Постанова № 70890479, 04.12.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
810/3888/17
Номер документу
70890479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2017 року № 810/3888/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії у частині відмови у наданні позивачу відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів з Державного земельного кадастру по земельним ділянкам позивача з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2;

- зобов'язати відповідача надати позивачу через Центр надання адміністративних послуг Ірпінської міської ради або листом позивачу особисто вказані витяги по земельним ділянкам позивача з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів.

Позивач звернувся до суду з письмовим клопотанням, в якому вказав, що підтримує позовні вимоги та просить розглядати справу за його відсутності.

Відповідач, належно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, повторно до судового засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертався, будь-яких пояснень щодо обставин даної справи та заперечень проти позову суду не надав.

На підставі ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів слідує, що у серпні та жовтні 2017 року позивач звертався до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ірпінської міської ради та, у подальшому, до Головного управління Держгеокадастру у Київській області із завами про надання відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів про належні йому земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Листами Міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 18.08.2017 № 1841/184/17 (а.с. 6) та Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 27.10.2017 № ГЛ-645/0-3197/6-17 (а.с 7) позивачу відмовлено у наданні вказаних витягів з посиланням на лист прокуратури м. Ірпеня Київської області, яким рекомендувалось не вчиняти жодних дій щодо земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 у зв'язку з порушенням кримінального провадження.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні відомостей з Державного земельного кадастру протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначені Законом України від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон № 3613-VI).

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону № 3613-VI Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру встановлений ст. 38 даного Закону.

Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 38 Закону № 3613-VI відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі, зокрема, витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.

Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.

Відомості Державного земельного кадастру, які містять інформацію, що є державною таємницею, надаються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну таємницю».

Інші відомості Державного земельного кадастру є відкритою інформацією, крім випадків, визначених законом.

Згідно ч. 7 цієї ж статті Закону для отримання відомостей Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору або іншій особі, яка відповідно до частини першої цієї статті надає відомості з Державного земельного кадастру:

- заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;

- документ про оплату послуг за надання витягу з Державного земельного кадастру (крім випадків, визначених цим Законом в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб);

- документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника).

Заява з доданими документами подається заявником або уповноваженою ним особою особисто або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Державний кадастровий реєстратор або інша особа, яка відповідно до частини першої цієї статті надає відомості з Державного земельного кадастру, протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви (у разі подання заяви про надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - у день надходження заяви) надає заявнику документ, передбачений частиною першою цієї статті, або надає мотивовану відмову у наданні такого документа.

Для отримання відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку особи та органи, зазначені в абзацах другому і третьому частини п'ятої цієї статті, можуть подати заяву в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Видача відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку або мотивованої відмови у наданні таких відомостей за бажанням заявника здійснюється Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування або направленням зазначеними особами поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

У разі подання заяви в електронній формі за власним електронним цифровим підписом (печаткою) заявника відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку або мотивована відмова у наданні таких відомостей за бажанням заявника видаються також у формі електронного документа засобами телекомунікаційного зв'язку.

Незалежно від місця, форми та способу надання відомостей Державного земельного кадастру додаткові кошти, крім встановленої згідно із законом плати за надання відповідних адміністративних послуг, не стягуються.

Цією ж нормою визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні відомостей з Державного земельного кадастру, а саме якщо:

- у Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості;

- із заявою звернулася неналежна особа;

- документи подані не в повному обсязі та/або не відповідають вимогам, встановленим законом.

Форми витягу, довідки з Державного земельного кадастру, повідомлення про відмову у наданні відомостей, а також порядок обліку заяв і запитів про отримання відомостей Державного земельного кадастру встановлюються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Згідно із наявними в матеріалах справи фотокопіями Державних Актів на право власності на земельну ділянку, позивач є власником двох земельних ділянок:

- кадастровий номер НОМЕР_1 - Акт серії НОМЕР_3 (а.с. 4),

- кадастровий номер НОМЕР_2 - Акт серії НОМЕР_4 (а.с. 5).

Як слідує з Історії замовлених відомостей з Державного земельного кадастру (а.с. 8), позивачем 02.10.2017 замовлено відповідні витяги в електронній та паперовій формі з ДЗК на вказані земельні ділянки та сплачено визначену законом плату.

У той же час, відповідачем не надано суду будь-яких доказів виконання вимог закону щодо надання відомостей з Державного земельного кадастру або мотивованої відмови у наданні таких відомостей.

Посилання у листах від 18.08.2017 № 1841/184/17 (а.с. 6) та від 27.10.2017 №ГЛ-645/0-3197/6-17 (а.с 7) на те, що листом прокуратури м. Ірпеня Київської області від 25.03.2014 рекомендувалось не вчиняти жодних дій щодо земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 у зв'язку з порушенням кримінального провадження, суд оцінює критично та зазначає, що така підстава не відповідає ч. 7 ст. 38 Закону № 3613-VI.

Відповідно до п. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що наведені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Щодо клопотання позивача про постановлення окремої ухвали за наслідками розгляду даної адміністративної справи, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Це означає, що постановлення окремої ухвали є правом суду на власний розсуд вирішувати чи є підстави для винесення, чи вони відсутні.

За наслідками дослідження матеріалів адміністративної справи та доданих до неї доказів, суд не знаходить підстав та не вважає за доцільне у даному випадку застосовувати заходи реагування, які визначені ст. 166 КАС України.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 94, 97, 122, 128, 158-163, 167, 254, 257 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області щодо відмови гр. ОСОБА_1 у наданні відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів з Державного земельного кадастру по земельних ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Київській області надати гр. ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг Ірпінської міської ради або листом особисто витяги по земельним ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лисенко В.І.