Постанова № 7097756, 06.05.2009, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
06.05.2009
Номер справи
2а-74/2009
Номер документу
7097756
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-74/2009 р

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

06 травня  2009  року м.Броди

Бродівський  районний  суд Львівської області

в складі головуючої    судді Тропак О.В.

при секретарі Іськів І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті про визнання протиправною бездіяльності органу соціального забезпечення та стягнення невиплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суд з позовом до відповідача про визнання протиправ-ною дії/бездіяльності/ Управління праці та соціального захисту населення Бродів-ської районної державної адміністрації Львівської області в частині відмови їй у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік та сплати суми заборгованості,яка виникла внаслідок виплати допомоги у розмірі,нижчому від встановленого законодавством і стягнення 830 грн 86 коп не- доплаченої у 2007 році щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

В обґрунтування позову зазначила,що вона 05 червня 2007 року народила сина ОСОБА_2, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічно-го віку в управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII у редакції закону, яка діяла на початок 2007 року,було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.Статтею 62 ЗУ ?ро Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006р. № 489-V прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років було затверджено у розмірі: з 1 січня  - 434 грн,з 1 квітня - 463 грн,з 1 жовтня – 470 грн. Всупереч вимогам ст.ст. 22,64 Конституції України, ч.1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» абзацом третім частини другої статті 56 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено,що допомога по до-гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі,що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним  сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахо-ваних осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму,встановленого для працездатних осіб,для застрахованих осіб,у порядку,встановленому Кабінетом Міністрів України, а пунктом 14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет Ук-раїни на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V була зупинена на 2007 рік дія частини 1 ст;15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 -XII. Разом з тим, вищезазначені положення ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік відповідно до рішення Конституційного суду України   №6-рп/2007 від 09.07.2007 року  визнані неконституційними та втратили чинність.

Всупереч вимогам ст.ст. 22, 64 Конституції України, ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.0712007р управлінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації допомога по догляду за дитиною в 2007 р. Їй нараховувалась та виплачувалась в розмірі, визначеному неконститу-ційною ст. 56 Закону України "Про Державний бюдржет України на 2007 рік".

В листопаді 2008 року вона направила до відповідача заяву з проханням про

-2-

перерахунок виплаченої допомоги та сплату боргу, що утворився.Однак відповідач своїм листом від 20.11.2008'року № 03 - 1233 повідомив їй, що ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено,що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму,встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахо-ваних осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб,для застрахованих осіб,у порядку, встановленому Кабінетом Мі-ністрів України. Виходячи з цього, перерахунок допомоги можливий лише за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших норхмативно-правових актів,згідно яких проводиться виплата відповідної допомоги.

З цим вона не погоджується з наступних підстав:

Конституцією України встановлено, що при прийнятті нових законів або вне-сенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч. З ст. 22),тому відсутність коштів не є законною підставою для виплати допомоги в заниженому розмірі.

Крім того,згідно ч. 1 ст.17 Закону України «Про виконання рішення та за-стосування практики Європейського Суду з прав людини»,суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду,як джерело права.

Відповідно до ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції «Кожна особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципа-ми міжнародного права». Виходячи з викладеного вважає, що її позовні вимоги відповідають як нор-мам національного,так і міжнародного законодавства- ст.1 ч.І Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,яка є частиною законо-давства України, а також практиці Європейського Суду з прав людини, як джерелу права.

Відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації від 20.11.2008 р. №426, за період з 16.10.2007 р. по 31.12.2007 р. відповідач вплатив їй допомогу на загальну суму 354 грн. 41 коп.

Враховуючи вищевикладені норми та розмір виплаченої їй відповідачем допо-моги згідно з довідкою,вона провела розрахунок невиплаченої суми допомоги і встановила, що сума боргу перед нею по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 830,86 грн. а саме:

з 16 жовтня по 01 листопада 2007 року: 242,58 - 70,26 = 172,32 грн.

з 01 листопада по 1 грудня 2007 року: 470 - 140,05 = 329,95 грн.;

з 01 грудня 2007 року по 01 січня 2008 року 470 - 141,41 - 328,59 грн.

На підставі ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII всі види державної допомоги сім'ям з ді-тми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у час-тині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна,піклува-льника).

Таким чином стверджує,що належним відповідачем по справі є саме управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністра ції.За фахом вона є вихователем дошкільного закладу і в своїй роботі практично не торкається питань,які потребують досконалого знання норм діючого законодав-ства,тим більше,розуміння його колізій та суперечностей.Тому про порушення своїх прав вона фактично взнала лише в вересні 2008 року,коли дізналась,що дружина її знайомого зверталась до суду з аналогічним позовом і судом було винесено рішення на її користь.Відповідно,вважає,що адміністративний позов подає в межах строку звернення до адміністративного суду,встановленого ст. 99 КАС України.

Відповідач в письмовому запереченні позову не визнав,покликаючись на наступне:

При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку управління керується Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком

-3-

призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постано-вою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.

Єдиним законом України, який Конституція України виокремлює серед інших, це Закон про Державний бюджет України.Зокрема,суттєві його відмінності полягають у тому що згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії (частина перша статті 96),суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього Закону є тільки Кабінет Міністрів України (частина друга статті 96).Крім цього, відповідною конституційною нормою чітко окреслено коло питань,які можуть бути врегульовані тільки цим законом,а саме: виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюд-жетів.

Відповідно до п.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджет-ного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України,цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.Таким чином, норми, які вводяться Консти-туцією України,Бюджетним кодексом України,Законом України Про Державний бюджет на відповідний рік є пріоритетними відносно інших законів.

Бюджетним кодексом (п.7 ч.І ст.2) встановлено,що повноваження на здійс-нення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету надається розпо-ряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення.Згідно з ч. 2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціальної політики.

Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення. А тому, розгляд справи вбачають неможливим без участі у даній справі органів державної влади, які є головним розпорядником коштів (Мінпраці України) та здійснюють виділення коштів з державного бюджету для по-дальшого їх перерахування головному розпоряднику коштів,а саме - Міністерства фінансів України та Державного казначейства України.

Відповідно до вищенаведеного, збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.

Так, ОСОБА_1 , як особі, що здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», визнано такою, що не відповідає Конституції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення-6, тобто з 09.07.07. Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет Украї-ни на 2007 рік" у видаткову частину не внесені,тому кошти на виплату даної допо-моги в 2007 були відсутні.

Таким чином,вважають,що  вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.Крім цього надіслали суду письмове доповнення,в якому зазначили,що в розрахунку позивача ,допущено помилку чим і збільшено суму боргу на 2 грн 69 коп.

В судове засідання сторони не з»явилис,однак надіслали заяви про розгляд справи у їх відсутності.

З»ясувавши обставини у справі і перевіривши їх доказами,суд дійшов виснов-ку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

-4-

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визна-чено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надає-ться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до копії Свідоцтва про народження позивач народила" дитину ОСОБА_2,05.06.2007 року.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року - 434 грн.; з 1 квітня 2007 року - 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.

Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

На підставі ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам,зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призна-чають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.

Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з липня по грудень 2007 року виплачувалась не у повному розмірі, тому позов в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену допомогу за вказаний вище період підлягає до задоволення.

Вищенаведене свідчить також про протиправність дій відповідача,оскільки всупереч Рішенню Конституційного Суду України, допомога до погляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу з 16 жовтня по 01.01.2008 року випла-чувалась не у розмірі встановленому ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і не зважаючи на письмове звернення позивача до відповідача з приводу перерахунку  розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,відповідачем безпідставно було відмовлено позивачу у проведенні такого/перерахунку/ /ас 14-15/.

Оскільки позивачу у грудні 2007 року допомогу було виплачено у сумі 144 грн 10 коп,а не-у сумі 141 гр 41 коп,як це позивач зазначає у своєму розрахунку, то позов в частині стягнення суми недоплати допоги,підлягає до задоволення на 2 грн 69 коп менше/144 грн 10 коп мінус 144 грн 41 коп/,а саме:в розмірі 828 грн 17 коп/830 грн 86 коп мінус 2 грн 69 коп/.

Так як покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів,а такі субвенції місцевому бюджету у 2007 році не поступили і, крім цього сума періодичних/місячних /платежів є змінною,то суд не може допусти-ти негайного виконання постанови у частині стягнення допомоги у межах суми стяг-нення за один місяц,як цього вимагає позивач .

На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,керуючись ст.ст.11,160,161,163 КАС України,суд,-

-5-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною дії/бездіяльність/ Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті в частині відмови ОСОБА_1 у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.10.2007 року по 01.01.2008 року та сплати суми заборгованості,яка виникла внаслідок виплати допомоги у розмірі,нижчому від встановленого законодавством.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області,ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 03194298,в користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.10.2007 року по 01.01.2008 року в сумі 828 /вісімсот двадцять вісім/гривень 17 коп.

Стягнути з Державного бюджету України судовий збір на користь:

ОСОБА_1 в сумі 8 грн 28 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністратив-

ного суду через Бродівський  районний суд Львівської області,шляхом подачі зая-ви про апеляційне оскарження  протягом десяти днів з дня  складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним  надісланням  її копії до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.Тропак