
Справа № 362/6200/17
Провадження № 2-а/362/27/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" січня 2018 р. суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Кравченко розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправною та зобов»язання перерахувати пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» та довідки №46635 від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», та довідки № 1003007051 від 26.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на січень 2016 року , яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області починаючи з 01.01.2016 р. без обмежень граничного розміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 21.01.2011 р. звільнений в запас за вислугу років, а з 26.01.2011 р. перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України « про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно порядку № 45 протестних акцій пенсіонерів ОВС, Міністерства внутрішніх справ України , виконуючи умови « Порядку № 45», 03.2.2017 р. направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перарахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішній справ України , та лист відповідь від 22.03.2017 р. до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, повноваження щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій рядоового та начальницького складу органів внутрішніх справ України звільненим із служби , покладено на ліквідаційні комісії ГУ МВС в областях та м. Києві.
Ліквідаційною комісією Управління ГУ Міністерства внутрішніх справ України в Київській області26.05.2017 р. підготувала та відправила до ГУ ПФУ в Київській області його довідку № 10030007051 про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року.
Позивач 30.10.2017 р. звернувся до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, з вимогою здійснити йому з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії, відповідно довідки № 1003007051 від 26.05.2017 р.
22.11.2017 р. він отримав листа - відповідь за підписом начальника Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ПФУ в Київській області про відмову в перерахунку пенсії, однак вказавши на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає таку відмову протиправною в зв»язку з чим звернувся о суду з позовом.
Ухвалою судді від 24.11.2017 р. відкрито скорочене провадження у справі, і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
03.01.2018 р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. N 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. N 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно доп. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно ізЗаконом № 2262-XIIпенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"установлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого п. 15розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення"Закону України "Про Національну поліцію"(згідно ізЗаконом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цимЗакономдля колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно дост. 102 Закону України "Про Національну поліцію"пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р. № 900-VIIIстаттю 63 Закону України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
З 01.01.2016 р. грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановленийпостановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р.
Набуття ЗакономУкраїни "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 р. № 900-VIIIчинності після прийняттяпостанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 жодним чином не впливаєна виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. N 1-рп/99(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першоїстатті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинностіЗаконом N 900-VIIIпостанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
Також слід врахувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положеньстатті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист"(справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Згідно п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки,ДПС,Управління державної охорони,Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державніоргани) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд Україниповідомляєуп'ятиденнийстрокз моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим,областях, містах Києві та Севастополі (далі-головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунк упенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фондуУкраїнискладаютьу десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 р. № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 р., статтю 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» доповнено частиною третьої, відповідно до якої перерахунок пенсій у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на таких перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тобто, з 01.01.2016 р. спеціальним законом скасовані строкові обмеження для проведення перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, у випадку не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, повязаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідної категорії осіб. Право позивача на такий перерахунок Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області не заперечується.
Таким чином, на думку суду, в спірних правовідносинах слід керуватись положеннями саме ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як спеціальною нормою, а тому положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо строку звернення до адміністративного суду у даному випадку застосовуватися не можуть.
Відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Керуючись статтями 139, 241, 242, 243, 245, 246, 263, 295, ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області протиправною та зобов»язання перерахувати пенсію задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» та довідки №46635 від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», та довідки № 1003007051 від 26.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на січень 2016 року , яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області починаючи з 01.01.2016 р. без обмежень граничного розміру.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області подати до Васильківського міськрайонного суду Київської області звіт про виконання цього рішення в тридцятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Кравченко Л.М.