
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3487/17
ПОСТАНОВА
іменем України
11 грудня 2017 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію. В позові ОСОБА_1 просив: визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії з 1 січня 2016 року протиправною; зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/9059 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року", без обмеження граничного розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 1 січня 2016 року.
В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що він у 25.11.2002 році був звільнений з ОВС України в запас за п. 64 "б" (через хворобу) відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зазначає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року".
Проте, звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, отримав лист - відповідь за вих. №1648/Я-11 від 29 серпня 2017 року, із зазначенням про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії йому буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, що і стало приводом для звернення до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволені позову, про що надав суду письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Житомирського Апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку позивачу пенсії. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії. Зазначена постанова суду набрала законної сили.
Міністерство внутрішніх справ України своїм листом № 4019/02/22-2017 від 22 березня 2017 року повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 1 січня 2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, повноваження щодо видачі яких покладено на ліквідаційні комісії ГУУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
28 березня 2017 року Пенсійний фонд України своїм листом № 9493/025-23 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені постановою КМ України від 13 лютого 2008 року №45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України'' Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.
30 березня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм листом № 3338/03-01 надіслало до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України'' Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.
17 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату перерахованої пенсії на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 24 квітня 2017 року № 85/9059 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На адресу позивача від відповідача надійшов лист - відповідь за вих. № 1648/Я-11 від 29 серпня 2017 року про розгляд його звернення, в якому було зазначено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 102 Закону України ''Про національну поліцію'' встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.
Як встановлено преамбулою Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' від 9.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'', у разі, якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з підпунктом ''б'' ч. 1 ст.1-2 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені і служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб '' усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені статтею 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ ''Прикінцеві та перехідні положення Закону України ''Про національну поліцію'' від 2 липня 2015 року № 580 -VІІІ (згідно із Законом № 900 - VІІІ від 23 грудня 2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1, як колишнього працівника міліції.
Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'', крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'', затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа 21-484а13) та від 13 липня 2016 року (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' перерахунок пенсій у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що відсутність бюджетного фінансування не дає можливості здійснювати перерахунок пенсії. Сама по собі відсутність фінансування не звільняє відповідача від проведення виплат, визначених законодавством. Як розпорядник бюджетних коштів Пенсійний фонд має можливість ініціювати питання перед Урядом щодо внесення змін до законодавства, спрямованих на покриття свого дефіциту.
Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8-12, 71, 86, 160-163, 183-2, 186, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/9059 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 9 березня 2006 року", без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 1 січня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь держави судовий збір в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФ України в Житомирській області подати в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В. П. Коренюк