Постанова № 7087120, 10.12.2009, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
16/213/09
Номер документу
7087120
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

___________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2009 р.Справа № 16/213/09

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В.Поліщук,

суддів: Л.І. Бандури, В.Б. Туренко,

при секретарі судового засідання: О.О. Соломахіній,

за участю представників сторін:

від позивача –не з’явився,

від відповідача – О.Ф. Дробуш,

від прокуратури –не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

КП „Киселівський”

на рішення господарського суду Миколаївської області

від 07.10.2009р.

у справі № 16/213/09

за позовом Миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області

до КП „Киселівський”

про стягнення 16774,19грн.,

встановив:

Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом про стягнення з КП „Киселівський” 16774,19грн. збитків, завданих у зв’язку з порушенням природоохоронного законодавства, а саме, водокористування без дозволу державного управління охорони навколишнього середовища в Миколаївській області на спеціальне водокористування щодо забору підземних вод та дозвіл на видобування корисних копалин.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 07.10.2009р. позовні вимоги задоволено повністю.

КП „Киселівський”, не погодившись з прийнятим судом рішенням, звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати в частині стягнення 16774,19грн. збитків та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов частково в сумі 3349,13грн., посилаючись на невідповідність рішення нормам матеріального права, а саме: при визначенні розміру збитків, нанесених відповідачем водним ресурсам України в результаті самовільного збору води з підземних джерел, невірно застосовано Методику розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд, пристроїв, порушення правил їх експлуатації”, затверджену наказом Держводгоспу від 29.12.2001р. № 290 та зареєстровану Мінюстом України 18.01.2002р. за № 44/6332 (далі –Методика №290). В даному випадку для розрахунку збитків має застосовуватись Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995р. №37, зареєстр. Мінюстом України 01.06.1995р. за №162/698, яка діяла на дату встановлення порушення (далі –Методика №37) .

Заслухавши пояснення представника скаржника, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія встановила наступне.

20.05.2009р. Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області проведено планову перевірку КП „Киселівський”, якою встановлено:

- порушення п.9 ст.44 Водного кодексу України внаслідок використовування води із 3-х підземних свердловин без дозволу на спеціальне водокористування;

- п.7 ст.44 Водного кодексу України, оскільки не ведеться журнал обліку добутої води та не подаються звіти;

- ст.16 Кодексу України „Про надра”, так як використовуються підземні води, які є корисними копалинами, без ліцензії.

За результатами перевірки складено акт №15 (а.с.7).

Наявність порушення КП „Киселівський” природоохоронного законодавства, а саме ст. 44 Водного кодексу України підтверджується також Протоколом про адміністративне правопорушення № 001927 від 20.05.2009р. та Постановою про накладення адміністративного стягнення №30 від 27.05.2009р., складеними посадовими особами Державної екологічної інспекції в Миколаївській області.

На підставі акту перевірки №15 від 20.05.2009р. та відповідно до Методики №290 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Держаної екологічної інспекції в Миколаївській області здійснено розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання КП „Киселівський” підземних вод, сума яких становить 16774,19грн. (а.с.9).

Вказані порушення чинного законодавства з боку КП „Киселівський” спричинили звернення Миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області до суду з позовом про стягнення з цього товариства нанесених державі збитків у розмірі 16774,19грн.

Згідно ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства.

У відповідності до п.9 ст. 44 вказаного Кодексу водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Стаття 48 Водного кодексу України визначає, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч. 1, п.6 ч.3 ст. 110 цього Кодексу порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Стаття 111 Водного кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Як було зазначено вище, розрахунок розмірів збитків, заподіяних державі відповідачем внаслідок самовільного використання підземних вод Державна екологічна інспекція в Миколаївській області здійснила на підставі Методики, затв. наказом Держводгоспу від 29.12.2001р. № 290 за формулою:

З с.в. = W x Тар x 5,

де

W - об'єми води при самовільному водокористуванні, заборі води з порушенням планів водокористування, переуступці права водокористування, об'єм нераціонально використаної води, об'єм зумисного чи незумисного заниження показників обсягів забору води з водних об'єктів чи обсягів відведення води у водні об'єкти;

Тар - діючий на час порушення тариф на воду як природний ресурс без урахування пільгових коефіцієнтів;

5 - коефіцієнт.

Згідно з п.1 ця Методика розроблена відповідно до статті 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, статті 111 Водного кодексу України та Положення про здійснення органами Держводгоспу України контролю за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів, затвердженого наказом Держводгоспу України від 29.01.2001р. №20 і зареєстрованого в Мін'юсті України 09.02.2001р. за №124/5315. Методика є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства. Завдані збитки розраховуються органами Держводгоспу в тому випадку, якщо вони завдані суб'єктами господарювання, які використовують водні ресурси або виконують господарську діяльність на землях водного фонду (крім земель водного фонду, зайнятих морями та островами на них), а також суб'єктами, розташованими за межами земель водного фонду, які звітують про використання вод за формою державної статистичної звітності 2-ТП (водгосп), затвердженої наказом Держкомстату України 30.09.1997р. №230 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.10.1997р. за №480/2284.

Проте, Державна екологічна інспекція в Миколаївській області, яка діє на підставі Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006р., при вирішенні питання розрахунку розмірів збитків в даному випадку повинна була керуватися Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затв. наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995р. №37, відповідно до п.1 якої Методика розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика), встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійсненні державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. Методика є обов'язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів.

Згідно п 4.2 вказаної Методики відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме: самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спецводокористування.

У відповідності з пунктом 6.1 зазначеної Методики при самовільному водокористуванні збитки розраховуються за формулою.

Зс.б. = W x Тар.,

де:

W - об'єми води при самовільному водокористуванні, куб.м;

Тар. - діючі на час порушення тарифи на воду в одиницях національної валюти за 1 куб.м.

З огляду на викладене розмір збитків, нанесених відповідачем водним ресурсам України в результаті самовільного забору води з підземних джерел складає 3349,13грн.

За таких обставин рішення суду слід змінити, позов задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 99, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд –

постановив:

Апеляційну скаргу КП „Киселівський” задовольнити.

Рішення господарського суду Миколаївської області від 07.10.2009р. у справі № 16/213/09 змінити, позов задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства „Киселівський” на користь держави р/р 31511921700324, код ЄДРПОУ 23626067, отримувач 24062100 банк ГУДКУ у Миколаївській області „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності” 3349,13грн., держмито в доход Державного бюджету України в сумі 33,49грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 47,2грн.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з рахунку Державної екологічної інспекції в Миколаївській області на користь КП „Киселівський” витрати по сплаті державного мита за розгляд апеляційної скарги в сумі 70,10грн.

Доручити господарському суду Миколаївської області видати відповідні накази.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня набрання постанови законної сили.

Головуючий суддя                                                                      Л.В. Поліщук

Суддя                                                                                          Л.І. Бандура

Суддя                                                                                          В.Б. Туренко