Рішення № 71062334, 18.12.2017, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
235/5984/17
Номер документу
71062334
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

18.12.17

Провадження 2/235/2583/17

Справа 235/5984/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2017 року м. Покровськ Донецької області

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого судді Філь О.Є.

при секретарі Придворовій В.В.

за участю представника відповідача ОСОБА_1

Представник позивача Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області, відповідач ОСОБА_3 (не з'явились)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровську цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_4 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затверджено Порядок здійснення виплати адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п.2 Порядку адресна допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

23.03.2016 року ОСОБА_4 звернувся до управління з заявою про призначення адресної допомоги та надав передбачені Порядком документі.

Допомога була призначена з 23.03.2016 року по 22.09.2017 року.

Згідно з п.6 зазначеного Порядку адресна допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. В заяві на призначення допомоги відповідач зазначив, що його сім»я не володіє житловими приміщеннями, розташованими в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції.

Але, державними соціальними інспекторами управління захисту населення Покровської міської ради Донецької області було зроблено перевірку достовірності даних, зазначених у заяві, та виявлено порушення, а саме ОСОБА_4 при зверненні за допомогою приховав інформацію про нерухоме майно на території підконтрольній України в м. Родинське Донецької області. В зв'язку з чим, розпорядженням начальника УСЗН Покровської міської ради Донецької області йому була припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання. Також у зв'язку з цим виникла переплата допомоги за період з 23.03.2016 року по 22.09.2017 в розмірі 21740,94 грн.

З огляду на зазначене ОСОБА_4 права на призначення допомоги не мав і відповідно до п. 11 Постанови суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.

Спеціалісти управління звертались до відповідача з питанням добровільного внесення переплати, однак відповідач не з'являється і переплату не вносить.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що квартира, яка належить на праві власності відповідачу ОСОБА_5, розташована в м. Родинське Донецької області, тобто в районі проведення антитерористичної операції, тому він на законних підставах отримував адресну допомогу.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_4 підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

Судом встановлено, що 23.03.2016 року відповідач ОСОБА_4 звернувся до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області з заявою про призначення адресної допомоги та надав документи, передбачені Порядком здійснення виплат адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений Постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (а.с. 5).

В подальшому відповідач надавав заяви про продовження виплати зазначеної допомоги 21.09.2016 року, 22.03.2017 року та 21.09.2017 року (а.с. 6-9).

Допомога була призначена з 23.03.2016 року по 22.09.2017 року (а.с. 14-16).

Державними соціальними інспекторами управління захисту населення Покровської міської ради Донецької області було зроблено перевірку достовірності даних, зазначених у заяві, та виявлено, що ОСОБА_4 при зверненні за допомогою не зазначив інформацію про нерухоме майно на території м. Родинське, Донецької області, власником якого є він (а.с. 13). В зв'язку з чим, розпорядженням начальника УСЗН Покровської міської ради Донецької області відповідачу була припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання та нарахована переплата допомоги за період з 23.03.2016 року по 22.09.2017 року в розмірі 21740,94 грн. (а.с. 9-12).

Постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затверджено Порядок здійснення виплати адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п. 2 Порядку адресна допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно з п.6 зазначеного Порядку адресна допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. В заяві на призначення допомоги відповідач зазначив, що його сім'я не володіє житловими приміщеннями, розташованими в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції.

Спірним в межах цієї справи є питання правомірності отримання відповідачем щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з підстав наявності у власності квартиру на території, де проводилась антитерористична операція.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або

тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок № 505.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадімінстрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Абзацами 1, 5 пункту 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, зокрема, для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Згідно пункту 6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Статтею 1 Закону № 1669-VII територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», прийнятого на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" до вказаного переліку населених пунктів належить місто Родинське, на території якого знаходиться квартира, яка належить на праві власності відповідачу (а.с. 13).

Крім того, статтею 1 Закону України «Про боротьбу із тероризмом» від 20.03.2003 р. № 638-IV, передбачено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.

Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України № 33/6/а від 7.10.2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» (чинний на теперішній час) районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Із цього вбачається, що всі населенні пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.

Відповідно до частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до змін до Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505, які внесені Постановою КМУ № 370 від 31.05.2017 року грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських,

районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 92, ст. 2655; 2015 р., № 98, ст. 3368).

Відповідно до 6 Грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Місто Родинське Донецької області, в якому розташована квартира, яка належить на праві власності відповідачу, не належить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Тому з 03.06.2017 року по 22.09.2017 року відповідач не мав права не отримання грошової допомоги, згідно довідці, яка надана позивачем розмір переплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання за період з 03.06.2017 року по 22.09.2017 року складає 4810,66 грн. (а.с. 36), та підлягає стягненню з відповідача, в решті позовні вимоги задоволенню не підлягають за наведених вище підстав.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 5, 7, 8, 10, 14, 57-60, 79, 88, 208-209, 212-218 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код 25953161, незаконно отриману суму щомісячної адресної допомоги в розмірі 4810,66 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя: