Постанова № 7082543, 02.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.12.2009
Номер справи
2а-8563/09/1/0170
Номер документу
7082543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.12.09 Справа №2а-8563/09/1/0170

м. Симферополь Окружний адміністративний суд Автономної РеспублікиКрим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініної А.М за участю

представника позивача - Северенко Д.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" до Заступника начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіва Віктора Степановича,Відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону,Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" до Заступника начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіва Віктора Степановича про визнання протиправними дій, виражених у встановленні при розгляді колективного звернення за вих. № 01161 від 06.06.2008 року порушень Армянською міською радою норм земельного законодавства України прийняття рішення про надання "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" ЛТД у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.07.09 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 17.07.09 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду, до участі у справі у якості співвідповідачів залучено Відділ організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону,Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель АРК.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що позивач є власником нерухомого майна, придбаного на підставі договору купівлі-продажу, до того ж на підставі Державного акту, виданого на підставі рішення виконкому Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183, позивач має право постійного користування земельною ділянкою під цими обєктами нерухомості.

Представник позивача зазначив, що позивачеві стало відомо, що відповідачем нібито виявлено порушення земельного законодавства під час прийняття рішення про надання зазначеної земельної ділянки у постійне користування позивачеві, проте, яким саме чином було виявлено таке порушення без проведення передбаченої законодавством перевірки позивачеві невідомо, до того ж представник позивача вважає, що позивачем направлено до Армянської міської ради клопотання про усунення порушень земельного законодавства від 18.07.2008 року № 282.

У судовому засіданні 07.10.2009 року відповідач Лесів В.С. проти позовних вимог заперечував, пояснив, що ним дійсно було виявлено порушення норм земельного законодавства при прийнятті рішення від 24.12 1999 року № 183 про надання "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10, зазначене порушення було виявлено під час здійснення ним одного з заходів державного контролю за додержанням земельного законодавства при розгляді колективного звернення громадян.

У судовому засіданні 07.10.2009 року відповідач Лесів В.С. пояснив, що з метою усунення порушень, на адресу голови Армянської міської ради направлено клопотання, де зазначалося, що рішення від 24.12 1999 року № 183 про надання "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 прийнято в порушення статей 19, 31 ЗК України тому що зазначена земельна ділянка знаходиться поза межами м. Армянськ.

У судовому засіданні 07.10.2009 року представник відповідача Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК Свєтікова К.Ю. проти позовних вимог заперечувала, пояснила, що колективне звернення від 06.06.2008 року було передано на розгляд Заступника начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіву Віктору Степановичу, також представник відповідача надала пояснення аналогічні відповідачу та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судове засідання, призначене на 02.12.2009 року відповідач, представники відповідачів не зявились, повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи.

Приймаючи до уваги, що представник відповідача являється субєктом владних повноважень та його неявка не перешкоджає розглядові справи по суті, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників відповідачів, повідомлених належним чином, на підставі наявних у справі доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 9 Закону України від 19.06.03 №963-ІV "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Згідно з п. 1 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. N 1958 (далі - Положення) Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (далі - Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Державного комітету України по земельних ресурсах і йому підпорядковується.

Держземінспекція організує і здійснює державний контроль за використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення (абз. 4 підпункту 1 п. 4 Положення).

Таким чином, Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель АРК, Відділ організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону є органами державної виконавчої влади, які здійснюють свою діяльність відповідно до законів України і покладених на них завдань в області регулювання земельних відносин.

Таким чином, зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, зобовязання його вчинити певні дії, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо встановлення під час розгляду колективного звернення порушень норм земельного законодавства, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" є юридичною особою, зареєстрованою 27.02.2008 року за ідентифікаційним кодом 25135942 Сімферопольською районною державною адміністрацією АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 116387, довідкою з ЄДРПОУ, наданою Головним управлінням статистики в АР Крим від 04.03.2008 року серії АА № 005398.

Таким чином, судом встановлено, що ТОВ НВП "Пластополімер" є субєктом господарювання, юридичною особою, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно додержанні земельного законодавства.

Спірні земельні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України N 2768-III від 25.10.2001 року, Законом України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” № 963-ІV від 19.06.2003 р., а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Поняття землі визначено у статті 1 Земельного Кодексу України N 2768-III від 25.10.2001 року де зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 2 ЗК України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Крім цього судом встановлено, що державою здійснюються контроль щодо використання та охорони земель. Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначаються Законом України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” № 963-ІV від 19.06.2003 року, також цей закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі Закон № 963-ІV) основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є:

-забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України;

-забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель;

-запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Відповідно до статті 4 Закону № 963-ІV об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Відповідно до статті 6 Закону № 963-ІV до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:

- здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок, таке інше;

- внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

- вирішення інших питань відповідно до закону.

Суд зазначає, що частиною 4 статті 9 Закону № 963-ІV здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів можливо шляхом певного переліку дій контролюючого органу, а саме шляхом:

- проведення перевірок;

-розгляду звернень юридичних і фізичних осіб;

-участі у роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель;

-розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель;

-проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Тобто, зазначеною статтею викладено можливі шляхи реалізації контролюючим органом своїх владних повноважень, які можливо використовувати як в комплексі, так і окремо.

Суд встановив, що на адресу Ради Міністрів АРК надійшло колективне звернення від 06.06.2008 року за вих. № 01161 про порушення земельного законодавства при прийнятті Армянською міською радою рішення від 24.12 1999 року № 183 про надання "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10.

Оскільки контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів колективне звернення було передано на розгляд Заступнику начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіву Віктору Степановичу, що підтверджується листом Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АРК.

Відповідно до листа від 23.07.2008 року за вих. № 1188/01-15 на адресу голови Рескомзема АРК повідомлялося, що інспекторами Північно-Кримського відділу Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АРК виявлені порушення земельного законодавства при прийнятті рішення виконавчим комітетом Армянської міської ради від 29.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», пунктом 9 якого "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 з видачею Державного акту на землю за № 00031 КМ- АРМ.

Також, суд встановив, що 18.07.2008 року за вих. № 282 на адресу Армянського міського голови за підписом Заступника начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіву Віктору Степановичу направлено клопотання про усунення порушення норм земельного законодавства.

Клопотання містить посилання на пункту " б " статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", як на підставу його внесення та суть порушення земельного законодавства враховуючи, що земельна ділянка площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 знаходиться за межами м. Армянська, а відповідно до статей 19, 31 ЗК України (ред. 13.03.1992 року) міська рада народних депутатів надає земельні ділянки в межах міста, контролюючим органом зроблено висновок про порушення виконавчим комітетом Армянської міської ради норм земельного законодавства при прийнятті п. 9 рішення від 29.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», про надання у постійне користування "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ТОВ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 з видачею Державного акту на землю за № 00031 КМ- АРМ.

Відповідно до пункту " б " статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", підпункту 7 пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1958 (із змінами) розроблено Порядок підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах N 407 від 14.12.2004 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2004 року за N 1635/10234 (далі Порядок внесення клопотань).

Відповідно до п. 2 Порядку внесення клопотань, клопотання - це письмове звернення до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення дотримання вимог земельного законодавства.

Клопотання до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування вносяться у разі виявлення порушень вимог земельного законодавства, а саме щодо:

- приведення у відповідність до законодавства прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

- обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства;

- припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

- припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону.

Клопотання оформляється на бланку Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель чи її територіального органу (далі - інспекційні органи Держкомзему), підписується начальником чи заступником начальника цього органу (п. 3.1 Порядку внесення клопотань).

Отже, суд зазначає, що виявлення будь-якого порушення земельного законодавства можливо не тільки під час проведення перевірок, а й під час розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.

Таким чином, суд не бере до уваги доводи представника позивача про порушення відповідачем порядку проведення перевірок контролюючим органом, оскільки виявлення порушення земельного законодавства у даному випадку відбулося за колективним зверненням, що не потребує у обовязковому випадку проведення додаткових перевірок.

До того ж, дослідженими матеріалами справи встановлено, що дії Заступника начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесіва Віктора Степановича стосовно внесення до органів місцевого самоврядування клопотання про приведення у відповідність до законодавства прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, за результатами розгляду колективного звернення вчинені в межах наданих йому повноважень, з урахуванням процедури, передбаченої чинним законодавством, тому, проводячи аналіз вищезазначених норм, суд дійшов висновку що дії відповідача відповідають чинному законодавству та не можуть бути визнані протиправними, за відсутністю факту такої протиправності та її ознак.

У той же час суд погоджується з представником відповідача, що висновки, викладені у клопотанні від 18.07.2008 року за вих. № 282 на адресу Армянського міського голови, необґрунтовані, оскільки порушення земельного законодавства під час прийняття рішення виконавчим комітетом Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», пунктом 9 якого "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 з видачею Державного акту на землю за № 00031 КМ- АРМ відсутні.

Судом встановлено, що за договором б/н від 22.09.1998 року НВП "Пластополімер" придбав будівлю господарського цеху ВАТ «САКЗ» та станочне обладнання, а за договором б/н від 23.11.1998 року придбав будівлю зарядної електрокар ВАТ «САКЗ» та обладнання у вигляді дизель-агрегат ДГМА, таке інше.

Придбання зазначених будівель відбулося через Кримське підприємство - магазин комісійно аукціонної торгівлі «Кримаукціонторг» на підставі ухвали Красноперекопського міського суду АРК від 03.12.1998 року, за яким Бюро технічної інвентаризації м. Армянська також зобовязано зареєструвати будівлю зарядної електрокар ВАТ «САКЗ» за її покупцем; ухвали Красноперекопського міського суду АРК від 22.09.1998 року, за яким Бюро технічної інвентаризації м. Армянська також зобовязано зареєструвати будівлю господарського цеху ВАТ «САКЗ» за її покупцем.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України N 561-XII від 18.12.1990 року Розпоряджаються землею Ради народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх. Повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок місцеві Ради народних депутатів можуть передавати відповідно органам державної виконавчої влади або виконавчим органам місцевого самоврядування.

Рішенням 3 сесії 23 скликання від 18.08.1998 року № 35 «Про делегування повноважень по регулюванню земельних відносин» Армянська міська рада делегувала виконавчому комітету повноваження по регулюванню земельних відносин.

Відповідно до п. 1.9 рішення виконавчого комітету Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», на підставі статті 27 п. 1, статті 28 п.1, статті 30 Земельного кодексу України земельна ділянка площею 0,3359 гектарів, Північна промзона вилучена у ВАТ «САКЗ».

За п. 9 рішення виконавчого комітету Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», на підставі статті 7, 30 Земельного кодексу України та технічного звіту по інвентаризації і встановлення меж земельної ділянки "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 з видачею Державного акту на землю за № 00031 КМ- АРМ.

Зазначене рішення було погоджено з Державною архітектурно-будівельною комісією, Міністерством охорони земельних ресурсів, підписано міським головою.

Перевіряючи наявність чи відсутність порушень земельного законодавства під час винесення зазначеного рішення судом встановлено наступне.

Згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України N 561-XII від 18.12.1990 року в редакції, що діяла на час винесення рішення, що втратив чинність на час розгляду справи) (далі - ЗК України 1990 року) міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, іншому громадянину, підприємству, установі, організації провадиться лише після вилучення (викупу) цієї ділянки в порядку, передбаченому статтями 31 і 32 цього Кодексу.

Вилучення (викуп) земельних ділянок з метою передачі їх у власність або надання у користування громадянам, підприємствам, установам і організаціям провадиться за згодою власників землі і землекористувачів на підставі рішення Верховної Ради України, місцевих Рад народних депутатів. Вилучення земель (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) у межах міста для усіх потреб провадиться за рішенням міської Ради народних депутатів, за винятком випадків, передбачених статтею 33 цього Кодексу (стаття 31 ЗК України 1990 року).

У той же час, відповідно до п. 1 статті 27 ЗК України 1990 року право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі добровільної відмови від земельної ділянки, а відповідно до п. 1 статті 28 ЗК України 1990 року право колективної та приватної власності на земельну ділянку чи її частину припиняється у разі добровільної відмови від земельної ділянки.

Суд ще раз зауважує, що за п. 1.9 рішення виконавчого комітету Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», земельна ділянка площею 0,3359 гектарів, Північна промзона вилучена у ВАТ «САКЗ» саме з підстав, зазначених у п. 1 ст. 27 та п. 1 ст. 28 ЗК України 1990 року тобто у звязку з добровільною відмовою від земельної ділянки.

За статтею 30 ЗК України 1990 року при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення.

Право власності або право користування земельною ділянкою у перелічених випадках посвідчується Радами народних депутатів відповідно до вимог статті 23 цього Кодексу (Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів).

Отже, в результаті придбання позивачем будівель за проаналізованими договорами, у звязку з добровільною відмовою ВАТ «САКЗ» від земельної ділянки, відбувається перехід права користування земельною ділянкою, яке було посвідчене Державним актом на право постійного користування землею серії КМ АРМ № 00031 від 24.02.2000 року, виданим на підставі рішення виконавчого комітету Армянської міської ради від 24.12 1999 року № 183.

Щодо повноважень виконавчого комітету Армянської міської ради стосовно надання у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 суд зазначає наступне.

Постановою Верховної Ради Кримської АРСР від 19.07.1991 «Про встановлення межі селища міського типу Армянськ» затверджені межі с.м.т. Армянськ, що охоплюють територію площею 796,1 гектарів.

Постановою Верховної Ради Кримської АРСР від 26.12.1991 селищу міського типу Армянськ надано статус міста.

Відповідно до статті 63 ЗК України 1990 року межа міста - зовнішня межа земель міста, що відокремлює їх від земель іншого призначення і визначається проектом планіровки та забудови міста або техніко-економічним обґрунтуванням розвитку міста.

Судом встановлено, що відповідно до пояснювальної записки до проекту формування території та встановлення меж Армянської міської ради народних депутатів Красноперекопського району АРК 1992 року територія Армянської міської ради розташована у північній частині Красноперекопського району та складається з двох ділянок. Перша місто Армянськ на площі 796,13 гектарів,його територія межує з Суворовською сільською радою, друга на площі 5423,64 гектарів включає територію промисловості та запасу о. Сиваш, межує на півдні з Суворовською сільською радою.

Постановою Верховної ради Криму «Про передання Суворовської сільської ради до адміністративного підпорядкування Армянської міської ради» червня 1996 року Суворовську сільську раду передано до адміністративного підпорядкування Армянської міської ради, затверджено межі Армянської міської ради, що охоплюють територію площею 16195 гектарів.

Отже на час винесення виконавчим комітетом Армянської міської ради рішення від 24.12 1999 року № 183 «З питань регулювання земельних відносин», пунктом 9 якого "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" надана у постійне користування земельна ділянка площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10 з видачею Державного акту на землю за № 00031 КМ- АРМ межі населеного пункту міста Армянськ не були чітко визначені, у той же час суд звертає увагу відповідачів, що Північна промзона включається до адміністративно - територіальної одиниці Армянськ та до території Армянської міської ради.

Рішенням 12 сесії 4 скликання Армянської міської ради від 23.12.2004 року № 405 затверджено технічний звіт по встановленню в натурі на місцевості меж м. Армянська.

Проте суд зазначає, що навіть на час розгляду справи межі м. Армянська не встановлені, що також підтверджується листом Державного підприємства «Головний територіальний науково-дослідний і проектний інститут «КРИМНДІПРОЕКТ» від 04.11.2009 року за вих. № 504 «Про проект меж м. Армянська», де зазначається, що в інституті виконано корегування генерального плану м. Армянська, проект міської межі в інституті не виконувався, оскільки це не є складовою частиною генерального плану, є окремою роботою, яка не замовлялася.

За таких обставин, висновки про порушення земельного законодавства при прийнятті виконавчим комітетом Армянської міської ради рішення від 24.12 1999 року № 183 про надання "Науково-виробничому підприємству "Пластополімер" у постійне користування земельної ділянки площею 0,3359 гектарів з земель промисловості на території ВАТ «САКЗ» за адресою м. Армянськ, Північна промзона, 10, викладені у клопотанні від 18.07.2008 року за вих. № 282 на адресу Армянського міського голови, необґрунтовані, не відповідають обставинам справи та спростовуються дослідженими судом доказами.

Однак, незважаючи на те, що висновки, викладені у клопотанні необґрунтовані, під час розгляду справи не знайшов підтвердження факт вчинення Заступником начальника відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону Лесівим Віктором Степановичем неправомірних дій під час розгляду колективного звернення та внесення клопотання, зазначені дії відповідали його повноваженням, вчинені в межах чинного законодавства, тому зокрема, Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ці дії були ним вчинені з використанням наданих повноважень, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог по визнання їх протиправними.

Також, оскільки під час розгляду справи не встановлено факту вчинення Відділом організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону,Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель АРК неправомірних дій, та оскільки позивачем вимог, направлених до них у позові не міститься, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог відносно Відділу організації та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Північно-Кримського регіону,Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК.

Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.

У звязку зі складністю справи судом 02 грудня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 07 грудня 2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер"повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Трещова О.Р.