Постанова № 7095362, 10.08.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2009
Номер справи
2а-3565/09/0870
Номер документу
7095362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2009 року справа №2а-3565/09/0870

(15 год.56 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Малиш Н.І.,

при секретарі Рожик О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за зверненням Прокурора Михайлівського району Запорізької області в інтересах держави в особі позивача Державної податкової інспекції у Михайлівському районі Запорізької області до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за рахунок активів,

за участю представників сторін:

прокурор: Шульга О.А., посвідчення №80 від 10.07.2007 р.,

представник позивача: Безкоровайна О.С., довіреність від 16.07.2009 р., №4752/7/10,

відповідач: не зявився,

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 14.06.2007 р. №14/07-1,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Михайлівського району Запорізької області (далі прокурор) в інтересах держави в особі позивача Державної податкової інспекції у Михайлівському районі Запорізької області (далі позивач) до Приватного підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за рахунок активів в сумі 15306 грн.75 коп.

Свої вимоги прокурор виклав в позовній заяві, в якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про прокуратуру», Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та КАС України, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.06.2009 р. було відкрито провадження по справі №2а-3565/09/0870

Прокурор та представник позивача, в судовому засіданні, підтримали заявлені позовні вимоги в повному обємі. Зазначили, що була проведена позапланова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці - магазину «Зодчий», що належить ПП ОСОБА_1 і розташований за адресою: АДРЕСА_1. У ході перевірки були встановлені порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За дані порушення передбачена відповідальність ст. 17 вказаного Закону - застосування штрафних санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. За результатами перевірки ревізорами складено акт №0004432/0812-0026-2308 від 06.06.2007 р. На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Михайлівському районі 11.06.2007 р. було прийнято рішення № 0000232308/0 про застосування до ПП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 15 306, грн.75 коп. 12.09.2007 р. ПП ОСОБА_1 подано до господарського суду Запорізької області адміністративний позов про визнання нечинним рішення ДПІ у Михайлівському районі від 11.06.2007 р. № 0000232308/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 15306 грн. 75 коп.

Постановою господарського суду Запорізької області від 25.12.2007 р. по адміністративній справі № 3/549/07-АП частково задоволено адміністративний позов приватного підприємця ОСОБА_1 та визнано протиправним і скасовано рішення ДПІ у Михайлівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.06.2007 р. № 0000232308/0 в частині нарахування 15226 грн.75 коп.

10.01.2008 р. ДПІ у Михайлівському районі подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2009р. апеляційна скарга ДПІ у Михайлівському районі задоволена, скасовано постанову господарського суду Запорізької області від 25.12.2007 р. по адміністративній справі № 3/549/07-АП та відмовлено ПП ОСОБА_1 у задоволенні позову. Дана постанова вступила в законну силу. На підставі викладеного, прокурор та позивач просять суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 15306 грн.75 коп.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує.

Представником відповідача заявлялось клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду. Ухвалою суду від 15.07.2009 р. в задоволенні клопотання було відмовлено. В судовому засіданні представником відповідача було заявлено клопотання про зупинення провадження по справі до розгляду касаційної скарги по справі № 3/549/07-АП. Дане клопотання не задоволено оскільки представник відповідача не надав суду доказів того, що дана скарга прийнята до розгляду Вищим адміністративним судом України. 10.08.2009 р. представником відповідача була надана заява, вх.№14248, про відвід судді. Ухвалою суду від 10.08.2009 р. у задоволенні клопотання представника відповідача про відвід головуючого по справі судді Малиш Н.І. було відмовлено.

Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».

У засіданні 10.08.2009 р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Сторонам повідомлено про час виготовлення постанови суду у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Статтями 8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» із змінами та доповненнями, визначені функції державної податкової служби, до яких належать, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контроль за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

При цьому відповідно до положень ст.11-1 вищезазначеного Закону, позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках за рішенням суду.

Статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР , передбачено, що контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

06.06.2007 р. ДПІ у Михайлівському районі Запорізької області була проведена позапланова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці - магазину «Зодчий», що належить ПП ОСОБА_1 і розташований за адресою: АДРЕСА_1.

У ході перевірки були встановлені порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, проведення розрахункової операції на повну суму покупки у розмірі 3061 грн.35 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документу встановленої форми на зазначену суму, за що передбачена відповідальність ст. 17 вказаного Закону - застосування штрафних санкцій у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. За результатами перевірки ревізорами складено акт № 0004432/0812-0026-2308 від 06.06.2007 р.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Михайлівському районі 11.06.2007 р. було прийнято рішення № 0000232308/0 про застосування до ПП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 15306 грн.75 коп. Дане рішення отримано особисто ПП ОСОБА_1, про що свідчить її підпис на корінці рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання ліквідацію його наслідків.

Стаття 239 ГК України передбачає, що органи податкової служби як органи державної влади відповідно до своїх повноважень і в порядку, передбаченому законом, можуть застосовувати до субєктів господарювання адміністративно - господарські санкції.

Відповідно до ст. 241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується субєктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з субєкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та і відносини, в яких допущено правопорушення.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР , із змінами та доповненнями (далі Закон №265/95-ВР), контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Отже, безпосередніми функціями ДПІ у Михайлівському районі є забезпечення застосування своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених законодавством України, а також подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до ст. 17 Закону №265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.

Таким, чином наявна заборгованість ПП ОСОБА_1 зі штрафних (фінансових) санкцій становить 15306 грн.75 коп.

Рішення про застосування штрафнім (фінансових) санкцій було оскаржено відповідачем у порядку адміністративного оскарження 14.06.2007 р. до ДПІ у Михайлівському районі, 12.07.2007 р. до ДПА у Запорізькій області та 26.07.2007 р. до ДПА України. За результатами розгляду скарг відповідача рішення ДПІ у Михайлівському районі від 11.06.2007 р. № 0000232308/0 залишено без змін, а скарги без задоволення.

12.09.2007 р. відповідачем подано до Господарського суду Запорізької області адміністративний позов про визнання нечинним рішення ДПІ у Михайлівському районі від 11.06.2007р. № 0000232308/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 15 306,75 грн.

Постановою господарського суду Запорізької області від 25.12.2007 р. по адміністративній справі № 3/549/07-АП частково задоволено адміністративний позов приватного підприємця ОСОБА_1 та визнано протиправним і скасовано рішення ДПІ у Михайлівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.06.2007 р. № 0000232308/0 в частині нарахування 15226 грн.75 коп.

10.01.2008 р. ДПІ у Михайлівському районі подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2009 р. апеляційна скарга ДПІ у Михайлівському районі задоволена, скасовано постанову господарського суду Запорізької області від 25.12.2007 р. по адміністративній справі № 3/549/07-АП та відмовлено ПП ОСОБА_1 у задоволенні позову. Тобто, постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 04.02.2009 р.

Відповідно до ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що надрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2009 р. по справі №3/549/07-АП рішення ДПІ у Михайлівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.06.2007 р. № 0000232308/0 було визнано законним. Дана постанова вступила в законну силу.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає вимоги позивача та прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обємі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 15, 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 8, 9, 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» , ст. ст. 238, 239, 241 Господарського кодексу України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов за зверненням Прокурора Михайлівського району Запорізької області в інтересах держави в особі позивача Державної податкової інспекції у Михайлівському районі Запорізької області до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за рахунок активів задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) штрафні (фінансові) санкції у розмірі: 15306 (п'ятнадцять тисяч триста шість) грн. 75 (сімдесят пять) коп. на р/р 31115104700185, код платежу 21080900, одержувач Державний бюджет Михайлівського району, код одержувача 34676969, банк ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови було виготовлено 14 серпня 2009 р.

Суддя Н.І.Малиш