
Справа № 456/3198/16-ц
Провадження № 2/456/30/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" листопада 2017 р. Стрийський міськрайонний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Гулкевича О. В.
при секретарі Петренко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийської житлово-експлуатаційної контори №4, Стрийської міської ради про захист прав споживачів та зобов’язання винити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому, уточнивши в подальшому позовні вимоги, просив зобовязати Стрийську житлово-експлуатаційну контору №4 та виконавчий комітет Стрийської міської ради здійснити капітальний ремонт шатрової покрівлі будинку №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий Львівської області.
В обґрунтування покликався на те, що він та решта мешканців будинку №9 по вул. Саксаганського в м. Стрию неодноразово звертались в ЖЕК №4 та до органів місцевого самоврядування з проханням провести ремонт покрівлі будинку.
Будинок знаходиться в експлуатації з 1959 року і потребує ремонту вже понад 20 років. За цей період жодні ремонтні роботи в будинку не проводилися, незважаючи на те, що мешканці будинку справно та своєчасно сплачують необхідні кошти на утримання будинку.
На час звернення до суду з цим позовом покрівля будинку знаходиться в аварійному стані та не виконує своєї функції, оскільки протікає по всій площині, що призводить до руйнації всього будинку, а не лише верхніх поверхів; внаслідок руйнації покрівлі вітер зриває металеві частини та розкидає по вулиці; руйнується верхній цегляний карниз, з якого відпадають частини будматеріалу (цегли), тому знаходитись поблизу будинку небезпечно. В будинку підвищена вологість, що призводить до появи грибка, який не лише руйнує стіни та може призвести до пошкодження електросистеми, а й негативно впливає на стан здоров'я мешканців. Такий стан будівлі загрожує життю і здоров'ю мешканців, може спричинити незворотні надзвичайно важкі наслідки.
Вважав, що бездіяльністю відповідачпа - ЖЕК №4, який не виконав обов’язок щодо своєчасного проведеня ремонтних та технічно-обслуговуючих робіт, завдана шкода будинку, яка полягає в руйнуванні такого, що й спонукало його звернутися до суду з цим позовом.
В судовому засіданні позивач та його представник – адвокат ОСОБА_2 позов підтримали, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Представники відповідача – Стрийської ЖЕК №4 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали, оскільки кошти на карітальний ремонт покрівлі будинку повинен виділити виконком Стрийської міської ради, тому вважали, що саме виконком слід зобовязати здійснити карітальний ремонт покрівлі будинку, а не ЖЕК. Ствердили, що будинок №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий значиться першим в переліку будинків, які пропонуються в Програму соціального-економічного розвитку м.Стрия на капітальний ремонт у 2018р., а саме ремонт шиферної покрівлі.
Виконавчий комітет Стрийської міської ради, будучи належним чином повідомленим про місце і час розгляду справи, повтороно не забезпечив явку свого представника в судове засідання, заяви про розгляд справи за відсутності такого не подав, тому суд відповідно до вимог ч.4 ст.169 ЦПК України розглянув справу за відсутності останнього та ухвалив рішення на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, позовні вимоги позивача не підпадають під способи захисту цивільних інтересів передбачених приписами частини другої ст. 16 ЦК України.
Статями 10, 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Частина 2 ст.60 ЦПК України визначає, що докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Згідно ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їх представників, допитаних як свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
У відповідностідо ст.ст.176, 178 ЖК України, Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою КМУ №45 від 24.24.01.2006р., п. 1.2.6. Примірного переліку послуг з утримання будинків та споруд, при будинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004р. №150, Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року №76, інших нормативно-правових актів, власник будинку здійснює ремонт даху. Власник житлового будинку (балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа) несе відповідальність перед власником квартири в разі незадовільного утримання будинку або ненадання в повному обсязі послуг, відповідно до законодавства.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послугижитлово-комунальні послуги»:
- житлово-комунальні послуги – це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
- балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
- утримання будинків і прибудинкових територій – це господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством;
- якість житлово-комунальної послуги – це сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.
Стаття 7 цього Закону визначає, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.
Відповідно до п.2 Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (надалі Правил), технічне обслуговування жилих будинків - це комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів робот технічного обладнання. Система технічного обслуговування жилих будинків повинна забезпечувати безпечне та безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку. Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, наладки і регулювання інженерних систем тощо.
Згідно з п. 4.4.1, п.4.4.2 Правил, під час експлуатації будинку необхідно забезпечувати відсутність дефектів конструктивних елементів даху. Інженерно-технічні працівники виконавця послуг повинні знати вузли несучих конструкцій і стан покрівлі, особливо в місцях сполучення з водостоками, будівельними конструкціями та устаткуванням, що проходить через покрівлю.
Відповідно до п.2.4 Правил, якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).
Відповідно до п.2.5 Правил, капітальний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта.
Згідно з п. 2.5.1 Правил, під час капітального ремонту слід робити комплексне усунення несправностей будинку та обладнання, зміну, відновлення або заміну їх на більш довговічні й економічні, поліпшення експлуатаційних показників житлового фонду, здійснення технічно можливої й економічно доцільної модернізації жилих будинків з установленням приладів обліку тепла, води, газу, електроенергії і забезпечення раціонального енергоспоживання.
Відповідно до 2.5.2 Правил, порядок розроблення, обсяг і характер проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт жилих будинків, а також терміни її видачі підрядній організації, порядок проведення та фінансування капітального ремонту жилих будинків повинні встановлюватися відповідно до вимог нормативно-правових та нормативно-технічних документів.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», цілісність даху над будівлею є мінімальною нормою, яка забезпечує технічну експлуатацію будинку, тому що атмосферні опади у вигляді снігу та дощу при відсутності належного даху призводить до руйнування несучої спроможності конструкції будинку.
Так, згідно «Загальних відомостей про будівлі», основні конструктивні елементи або частини цивільних будівель - це фундаменти, стіни і окремі опори, перекриття, перегородки, дахи, сходи, вікна і ліхтарі, двері і ворота, балкони, лоджії, галереї. Усі ці елементи по своєму призначенню підрозділяються на конструкції, що несуть, і конструкції, що захищають. Дахи і покриттяє конструкціями, що відмежовують будівлю згори і що захищають його від атмосферних опадів, а коли це потрібно, то і від зайвого охолодження зимою або перегрівання влітку. Дахи підрозділяються на горищні і безгорищні. Горищні дахи влаштовують переважно над цивільними будівлями. Безгорищні дахи є конструкцією, що виконує одночасно функції даху і горищного перекриття. Безгорищні дахи цивільних будівель прийнято називати поєднаними дахами. Найважливіша вимога, якій повинні задовольняти усі дахи і покриття, водонепроникність їх верхньої оболонки, яка називається покрівлею.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регламентує права та обов'язки як споживача, так і виконавця цих послуг (ст.ст.20, 21 цього Закону).
Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.24 вищевказаного Закону балансоутримувач зобов'язаний забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил.
Пунктом 8 ч.2 ст.25 цього ж Закону, управитель повинен забезпечувати здійснення профілактичних, поточних, капітальних та аварійних ремонтів відповідно до встановлених стандартами, нормативами, нормами і правилами вимог щодо строків та регламентів.
Будинок, в якому проживає позивач, перебуває на балансі Стрийської ЖЕК-4, тому остання як балансоутримувач зобов’язана належно виконувати свої обов’язки, передбачені Статутом та Житловим кодексом, слідкувати за технічним станом будинку, здійснювати поточний, а за необхідності забезпечити й проведення капітального ремонту.
Судом встановлено, що позивачка позивач ОСОБА_1 на підставі Договору купівлі-продажу від 14.09.2007р. (реєстр. № 6684), посвідченого приватним нотаріусом Стрийського районного нотаріального округу ОСОБА_5, є власником квартири АДРЕСА_1. Вказаний будинок територіально обслуговується Стрийською житлово-експлуатаційною конторою №4, яка є його балансоутримувачем.
Надані позивачем письмові докази (а.с.7-21) беззаперечно доводять, що фасад, покрівля, жолоби, водозливні труби, мережа водопостачання, водовідведення будинку №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий потребують проведення капітального і поточного ремонтів.
Допитані судом свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 ствердили, що вони також проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1. Покрівля цього будинку знаходиться в аварійному стані та потребує негайного капітального ремонту.
Те, що шатровова покрівля будинку №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий Львівської області потребує капітального ремонту, не заперечили в судовому засіданні й представники відповідача - Стрийської ЖЕК №4. Дана обставина підтверджується й письмовими доказами – листами-відповідями на звернення мешканців зазначеного будинку до ЖЕК №4 та Стрийської міської ради з привроду необхідності здійснення капітального ремонту покрівлі (а.с.22-25).
Із звернень до начальника ЖКГ Стрийського міськвиконкому (а.с.43-47) вбачається, що начальник Стрийської ЖЕК №4 ОСОБА_10 протягом 2012-2017 років постійно включала будинок №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий в перелік будинків, які пропонувалися в Програму соціального-економічного розвитку м.Стрия на капітальний ремонт.
Згідно листа № 472 від 19.10.2017р. начальника ЖЕК №4 ОСОБА_10, адресованого в.о. начальника ЖКГ Стрийського міськвиконкому, будинок №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий значиться першим в переліку будинків, які пропонуються в Програму соціального-економічного розвитку м.Стрия на капітальний ремонт у 2018р., а саме ремонт шиферної покрівлі.
Відповідно до ч.1 ст.184 ЖК України, фінансування затрат на експлуатацію та ремонт (поточний і капітальний) житлового фонду місцевих Рад народних депутатів здійснюється за рахунок коштів житлово-експлуатаційних організацій, а в разі недостачі цих коштів - за рахунок державного бюджету.
Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», колишні власники багатоквартирних будинків (виконкоми місцевих рад народних депутатів, місцеві державні адміністрації у містах Києві та Севастополі, підприємства, організації, установи, в повному господарському віданні або оперативному управлінні яких вони перебували) зобов'язані брати участь у роботах по ремонту, потреба в якому виникла після приватизації квартир.
Отже, викладене дає суду підстави дійти до висновку про те, що внаслідок невиконання відповідачем - Стрийською ЖЕК №4 своїх обовязків щодо утримання будинку №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий покрівля такого потребує проведення капітального ремонту, участь у проведенні якого зобов’язані брати обидва відповідачі, тому позов підлягає задоволенню.
Питання розподілу судрових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст.88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.10,60,209,212-215,218 ЦПК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги, Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 р. № 76, суд
в и р і ш и в :
Позов задоволити. Зобов’язати Стрийську житлово-експлуатаційну контору №4 та виконавчий комітет Стрийської міської ради здійснити капітальний ремонт шатрової покрівлі будинку №9 по вул.Саксаганського у м.Стрий Львівської області.
Стягнути з Стрийської житлово-експлуатаційної контори №4 та виконавчого комітету Стрийської міської ради на користь ОСОБА_1 по 275 грн. 60 коп. судових витрат з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області через Стрийський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий-суддя: ОСОБА_11Судове рішення № 71086963, Стрийський міськрайонний суд Львівської області було прийнято 21.11.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 456/3198/16-ц. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: