
Справа 522/22535/17
Провадження №2-а/522/615/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Ільченко Н.А.
при секретарі - Довгань Ж.А.
розглянувши за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02 листопада 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого вимагає зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти рішення щодо подальшого підвищення пенсії, шляхом здійснення її перерахунку та виплати її після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 2933,25 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 4357,50 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі - 14872,25 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 7886,76 грн., з виплатою різниці між розмірами перерахованої та призначеної пенсії по день проведення перерахунку.
При цьому, позивач, з посиланням на ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядку № 3-1) обґрунтувала свої вимоги тим, що відповідач 23 жовтня 2017 року відмовив у задоволенні її заяви про перерахунок пенсії, подану з додатковими документами, які дають право на перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії з підвищенням її розміру. Свою відмову відповідач мотивує тим, що призначення позивачу пенсії відбулось на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення, а перерахунок пенсії на підставі інших документів наданих позивачем законодавством не передбачений.
Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, тому звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 07 грудня 2017 року відкрите скорочене провадження та надано відповідачу строк подання заперечення проти позову, й необхідних документів або заяви про визнання позову.
21.12.2017 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить позовні вимоги ОСОБА_1 в п.2 резолютивної частини позовної заяви від 31.10.2017 року до ГУПФУ в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок за період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року залишити без розгляду, у зв'язку із пропуском строків позовної давності, в задоволенні решти позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо скарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України та з квітня 2011 року знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію виходячи з основного її розміру 51 відсотка грошового забезпечення.
09 жовтня 2017 року позивач звернулася з вимогою до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії, з включенням до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія відповідних сум грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, індексації грошового забезпечення, подавши додаткові документи.
Повідомленням від 23 жовтня 2017 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви виходячи з того, що призначення пенсії відбулось на підставі відповідної довідки про додаткові види грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії не може бути проведений на підставі інших документів.
З наданої позивачем довідки вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням вона фактично отримала у складі грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 2933,25 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 4357,50 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі - 14872,25 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 7886,76 грн.
Однак, з довідки про додаткові види грошового забезпечення від 15 квітня 2011 року № 42 вбачається, що такі виплати не були включенні до складу грошового забезпечення з якого обчислювалась пенсія.
Підтвердженням сплати страхових внесків з усіх сум грошового забезпечення є повідомлення командира військової частини А1283 від 08 грудня 2017 року № 1731 в якому зазначається, що з сум грошового забезпечення, отриманих позивачем під час проходження військової служби за 2009-2011 роки, проводились нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ставкою збору у відповідних розмірів, передбачених законодавством на час сплати внеску.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно ч.1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
За ст. 1-2 Закону № 2011-XII у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частинами 1, 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ закріплено право на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), одноразових додаткових видів грошового забезпечення, й упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів (щомісячних та одноразових) грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (додаток № 25 до постанови № 1294).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань визначені п. 5, 6 постанови № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція).
Так, відповідно до п.п. 30.1, 30.3 п. 30 розділу ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Згідно п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХIII Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Отже, зазначені види виплат є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
З огляду на зазначені норми матеріального права слід вважати, що грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до ч.2 ст. 51, ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії має проводитись з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено їй не більш як за 12 місяців.
Враховуючи, що з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 09 жовтня 2017 року, надавши відповідачу додаткові документи у вигляді відповідної довідки щодо нарахованих додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то позовні вимоги підлягають задоволенню.
За викладених обставин немає підстав вважати, що позивач звернулася до адміністративного суду з пропуском шестимісячного строку, так як обставини для перерахунку раніше призначеної пенсії настали після надання позивачем 09 жовтня 2017 року додаткових документів, яка звернулася до суду 29 листопада 2017 року. При цьому виплату зміненого розміру пенсії позивач просить, з урахуванням положень ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснити за минулий час, але не більш як за 12 місяців, тобто з 01 листопада 2016 року у зв'язку з набуттям нею права на перерахунок пенсії з 01 листопада 2017 року.
Таким чином, позивач має право на подальше підвищення пенсії з 01 листопада 2017 року, та на виплату їй зміненого розміру пенсії, з урахуванням донарахованих сум пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців, тобто, з 01 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 2933,25 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 4357,50 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі - 14872,25 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 7886,76 грн.
Суд погоджується із доводами позивача щодо обов'язку відповідача провести підвищення раніше призначеної їй пенсії та на виплату зміненого розміру пенсії виходячи з розмірів грошового забезпечення зазначених у додатковому документі поданого позивачем.
Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Виходячи з положень п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії після подачі пенсіонерами органам, що призначають пенсії, заяви про перерахунок пенсії та додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії, а не на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що може видаватись Одеським обласним військовим комісаріатом у разі введення нових видів грошового забезпечення.
Оскільки перерахунку пенсії передує подання пенсіонером додаткових документів з відповідною заявою, які дають право на подальше підвищення пенсії, а позивачем подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії разом з додатковими документами, що дають право на підвищення до пенсії, у відповідача відсутні правові підстави для відмови у перерахунку пенсії.
Доводи відповідача, що перерахунок пенсії може проводитись тільки на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримувала протягом останніх 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби не заслуговують на увагу з огляду на те, що додатковими документами для перерахунку пенсії в розумінні норм ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.23 Порядку № 3-1 можуть бути будь-які документи, які містять інформацію про всі додаткові види грошового забезпечення отриманні позивачем.
Обґрунтованість позовних вимог також підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, що викладена в постановах від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а13, від 10 березня 2015 року по справі №21-70а15, в яких Верховний Суд України констатував, що перерахунок пенсії має здійснюватись на підставі відповідної заяви пенсіонера, а грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат суд вважає, що відповідно до ст. 139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 640 гривен.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 73-77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м.Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385) про зобов'язання вчинити певні дії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м.Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385) прийняти рішення щодо подальшого підвищення ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) пенсії, шляхом здійснення її перерахунку та виплати її після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 листопада 2016 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюються) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі - 2933,25 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі - 4357,50 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі - 14872,25 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі - 7886,76 грн., з виплатою різниці між розмірами перерахованої та призначеної пенсії по день проведення перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: м.Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) у відшкодування судового збору 640 ( шістсот сорок) гривен.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Н.А. Ільченко