
Справа № 279/4549/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2017 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., розглянувши в скороченому провадженні в приміщенні суду в м.Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 4 категорії. Звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом №8905/02 від 01.11.2017 року отримав відмову, яка мотивована тим, що його посвідчення видане райдержадміністрацією а не Житомирською облдержадміністрацією, як це передбачено ст.65 п.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає таку відмову відповідача незаконною, тому просить визнати дії відповідача по відмові у призначенні пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку протиправними та зобов"язати призначити пенсію, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.10.2017 року.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.
Позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 4 категорії, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1. За наявності вказаного статусу позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії, відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, згідно ч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи , які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" початково на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років .
З листа відповідача від 01.11.2017 року та заперечення на адміністративний позов слідує, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв"язку з тим, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що видане райдержадміністрацією являється не дійсним, оскільки видача таких посвідчень проводиться обласними держадміністраціями.
Позивачем до справи на підтвердження факту проживання та роботи у зоні посиленого радіологічного контролю подано відповідні довідки та копію трудової книжки. Вказані документи підтверджують право позивача на отримання пенсії на підставі ч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у позивача є в наявності.
Позивач статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЄС 4 категорії не позбавлений, посвідчення, яке наявне у нього на підтвердження вказаного статусу, компетентними органами недійсним не визнавалось, тому посилання відповідача на те, що дане посвідчення є недійсним не має правового значення.
Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії, тому порушене право підлягає поновленню в межах 6 місячного строку звернення до суду.
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач належними доказами правомірності своїх дій щодо відмови в призначенні позивачу пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не довів, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання відмови протиправною та зобов"язання призначити пенсію.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст.ст.6, 9, 11, 12, 71, 99, 158- 163, 183-2 КАС України, Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити .
Визнати дії Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні позивачу пільгової пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "протиправними .
Зобов"язати Коростенське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " з дня подачі заяви.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги.
Суддя: