
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дубовік О.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" грудня 2017 р. Справа № 278/1484/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
представників позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Громадської спілки "Спілка сприяння розвитку територіальних громад та становленню громадянського суспільства в Україні" на ухвалу Житомирського районного суду Житомирської області від "13" листопада 2017 р. у справі за позовом Громадської спілки "Спілка сприяння розвитку територіальних громад та становленню громадянського суспільства в Україні" до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень ,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року Громадська спілка "Спілка сприяння розвитку територіальних громад та становленню громадянського суспільства в Україні" звернулася до суду з позовом до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в якому просила скасувати рішення Туровецької сільської ради №№ 71,72,73,74,76,77,78 від 29.12.2016 року та зобов'язати виконавчий комітет Станишівської сільської ради провести конкурс на право оренди гідротехнічної споруди (дамби)
Ухвалою Житомирського районного суду від 13.11.2017 року провадження в справі в частині позовних вимог про :
визнання протиправним та скасування рішення Туровецької сільської ради Житомирського району Житомирської області чотирнадцятій сесії сьомого скликання від 29.12. 2016 року № 76 "Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок громадянам з подальшою передачею у власність";
визнання протиправним та скасування рішення Туровецькою сільською радою Житомирського району Житомирської області чотирнадцятій сесії сьомою скликання від 29 грудня 2016 року № 77 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину з подальшою передачею у власність",- закрито, з підстав, визначених п.1 ч.1 ст.157 КАС України.
Суд роз'яснив, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись з ухвалою, Громадська спілка "Спілка сприяння розвитку територіальних громад та становленню громадянського суспільства в Україні" подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати вказану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. Позивач зазначає, що позов подано на захист інтересів територіальної громади, а тому відсутній цивільно-правовий спір. Звертає увагу на те, відповідач ,приймаючи оскаржувані рішення виконував владні управлінські функції.
Вислухавши суддю-доповідача, представників заявника, які апеляційну скаргу підтримали, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Туровецької сільської ради Житомирського району Житомирської області чотирнадцятій сесії сьомого скликання від 29.12. 2016 року № 76 "Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок громадянам з подальшою передачею у власність" надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку відведення земельної ділянки загальною площею 0,2000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Грабівка, Житомирського району по вул. Дачній, з подальшою передачею у власність.
Рішення Туровецькою сільською радою Житомирського району Житомирської області чотирнадцятій сесії сьомою скликання від 29 грудня 2016 року № 77 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину з подальшою передачею у власність" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 1,7890 га для ведення ОСГ в межах с. Мошківка, Житомирського району, Житомирської області.
Закриваючи провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС( в редакції на дату прийняття судового рішення) України, суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами відсутній публічно-правовий спір, а тому такий не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Однак, колегія суддів вважає такий висновок передчасним з огляду на наступне.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист, зокрема, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до частини 4 статті 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК) передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (частина 1 статті 116 ЗК).
За правилами частини 1 статті 123 ЗК надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина 2 статті 123 ЗК).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина 3 статті 123 ЗК).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 цього Кодексу.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Верховний Суд України висловив правову позицію, що рішення про надання земельної ділянки є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпує свою дію внаслідок його виконання.
Отже, при вирішенні питання щодо підсудності спору адміністративному суду необхідно встановити, чи були реалізовані оскаржувані рішення, чи виникло право користування (право власності) на земельну ділягку і чи це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
На підставі наведеного та з урахуванням того, що оскаржувані рішення прийняті 29 грудня 2016 року, а у справі відсутні будь-які докази щодо реалізації цих рішень та отримання на їх підставі правовстановлюючих документів, ці питання підлягають з"ясуванню судом.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом до Станишівської сільської ради про скасування рішень чотирнадцятій сесії сьомого скликання Туровецької сільської ради від 29.12. 2016 року внаслідок порушення процедури проведення сесії. Другою позовною вимогою є зобов"язання відповідача провести конкурс на право оренди гідротехнічної споруди (дамби).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що при визначенні підсудності справи суд повинен виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у даній справі, суддя не врахував, що виходячи з принципу диспозитивності, провадження в адміністратитвній справі може бути відкрито не інакше як за наявності належно оформленого адміністративного позову.
На підставі викладеного, відповідно до ч.4 ст.320 КАС України через порушення судом норм процесуального права, судова колегія скасовує ухвалу суду першої інстанції і направляє справу для продовження розгляду до суду першої інстанції .
Керуючись ст.ст. 308, 310, 320, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Громадської спілки "Спілка сприяння розвитку територіальних громад та становленню громадянського суспільства в Україні" задовольнити, ухвалу Житомирського районного суду Житомирської області від 13 листопада 2017 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "19" грудня 2017 р.