Постанова № 7129190, 09.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.12.2009
Номер справи
2а-8369/09/4/0170
Номер документу
7129190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.12.09Справа №2а-8369/09/4/0170 о 12:34

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:

від позивача - Московкін В.М.;

від відповідача - Окул Н.Л.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольської районної державної насіннєвої інспекції

до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим

про визнання протиправним рішення

Суть спору: Сімферопольська районна державна насіннєва інспекція (далі – позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим (далі – відповідач) про визнання протиправним рішення №028 від 27.03.2009 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін. Позов мотивовано тим, що позивач, встановлюючи ціни на платні послуги, діяв відповідно до наказу організації вищого рівня, збільшення плати на коефіцієнт інфляції обумовлено положеннями ст. 625 Цивільного кодексу України, надання платних послуг позивачем засновано на договірних відносинах і ні одна зі сторін не виступала з ініціативою розірвання таких договорів.

Ухвалами суду від 17.07.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 20), просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що під час перевірки дотримання державної дисципліни цін встановлено завищення позивачем розмірів плати за надання послуг державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики, які затверджено наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 23 серпня 2002 року №240/257, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 вересня 2002 р. за N 729/7017 (далі – наказ №240/257).

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 13 Закону України від 03.12.1990 №507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до п. п. 1, 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819 Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки. Держцінінспекція має територіальні органи – державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення, зокрема, приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Враховуючи викладене, відповідач, під час здійснення владних управлінських функцій у спірних відносинах, є суб'єктом владних повноважень, спір, що виник, відповідає визначенню справи адміністративної юрисдикції і його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Позивач є юридичною особою, державну реєстрацію якої проведено Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим 15.04.1994 року, ідентифікаційний номер 24499814 (а.с. 24), є органом державної влади, що входить до системи органів служби державного контролю України у сільськогосподарському насінництві.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідача проведено планову перевірку позивача з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) на платні послуги, що надаються державними насіннєвими інспекціями Укрдержнасінінспекції Міністерства агропромислової політики України, за наслідками перевірки складено акт від 26 березня 2009 року №0112 (а.с. 30-32), за висновками якого встановлено порушення Порядку надання платних послуг державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 25 червня 2002 року №169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2002 р. за №662/6950, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 №647 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики» і наказу №240/257, в результаті чого була необґрунтовано одержана виручка у сумі 6537,19 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України від 03.12.1990 року №507-ХІІ «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято спірне рішення №028 від 27 березня 2009 року (а.с. 4) про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін: вилучення в дохід Державного бюджету 19611,00 грн.

Судом встановлено, що в основу висновку відповідача про завищення розміру цін на платні послуги, покладено наступні обставини.

У період з 01.06.2008 року по 24.03.2009 року позивачем укладені договори про надання послуг по відбору проб насіння з партій, що підлягають реалізації; визначення якості насіння; здійснення апробації сортових посівів, отримано виручку у розмірі 45917,81 грн. При цьому з 01.06.2008 року позивач застосував кореговані розміри плати з надані послуги, а саме із застосуванням індексу інфляції за 2007 рік у розмірі 116,6 %.

Позивач під час судового розгляду не заперечував правильність розрахунку суми виручки, проведеного відповідачем, проте вказував, що застосування коефіцієнту інфляції ним було здійснено на виконання наказу Державної насіннєвої інспекції АР Крим №62 від 28 травня 2008 року «Про впровадження в дію листа Укрдержнасінінспекції від 06.05.2009 року №93-27-513».

Судом встановлено, що перелік платних послуг, які можуть надаватися державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року №647 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) включає послуги з надання консультацій з питань забезпечення виробництва кондиційного насіння; виконання робіт з відбору проб насіння з партій, що підлягають реалізації; визначення якості насіння; здійснення апробації сортових посівів.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року №647 Міністерство аграрної політики України було зобов’язано разом з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції визначити розмір плати за надання послуг державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики.

Крім того, відповідно до п. 1.5 Порядку надання платних послуг державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 25 червня 2002 року №169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2002 р. за № 662/6950 розміри плати за надання платних послуг визначаються Міністерством аграрної політики разом з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України.

Наказом №240/257 визначені граничні розміри плати за надання послуг державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики. При цьому суд враховує, що наказ №240/257 доповнено новим пунктом 3 згідно з наказом Міністерства аграрної політики України,Міністерства економіки України від 20.03.2009 року №194/245, яким встановлено, що розмір плати за послуги, які надаються державними насіннєвими інспекціями Міністерства аграрної політики, підлягає щорічній індексації на рівень інфляційних змін на підставі даних Державного комітету статистики України. Проте вказаний наказ набрав чинності через десять днів після його державної реєстрації Міністерством юстиції України, яка відбулась 2 квітня 2009 року (ст. 3 Указу Президента України від 03.10.92 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»). Тому, враховуючи положення ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення наказу Міністерства аграрної політики України,Міністерства економіки України від 20.03.2009 року №194/245 не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Встановлення цін на платні послуги наказом Державної насіннєвої інспекції АР Крим №62 від 28 травня 2008 року «Про впровадження в дію листа Укрдержнасінінспекції від 06.05.2009 року №93-27-513» суперечить визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 №647 порядку встановлення таких цін.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач не мав права у період з 01.06.2008 року по 24.03.2009 року застосувати ціни на свої послуги з урахуванням коефіцієнту інфляції, доводи позивача не є підставою для визнання протиправним спірного рішення, тому позов задоволенню не підлягає.

В судовому засіданні 09.12.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, складення постанови у повному обсязі відкладено до 14.12.2009 року.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                         Циганова Г.Ю.