
Справа №461/7277/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.
при секретарі Кебуз Т.
з участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Процик І.І.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79000, м. Львів, пл. Ринок, 1) про визнання незаконними та скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, в якому просить визнати незаконними та скасувати наказ директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 17.07.2017 р. №325 про зняття з квартирного обліку та виключення з пільгового списку ОСОБА_4 та наказ директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №407 від 04.09.2017 р. «Про розгляд звернення ОСОБА_5 та ОСОБА_3»; зобов'язати департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради переоформити квартирну чергу у списках на право першочергового отримання житла, на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до пільг, що мав її батько - ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
В обгрунтування поданого позову покликається на те, що батько позивача ОСОБА_4 згідно наказу директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 03.11.2015 року №640 «Про розгляд звернень громадян щодо зарахування на квартирний облік та включення у пільгові списки» був зарахований на квартирний облік і включений у список для першочергового надання житла як учасник бойових дій АТО та перебував на квартирному обліку у Львівській міській раді з 03.11.2015 року за №25859 загальної черги, та у списку учасників бойових дій АТО серед працівників міліції за №165.
Оскільки, 25.02.2015 року помер батько позивача, наказом директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №407 від 04.09.2017 року відмовлено в переоформленні квартирної чергової справи ОСОБА_4 у зв'язку зі смертю на доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позивач, вважає, що у відповідача були відсутні законні підстави для зняття з квартирного обліку її батька - ОСОБА_4 та для відмови їй як члену сім'ї в переоформленні відповідної квартирної черги на позивача у зв'язку із смертю її батька, а тому оскаржувані накази є незаконними та підлягають скасуванню.
У даній справі заходи забезпечення доказів та забезпечення позову судом не застосовувалися.
Провадження у справі ухвалою суду не зупинялося, а тому не було підстав для його поновлення.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні до позову. Просила суд позовні вимоги задоволити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача Процик І.І. позовні вимоги заперечила, вважає їх безпідставними. Вказала, що ОСОБА_4 на підставі наказу директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 03.11.2015 року №640 «Про розгляд звернень громадян щодо зарахування на квартирний облік та включення у пільгові списки», дійсно був зарахований на квартирний облік і включений у список для першочергового надання житла як учасник бойових дій АТО та перебував на квартирному обліку у Львівській міській раді з 03.11.2015 року за №25859 загальної черги, та у списку учасників бойових дій АТО серед працівників міліції за №165. Проте, як одна особа, оскільки у своїй заяві вказав себе, як основного квартиронаймача, тому не було підстав для переоформленні відповідної черги на позивача. Оскаржувані накази винесені відповідно до вимог закону, тому не підлягають скасуванню.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_4 в період з 12.01.2015 року по 09.02.2015 р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції м.Маріуполь, Донецької області, що підтверджується довідкою виданою Маріупольським МУ ГУ МВС України в Донецькій області №1179 від 09.02.2015 р. та посвідченням серія НОМЕР_1 від 05.08.2015 р. /а.с.7, 8/.
Ухвалою Львівської міської ради № 4520 від 23.04.2015 р. затверджено програму про захист інтересів учасників антитерористичної операції. П.1.3 Програми регулює питання забезпечення житлом, земельними ділянками та надання матеріальної допомоги особам, зазначеним у пункті 1.2 цієї Програми, зокрема учасникам АТО.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_4, як учасник АТО, 01.09.2015 р. звернувся із заявою до Директора департаменту житлового господарства та інфраструктури, в якій просив зарахувати його на квартирний облік для поліпшення житлових умов.
Суд звертає увагу на те, що ОСОБА_4 у даній заяві не вказав інших членів сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов.
Наказом директора департаменту житлового господарства та інфраструктури від 03.11.2015 р. №640 «Про розгляд звернень громадян щодо зарахування на квартирний облік та включення у пільгові списки» ОСОБА_4 зараховано на квартирний облік та включено у список для першочергового надання житла (учасник бойових дій АТО).
Таким чином, ОСОБА_4 з 03.11.2015 перебував на квартирному обліку у Львівській міській раду за №25859, у списку учасників бойових дій АТО серед працівників міліції за №165, один.
Як вбачається із долученого свідоцтва про смерть НОМЕР_2 від 27.02.2017 р. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4. помер. /а.с.16/
У зв'язку із смертю ОСОБА_4, позивач, як член сім'ї скерувала громадській комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради заяву про переоформлення квартирної черги її батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. /а.с.11/.
Однак, Наказом директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №407 від 04.09.2017 року відмовлено в переоформленні квартирної чергової справи ОСОБА_4 у зв'язку зі його смертю на доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. /а.с.18/
Окрім цього, відповідно до наказу директора департаменту житлового господарства та інфраструктури від 17.07.2017 р. №325 ОСОБА_4 з квартирного обліку знято та виключено з пільгового списку. Оскільки цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
У судовому засіданні встановлено, що станом на день розгляду справи на одну особу зареєстровану у квартирі №109, що складається з трьох кімнат (житлова площа 43,2 кв.м.), кухні та комунальних вигод, у будинку АДРЕСА_1, де зареєстрована донька померлого ОСОБА_4, ОСОБА_3, припадає по 10.8 кв.м. житлової площі.
Оскільки ОСОБА_4 подав заяву про зарахування його одного на квартирний облік, донька ОСОБА_3 в складі його сім'ї на обліку не перебувала.
Суд приймає до уваги, покликання представника відповідача, про те, що предметом розгляду даної справи є переоформлення квартирної черги на ОСОБА_4, а не вирішення питання щодо надання житла.
Статтею 40 ЖК України визначено перелік громадяни, які знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: У разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку. Таке ж право зберігається за членами сім'ї громадянина, який перебував на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів і був знятий з обліку з підстав, зазначених у пунктах 2 і 4 цієї статті. Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.
З наведеної норми Закону, випливає, що у разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку. Однак, як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_4, під час подачі заяви про зарахування його на квартирний облік, не вказав членів сім'ї. Тим самим виявив своє волевиявлення.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частина 1 статті 5 КАС України визначає способи захисту порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, а ч.2 цієї ж статті передбачає, що захист може здійснюватися судом також в іншій спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п.1 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
На підставі викладеного, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом і наведені вище обставини, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що у задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 5, 19, 77, 90, 122, 210, 211, 241, 242, 243, 245 КАС України, Конституцією України, ЖК України, -
ухвалив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1) до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79000, м. Львів, пл. Ринок, 1) про визнання незаконними та скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.01.2017 р.
Суддя: Радченко В.Є.