Постанова № 7130444, 10.12.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
42851/09/2070
Номер документу
7130444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10.12.2009 р.                                                                                 № 2-а- 42851/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Архіпової С.В.,

при секретарі судового засідання Солуяновій Н.В.,

за участю: представника позивача –Заболотний А.М.

представника відповідача- Яковенко Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Лозівська об'єднана державна податкова інспекція у Харківської області

пропро визнання податкового повідомлення-рішення недійсним ,

В С Т А Н О В И В:

           Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Лозівської об’єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області (надалі по тексту – відповідач) та просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Лозівської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області 0001531528/0 від 06.07.2009 року, № 0001531528/1 від 07.08.2009 року, № 01531528/2 від 10.09.2009 року, № 0001531528/3 від 13.10.2009 року, згідно яких до позивача застосовано штрафні санкції за прострочення сплати плати за користування надрами загальнодержавного значення.

          Позивач в обґрунтування заявленого позову зазначив, що не згоден з оскаржуваними податковими повідомленнями – рішеннями, вважає їх незаконними та необґрунтованими. Зокрема, позивач зазначає, що відповідачем порушено норми Конституції України, Закону України "Про державну податкову службу в Україні", неправильно застосовані норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Згідно преамбули Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Аналізуючи норми наведеного Закону в сукупності з іншими нормативними актами, позивач вважає, що ставки, механізм справляння відрахувань за платежем за користування надрами загальнодержавного значення, строк сплати встановлено підзаконним актом, а саме Постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 26.03.2008р. «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин». Таки чином позивач вважає, що плата за користування надрами не є загальнодержавним податком або обов’язковим платежем, отже відповідач не міг застосовувати до позивача штраф порядку п.п. 17.1.7 п. 7.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за прострочення сплати плати за користування надрами загальнодержавного значення.

          В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі, виходячи з доводів, що викладені в позовній заяві.

          Представник відповідача проти позову заперечував у повному обсязі, вважаючи прийняті рішення законними та обґрунтованими.

          Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заявлені позовні вимоги не є обґрунтованими та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Так, судом встановлено, що ГУ «Шебелинкагазвидобування» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» зареєстровано платником окремих податків і зборів в Первомайському відділенні Лозівської ОДПІ Харківської області, зокрема як платника за користування надрами для видобування корисних копалин, на нього розповсюджуються дія Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", норми якого є обов'язковими для виконання кожним платником податків незалежно від організаційно-правової форми та форми власності.

Проведеною відповідачем перевіркою було встановлено, що позивач несвоєчасно сплатив узгоджене податкове зобов’язання згідно поданих розрахунків плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу, титанової та титаново-цірконієвої руди, підземних вод, ропи, мінеральних грязей та мулу за 9 місяців 2008р. від 10.11.2008р. № 20608 на загальну суму 486933,97 грн. , від 10.11.2008р. № 20610 на загальну суму 43,706,20 грн. Всього на суму 530640,17 гри.

За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки № 138/15/00153146 від 23.06.2009 р. Зазначеним актом встановлено порушення позивачем пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", а саме: несвоєчасна сплата узгоджених сум податкових зобов'язань по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 530640,17 грн., визначеного у розрахунку плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титаново-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за 9 місяців 2008 року та у розрахунку плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу ( в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титаново-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за 9 місяців 2008 року по строку сплати 19.11.2008, фактично було сплачено 05.01.2009 (47 днів) та 13.01.2009 (55 днів), тобто з затримкою строків сплати до 90 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати узгодженої суми додаткового зобов'язання.

Відповідачем на підставі п.п. 4.11 п. 4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 р. № 327, (зареєстровано .в Мін'юсті України 25.08.2005р. за № 925/11205 було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001531528/0 від 06.07.2009р. яким позивачу визначено штрафну санкцію по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 106125,75 грн. на підставі п.п. 7.1.7 п. 17.1ст. І 7 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" та яке проходило процедуру апеляційного оскарження.

За результатом розгляду скарг позивача дані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, в зв’язку з чим він звернувся до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з того, що види податків і зборів (обов’язкових платежів) визначено ст. 14 та ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування». Їх перелік є вичерпним. Згідно п. 13 ст. 14 розділу ІІ зазначеного Закону збір за спеціальне використання природних ресурсів віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до п.З ст.39 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до природних ресурсів загальнодержавного значення належить корисні копалини. Згідно зі ст.5 Кодексу України «Про надра» - державний фонд родовищ корисних копалин є частиною державного фонду надр. Однією з головних складових цього збору є плата за користування надрами (ст.28 Кодексу України про надра). Відповідно до ст.28 Кодексу України про надра - користування надрами є платним, плата за користування надрами справляється у вигляді платежів за користування надрами.

Порядок справляння, і базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», якою затверджений Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин.

Цей порядок встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключно (морської) економічної зони

Відповідно до п. 15,16,18,19 зазначеної Постанови платник податків до закінчення визначеного Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів органу державної податкової служби.

Розрахунки платежів за користування надрами для видобування корисних копалин подаються користувачами надр протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу до органів державної податкової служби.

Платник протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період виконує зобов'язання щодо внесення платежів у сумі, визначеній в розрахунку з платежів, в поданому ним органу державної податкової служби. Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми платежів, повноту і своєчасність їх віднесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно із законодавством, контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння платежів до бюджету здійснюють органи державної податкові служби. Постанова Кабінету Міністрів України № 264 є на даний час чинною.

З метою виконання вимог Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та забезпечення оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.1997р. № 207/472/51/157, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.01.1998р. за № 20/2460) затверджено Інструкцію про порядок обчислений і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Документами, на підставі яких здійснюється нарахування платежів шляхом занесення інформації про податкові зобов'язання платників до бази даних є податкові декларації (розрахунки), розрахунки авансових платежів та інші документи, які подаються платниками податків до ДПІ в порядку та терміни, установлені податковим законодавством, на підставі яких здійснюються нарахування платежів, а також реєстр органу Державного казначейства, що підтверджує надходження коштів на бюджетні рахунки, виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до п.6.4 вищевказаної Інструкції плата до бюджетів сплачується за місцезнаходженням родовища корисних копалин щокварталу протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку плати, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а за видобуток корисних копалин у межах континентального шельфу та виключно (морської) економічної зони - за місцезнаходженням платника,

Як зазначалося, ГУ «Шебелинкагазвидобування» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» зареєстровано як платника плати за користування надрами для видобування корисних копалин в Первомайському відділенні Лозівської ОДПІ Харківської області, на нього розповсюджуються норми Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами.

Частиною 15 ст. 1 Закону України «Про нафту і газ» встановлено, що користувач нафтогазоносними надрами - це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення, супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу.

На підставі пп. 4.1.4. п. 4.1. ст.4, пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" та п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин» податкові розрахунки складаються платниками за звітний (податковий) період і подаються органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, а граничний термін сплати протягом 30 календарних днів місяця, що настає за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Як встановлено судом позивачем було несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов’ язання згідно поданих розрахунків плати за користування надрами за 9 місяців 2008р. на загальну суму 530640,17 грн.

Відповідно до п.п.7.7 ст.7 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами"податковий борг платника податків погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу (пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами").

Таким чином, позивачем несвоєчасно сплачено сума узгодженого податкового зобов’язання з платежу за користування надрами загальнодержавного значення із затримкою на 47 та 55 календарних днів, чим порушено п.п.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".

          В зв’язку з наведеним суд відзначає, що будь-яке рішення чи дії суб’єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими , прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об’єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

          Так, перевіривши оскаржувані в даній справі рішення відповідача чи їх прийнято пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, розсудливо, добросовісно, безсторонньо (неупереджено), - вбачається, що відповідачем враховано дійсні обставини справи, рішення, що оскаржують ся в даній справі прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України, зокрема - п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами". Підстав для визнання їх незаконними та скасування судом не вбачається.

          Також суд зауважує, що вважає хибними доводи позивача про те, що плата з користування надрами загальнодержавного значення не є обов'язковим платежем встановленим ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування».

           На підставі викладеного, Кодексу України «Про надра», Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", Закону України «Про систему оподаткування», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заявипро апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України .

          Повний текст постанови складено та підписано 15 грудня 2009 року.

Суддя                                                                       Архіпова С.В.