
Провадження № 2-а/235/192/17
Справа № 235/4680/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
15 грудня 2017 року Красно армійський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючій судді: Величко О.В.,
при секретарі Долгопольської А.В.
за участю представника позивача
ТОВ «Таврія» Косенок О.М.
представника відповідача
Покровської районної ради Руденко В.В.
за участю представника третьої особи Шевченко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Таврія» до Покровської районної ради Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області , зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Таврія» звернулось до суду до Покровської районної ради, третя особа: Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області , зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказало, що 15.08.2017 року Покровська районна рада на пленарному засіданні сесії прийняла рішення за № У11/17-10, яким відмовила ТОВ «Таврія» у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області, посилаючись на обмеженість на території району вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, достатніх для задоволення особистих потреб громадян у виробництві і споживанні сільськогосподарської продукції, колективне звернення учасників АТО щодо резервування та подальшої передачі даної земельної ділянки їм у власність для ведення особистого селянського господарства та відмову у поновленні договору оренди, викладену у листі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області № 28-5-0.63-4265/2-17 від 16.05.2017 року. Оскільки рішення ради від 15.08.2017 року не відповідає вимогам Закону, зокрема ст.ст. 22, 122 ЗК України, ст. 33 Закону України « Про оренду землі», а також прийняте без врахування позитивного рішення про поновлення договору оренди, викладеного у відповіді від 24.07.2017 року № 28-5-0,63-6822/2-17, просить визнати його незаконним та скасувати; зобов'язати відповідача Покровську районну раду Донецької області повторно розглянути звернення позивача щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні, в подальшому просив справу закінчити слуханням без участі представника ( а.с.98).
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що рішенням Покровської районної ради від 15.08.2017 року за № У11/17-10 відмовлено ТОВ «Таврія» в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району, кадастровий номер 1422785000:06:000:1130, оскільки до відома депутатів було доведено, що строк дії оренди землі спливає 17.09.2017 року. Для підтвердження намірів передати земельну ділянку учасникам АТО Покровській районній раді було надано лист ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 16.05.2017 року № 28-5-0.63-4265/2-17, а також копію колективного звернення учасників АТО від 11.07.2017 року про резервування та виділення їм у власність цієї земельної ділянки. Проте доказів щодо резервування спірної земельної ділянки для учасників АТО суду не надав, а в подальшому , після прийняття рішення радою, дізнались про наявність позитивного висновку Управління Держгеокадастру щодо продовження строку дії договору оренди , укладеного між ТОВ «Таврія» та Красноармійської райдержадміністрацією. В подальшому просив справу закінчити слуханням без його участі ( а.с.54).
Представник третьої особи Головного Управління Держгеокадастру у Донецької області Шевченко О.О. підтримав позовні вимоги, пояснив, що рішення Покровської ради в частині відмови ТОВ «Таврія» в затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , є, за його думкою, протиправним, оскільки у ради не було підстав для такої відмови. Земельна ділянка, що перебувала в оренді у ТОВ «Таврія» іншим особам не передавалась. Вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню. В подальшому просив справу закінчити слуханням без участі представника ( а.с.53).
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що згідно договору оренди від 22.12.2003 року, укладеного між Красноармійською райдержадміністрацією і ТОВ «Таврія», Красноармійська райдержадміністрація передала, а ТОВ «Таврія» набула право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради Красноармійського району, площею 45,70 га кадастровий номер 1422785000:06:000:0029 .( а. с. 13).
Згідно п. 2.2 Договору термін дії договору становить три роки, по закінченню терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінченні ( а. с. 13).
Згідно додаткової угоди до договору оренди землі, зареєстрованого у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 29.12.2003 року № 20 змінився строк дії договору - договір продовжується на 5 років. ( а. с. 17).
18.07.2017 року ТОВ «Таврія» звернулось до ГУ Держгеокадастру про поновлення договору оренди земельної ділянки площею 40,2915 га ріллі кадастровий номер 1422785000:06:000:1130, зареєстрований в Покровському районному відділі державного підприємства «Донецький регіональний центр державного земельного кадастру» ( а. с. 11).
Листом № 28-5-0.63-6822/2-17 від 24.07.2017 року ГУ Держгеокадастр повідомило ТОВ «Таврія» про перелік документів, які необхідно подати до управління для продовження договору оренди земельної ділянки, у тому числі затвердженою радою технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки ( а. с. 12).
Рішенням покровської районної ради від 15.08.2017 року за № у11/17-10 відмовлено ТОВ «Таврія» у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( запас) державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області, кадастровий номер 1422785000:06:000:1130, посилаючись на обмеженість на території району вільних земельних ділянок сільськогосподарської продукції, враховуючи колективне звернення учасників АТО щодо резервування та подальшої передачі даної земельної ділянки їм у власність для ведення особистого селянського господарства , а також лист ГУ Держгеокадастру у Донецькій області № 28-5-0.63-4265/2-17 від 16.05.2017 року « Про відмову ТОВ «Таврія» у поновленні договору оренди землі» ( а. с. 10).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Частиною п'ятою статті 5 Закону « Про оцінку земель»передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно із частиною третьою статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що нормативна грошова оцінка - конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством. Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації.
Крім того, за змістом статті 93 ЗК України відповідач набуває право використовувати земельну ділянку та обов'язок сплачувати орендну плату не з моменту прийняття рішення компетентним органом про передачу цієї ділянки в оренду, а з моменту укладення договору оренди землі.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати при укладенні договору оренди.
Відповідно до ст. 23 Закону України « Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Відповідно до ст. 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішується питання про регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб .
Відповідно до ст. 20 Закону України « Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 23 Закону « Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Виходячи із положень ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, в тому числі, визнання угоди недійсною та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
В силу положень п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Виходячи з положень ст. 186 ЗК України, технічна документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки після проведення державної експертизи підлягає затвердженню відповідними органами місцевого самоврядування.
Як вбачається із вищевикладеного, районна рада - є колегіальним органом, рішення у якому приймаються її депутатами, і питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки відноситься саме до компетенції, у даному випадку, районної ради.
Рішення районної ради вважається прийнятим, якщо за нього подано більшість голосів від загального складу міської ради, крім особливих випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до ст. 35 Закону « Про державну експертизу землевпорядної організації № 1808-ІУ, результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок.
Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
У разі, якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання.
При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.
Як встановлено в судовому засіданні, підставою для відмови ТОВ «Таврія» в затвердженні технічної документації є обмеженість на території району вільних земельних ділянок сільськогосподарської продукції, враховуючи колективне звернення учасників АТО щодо резервування та подальшої передачі даної земельної ділянки їм у власність для ведення особистого селянського господарства , а також лист ГУ Держгеокадастру у Донецькій області № 28-5-0.63-4265/2-17 від 16.05.2017 року « Про відмову ТОВ «Таврія» у поновленні договору оренди землі». Проте на час прийняття рішення радою ТОВ «Таврія» мало роз'яснення щодо переліку документів, необхідних для продовження договору оренди, на яке ТОВ «Таврія» має переважно право згідно умовам договору.
Окрім того, як встановлено в судовому засіданні, згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.06.2017 року № 325-17 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( запас) державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130., підготовлена згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, оцінюється позитивно та погоджується ( а. с. 55).
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема той факт, що в даному випадку на сесії ради відповідач не вирішував питання щодо розпорядження землями державної власності,
відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо прийняття рішення радою 15.08.2017 року про відмову ТОВ «Таврія» про затвердження технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, представником відповідача були надані пояснення щодо прийняття такого рішення на сесії, виходячи з патріотичних почуттів, а не з вимог закону, жодного доказу щодо надання спірної земельної ділянки іншим особам - учасникам АТО, суду не надано, так само і не надано колективне звернення учасників АТО щодо надання земельної ділянки, що є предметом договору оренди від 22.12.2003 року, накази про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою іншим особам, які були залучені представником відповідача до матеріалів справи, були прийняті після сесії ради - 12.10.2017 року, представником ГУ Держгеокадастру в судовому засіданні підтверджено переважно право ТОВ «Таврія» на укладення договору оренди спірної земельної ділянки та відсутність відомостей щодо надання вказаної земельної ділянки іншим особам, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.06.2017 року за № 325-17 відповідає вимогам закону, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,6,9,10,11,14,15,19, 241,246 ,256 КАС України,
В И Р І Ш И В :
Визнати протиправним та скасувати рішення покровської районної ради Донецької області «Про відмову ТОВ «Таврія» в затвердженні документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
Зобов'язати відповідача Покровську районну раду Донецької області повторно розглянути звернення позивача щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 40,2915 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Петрівської сільської ради Покровського району Донецької області кадастровий номер 1422785000:06:000:1130.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя