Постанова № 7112467, 02.12.2009, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.12.2009
Номер справи
30/265
Номер документу
7112467
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2009                                                                                           № 30/265

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:          Коротун О.М.

суддів:           

при секретарі:           

За участю представників:

від позивача - Роговський А.А. (дов. № 299 від 22.07.2008р.);

від відповідача 1 - Іванісік Т.П. (дов. № 6-2/787 від 04.11.2009р.);

від відповідача 2: Абатурова І.Г. (дов. від 30.11.2009р.), Саєнко В.А. - директор;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ "Київське будівельне підприємство № 5"

на рішення Господарського суду м.Києва від 27.08.2009

у справі № 30/265 (суддя

за позовом                               ЗАТ "Київське будівельне підприємство № 5"

до                                                   Санітарно-епідеміологічної станції Державного управління справами

                                                  ТОВ "СКС-Центр"

третя особа позивача           

третя особа відповідача           

про                                                   визнання недійсним рішення тендерного комітету

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство “Київське будівельне підприємство № 5” звернулось до господарського суду м. Києва з позовом, в якому просило суд визнати рішення тендерного комітету санітарно-епідеміологічної станції Державного управління справами щодо визначення переможцем закупівлі будівельно - монтажних робіт та будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно - епідеміологічної станції) ТОВ “СКС-центр”, а також укладений між санітарно-епідеміологічною станцією Державного управління справами та ТОВ “СКС-центр” договір про закупівлю від 09.12.2009р. недійсними.

Рішенням господарського суду м. Києва у справі № 30/265 від 27.08.2009р. в позові закритого акціонерного товариства “Київське будівельне підприємство №5” відмовлено повністю.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що протокол № 42 про розкриття тендерних (цінових) пропозицій від 25.11.2008р. оформлений у повній відповідності до вимог Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 17.10.2008р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1017 від 19.11.2008р.) та наказу Міністерства економіки України № 108 від 04.04.2008р. “Про затвердження форм документів у сфері державних закупівель”. Розрахунки кількості балів отриманих позивачем і відповідачем 2 відповідають критеріям та Методиці оцінки тендерної документації, а отже, відповідач 1 правомірно визнав тендерну пропозицію відповідача 2 та акцептував її. Матеріалами справи доведено погодження між відповідачами всіх істотних умов договору про закупівлю від 09.12.2009р. та вчинення необхідних та достатніх дій, направлених на його укладення. Належних доказів, які б свідчили про наявність підстав для визнання даного договору недійсним позивачем не надано.

Закрите акціонерне товариство “Київське будівельне підприємство № 5”, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду м. Києва у справі № 30/265 від 27.08.2009р. скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що оспорюване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, оскільки місцевим господарським судом не надано належної оцінки тому, що тендерні пропозиції учасників ТОВ “СКС-центр” та ТОВ “Збруч” вимогам тендерної документації не відповідали. Зазначена невідповідність полягала у тому, що у складі тендерної пропозиції цих учасників торгів довідка ДПІ про відсутність заборгованості по обов’язковим платежам до бюджету станом на 01.11.2008р., або більш пізню дату була відсутня. Довідка ДПІ у Деснянському районі м. Києва про відсутність у відповідача 2 заборгованості із сплати податків і зборів датована лише 03.12.2008р., що свідчить про те, що відповідач 2 не міг надати її у складі тендерної пропозиції на оскаржувану закупівлю, розкриття якої відбулося 25.11.2008р. Таким чином, відповідач 1 неправомірно допустив тендерну пропозицію відповідача 2 до оцінки тендерних пропозицій, за результатами якої останнього визначено переможцем торгів. Крім того, з протоколу оцінки тендерних пропозицій № 44 від 02.12.2008р. вбачається, що відповідачем 1 до оцінки тендерної документації відповідача 2 взято додаткові умови цієї тендерної документації, встановлення яких умовами тендерної документації не передбачено, а саме: відстрочка платежу на термін до 45 –ти днів у разі відсутності бюджетного фінансування, що було вказане відповідачем 2 в якості примітки до тендерної пропозиції, натомість проігноровано значення п. 6 тендерної пропозиції, яке передбачає оплату по факту виконаних робіт, що, в свою чергу, грубо суперечить принципам державних закупівель встановлених у п. 8 Положення.

Також, умовами п. 2.3 оспорюваного договору № 09/12/133 від 09.12.2008 р. передбачено, що “розрахунки проводяться на підставі Актів прийомки виконаних робіт (форма № КБ-2В) та довідок про вартість виконаних робіт (форми № КБ - 3) за звітний період і складається підрядником у двох примірниках, які подаються для підписання замовнику” (тобто по факту). “Замовник повинен розглянути та підписати довідку (форми № КБ - 3) та акт (форма № КБ-2В) протягом 5 робочих днів з моменту їх отримання та/або надати підряднику обґрунтовані заперечення”. Відповідно до п. 2.4 Договору, “кінцеві розрахунки здійснюються протягом 10 календарних днів з дня підписання акту здачі - приймання закінчених робіт по об'єкту” (що взагалі не передбачено умовами тендерної пропозиції). “У разі відсутності бюджетного фінансування підрядник погоджується на відстрочку платежів на термін до 45 днів”. Умови про те, що кінцеві розрахунки здійснюються протягом 10 календарних днів з дня підписання акту здачі - приймання закінчених робіт по об'єкту, у тендерній документації відповідача 2 запропоновано не було. Вищезазначене свідчить про те, що зазначені умови договору не відповідають умовам розрахунків тендерної пропозиції відповідача 2, а відтак має місце порушення вимог п. 84 Положення; виконання чи невиконання сторонами зобов'язань за спірним правочином, має значення лише для визначення наслідків його недійсності, а не для визнання правочину недійсним.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду у справі № 30/265 від 06.10.2009р. прийнято апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Київське будівельне підприємство № 5 ” до розгляду та порушено апеляційне провадження. Розгляд апеляційної скарги призначено на 04.11.2009р.

Товариство з обмеженою відповідальністю “СКС-центр” надало відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апелянта заперечує та просить Київський апеляційний господарський суд рішення господарського суду м. Києва у справі № 30/265 від 27.08.2009р. залишити без змін, а апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Київське будівельне підприємство № 5” – без задоволення.

04.11.2009р. в судовому засіданні Київського апеляційного господарського суду оголошувалась перерва до 16.11.2009р; 16.11.2009р. в судовому засіданні Київського апеляційного господарського суду оголошувалась перерва до 02.12.2009р.

Розглянувши апеляційну скаргу, наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила:

Рішенням тендерного комітету санітарно-епідеміологічної станції Державного управління справами від 16.10.2008р. узгоджено проведення відкритих торгів на закупівлю будівельно-монтажних робіт та будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції), а також затверджено Тендерну документацію.

Тендерною документацією передбачено, що тендерні пропозиції приймаються за адресою м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 15, каб. 207. Кінцевий термін прийому пропозицій від учасників торгів визначено 25.11.2008р. до 13 год. 00 хв., розкриття пропозицій відбудеться 25.11.2008р. о 15 год. 00 хв.

В Інформаційному бюлетені “Вісник державних замовлень” № 31 (329) від 10.11.2008р. санітарно-епідеміологічною станцією Державного управління справами опубліковано оголошення за № 23763 (БУД) про торги на закупівлю будівельно-монтажних робіт та будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції).

Як вбачається з матеріалів справи, закрите акціонерне товариство “Київське будівельне підприємство № 5” в порядку, передбаченому Тендерною документацією прийняло участь у торгах на закупівлю будівельно-монтажних робіт і будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції).

Проведення процедури розкриття тендерних пропозицій механізм здійснення закупівлі товарів, робіт, послуг за державні кошти регулюється Положенням про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 17.10.2008р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1017 від 19.11.2008р.) (далі -Положення).

Відповідно до п. 53 Положення розкриття тендерних пропозицій відбувається у день закінчення строку їх подання у час та у місці, зазначених у тендерній документації.

З метою забезпечення відкритості та прозорості процедур закупівель під час розкриття тендерних пропозицій можуть бути присутні представники засобів масової інформації.

До участі у процедурі розкриття тендерних пропозицій замовником повинні бути допущені всі учасники, що подали тендерні пропозиції, або їх уповноважені представники. Відсутність учасника або його уповноваженого представника під час проведення процедури розкриття тендерних пропозицій не є підставою для нерозкриття, нерозгляду або відхилення його тендерної пропозиції.

Під час розкриття тендерних пропозицій перевіряється наявність усіх необхідних документів, передбачених тендерною документацією, а також оголошується найменування та адреса кожного учасника, ціна кожної тендерної пропозиції.

Під час розкриття тендерних пропозицій складається протокол за встановленою уповноваженим органом формою, копія якого подається всім учасникам на їх запит протягом одного робочого дня з дати отримання такого запиту. Ці відомості зазначаються у звіті про результати проведення процедури закупівлі.

Розкриття тендерних пропозицій учасників торгів було здійснено відповідачем 1 25.11.2008р., що відображено, в протоколі розкриття тендерних (цінових) пропозицій за № 42 (т. ІІ, а.с. 20 –22).

Форма протоколу про розкриття тендерних (цінових) пропозицій, що діяла на момент проведення процедури розкриття тендерних пропозицій, затверджена наказом Міністерства економіки України № 108 від 04.04.2008р. “Про затвердження форм документів у сфері державних закупівель”.

Із змісту протоколу № 42 про розкриття тендерних (цінових) пропозицій від 25.11.2008р. вбачається, що даний протокол оформлений у повній відповідності до вимог Положення та вищезазначеного наказу.

Як вірно встановив місцевий господарський суд, інформація про наявність та правильність оформлення всіх необхідних документів, передбачених тендерною документацією (запитом щодо цінових пропозицій) учасниками процедури закупівлі відображена в протоколі № 42 від 25.11.2008р., де у відповідних графах, навпроти зазначення кожного з учасників мітиться позначка про те, що наявні всі документи згідно Додатку № 1.

Додаток № 1 до вищезазначеного протоколу (т. а.с. ІІ, а.с. 23) містить перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника.

Як вбачається з тексту протоколу № 42 про розкриття тендерних (цінових) пропозицій від 25.11.2008р., представник учасника процедури закупівлі ЗАТ “Київське будівельне підприємство № 5” Бортник О.М. був ознайомлений з даним протоколом та зауважень до оформлення протоколу, а також процедури закупівель не мав, про що свідчить його підпис на протоколі.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 53 Положення під час розкриття тендерних пропозицій складається протокол за встановленою уповноваженим органом формою, копія якого подається всім учасникам на їх запит протягом одного робочого дня з дати отримання такого запиту.

Як встановлено місцевим господарським судом та не заперечується представником позивача, останній, на свій запит (№ 526 від 25.11.2008р.) отримав від відповідача 1 копію протоколу № 42 від 25.11.2008р.

Посилання позивача на порушення відповідачем 1 вимог п. 53 Положення, внаслідок надання йому протоколу без Додатку № 1, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки надання учасникам торгів додатків до протоколу пунктом 53 Положення не передбачено.

Згідно протоколу № 42 від 25.11.2008р. разом з позивачем свої пропозиції на участь у торгах подали відповідач 2, приватне підприємство “Катруся-ЗКЮ”, товариство з обмеженою відповідальністю “БІК “Березнякижилбуд”, ремонтно-будівельний кооператив “Едельвейс”, товариство з обмеженою відповідальністю “Збруч”, товариство з обмеженою відповідальністю “Ремшлях”, товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “ТАУР”.

Відповідно до п.п. 19.1., 19.2. Тендерної документації після розкриття тендерних пропозицій починається їх розгляд та оцінка. Оцінка тендерних пропозицій здійснюється на основі затверджених критеріїв та методики, що додаються (додаток 4).

Згідно п. 56 Положення замовник визначає переможця торгів з числа учасників, тендерні пропозиції яких не були відхилені, на підставі критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у тендерній документації.

Критеріями оцінки можуть бути, зокрема: ціна; строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; якість та функціональні характеристики, екологічна чистота; післяпродажне обслуговування; умови розрахунків; експлуатаційні витрати; передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, включаючи використання місцевих ресурсів, у тому числі засобів виробництва, робочої сили і матеріалів для виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропонуються учасником.

В додатку 4 до Тендерної документації визначено Критерії оцінки тендерних пропозицій учасників торгів, тендерні пропозиції яких не було відхилено. Максимальна кількість балів, яку може набрати тендерна пропозиція учасника, становить 100 балів. Основними критеріями оцінки є: ціна (максимальна кількість балів становить - 70 балів), термін надання послуг (максимальна кількість балів становить - 15 балів), умови розрахунків (максимальна кількість балів становить - 15 балів).

Пунктом 57 Положення встановлено, що загальний строк проведення оцінки, порівняння та визначення переможця торгів не повинен перевищувати 30 робочих днів з дня розкриття тендерних пропозицій.

За результатами оцінки тендерних пропозицій було складено протокол № 44 від 02.12.2008р.(т. ІІ, а.с 25 –28) яким встановлено наступні результати:

Повне найменування ідент. код за ЄДРПОУ (для юр осіб) та прізвище, ініціали (для фіз. особи) учасника процедури закупівлі

процедури закупівліКритерії оцінки

тендерних

(цінових)

пропозиційЗначення

показників за

критеріями

оцінки

тендерних

(цінових)

пропозиційКількість

балів за

критеріями

оцінки

тендерних

(цінових)

пропозиційЗагальна

кількість

балів

товариство з

обмеженою

відповідальністю

“СКС-центр”, ідент.

код 33149029Ціна461 552,4059,47 88,11 Термін надання послугДо 31.12.08. (22 к.д.)13,64 Умови розрахункуВідтермінування 45 днів15 закрите акціонерне товариство “Київське будівельне підприємство № 5” ідент. код 22921893Ціна500 233,2054,87 74,87 Термін надання послуг20 календарних днів15 Умови розрахункуВідтермінування 15 днів5 Приватне підприємство “Катруся-ЗКЮ” ідент. код 35733734Ціна395 366,0069,42 84,42 Термін надання послуг20 календарних днів15 Умови розрахункуВідтермінування 0 днів0 товариство з обмеженою відповідальністю “БІК “Березнякижитлобуд” ідент. код 33884108Ціна569 019,6048,24 68,55 Термін надання послуг22 календарних дні13,64 Умови розрахункуВідтер мінування 20 днів6,67 ремонтно-будівельний кооператив “Едельвейс” ідент. код 21546080Ціна392 097,6070 77,33 Термін надання послуг75 календарних днів4 Умови розрахункуВідтермінування 10 днів3,33 товариство з обмеженою відповідальністю “Збруч” ідент. код 30573936Ціна436 487,0062,88 66,21 Термін надання послуг90 календарних днів3,33 Умови розрахункуВідтермінування 0 днів0 товариство з обмеженою відповідальністю “Ремшлях” ідент. код 31758797Ціна506 058,0054,24 58,24 Термін надання послуг75 календарних дні4 Умови розрахункуВідтермінування 0 днів 0 днів0 товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія ТАУР” ідент. код 34966817Ціна588 548,0046,63 51,63 Термін надання послуг60 календарних днів5 Умови розрахункуВідтермінування 0 днів0 Також в додатку 4 до Тендерної документації визначено Методику оцінки тендерних пропозицій учасників торгів, тендерні пропозиції яких не було відхилено, згідно якої 1.          Кількість балів за критерієм “Ціна” визначається наступним чином. Тендерній пропозиції, значення критерію “Ціна” у якої є найвигіднішим (найменшим), присвоюється максимально можлива кількість балів. Кількість балів для решти тендерних пропозицій визначається за формулою: Б обчисл. = Ц мін / Ц обчисл. х 70, де Б обчисл. - обчислювана кількість балів; Ц мін. - найнижче значення за критерієм “Ціна”; Ц обчисл. - значення критерію тендерної пропозиції, кількість балів для якого обчислюється; 70 - максимально можлива кількість балів за критерієм “Ціна”. 2.          Кількість балів за критерієм “Термін надання послуг” визначається наступним чином. Тендерній пропозиції, значення критерію “Термін надання послуг” у якої є найвигіднішим (найменшим), присвоюється максимально можлива кількість балів. Кількість балів для решти тендерних пропозицій визначається за формулою: Б обчисл. = П мін. / П обчисл. х 15, де Б обчисл. - обчислювана кількість балів; П мін. - найнижче значення за критерієм “Термін надання послуг”; П обчисл. - значення критерію тендерної пропозиції, кількість балів для якого обчислюється; 15 - максимально можлива кількість балів за критерієм “Термін надання послуг”. 3.          Кількість балів за критерієм “Умови розрахунків” визначається наступним чином. Тендерній пропозиції, значення критерію “Умови розрахунків” у якої є найвигіднішим (найменшим), присвоюється максимально можлива кількість балів. Кількість балів для решти тендерних пропозицій визначається за формулою: Б обчисл. = П мін / П обчисл. х 15, де Б обчисл. - обчислювана кількість балів; Т мін. - найбільший строк відтермінування платежу за критерієм “Умови розрахунків”; Т обчисл. - значення поточного критерію тендерної пропозиції, кількість балів для якого обчислюється; 15 - максимально можлива кількість балів за критерієм “Умови розрахунків” Листом № 6-2/801 від 20.11.2008р. відповідач 1 повідомив учасників торгів про те, що на засіданні тендерного комітету від 19.11.2008р. прийнято рішення про внесення змін до тендерної документації на закупівлю послуг “Будівельно-монтажні роботи та будівельна продукція, а саме, поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції”, відповідно ч. 3 Розділу “Методика оцінки” Додатку 4 до Тендерної документації викладено у наступній редакції: “Кількість балів за критерієм “Умови розрахунків” визначається наступним чином. Тендерній пропозиції, значення критерію “Умови розрахунків” у якої є найвигіднішим (найбільшим), присвоюється максимально можлива кількість балів. Кількість балів для решти тендерних пропозицій визначається за формулою:

Б обчисл. = Т обчисл, х 15 /Т макс, де

Б обчисл. - обчислювана кількість балів;

Т макс - найбільший строк відтермінування платежу за критерієм “Умови розрахунків”;

Т обчисл. - значення поточного критерію тендерної пропозиції, кількість балів для якого обчислюється;

15 - максимально можлива кількість балів за критерієм “Умови розрахунків””

Отже, кількість балів за критеріями “Ціна”, “Термін надання послуг”, “Умови розрахунку” згідно Методики оцінки за встановленими формулами (додаток 4 Тендерної документації) визначається наступним чином:

стосовно позивача -

Ціна - 392 097,60 грн. (найнижче значення за критерієм “Ціна” згідно заявлених пропозицій) / 500 233,20 грн. (ціна позивача) х 70 балів = 54,87 балів

Термін надання послуг - 20 (найнижче значення за критерієм “Термін надання послуг” згідно заявлених пропозицій) / 20 (термін позивача) х 15 = 15 балів

Умови розрахунку - 15 (заявлений позивачем строк відтермінування) х 15 / 45 (найбільший строк відтермінування платежу за критерієм “Умови розрахунку” згідно заявлених пропозицій) = 5 балів. Отже, загальна кількість балів отриманих позивачем становить 74,87.

Стосовно відповідача 2 -

Ціна - 392 097,60 грн. (найнижче значення за критерієм “Ціна” згідно заявлених пропозицій) / 461 552,40 грн. (ціна відповідача - 2) х 70 балів = 59,47 балів

Термін надання послуг - 20 (найнижче значення за критерієм “Термін надання послуг” згідно заявлених пропозицій) / 22 (термін відповідача - 2) х 15 = 13,64 балів

Умови розрахунку - 45 (заявлений відповідачем 2 строк відтермінування) х 15 / 45 (найбільший строк відтермінування платежу за критерієм “Умови розрахунку” згідно заявлених пропозицій) = 15 балів. Отже, загальна кількість балів отриманих позивачем становить 88,11.

Відповідно до п. 66 Положення замовник акцептує тендерну пропозицію, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.

Положення визначає, що акцепт тендерної пропозиції - це прийняття замовником тендерної пропозиції, яку визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки, та надання згоди на її оплату. Тендерна пропозиція вважається акцептованою, якщо замовник подав учаснику в установлений у тендерних документах строк письмове підтвердження акцепту тендерної пропозиції.

Таким чином, як вірно встановив місцевий господарський суд, розрахунки кількості балів отриманих позивачем та відповідачем 2 відповідають Критеріям та Методиці оцінки тендерної документації.

Пунктом 24. Положення встановлено, що замовник може вимагати від учасника подання інформації, що підтверджує відповідність учасника кваліфікаційним вимогам, що перелічені в ч. 1 цього пункту.

Кваліфікаційні вимоги передбачаються замовником у тендерній документації чи інших документах, пов'язаних з поданням тендерних чи кваліфікаційних пропозицій.

Всі тендерні пропозиції учасників, які відповідають кваліфікаційним вимогам, встановленим цим пунктом, допускаються до оцінки.

Згідно протоколу № 44 оцінки тендерних (цінових) пропозицій від 02.12.2008р. подані учасниками тендерні пропозиції на засіданні тендерного комітету 02.12.2008р. були розглянуті на їх відповідність кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації, які передбачені п. 5 тендерної документації та Додатком 1 до Тендерної документації. За результатами розгляду всі тендерні пропозиції допущені до оцінки.

Доводи апелянта про те, що відповідач 1 неправомірно допустив тендерну пропозицію відповідача 2 до оцінки тендерних пропозицій, оскільки останнім довідки ДПІ про відсутність заборгованості по обов’язковим платежам до бюджету станом на 01.11.2008р., або більш пізню дату не надано, колегія суддів вважає безпідставними, з огляду на наступне.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 24 Положення замовник може вимагати від учасника подання інформації, що підтверджує відповідність учасника, зокрема, таким кваліфікаційним вимогам, як сплата податків і зборів (обов'язкових платежів).

Даним пунктом Положення не передбачено, які саме докази має надавати учасник в якості підтвердження сплати податків і зборів.

Як встановлено пунктом 5.2 Тендерної документації документальне підтвердження кваліфікації учасника для виконання договору у випадку акцепту його тендерної пропозиції, повинно запевнити замовника, зокрема у тому, що учасник сплатив податки і збори (обов’язкові платежі), передбачені законодавством.

Згідно додатку № 1 до Тендерної документації документом, який має подати учасник для підтвердження сплати податків і зборів є довідка ДПІ.

З наявної в матеріалах справи копії комерційної частини тендерної пропозиції ТОВ “СКС-Центр” вбачається, що листом № 19/11/03 від 20.11.2008р. відповідач 2 гарантував відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів (обов’язкових платежів), а також зобов’язався, у строк до 03.12.2008р. надати відповідну довідку Державної податкової інспекції.

З додатку №1 до протоколу №42 розкриття тендерних пропозицій від 25.11.2008 року також вбачається, що відповідачем 2 у складі тендерної пропозиції доданий гарантійний лист про сплату податків і зборів.

Як вже зазначалось, згідно п. 57 Положення загальний строк проведення оцінки, порівняння та визначення переможця не повинен перевищувати 30 робочих днів з дня розкриття тендерних пропозицій.

При цьому, пунктом 58 Положення встановлено, що замовник має право затребувати від учасника - переможця процедури закупівлі повторне підтвердження відповідності його кваліфікаційним вимогам, установленим у тендерній документації. У разі відмови учасника надати таке підтвердження замовник повинен відхилити його тендерну пропозицію і визначити найбільш економічно вигідну пропозицію серед тих, що залишились.

Як вбачається з доданого, на вимогу суду апеляційної інстанції, листа відповідача1 від 26.11.2008р. № 4-28/816, в період проведення оцінки тендерних пропозицій, останній звернувся до відповідача 2 з вимогою про надання копій документів, що свідчать про відсутність заборгованості по обов’язковим платежах до бюджету станом на 01.11.2008 р. або більш пізню дату. Відповідачем 2 надані відповідачу 1 копії платіжних доручень за жовтень-листопад 2008 року про сплату податків до бюджету за вказаний період.

Також, на виконання гарантійного листа, відповідачем 2 надано довідку ДПІ у Деснянському районі м. Києва № 1164/24-233 від 03.12.2008р., з якої вбачається, що станом на 03.12.2008р. відповідач 2 не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), тобто станом на день акцептування пропозиції відповідача 2 вказана довідка була наявна у складі тендерної пропозиції.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач 2 виконав вимоги, передбачені п.5.2 Тендерної документації та запевнив відповідача 1 про сплату податків і зборів, в зв’язку з чим у відповідача 1 не було підстав, у відповідності до п. 61 Положення відхилити тендерну пропозицію відповідача 2.

Також слід зазначити, що пункт 28 Положення містить перелік підстав згідно з якими замовник зобов’язаний відхилити тендерну або кваліфікаційну пропозицію, а пункт 30 даного положення встановлює випадки, у відповідності до яких замовник приймає рішення про відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі.

Проте, ні пункт 28, ні пункт 30 вищезазначеного положення не передбачають відхилення тендерної або кваліфікаційної пропозиції, а також відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі внаслідок ненадання довідки ДПІ про відсутність заборгованості по обов’язковим платежам до бюджету.

Посилання апелянта на ту обставину, що під час оцінки тендерних пропозицій відповідачем 1 неправомірно використано за критерієм оцінки „Умови розрахунків” примітку „відстрочка платежу на термін до 45-ти днів у разі відсутності бюджетного фінансування”, що, на його думку, грубо суперечить принципам державних закупівель, встановлених п. 8 Положення, зокрема добросовісна конкуренція серед учасників, є безпідставними, оскільки одним із перших принципів закупівлі є максимальна економія та ефективність, а добросовісна конкуренція серед учасників була цілком дотримана, оскільки така примітка була зазначена відповідачем 2 при поданні пакету тендерної пропозиції і не змінювалась в процесі її оцінки.

Крім того, наявність вказаної примітки в тендерній пропозиції не є підставою для її відхилення.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апелянтом не доведено наявності з боку замовника порушень установленого порядку проведення процедури закупівлі, які вплинули на об'єктивність визначення переможця процедури закупівлі або призвели до дискримінації апелянта.

З огляду на зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позов позивача в частині визнання недійсним рішення тендерного комітету щодо визначення переможцем закупівлі будівельно-монтажних робіт та будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції) ТОВ “СКС-центр” є необґрунтованим та такими, що задоволенню не підлягає.

Згідно п. 21.1. Тендерної документації результатом проведення торгів є акцепт тендерної пропозиції переможця торгів (прийняття замовником тендерної пропозиції та надання згоди на її оплату). Повідомлення про акцепт тендерної пропозиції надсилається рекомендованим листом учаснику, тендерна пропозиція якого визнана найкращою, протягом не більше п'яти календарних днів з дня затвердження відповідного рішення тендерним комітетом.

Відповідно до п. 21.2. Тендерної документації у тижневий строк замовник дає оголошення у “Віснику державних закупівель” і направляє відповідні листи, якими інформує інших учасників про результати торгів і зазначає назву та місцезнаходження учасника-переможця, тендерна пропозиція якого визначена найкращою.

Як вбачається з матеріалів справи в Інформаційному бюлетені “Вісник державних замовлень” № 36 (334) від 15.12.2008р. опубліковано оголошення про результати торгів, замовником яких була санітарно-епідеміологічна станція Державного управління справами про закупівлю будівельно-монтажних робіт та будівельної продукції (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції), в якому повідомлено, що переможцем є товариство з обмеженою відповідальністю “СКС-центр”.

Частиною 2 п. 66. Положення передбачено, що замовник надсилає переможцю торгів протягом п'яти календарних днів з дня акцепту повідомлення про акцепт тендерної пропозиції, строк дії якої не закінчено, а також надсилає всім учасникам процедур відкритих торгів, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням назви та місцезнаходження учасника - переможця процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.

Листом № 6-2/831 від 02.12.2008р. замовник повідомив ЗАТ “Київське будівельне підприємство № 5” про те, що найбільш економічно вигідною за результатами оцінки в тендері з використанням процедури “Відкриті торги” щодо придбання послуг - будівельно-монтажні роботи та будівельна продукція (поточний ремонт приміщень санітарно-епідеміологічної станції) визнано пропозицію, яку подало товариство з обмеженою відповідальністю “СКС-центр”, ідент. код. 33149029, за адресою м. Київ, Васильківська, 32, офіс 87.

Частиною 3 п. 66. Положення встановлено, що з учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та умов акцептованої тендерної пропозиції у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам процедур відкритих торгів, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю про їх результати, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту.

Як свідчать матеріали справи 09.12.2008р. між замовником - санітарно-епідеміологічною станцією Державного управління справами та підрядником - товариством з обмеженою відповідальністю “СКС-центр” укладено договір № 09/12/133, відповідно до умов якого відповідач 2 зобов'язався за власними та/або залученими силами і засобами виконати поточний ремонт приміщень за адресою м. Київ, вул. Заболотного, 15.

Згідно п. 84. Положення договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Відповідь особи, згідно статті 642 Цивільного кодексу України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Частиною 3 статті 180 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Під недійсним правочином розуміють дії фізичних і юридичних осіб, які хоч і спрямовані на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків, але не створюють цих наслідків, внаслідок невідповідності вчинених дій вимогам закону.

Як передбачено частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

В частині 3 статті 203 Цивільного кодексу України зазначено, що волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Частиною 5 статті 203 Цивільного кодексу України закріплено, що правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Як вірно встановив місцевий господарський суд та вбачається з матеріалів справи, при укладенні договору № 09/12/133 від 09.12.2008р. відповідачі досягли згоди з усіх істотних умов даного договору, а також вчинили необхідні та достатні дії, направлені на його укладення.

Посилання апелянта на порушення п. 84 Положення, при укладенні спірного договору, не знайшли свого підтвердження, оскільки вказаним пунктом Положення передбачено, що умови договору не повинні відрізнятися від умов тендерної пропозиції, а саме цінової пропозиції учасника-переможця процедури закупівлі, а не строків виконання зобов’язання, що є суттєвою умовою договору в розумінні ч. 2 цього пункту Положення.

Згідно зі ст. 204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Зазначені позивачем порушення під час проведення процедури торгів спростовані матеріалами справи, а тому ніяким чином не впливають на обов'язки та не порушують права позивача.

Укладення між відповідачем 1 та відповідачем 2 спірного договору є наслідком прийняття відповідачем 2 акцепту відповідача 1, що також не порушує права позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що договір № 09/12/133 від 09.12.2008р. укладено у відповідності до визначеного порядку його укладення (п. 66 Положення), йому не суперечить, а тому позовні вимоги позивача про визнання даного договору недійсним задоволенню не підлягають.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає правових підстав для скасування рішення господарського суду м. Києва у справі № 30/265 від 27.08.2009р.

Керуючись ст.ст. 99, 101 –105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду м. Києва у справі № 30/265 від 27.08.2009р. залишити без змін, а апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Київське будівельне підприємство № 5” без задоволення.

2. Повернути до господарського суду м. Києва матеріали справи № 30/265.

Головуючий суддя                                                                      

Судді                                                                                          

15.12.09 (відправлено)