ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
19.11.09 Справа №2а-5729/09/8/0170
(17:31) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі МалярК.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Ради міністрів АР Крим в особі Республіканського конкурсного комітету Міністерства промислової політики, транспорту, зв'язку і паливно-енергетичного комплексу
третя особа Закрите акціонерне товариство «Авто холдинг «Крим Авто Транс»
про визнання протиправними дій, визнання протиправним та нечинним рішення
За участю сторін:
від позивача: ОСОБА_5, довіреність б/н від0.03.09р.;
від відповідача Ради Міністрів АР Крим: не зявився;
від відповідача Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу: не зявився;
від третьої особи: не зявився.
Суть спору: Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Ради Міністрів АР Крим в особі Республіканського конкурсного комітету, Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу, третя особа Закрите акціонерне товариство «Авто холдинг «Крим Авто Транс» про визнання протиправними дій Ради Міністрів АР Крим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника; про визнання протиправним та нечинним рішення Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника від16.04.09р. у частині оголошення переможцем ТОВ«АТП2008» по маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно п.п. 5,6 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від05.04.2001р. зі змінами та доповненнями органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобовязані проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути).
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 16.04.09р. було оголошено рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на маршрут «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165. Переможцем було оголошено ТОВ«АТП 2008». Вказане рішення позивач вважає незаконним і таким, що підлягає скасуванню на підставі того, що відповідно до норм Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобовязані щодо проведення конкурсу прийняти рішення. Однак всупереч
Ухвалами від 23.04.2009р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
Разом з адміністративним позовом позивачем було подано клопотання про забезпечення позову шляхом заборони Раді Міністрів АРКрим та Міністерству промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу надавати маршрут «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 та укладати договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 та заборони ЗАТ«Автохолдинг «Крим Авто Транс» виводити СПДОСОБА_2 із автостанційної мережі на маршруті «Новофедорівка Сімферополь».
Ухвалою Окружного адміністративного суду АРКрим від24.04.09р. клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову було задоволене та до набрання рішенням по справі №2а-5729/09/8/0170 законної сили заборонено Раді Міністрів АРКрим та Міністерству промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу надавати маршрут «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 третім особам та укладати договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 з третіми особами; заборонено ЗАТ«Автохолдинг «Крим Авто Транс» виводити Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 із автостанційної мережі на маршруті «Новофедорівка Сімферополь».
Ухвалою від27.05.09р. Окружним адміністративним судом АРКрим було витребувано у Ради міністрів Автономної Республіки Крим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника рішення Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника від16.04.09р.; документи СПДОСОБА_2, надані Республіканському конкурсному комітету на конкурс; документи інших конкурсантів, надані на заняття маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165; протокол підрахунків балів; постанову Ради Міністрів Автономної Республіки Крим №299 від13.06.06р. «Про організацію пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування в АРКрим»; Регламент або Положення Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника; протокол засідання Республіканського конкурсного комітету від16.04.09р.; всі документи, які повязані з проведенням конкурсу по визначенню переможця по маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165; постанову Ради Міністрів АРК №59 від03.02.09р. «Про затвердження Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АРКрим та внесення змін до деяких постанов Ради міністрів АРК».
25.06.09р. від Ради міністрів Автономної Республіки Крим надійшло клопотання про зміну заходів забезпечення позову, згідно якого Рада міністрів Автономної Республіки Крим просить змінити заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Окружного адміністративного суд АРКрим від24.04.09р. по справі №2а-5729/09/8/0170, іншими, заборонивши Раді Міністрів АРКрим до набрання рішенням по справі №2а-5729/09/8/0170 законної сили здійснювати дії по встановленню на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 нового основного постійного перевізника, окрім тимчасового автомобільного перевізника, яке обгрунтовне тим, що у позивача всупереч вимогам ст.38 Закону України «Про автомобільний транспорт» немає договору із органом виконавчої влади на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на маршруті «Новофедорівка Сімферополь», оскільки строк дії договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, укладеного між Радою Міністрів АРКрим та позивачем 24.06.05р. №46 сплинув 24.06.08р. Крім того, зазначає, що в період дії заборони Раді Міністрів АРКрим укладати договори на перевезення із автомобільними перевізниками на маршруті «Новофедорівка Сімферополь», а ЗАТ«Автохолдинг «Крим Авто Транс» виводити фізичну особу- підприємця ОСОБА_2 із автостанційної мережі на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» позивач фактично має право без проведення конкурсу здійснювати перевезення на новий період перевезень. Відповідач звертає увагу суду на те, що з часу винесення ухвали суду про вжиття заходів забезпечення позову змінилося законодавство, яке регламентує права органу виконавчої влади у випадку вжиття судом заходів забезпечення позову, а саме відповідно до п.55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081, у разі зупинення судом рішення конкурсного комітету призначити тимчасового (до винесення судом рішення по суті) автомобільного перевізника для виконання перевезень, зумовлених обєктом конкурсу.
В судовому засідання 03.08.09р. Рада Міністрів Автономної Республіки Крим надала уточнення до клопотання про заміну заходів забезпечення позову, відповідно до якого просить замінити заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Окружного адміністративного суд АРКрим від24.04.09р. по справі №2а-5729/09/8/0170, іншими, зупинивши рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника від16.04.09р. частині оголошення переможцем конкурсу ТОВ«АТП 2008» на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 до набрання рішенням по справі №2а-5729/09/8/0170 законної сили.
Крім того, у судове засідання 03.08.09р. Рада Міністрів Автономної Республіки Крим надала клопотання про закриття провадження у справі на підставі того, що даний спір не має публічно правового характеру, оскільки предметом спору в дані справі є право на перевезення автобусними маршрутами загального користування (що не однократно встановлювалось рішенням судів в тому числі судами касаційної інстанції). Тобто, в даній справі існує спір про право, що у свою чергу виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від03.08.09р. було відмовлено у задоволенні клопотання Ради Міністрів Автономної Республіки Крим про зміну заходів забезпечення позову. Усною ухвалою Окружного адміністративного суду АРКрим від03.08.09р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача 1 про закриття провадження у справі.
Ухвалою від28.09.09р. Окружним адміністративним судом АРКрим було витребувано у Ради Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника протокол засідання Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника від25.03.09р.; оголошення про проведення конкурсу на 16.04.09р. із доказами публікації в газеті; протокол підрахунку балів від16.04.09р.
20.10.09р. до Окружного адміністративного суду АРКрим надійшли письмові пояснення від Ради Міністрів АРКрим на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду АРКрим від28.09.09р., згідно яких Рада міністрів АРКрим розяснює, що конкурс 25.03.09р. не проводився, так як у газеті «Крымские известия» від10.04.09р. №66 було дано оголошення, що проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які оголошені постановою Ради Міністрів АРКрим від26.11.08р. №628 відбудеться 16.04.09р. в 10год. 00 хв. У малому залі засідань Ради Міністрів АРКрим, а тому засідання Республіканського конкурсного комітету 25.03.09р. не проводилося, відповідно і не вівся протокол. Щодо надання оголошення про проведення конкурсу на 16.04.09р. пояснює, що у газеті «Крымские известия» від10.04.09р. №66 було дано оголошення, що проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які оголошені постановою Ради Міністрів АРКрим від26.11.08р. №628 відбудеться 16.04.09р., копія цього оголошення надана в матеріали справи. Щодо надання протоколу підрахунку балів від16.04.09р., відповідач 1 пояснює, що складання протоколу підрахунків балів Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 не передбачено, тому він і не складався.
У судове засідання 30.09.09р. від Ради Міністрів АРКрим надійшло заперечення на адміністративний позов, згідно якого Рада Міністрів АРКрим просить відмовити у задоволенні позову повністю, на підставі того, що конкурс 25.03.09р. не проводився, так як у газеті «Кримські новини» від10.04.09р. №66 було дано оголошення, що проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які оголошені постановою Ради Міністрів АРКрим від26.11.08р. №628 відбудеться 16.04.09р. в 10год.00хв. у малому залі засідань Ради Міністрів АРКрим. Конкурс проводився 16.04.09р., що підтверджується Протоколом засідання Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника від16.04.09р. №2/09, в якому на сторінці 7 зазначено, що під час розгляду кожного обєкта конкурсу запрошувалися всі претенденти, зачитувались конкурсні пропозиції, які були подані цими претендентами раніше, і додаткові, які надійшли безпосередньо під час проведення конкурсу. Усім претендентам надавалася можливість давати пояснення, доповнення, ставити питання, висказувати міркування. Крім того, відповідач 1 зазначає, що ані Законом України «Про автомобільний транспорт», ані Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 не передбачено оголошення нового конкурсу, у разі зміни складу конкурсного комітету. Що стосується посилання позивача на те, що на його думку він повинен був набрати 40 балів, Рада Міністрів АРКрим пояснює, що це лише припущення позивача, а відповідно до п.47 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. Відповідно до п.49 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 рішення конкурсного комітету по визначенню переможця конкурсу оформляється протоколом. Відповідно до протоколу засідання Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника від16.04.09р. №2/09 за рішенням конкурсного комітету позивачу було нараховане 10 балів.
Ухвалою від21.10.09р. Окружний адміністративний суд АРКрим витребував у Ради Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника наступні документи: першу сторінку газети «Крымские известия» №66 від10.04.09р.; копію протесту прокуратури АРКрим та дату, коли він надійшов (вх.№); надати пояснення про результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій під час засідання конкурсного комітету 16.04.09р.
У судове засідання 06.11.09р. у якості свідка для дачі пояснень була викликана секретар конкурсного комітету ОСОБА_6, яка пояснила, що конкурс 25.03.09р. не відбувався у звязку з відсутністю кворуму членів конкурсного комітету необхідного для проведення конкурсу і прийняття рішень за результатами конкурсу. Окремого документу про відсутність кворуму 25.03.09р. не складалося.
На вимогу суду у судове засідання 06.11.09р. Радою Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника були надані витребувані документи до матеріалів справи та надане письмове пояснення, згідно якого Рада Міністрів АРКрим розяснює, що п.47 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 передбачено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Відповідно до п.46 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджено постановою кабінету Міністрів України від03.12.08р. №1081 переможцем конкурсу визнається перевізник претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників претендентів.
Тобто рішення по результатам конкурсу приймається шляхом голосування на закритому засіданні. І кожний із членів конкурсного комітету відповідно до своїх власних переконань самостійно визначає кількість балів кожного претендента. Потім сума балів узгоджується усіма членами конкурсного комітету по кожному перевізнику.
Ухвалою від06.11.09р. Окружний адміністративний суд АРКрим витребував у Ради Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника наступні документи:
-надати докази того, що 25.03.09р. при проведенні конкурсу за маршрутом Новофедорівка Сімферополь не було кворуму;
-надати докази ким і коли було прийнято рішення про перенесення 25.03.09р. конкурсного комітету з проведення цього конкурсу, а також повідомити про те, чи була присутньою на роботі секретар конкурсного комітету ОСОБА_6 або є докази її відсутності 25.03.09р. і який час, якщо вона була відсутня;
-чи було прийняте 25.03.09р. рішення про заміну секретаря конкурсного комітету у звязку з її відсутністю;
-повідомити хто з членів конкурсного комітету був присутній 25.03.09р.
У судове засідання 19.11.09р. Рада Міністрів АРКрим явку свого представника не забезпечила, однак до дня розгляду справи від Ради Міністрів АРКрим надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність її представника. Крім того, на вимогу суду, від Ради Міністрів АРКрим надійшло пояснення, згідно яких відповідач 1 повідомляє, що з приводу того, чи була присутня на роботі ОСОБА_6 25.03.09р. або є докази її відсутності у цей день, зазначає, що ОСОБА_6 є працівником Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим і не повязана із Радою Міністрів АРКрим чи з управлінням справами Ради Міністрів АРКрим трудовими відносинами.
Що стосується питання чи було прийняте 25.03.09р. рішення про заміну секретаря конкурсного комітету Рада Міністрів АРКрим зазначає, що відповідно до п.22 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря. Організатором відповідно до п.4 Порядку є безпосередньо Рада Міністрів АРКрим, а тому конкурсний комітет не міг 25.03.09р. прийняти рішення про заміну секретаря конкурсного комітету, відповідно 25.03.09р. не було прийняте рішення про заміну секретаря конкурсного комітету.
З приводу повідомлення хто з членів конкурсного комітету був присутній 25.03.09р. то у звязку з тим, що ніякого документу 25.03.09р. конкурсним комітетом не складалося відсутня можливість надати документи з приводу персональної явки членів конкурсного комітету. Також Рада Міністрів АРКрим відмічає, що більшість членів Республіканського конкурсного комітету не є членами Ради Міністрів АРКрим.
Згідно пояснень другого відповідача - Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу наданих в судовому засіданні 03.08.09р. зазначає, що відповідно до п.14 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 для підготовки та проведення конкурсу організатор залучає робочий орган. На виконання цих вимог постановою Ради Міністрів АРКрим від03.02.09р. №56 на Міністерство промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим було покладено обовязки з організації проведення оголошених конкурсів згідно постанови Ради Міністрів АРКрим від26.11.08р. №628 та конкурсів з визначення підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника. До компетенції Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим віднесені наступні повноваження:
1.Підготовка засідань Республіканського конкурсного комітету.
2.Підготовка і розсилка необхідної документації для проведення засідання Республіканського конкурсного комітету.
3.Організація прийому конвертів від претендентів для участі у конкурсі.
4.Забезпечення зберігання конкурсної документації упродовж терміну дії договорів і протоколів Республіканського конкурсного комітету.
5.Надання розяснень претендентам конкурсу щодо оформлення документів для участі в конкурсі або умов конкурсу.
6.Розробка і підготовка проектів ухвал Ради міністрів АРКрим про оголошення конкурсу.
7.Розробка і підготовка проектів ухвал Верховної Ради АРКрим про реєстр і мережу міських приміських автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, і проектів ухвал Верховної Ради про внесення відповідних змін до них.
8.Підготовка проектів паспортів міжміських і приміських автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим.
9.Формування і ведення електронної бази даних реєстру міжміських і приміських автобусних маршрутів загального користування.
10.Підготовка договорів на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, узгодження розкладу руху.
11.Контроль за виконанням пасажирськими перевізниками умов договорів на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
12.Після ухвалення Радою Міністрів АРКрим ухвали про оголошення конкурсу, Міністерство промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим публікує в газеті «Кримська газета» оголошення про конкурс відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081.
13.Міністерство промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим у встановленому порядку виконує доручення Республіканського конкурсного комітету з перевірки достовірності наданих документів у строк, встановлений Республіканським конкурсним комітетом, а також інші доручення.
На підставі викладеного Міністерство промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу АРКрим вважає, що воно не може виступати як відповідач у даній справі, оскільки остаточне рішення з визначення перевізника приймає Рада Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету.
Третя особа - Закрите акціонерне товариство «Автохолдинг «Крим Авто Транс», у судові засідання явку свого представника не забезпечила, пояснень по справі не надавала, про причини неявки суд не повідомляла.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Постановою Ради Міністрів АРКрим від13.06.06р. №299 «Про організацію пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування в Автономній Республіці Крим» було затверджено склад Республіканського конкурсного комітету зі встановлення пасажирського перевізника на автобусному маршруті відповідно до Додатку. Таким чином, у склад Республіканського конкурсного комітету зі встановлення пасажирського перевезення увійшли:
-ОСОБА_9;
-ОСОБА_10;
-ОСОБА_11.
Члени конкурсного комітету:
-ОСОБА_12;
-ОСОБА_13;
-ОСОБА_14;
-ОСОБА_15;
-ОСОБА_16;
-ОСОБА_17;
-ОСОБА_18;
-ОСОБА_19;
-ОСОБА_20;
-ОСОБА_21;
-ОСОБА_22;
-ОСОБА_23;
-ОСОБА_24;
-ОСОБА_25;
-ОСОБА_26 (а.с.142-145).
03.02.09р. Радою Міністрів АРКрим було винесено постанову №56 «Про затвердження Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, та внесення змін до деяких постанов Ради АРКрим», якою були внесені зміни до постанови від 28 листопада 2008 року №628 «Про оголошення конкурсів на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, які не виходять за межі Автономної Республіки Крим» та затверджений Регламент проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, які не виходять за межі Автономної Республіки Крим (ас.110-117).
10.02.09р. у газеті «Крымские известия» №24 (4227) був оголошений перелік обєктів конкурсів на міжміські маршрути та вказаний перелік документів та загальні вимоги до перевізників претендентів (а.с.12).
Судом встановлено, що 25 березня 2009 року засідання Республіканського конкурсного комітету не відбулося, результати конкурсу оголошені не були. Доказів, які б свідчили про причини не проведення конкурсу 25.03.09р. суду не надано, усно пояснено представником відповідача 1 про відсутність кворуму серед членів Республіканського конкурсного комітету, відтак якихось письмових доказів про явку членів Республіканського конкурсного комітету на засідання 25.03.09р. не представлено.
26 березня 2009р. Прокуратурою АРКрим було винесено протест №08-395вих./09 на постанову Ради Міністрів АР Крим від03.02.09р. №56 «Про затвердження Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському чи приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, та внесення змін до деяких постанов Ради АРКрим», яким Прокуратура АРКрим вимагала постанову Ради Міністрів АРКрим від03.02.09р. №56 «Про затвердження Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, та внесення змін до деяких постанов Ради Міністрів АРКрим» привести у відповідність з законом. Внести зміни (доповнення) до постанов Ради Міністрів АРКрим з питань організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування на підставі положень Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081. Внести зміни (доповнення) до додатків, затверджених постановою Ради Міністрів АРКрим від03.0209р. №56 «Про затвердження Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському та приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, та внесення змін до деяких постанов Ради Міністрів АРКрим», з урахуванням всіх положень Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081. Поновити порушені права юридичних та фізичних осіб (потенційних претендентів), забезпечивши проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування відповідно до ст. ст. 7, 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 (а.с.189-193).
10.04.09р. у газеті «Крымские известия» №66 (4269) було дано оголошення, згідно якого проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що оголошені постановою Ради Міністрів АРКрим від29 листопада 20089року №628, відбудеться 16 квітня 2009року о 10 год. 00 хв. (а.с.194).
16 квітня 2009року Республіканським конкурсним комітетом було проголошено рішення з визначення пасажирського перевізника на маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що співвідповідачами по справі є Рада міністрів Автономної Республіки Крим в особі Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника та Міністерство промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу
Відповідно до ч.1 ст.35 Конституції Автономної Республіки Крим Рада міністрів Автономної Республіки Крим як орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим самостійно здійснює виконавчі функції та повноваження з питань, віднесених до ведення Автономної Республіки Крим Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.35 Конституції Автономної Республіки Рада міністрів Автономної Республіки Крим виконує також державні виконавчі функції та повноваження, делеговані законами України відповідно до Конституції України.
Судом встановлено, що відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень покладається на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні держадміністрації.
Суд зазначає, що згідно зі ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081, організатором на автобусному маршруті загального користування є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньообласний маршрут).
Судом встановлено, що відповідно до п.2 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081, конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.
Суд зазначає, що відповідно до п.1.2 Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим за № 56 від 3 лютого 2009 року, Республіканський конкурсний комітет по визначенню пасажирського перевізника є постійним органом, який утворений організатором відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 «Про затвердження порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.
Отже, Рада Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже «на підставі» означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог позивача судом встановлено наступне.
Суд зазначає, що відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень покладається на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - крім того, на Раду міністрів Автономної Республіки Крим.
Судом встановлено, що відповідно до ст.43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Суд зазначає, що нормативним документом, який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками є Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081 (в редакції, яка діяла на час проведення конкурсу 16.04.09р., надалі - Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування).
Судом встановлено, що 26 листопада 2008 року Радою Міністрів АР Крим оголошено конкурси на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим відповідно до переліку (додаток 1, який був викладений в новій редакції в Постанові Ради Міністрів АР Крим «Про затвердження регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АРКрим та внесення змін і деякі постанови Ради Міністрів АР Крим» від 3 лютого 2009 року №56).
Суд, надаючи оцінку дотриманню відповідачем 1 процедури проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим, вважає необхідним зазначити наступне.
Суд зазначає, що Радою Міністрів АР Крим на виконання п.10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування здійснені наступні дії:
1) пунктом 2 Постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 «Про оголошення конкурсів на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим» затверджені умови проведення конкурсів (додаток 2),
2) пунктом 3 Постанови Ради Міністрів АР Крим «Про затвердження регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим та внесені змін в деякі постанови Ради Міністрів АР Крим» від 3 лютого 2009 року № 56 додаток 2 постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 «Про оголошення конкурсів на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим» викладений в новій редакції.
Відповідно до вимог п.11 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування постановою Ради Міністрів АР Крим від 3 лютого 2009 року № 56 затверджено регламент проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим (а.с.110).
Судом встановлено, що на виконання положень п. п.22 25 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування Постановою Ради Міністрів АР Крим від 13 червня 2006 року № 299 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від 3 лютого 2009 року № 56 затверджено склад Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника (а.с.142).
Відповідно до п.п. 4 п.16 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування з метою визначення на конкурсних засадах робочого органу організатор розміщує не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.
Судом встановлено, що на виконання п.п. 4 п.16 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування Радою Міністрів АР Крим в газеті «Крымские известия» розміщено оголошення про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим та про умови його проведення, а саме 25.03.09р. (а.с.12).
Судом встановлено, що відповідно до п.36 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування будь-яка інформація про зміни умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем 1 порушено процедуру сповіщення про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим, оскільки, відповідно до наведених норм, інформація про зміну умов конкурсу (у даному випадку призначення іншої дати проведення конкурсу) повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу, тоді як судом встановлено, що оголошення про визначення іншої дати проведення конкурсу було дано за 6 днів до дати проведення конкурсу.
Суд зазначає, що на виконання п.36 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування пунктом 4 Постанови Ради Міністрів АР Крим «Про затвердження регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим та внесення змін в деякі постанови Ради Міністрів АРКрим» від 3 лютого 2009 року № 56, затверджена необхідність розміщення оголошення про зміну умов конкурсів, оголошених постановою Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 «Про оголошення конкурсів на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим», в газеті «Крымские известия». Судом встановлено, що Радою Міністрів АР Крим в газеті «Крымские известия» від 10 лютого 2009 року за № 24 (4227) розміщено відповідне оголошення про проведення конкурсу 25.03.09р. У звязку з тим, що засідання Республіканського конкурсного комітету не відбулося, оголошенням від10.04.09р. в газеті «Крымские известия».
Судом встановлено, що на виконання Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування 16.04.09р. було проведено конкурс та визначено переможця конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АРКрим.
Суд зазначає, що рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу було оформлено протоколом засідання Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника за № 2/09 від 16 квітня 2009 року (а.с.146).
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 51 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, враховуючи протокол Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника за № 2/09 від 16 квітня 2009 року Постановою Ради Міністрів АР Крим від 30 квітня 2009 року № 264 «Про призначення перевізників на автобусних маршрутах загального користування» були призначені для роботи на автобусних маршрутах загального користування автомобільні перевізники переможці конкурсів.
Судом встановлено, що позивач оскаржує рішення Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника в частині оголошення переможцем конкурсу за маршрутом Новофедорівка - Сімферополь, номери оборотних рейсів 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 ТОВ«АТП 2008».
Суд зазначає, що відповідно до п.6 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування об'єктом конкурсу може бути маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення.
Отже, суд зауважує, що в даному випадку об'єктом конкурсу може бути саме маршрут приміського автобусного сполучення.
Суд зазначає, що відповідно до п.6 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування обєктом конкурсу на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим, окремий оборотний рейс бути не може.
Судом встановлено, що обєктом конкурсу, відносно якого було прийнято спірне рішення Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника був: маршрут Новофедорівка - Сімферополь, номери оборотних рейсів 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165.
Судом встановлено, що перевізниками - претендентами на обєкт конкурсу: маршрут «Новофедорівка Сімферополь», номери оборотних рейсів 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165, якими були подані відповідні документи на участь в конкур, були ТОВ«АТП 2008», ПП«Кримавтотур» та ФОПОСОБА_2
Пропозиції ПП«Кримавтотур» не розглядалися у звязку з його перемогою по пріоритету на конкурсі на маршруті «Сімферополь Піщане» ( за публікацією №45).
Таким чином, фактично перевізниками - претендентами на обєкт конкурсу: маршрут «Новофедорівка Сімферополь», номери оборотних рейсів 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 були ТОВ«АТП 2008» та ФОПОСОБА_2
Судом встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської Ради АРКрим 24.10.2003р., про що видане Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця Серії В01 № 201937 (а.с.78).
Судом встановлено, що ТОВ«АТП 2008» зареєстроване у якості юридичної особи 04.02.08р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №458156 (а.с.55).
Суд зазначає, що відповідно до п.17 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам,що встановлені статтею 44 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Суд зазначає, що постановою Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від 03.02.2009 року № 56 визначені Умови конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському чи приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі АР Крим.
Перевіряючи дотримання ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» встановлених організатором умов перевезень пасажирів, які є обовязковими для виконання автомобільними перевізниками, визначеними на обєкті конкурсу, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до додатку 2 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від03.02.2009 року № 56 в конкурсі на перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршруті загального користування, які не виходять за межі АР Крим, можуть приймати участь пасажирські перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, який виноситься на Конкурс.
Судом встановлено, що ФОПОСОБА_2 має ліцензію Міністерства транспорту та звязку України на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) НОМЕР_6 (а.с.79), ТОВ«АТП 2008» має відповідну ліцензію НОМЕР_4 (а.с.56). Отже, судом встановлено, що ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» мають необхідні ліцензії на той вид послуг, який виноситься на Конкурс.
Суд зазначає, що відповідно до вимог додатку 2 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від03.02.2009 року № 56 для участі в Конкурсі автомобільний перевізник надає на кожний обєкт Конкурсу окремо заяву встановленого зразку та наступні документи:
1) копію свідоцтва про державну реєстрацію субєкта господарської діяльності;
2) нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
3) перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті;
4) копії ліцензійних карток на кожний з автобусів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті;
5) документ, підтверджуючий внесення плати за участь в конкурсі;
6) копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів чи тимчасових реєстраційних талонів автобусів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті;
7) копію документа, який підтверджує проведення процедури санації (за умови процедури санації);
8) письмову інформацію про наявність чи відсутність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з особливими потребами;
9) анкету встановленого зразку, заповнену та підписану перевізником претендентом;
10) довідку про відповідність технічного стану автобусів перевізника претендента умовам перевезень, яка повинна містити відмітку про відсутність переобладнання з вантажного транспортного засобу та висновок про відповідність перевізника претендента вимогам нормативно-правових актів в сфері безпеки дорожнього руху, які видані органами Державтоінспекції за місцем реєстрації перевізника претендента на протязі 10 днів з дня звернення до цих органів;
11) конкурсні пропозиції, які можуть бути надані в закритому конверті.
Судом досліджені всі документи, наявні в матеріалах справи та встановлено, що на виконання вимог додатку 2 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від 03.02.2009 року № 56 ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» для участі в Конкурсі на кожний обєкт Конкурсу надані всі необхідні документи у повному обсязі.
Судом встановлено, що ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» відповідно до вимог додатку 2 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від 03.02.2009 року № 56 тримають транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані і забезпечують їх зберігання згідно вимогам законодавства, забезпечують проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; виконують інші вимоги чинного законодавства України в питаннях автотранспорту, на законних підставах використовують транспортні засоби, що відповідають вимогам безпеки, охорони праці і екології, державних стандартів; знаходяться в належному технічному і санітарному стані, укомплектовані згідно вимогам Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1306, та Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.97 N 176, що підтверджується Висновком за результатами перевірки виконання ФОПОСОБА_2 вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим(а.с.90-94) та Висновком за результатами перевірки виконання ТОВ«АТП 2008» вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим (а.с.68-74).
Суд зазначає, що робота ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» відповідає вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху, що підтверджується Висновком за результатами перевірки виконання ФОПОСОБА_2 вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим та Висновком за результатами перевірки виконання ТОВ«АТП 2008» вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим.
Суд зазначає, що технічний стан автобусів, які пропонуються ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» до використання на автобусному маршруті «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 відповідають умовам перевезень, що підтверджується Довідкою Державтоінспекції про відповідність технічного стану автобусів ФОПОСОБА_2, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, умовам перевезень від 03.03.2009 року (а.с.88) та Довідкою Державтоінспекції про відповідність технічного стану автобусів ТОВ«АТП 2008», які пропонуються до використання на автобусному маршруті, умовам перевезень від 03.03.2009 року (а.с.74).
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що ФОПОСОБА_2 на законних підставах використовує сертифіковані автобуси, які пропонуються для використання на автобусних маршрутах:
- Баз А079.24 Еталон 2008 року випуску, реєстраційний номер АК 5029, що підтверджується Ліцензійною карткою НОМЕР_6 та Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу АКС 030508 від17.06.2008 року(а.с.81);
- Богдан А092-12 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується Ліцензійною карткою НОМЕР_6та Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 24.04.2008 року (а.с.82).
Судом встановлено, що ТОВ«АТП 2008» на законних підставах використовує сертифіковані автобуси, які пропонуються для використання на автобусних маршрутах:
- БАЗ А079.23 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, що підтверджується Ліцензійною карткою НОМЕР_8 та Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 від 05.04.2008 року (а.с.59, 60);
- Богдан А091 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3, що підтверджується Ліцензійною карткою НОМЕР_4 та Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобуНОМЕР_9 від 30.11.2007 року (а.с.61, 62).
Таким чином, судом встановлено, що з погляду на строк експлуатації транспорту автобуси, що були запропоновані ФОПОСОБА_2 мали перевагу перед автобусами, що були запропоновані ТОВ«АТП 2008».
Крім того, відповідно до конкурсної пропозиції ФОПОСОБА_2, він надає автобуси, які оснащені відеосалоном (телевізор, DVD, мікрофон), кавоваркою, міні баром, що свідчить про підвищену комфортність (а.с.95).
Тоді як автобуси, що були запропоновані ТОВ«АТП 2008», вказаними характеристиками не відзначаються, що підтверджується відомостями про додаткові умови обслуговування маршруту, наданими ТОВ«АТП 2008» (а.с.75).
Судом встановлено, що відповідно до Додатку 3 до Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському чи приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради Міністрів АР Крим від03.02.09р. №56, при кількості автобусів, необхідних для здійснення перевезень на обєкті за умовами конкурсу до 5, має бути в наявності 1 резервний автобус (а.с.120).
Як пояснював представник відповідача 1 у судових засіданнях, практикою склалося, що на маршрут «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 потрібні не більш 2 автобусів.
Таким чином, у резерві претендентів перевізників повинен бути 1 автобус.
Судом встановлено, що ані у ФОПОСОБА_2, ані у ТОВ«АТП 2008» резервних автобусів не було, але, як вбачається з матеріалів справи, ФОПОСОБА_2 до зібраних документів було надано копію Кредитного договору №234278-CRED від19.06.2008р., згідно якого ФОПОСОБА_2 був взятий кредит на суму 209000,00грн.(а.с.102-109).
Як пояснював представник позивача в судовому засіданні, вказаний кредит був взятий з метою придбання додаткового автобусу, який повинен бути зарахований у резерв на виконання вимог Додатку3 до Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському чи приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради Міністрів АР Крим від03.02.09р. №56.
Таким чином, судом зроблено висновок про перевагу ФОПОСОБА_2 у відношенні фактично здійснених дій, що направлені на придбання резервного автобусу для виконання умов конкурсу.
Суд зазначає, що відповідно до вимог додатку 2 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від03.02.2009 року № 56 встановлені загальні вимоги до водіїв.
Так, зазначено,що водії, які залучаються до перевезень пасажирів в АР Крим, повинні мати посвідчення водія відповідної категорії, діючий страховий поліс обовязкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті.
Судом встановлено, що відповідно до Висновку за результатами перевірки виконання ФОПОСОБА_2 вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим з водіями ФОПОСОБА_2 укладено трудові договори, проводяться інструктажі водіїв з питання безпеки дорожнього руху, здійснюється стажування водіїв, на кожного з водіїв ведеться наглядова справа.
Судом встановлено, що відповідно до Висновку за результатами перевірки виконання ТОВ«АТП 2008» вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, затвердженого 03.03.2009 року начальником управління ДАІ ГУМВС України в АР Крим з водіями ТОВ«АТП 2008» укладено трудові договори, проводяться інструктажі водіїв з питання безпеки дорожнього руху, здійснюється стажування водіїв, на кожного з водіїв ведеться наглядова справа.
Таким чином, судом встановлено, що ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008» умовам конкурсу в частині встановлених вимог до водіїв відповідали.
Суд також зазначає, що претенденти перевізники повинні мати не лише автобуси в достатній кількості, але ці автобуси мають відповідати вимогам щодо класу.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п.10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування організатор затверджує умови конкурсу, до яких повинні бути включені визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть в межах визначеного об'єкта конкурсу, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками та державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування пасажирів (регулярність руху, питання диспетчерського контролю та управління перевезеннями тощо). Організатор визначає режим руху ("звичайний", "експресний" або "маршрутне таксі") для міського чи приміського або порядок здійснення ("самостійно", "паритет" і "через день") для міжміського перевезення.
Судом встановлено, що в Переліку обєктів конкурсів, який є Додатком 1 до постанови Ради Міністрів АР Крим від 26 листопада 2008 року № 628 в редакції постанови Ради Міністрів АР Крим від 03.02.2009 року № 56 для обєкту конкурсу «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 до умов конкурсу, крім того, включені структура парку автобусів за класами автобусів II, III та за пасажиромісткістю 25-45 (а.с.12).
Перевіряючи відповідність автобусів ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008», які пропонувалися для використання на автобусних маршрутах, вимогам структури парку автобусів, класу, за пасажиромісткістю, суд встановив наступне.
Суд зазначає, що відповідно до п.п.13 п.2 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою КМУ № 176 від 18.02.1997 року пасажиромісткістю є передбачена технічною характеристикою транспортного засобу та визначена у реєстраційних документах кількість місць для перевезення пасажирів у транспортному засобі.
Отже, суд зауважує, що пасажиромісткість визначається саме у реєстраційних документах.
Суд зазначає, що пасажиромісткість автобусів ФОПОСОБА_2, які пропонувалися для використання на автобусних маршрутах, яка зазначена в свідоцтвах про реєстрацію транспортного засобу, наступна.
- Баз А079.24 Еталон, реєстраційний номер АК 5029, має 28+1 пасажирських місць;
- Богдан А092-12, реєстраційний номер НОМЕР_1, має 26+1 пасажирських місць.
Таким чином, суд приходить до висновку, що два автобуса ФОПОСОБА_2, надані на розгляд Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника, відповідали вимогам щодо пасажиромісткості.
Судом встановлено, що пасажиромісткість автобусів ТОВ«АТП 2008», які пропонувалися для використання на автобусних маршрутах, наступна.
- БАЗ А079.23, реєстраційний номер НОМЕР_2, має 29 пасажирських місць;
- Богдан А091, реєстраційний номер НОМЕР_3, має 25/40 пасажирських місць.
Отже, судом встановлено, що 2 автобуси ТОВ«АТП 2008», які пропонувалися для використання на автобусному маршруті, відповідали вимогам щодо пасажиромісткості.
Перевіряючи відповідність автобусів ФОПОСОБА_2 та ТОВ«АТП 2008», які пропонувалися для використання на автобусному маршруті, вимогам структури парку автобусів за класами автобусів суд встановив наступне.
Суд зазначає, що автобуси ФОПОСОБА_2, які пропонувалися для використання на автобусних маршрутах, відповідають III класу, що підтверджується Довідкою Державтоінспекції про відповідність технічного стану автобусів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, умовам перевезень від 03.03.2009 року.
Таким чином, судом встановлено, що 2 автобуси ФОПОСОБА_2, які пропонувалися для використання на автобусному маршруті, відповідали вимогам щодо класу.
Суд зазначає, що автобуси ТОВ«АТП 2008»: Богдан А0921, реєстраційний номер НОМЕР_3 відповідає II класу, а БАЗ А079.23, реєстраційний номер НОМЕР_2 відповідає III класу.
Таким чином, судом встановлено, що 2 автобуси ТОВ«АТП 2008», які пропонувалися для використання на автобусному маршруті, відповідали вимогам щодо класу.
Суд зазначає, що відповідно до ст.45 Закону України «Про автомобільний транспорт» у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
Суд підкреслює, що відповідно до п.39 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування документи, подані не в повному обсязі або несвоєчасно, не реєструються і повертаються автомобільному перевізнику із зазначенням причин у письмовому вигляді.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 46 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 передбачено, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу.
У разі коли учасники конкурсу набрали однакову кількість балів, під час визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який посів друге місце, перевагу має той перевізник-претендент, що подав конкурсному комітетові сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів ліцензійним умовам, а також (для міжміського автобусного маршруту) свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності, а у разі неподання таких документів або подання їх кількома перевізниками-претендентами, що набрали однакову кількість балів, переможець визначається шляхом голосування.
Відповідно до пункту 47 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (або за його відсутності голос заступника голови конкурсного комітету).
Згідно з пунктом 48 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 під час проведення засідання конкурсного комітету здійснюється технічний аудіозапис.
Аудіоматеріали засідань зберігаються в організатора протягом усього строку дії укладеного за результатами конкурсу договору або виданого дозволу.
Як вбачається з пункту 49 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписують голова та секретар конкурсного комітету, і подається організатору.
Крім того, пунктом 50 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.08р. №1081 передбачено, що протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про:
номери та назви об'єктів конкурсу;
найменування перевізників-претендентів;
результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів;
рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце.
Так, судом встановлено що відповідно до протоколу №2/09 від16.04.09р. з метою дотримання затвердженої процедури конкурсів були запрошені у залу всі претенденти та оголошено вже прийняті рішення про тих, хто не допущений до участі у конкурсі, кому за результатами голосування надано право здійснювати перевезення фактично без конкурсу як єдиному претенденту. Після цього були запрошені у залі по конкретним обєктам конкретні претенденти, вислухані їх пропозиції та встановлені переможці (а.с.145-153).
Як зауважив відповідач 1 у поясненнях та заявляв представник відповідача 1 у судових засіданнях, під час підрахунку балів протокол не вівся, рішення приймалося простою більшістю голосів в присутності не менш як половини складу конкурсного комітету.
Нарахування балів передбачено Додатком 2 до Регламенту проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміському чи приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі Автономної Республіки Крим - Переліком показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників претендентів (а.с.118-119).
Однак, судом встановлено, що при відсутності доказів проведення голосування та підрахунку набраних балів, не можливо встановити критерії оцінювання та підрахувати справедливість набраних балів безпосередньо на конкурсі 16.04.09р.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем Радою Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника не доведено належність та законність прийняття рішення стосовно набрання ТОВ«АТП 2008» 18 балів, а ФОПОСОБА_2 10 балів у конкурсі за наданими документами.
Суд, проаналізувавши вищевстановлене, приходить до висновку, що призначення дати конкурсу на 16.04.09р., та як слідство і проведення конкурсу саме 16.04.09р. не є законним та здійсненим на підставі діючого законодавства. Крім того, судом зроблено висновок про необґрунтованість та безпідставність нарахування саме такої кількості балів претендентам конкурсу.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши заявлені позовні вимоги, суд дійшов висновку, що в частині позовних вимог до Міністерства промислової політики, транспорту, звязку і паливно енергетичного комплексу слід відмовити, оскільки самостійні позовні вимоги до нього позивачем не заявлені.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справ, предметом яких є оскарження правових актів індивідуальної дії, яким є спірне рішення №2/09 від16.04.09р., суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати це рішення протиправним та скасувати, тоді як обраний позивачем спосіб захисту порушеного права про визнання протиправним та нечинним зазначеного рішення не відповідає меті поновлення порушеного права.
В частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Ради Міністрів АРКрим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника та про визнання протиправним та нечинним рішення Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника від16.04.09р. у частині оголошення переможцем ТОВ«АТП2008» по маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165 підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.11.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено у повному обсязі 24 листопада 2009 року.
На підставі викладено, керуючись статтями ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Ради Міністрів АР Крим в особі Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП 2008» (96570, АРКрим, Сакський район, с.Оріхове, вул.Садова, б.1; ідентифікаційний код35483892), по маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Республіканського конкурсного комітету по встановленню пасажирського перевізника від16.04.09р., оформленого протоколом № 2/09 від 16 квітня 2009 року у частині оголошення переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю«АТП2008» » (96570, АРКрим, Сакський район, с.Оріхове, вул.Садова, б.1; ідентифікаційний код35483892) по маршруту «Новофедорівка Сімферополь» рейси 1158-1159, 1160-1161, 1162-1163, 1164-1165.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_2(АДРЕСА_1) 3,40грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя підпис Кушнова А.О.
24.11.2009р.