресу ПАТ «УКРГАЗБУД» виписано податкову накладну від 30.06.2017 №29 на суму 43749,20 грн. Зазначена накладна 10.07.2017 була направлена для реєстрації до ЄДРПН.
Зі змісту квитанції про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної ЄДПН (а.с.24) вбачається, що документ прийнято, проте, реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДНП, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 7305. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄДПН відповідно до п. «в» п.п.201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/ або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу. Реєстрація вказаної податкової накладної так і залишилася зупиненою.
В ході судового розгляду представником позивача пояснено, що вказана податкова накладна від 30.06.2017 №29 на суму 43749,20 грн. була виписана помилково. При цьому представником позивача також пояснено, що позивачем не вчинилося жодних дій, які зазначені в вказаній квитанції, направлених на розблокування зазначеної податкової накладної.
В даному випадку, суд не надає оцінку наявності чи відсутності господарської операції, що передувала складанню вказаної податкової накладної, а також відповідності обсягів постачання обсягам придбання товарів по УКТ ЗЕД: 7305, враховуючи пояснення позивача щодо помилковості.
Водночас, суд зауважує, що у разі помилкової виписки податкової накладної, законодавцем передбачено певний алгоритм дій для платників податків, направлених на усунення розбіжностей в податковому обліку платника у такому випадку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладній/ розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Пунктом 20.2 ст.20 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно положень ст. 201 ПК України, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, (п.п. 201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України).
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (п.п. 201.16.3 п.201.16 ст. 201 ПК України).
З аналізу наведених норм вбачається, що за платником податків закріплено право надання додаткових документів та/чи пояснень на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, у разі зупинення контролюючим органом процесу реєстрації податкової накладної.
Суд зазначає, що позивачем не подано письмових пояснень щодо помилковості виписаної накладної, задля розблокування процесу зупинення реєстрації податкової накладної.
При цьому, що згідно пункту 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Підпунктом 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПК України передбачено, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Отже, виходячи з вказаних вище норм, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг, платник податків повинен завершити процедуру реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (надати пояснення та/чи документи, у разі зупинення реєстрації податкової накладної, що передбачено приписами п. 201.16 ст. 201 ПК України), а також в подальшому, з метою виправлення допущеної помилки, має право згідно п. 192.1 ст. 192 ПК України скласти розрахунок коригування до помилково виписаної податкової накладної.
В ході судового розгляду судом встановлено, що позивачем не вчинено дій щодо складання розрахунку коригувань до помилково виписаної податкової накладної.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що в ході судового розгляду справи підтверджено висновок контролюючого органу щодо порушення позивачем п. 187.1 ст. 187 ПК України, а саме завищення позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 43749 грн., внаслідок не відображення в повному обсязі у податкові декларації за червень 2017 року податкового зобов'язання з ПДВ.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 9); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 4 ст. 90).
Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 08.09.2017 № 0044311213, прийнято у відповідності до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, через що у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення належить відмовити.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено понесені витрату позивачу не повертаються.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Трубремонт" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 08.09.2017 № 0044311213 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 31 січня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.