Постанова № 7097776, 19.06.2009, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
19.06.2009
Номер справи
2а-99/2009
Номер документу
7097776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-99/2009 р

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

19 червня 2009  року м.Броди

Бродівський  районний  суд Львівської області

в складі головуючої    судді Тропак О.В.

при секретарі Ковальчук Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті

-про визнання неправомірними дій відповідача  щодо:

призначення та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2008 року у розмірі значно меншому ніж це визначено в ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,

призначення та виплати їй одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 8500 грн;

-про стягнення  різниці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2008р з врахуванням компенсації частини втраченого доходу в сумі 7734 грн 13 коп і недоплати одноразової грошової допомоги при народженні дитини в сумі 1963 гривні 80 коп;

-про зобов»язання відповідача в подальшому  виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі,як це передбачено ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,тобто встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з вищезазначеним позовом.

В обґрунтування позову зазначила,що 27 травня 2007 року вона народила дочку - ОСОБА_2.

В липні 2007 року вона звернулася в управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області з заявою про:

- призначення їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

- призначення їй одноразової грошової допомоги при народженні дитини.

Відповідно до її заяви управлінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області прийнято рішення про:

1. призначення та виплату їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму,встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним до-ходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб,для застрахованих осіб,у порядку, встановле-ному Кабінетом Міністрів України.

2. призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги при народженні дитини в розмірі 8500,00 грн.

Прийняті рішення вважає незаконними та такими, що значно обмежують її конс-титуційні права з огляду на те, що:

З липня 2007 року по грудень 2008 року їй нарахована та виплачена допомога в розмірі: 2130,88 гривень.

Призначену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважає призначеною та виплаченою їй в розмірі значно меншому ніж це перед-бачено законодавством України

Стверджує,що законність її вимог до відповідача підтверджується рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6~рп/2007,яким визнано некон-ституційними положення Закону України«Про Державний бюджет України на 2007 рік», в частині зупинення або звуження пільг, компенсацій, гарантій, на які за закона-ми України,мають право окремі громадяни, а саме: визнано неконституційними ч. 2

-2-

ст. 56 та п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». А відповідно до ст.152 Конституції України закони,   інші   правові   акти   або   їх   окремі   положення,   що   визнані   неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Незважаючи на те, що з 09.07.2007 року норми Держбюджету втратили чинність, управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області продовжувало ними користуватися і більше того, проводили виплати на підставі цих норм. Цей факт, ще раз підтверджує те, що дії управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області є незаконними та такими, що порушують її конс-титуційні права.

З огляду на вищенаведене відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про дер-жавну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII в редакції зі змінами,внесеними на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону Украї-ни «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 р. №2334 -III, їй,як матері,що має дитину віком до трьох років щомісячно зазначена допомога повинна виплачуватись «..у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ».

Статтею 43 ЗУ «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і затратами зумовленими народженням і похованням»,розмір даної допомоги встановлено як сума не менше розміру прожи-ткового мінімуму встановленого законом.В 2007 році,вона мала отримувати допомогу в розмірі- 2799,00 гривень, а отримала вона згідно довідки відповідача 570,88 грн.Отже в 2007 році вона недоотримала 2228,12 грн.(2799,00 - 570,88 = 2228,12).

У 2008 році,вона мала отримувати допомогу в розмірі - 6483,00 гривень, а отримала вона згідно довідки відповідача 1560,00 грн.Отже в 2008 році вона не-доотримала 4923,00 грн. (6483,00 - 1560,00 = 4923,00).При цьому, вважає,що упра-вління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області повинно було провести їй перерахунок та здійс-нити доплату із врахуванням виплачених упродовж 2007 та 2008 років коштів на загальну суму 7151,12 грн. (2228,12 + 4923,00 = 7151,12).Для проведення відпо-відних перерахунків та виплати їй суми (7151,12 грн.)недоплаченої щомісячної допомоги в період з липня 2007р.по грудень 2008 року (включно) поновлення свого порушеного права на отримання цієї допомоги в такому розмірі вона 27.11.2008 р звернулася з заявою до управління праці та соціального захисту населення Бро-дівської районної державної адміністрації Львівської області (вх. №1435 від 27.11.2008 року) з вимогою провести перерахунок та здійснити виплату недопла-ченої їй допомоги.

Незважаючи на викладені в заяві обставини в задоволенні її звернення, щодо проведення перерахунку та здійснення виплати їй було відмовлено, крім того не надано довідки перерахунку. Вказані обставини підтверджуються копією її заяви (додаток №8) від 27.11.2008 року (вх. №1435 від 27.11.2008 року),а також від-повіддю на її заяву (додаток №9) №03-1445 від 23.12.2008 року.

В ст. 23 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передба-чено, що «..рішення органу, що призначає та здійснює виплату державної допомоги може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому по-рядку ..,». З огляду на це вона вимушена звертатися в суд за захистом свого порушеного права на отримання допомоги, а також вимушена самостійно проводити перерахунок тому, що відповідач відмовився його проводити, а також не надав відповідної довідки перерахунку.  

Таким чином, на підставі проведеного вище розрахунку,їй за 2007, 2008 роки недооплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 7151,12 грн.

Стверджує,що очевидним є те, що з вини відповідача порушені строки виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а ця допомога є частиною її доходу.Ччерез порушення строків виплати допомоги вона втратила частину свого доходу.Тому з суми недоплаченої допомоги (7151 гривня 12 копійок) слід нараховувати компенсацію частини втраченого доходу в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №1427 від 20.12.1997 року «Про затверд-ження Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів їх виплати».

На підставі розрахунку,їй за 2007 рік недоплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням компенсації частини

-3-

втраченого доходу в сумі 2705 гривні 99 копійок,а за 2008 рік-5028 гривень 14 копійок.

В загальному за 2007,2008 роки їй недоплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням компенсації частини втраченого доходу в сумі 7734 гривні 13 копійок.

Відповідно до ст. 41 ЗУ «Про загально обов'язкове державне соціальне стра-хування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і затратами зумовленими народженням і похованням»,розмір допомоги при народженні дитини повинен надава-тися в сумі, кратної 22,6 прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6-ти років. Однак їй нарахували суму 8500,00 грн., з яких 3400,00 грн. виплатити одноразово, а Іншу частину на протязі 12 місяців.

На момент народження дитини (травень 2007р.) прожитковий мінімум для дітей у віці до 6-ти років становив - 463,00 грн.Таким чином їй повинна була бути нарахована сума в 10463,80 грн. (463 * 22,6 = 10463,80), а не 8500,00 грн. Сума недоплати становить 1963,80 грн. (10463,80 - 8500,00 = 1963,80).

Згідно ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміні-стративних справах про протиправність рішень,дій чи бездіяльності суб'єкта влад-них повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністра-тивного позову.Цією нормою закону встановлюється презумпція вини суб'єкта влад-них повноважень рішення,дії чи бездіяльність якого оскаржуються.Просить задово-лити позов.

Відповідач подав суду письмове заперечення на позов,в якому позову не визнав,покликаючись на наступне:

При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку управління керується Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постано-вою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України,органи державної влади,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм,які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.

Єдиним законом України, який Конституція України виокремлює серед інших, це Закон про Державний бюджет України.Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюд-жетів.

Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціальної політики.

Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення.

Відповідно до вищенаведеного, збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги,оскі- льки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.

Так,ОСОБА_1,як особі,що здійснювала догляд за дитиною до досягнення

нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених

ст.56 ЗУ»Про державний бюджет на 2007 рік».

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону Украї-ни «Про Державний бюджет на 2007 рік», визнано такою, що не відповідає Конститу-ції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення-6,тобто з 09.07.07. Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет Украї-ни на 2007 рік" у видаткову частину не внесені,тому кошти на виплату даної допомоги в 2007 були відсутні.

-4-

Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року № 1-рп/2008/справа щодо предмета та змісту ЗУ»Про державний бюджет України/ не стосується положень ста-тей ЗУ»Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законо-давчих актів України» стосовно розміру допомоги по догляду за дитиною,яка ви-плачувалась відповідно до ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Згідно ст.2 ЗУ»Про компенсацію громадянам втрат частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» компенсація проводиться у разі затримки на один день і більше календарних місяці  виплати доходів  нарахованих громадянам.Оскільки позивачу не було нараховано оскаржуваної ним  частини недо-плаченої допомоги,то позовні вимоги щодо стягнення компенсації грошових доходів не підлягають до задоволення.

В судовому засіданні позивач підтримала позов з підстав,наведених у позов-ній заяві.

Представник відповідача позову не визнала з підстав наведених у заперечен-ні на позов .  

З»ясувавши обставини у справі і перевіривши їх доказами,суд дійшов виснов-ку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визна-чено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надає-ться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач народила  дитину- Загорну ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1/ас 13/.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року - 434 грн.; з 1 квітня 2007 року - 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено,що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.

Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

На підставі ст.5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі  всі види державної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та поло-гами жінкам , зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону ,призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.

Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з 09 07.2007 р по грудень 2007 року включно виплачувалась не у повному розмірі,тому позов в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на

користь позивача недоплачену допомогу за вказаний вище період підлягає до задово лення.Згідно розрахунку,поданого представником відповідача,в сумарному виразі це становить 1944 грн 35 коп.

Позовні вимоги про стягнення суми недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік в сумі 4923 грн -до задоволення не підлягають,оскільки за вищезгаданий період позивачу виплачувалася допомога по догляду за дитиною у відповідності до розмірів,встановлених тими статтями ЗУ»Про

-5-

державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,якими було врегульовано та встановлено розмір допомоги сім»ям з дітьми і які не були визнані неконституційними.    

Позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача  щодо призначе-ння та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку,що передбачена п.3 ч.1 ст.3 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі меншому,ніж це передбачено законодавством і призначення та виплати їй одноразової допомоги при народженні дитини в розмірі 8500 грн-

до задоволення не підлягають, оскільки при призначенні та виплаті позивачу в 2007 та 2008 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і при призначенні одноразової допомоги при народженні дитини,яка народилася 27.05.2007 року/до прийняття Конституційним судом рішення від 09.07.2007 року/, відповідач діяв у відповідності до п.2 ст.4 Бюджетного кодексу України та у від-повідності до ЗУ»Про державний бюджет» за відповідні роки.

Так як покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здій-снюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів,а такі субвенції місцевому бюджету,тобто відповідачу, у 2007 році не поступили,то суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових під-став для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача тієї суми недо-плати допомоги,яку суд визнав обгрунтованою та яку зобов»язав відповідача випла-тити позивачу.

Так як згідно ст.2 ЗУ»Про компенсацію громадянам втрат частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» компенсація проводиться у разі затримки на один день і більше календарних місяці виплати доходів нарахованих громадя-нам ,а відповідачем не було нараховано позивачу  частини недоплаченої допомоги, то позовні вимоги щодо стягнення компенсації частини втраченого доходу також не підлягають до задоволення.

Оскільки суд захищає порушене право,то тим самим суд не наділений правом зобов»язувати державні органи виконувати Закони на майбутнє,тому позовні вимоги про зобов»язання відповідача в подальшому  виплачувати допомогу на дитину в пов-ному обсязі,як це передбачено ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми», тобто встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років- до задоволення не підлягають.

На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,керуючись ст.ст.11,160,161,163 КАС України,суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області/ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 03194298/виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по до-гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 20.07.2007 року по 01.01.2008 року в сумі 1944 грн 35 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України судовий збір на користь:

ОСОБА_1 в сумі 19 грн 44 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністратив-

ного суду через Бродівський  районний суд Львівської області,шляхом подачі зая-ви про апеляційне оскарження  протягом десяти днів з дня  складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним  надісланням  її копії до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.Тропак