Постанова № 7082541, 04.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.12.2009
Номер справи
2а-10504/09/1/0170
Номер документу
7082541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.12.09Справа №2а-10504/09/1/0170 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної РеспублікиКрим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Дубініній А.В., за участю

представника позивача – Симоненко Л.В.,

представника відповідача – Анєр С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства "Симиренко"

до Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство "Симиренко" до Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001211503/0 від 26.08.2009 року, яким позивачеві визначено податкове зобов’язання щодо сплати до бюджету штрафних санкцій на суму 3211,03 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податкове повідомлення-рішення винесено з порушенням строків у 365 днів з дня настання граничного строку оплати узгодженої суми, передбачених Господарським процесуальним кодексом України для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.09.09 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.09.09 року було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.09.09 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача надала уточнення позовних вимог, які по-суті є доповненням обґрунтування позовних вимог, уточнені позовні вимоги підтримала повністю та пояснила, що податкове повідомлення-рішення № 0001211503/0 від 26.08.2009 року ДПІ у Совєтському районі АР Крим про визначення СЗАТ "Симиренко"податкового зобов’язання щодо сплати до бюджету штрафних санкцій на суму 3211,03 гривень за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача зазначила, що відповідачем при нарахуванні штрафних санкцій не прийнято до уваги, що позивач здійснював сплату поточних зобов’язань, що підтверджується платіжними документами з відповідним призначенням платежу, зауважила, що право визначати призначення платежу належить СЗАТ "Симиренко", а податкові органи не мають право змінювати його на власний розсуд.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала у повному обсязі, зазначила, що спірне податкове повідомлення – рішення є таким, що винесене на підставі закону та підлягає виконанню позивачем, прийнято за результатами проведення невиїзної документальної перевірки СЗАТ "Симиренко", про що складено акт № 286/15-03/32561896 від 18.08.2009 року.

Представник відповідача підкреслила, що позивачем сума податкових зобов’язань відповідно до декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку сплачена з порушенням граничного терміну сплати, у зв’язку з чим, до позивача правомірно застосовані штрафні санкції на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року, строки застосування адміністративно-господарських санкцій, на які посилається позивач у даному випадку не застосовуються, оскільки податковим законодавством передбачено інші строки давності, у тому числі щодо визначення податковим зобов’язань платника податку, які відповідачем не порушені.

Представник відповідача зазначила, посилаючись на нгрмативно-правові акти, що облік платежів, що надходять до бюджету здійснюється податковими органами з використанням автоматизованої інформаційної системи, проведення операцій у особових рахунках платників податків здійснюється у хронологічному порядку.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що відповідачем по справі є Державна податкова інспекція у Совєтському районі АР Крим.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у Совєтському районі АР Крим є суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі”означає, що суб’єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень”означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов’язків, встановлених законами.

“У спосіб”означає, що суб'єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Таким чином, перевіряючи законність та обґрунтованість дій відповідача щодо нарахування штрафних санкцій позивачу, суд з’ясовує, чи використане повноваження, надане суб’єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство “Симиренко” являється юридичною особою, зареєстрованою 26.09.2003 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРК з ідентифікаційним кодом юридичної особи 32561896, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 26.09.2003 року серії АОО № 444842, а також довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 153 від 20.02.2009 року.

Судом встановлено, що, відповідно до довідки ДПІ у Совєтському районі АР Крим від 21.10.2009 року № 5663/10/29-0 Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство “Симиренко” з 30.03.2004 року перебуває на податковому обліку ДПІ у Совєтському районі АР Крим як платник окремих видів податків, є платником фіксованого сільськогосподарського податку.

Таким чином, судом встановлено, що Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство “Симиренко” являється суб’єктом господарювання, юридичною особою, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Порядок, підстави та строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку передбачено Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок» № 320-ХІV від 17.12.2008 року (далі – Закон).

Відповідно до ст.1 Закону фіксований сільськогосподарський податок (далі – ФСП) - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі.

Відповідно до ст. 2 Закону особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.

Відповідно до ст. 5 Закону платники податку визначають суму ФСП на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку.

Відповідно до ст.7 Закону органи державної податкової служби у районах ведуть облік нарахування і сплати сум ФСП за формою і в порядку, затвердженими Державною податковою адміністрацією України. Контроль за своєчасним і повним надходженням сум ФСП здійснюють органи державної податкової служби.

Отже, позивач зобов’язаний щорічно подавати до ДПІ в Совєтському районі АРК розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.

Підстави проведення документальних невиїзних перевірок визначені п.1. ч.1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ – це перевірка поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі.

Судом встановлено, що 10.08.2009 року посадовими особами ДПІ в Совєтському районі АРК проведено невиїзну документальну перевірку Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства “Симиренко” з питання своєчасності сплати до бюджету фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати за землю за період з 01.11.2007 року по 31.07.2009 року за результатами якої складено акт від 18.08.2009 року № 286/15-03/32561896 (далі –Акт перевірки).

В результаті зазначеної перевірки, крім іншого, встановлена несвоєчасна сплата Сільськогосподарським Закритим акціонерним товариством “Симиренко” фіксованого сільськогосподарського податку за листопад – грудень 2007 року в сумі 3281,86 гривень, за січень - червень 2008 року в сумі 3140,08 гривень.

Так, вказано, що 31.01.2007 року СЗАТ “Симиренко” наданий розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2007 рік за № 557, за яким платником самостійно були узгоджені податкові зобов’язання на листопад – грудень 2007 року в сумі 1640,92 гривень щомісячно;

В Акті перевірки вказано, що погашення податкового боргу

- листопада 2007 року (граничний термін сплати - 04.01.2008 року) відбулося частково 04.11.2008 року в сумі 440,15 гривень платіжним дорученням № 214 на суму 1066,69 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 26.12.2008 року в сумі 426,84 гривень платіжним дорученням № U2387443 на суму 488,62 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 30.12.2008 року в сумі 773,93 гривень платіжним дорученням № 253 на суму 1400,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача.

- грудня 2007 року (граничний термін сплати - 30.01.2008 року) відбулося частково 27.01.2009 року в сумі 557,41 гривень платіжним дорученням № 9 на суму 2000,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 29.01.2009 року в сумі 173,01 гривень платіжним дорученням № 1 на суму 200,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 03.03.2009 року в сумі 174,71 гривень платіжним дорученням № 2 на суму 200,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 31.03.2009 року в сумі 735,79 гривень платіжним дорученням № 38 на суму 1200,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача.

Так, вказано, що 31.01.2008 року СЗАТ “Симиренко” наданий розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2008 рік за № 704, за яким платником самостійно були узгоджені податкові зобов’язання на січень – червень 2008 року в сумі 523,35 гривень щомісячно.

В Акті перевірки вказано, що погашення податкового боргу

- січня 2008 року (граничний термін сплати - 03.03.2008 року) відбулося частково 31.03.2009 року в сумі 344,78 гривень платіжним дорученням № 38 на суму 1200,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 29.04.2009 року в сумі 178,57 гривень платіжним дорученням № 68 на суму 1106,26 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача;

- лютого 2008 року (граничний термін сплати - 31.03.2008 року) відбулося 29.04.2009 року в сумі 523,35 гривень платіжним дорученням № 68 на суму 1106,26 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача;

- березня 2008 року (граничний термін сплати - 30.04.2008 року) відбулося частково 29.04.2009 року в сумі 289,17 гривень платіжним дорученням № 68 на суму 1106,26 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 30.04.2009 року в сумі 178,37 гривень платіжним дорученням № 3 на суму 200 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 15.05.2009 року в сумі 55,80 гривень платіжним дорученням № 1 на суму 369,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача;

- квітня 2008 року (граничний термін сплати - 30.05.2008 року) відбулося частково 15.05.2009 року в сумі 273,49 гривень платіжним дорученням № 1 на суму 369,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 22.05.2009 року в сумі 249,86 гривень платіжним дорученням № 3 на суму 500,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача;

- травня 2008 року (граничний термін сплати - 01.07.2008 року) відбулося частково 22.05.2009 року в сумі 195,72 гривень платіжним дорученням № 3 на суму 500,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; 18.06.2009 року в сумі 327,63 гривень платіжним дорученням № 8 на суму 368,76 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача;

- червня 2008 року (граничний термін сплати - 30.07.2008 року) відбулося частково 18.06.2009 року в сумі 0,85 гривень платіжним дорученням № 8 на суму 368,76 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача; частково 30.06.2009 року в сумі 522,49 гривень платіжним дорученням № 15 на суму 1000,00 гривень, яка частково автоматично направлена на погашення залишків податкового боргу позивача.

За розрахунком фінансових санкцій, оскільки сума сплаченого боргу в розмірі 6421,94 гривень сплачена від 305 до 426 днів, фінансові санкції розраховані в розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.

Податковими органами складено акт від 17.08.2009 року за 3 21/01-0 неявки посадових осіб СЗАТ “Симиренко” до 17.08.2009 року для ознайомлення та підписання акту невиїзної документальної перевірки.

Акт перевірки направлений ДПІ в Совєтському районі АРК позивачеві та одержаний уповноваженою особою позивача 21.08.2009 року, про що свідчить її особистий підпис на поштовому повідомленні про вручення.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 26.08.2009 року № 0001211503/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 18.08.2009 року № 286/15-03/32561896, встановлено порушення п.п. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - порушення граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 6421,94 гривень на 426 календарних днів, за що на Сільськогосподарське Закрите акціонерне товариство “Симиренко” було накладено штраф у розмірі 50% від суми боргу – 3211,03 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.

Перевіряючи своєчасність сплати СЗАТ “Симиренко” узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за розрахунком від 31.01.2007 року на 2007 рік за № 557, за розрахунком від 31.01.2008 року на 2008 рік за № 704 (за період січень – червень 2008 року) суд зазначає наступне.

1.          СЗАТ “Симиренко” відповідно до розрахунку від 31.01.2007 року на 2007 рік за № 557

визначив податкове зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за листопад – грудень 2007 року в сумі 1640,92 гривень щомісячно.

-          Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за листопад 2007 року було 04.01.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 28.12.2007 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 28.12.2007 року 2000,00 гривень за платіжним дорученням № 2. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АБ «Український Бізнес Банк». Крім того, призначення платежу визначено фіксований сільськогосподарський податок за листопад 2007 року ”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за листопад 2007 року позивачем податкове зобов’язання сплачено у повному обсязі, без порушення граничного строку його сплати).

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за листопад 2007 року через АБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 2000,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

-          Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за грудень 2007 року було 30.01.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 29.02.2008 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 29.02.2008 року 1500,00 гривень за платіжним дорученням № 34. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АБ «Український Бізнес Банк». Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за грудень 2007 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за грудень 2007 року позивачем податкове зобов’язання сплачено у частково в сумі 1500,00 гривень, однак, з пропуском строку сплати на 30 днів.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за грудень 2007 року через АБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 1500,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Отже, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, а саме у розмірі 150,00 гривень.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У той же час суд зауважує, що податкове зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за грудень 2007 року в сумі 140,92 гривень так і не було сплачено позивачем, доказів його сплати СЗАТ “Симиренко” не надав.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання –зобов'язання сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 цієї статті податковий борг (недоїмка) –податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

За визначенням пункту 1.5 цієї статті штрафна санкція (штраф) –плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без нарахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Виходячи із системного аналізу наведених норм можна дійти висновку, що сума штрафних санкцій за змістом Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є складовою податкового зобов'язання. А відтак на штрафні санкції поширюється строк давності, встановлений підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 вказаного Закону.

Вказаним підпунктом передбачено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі коли така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Чинне законодавство не містить норми, якою б було визначено початок перебігу строку на визначення платнику податків контролюючим органом суми податкового зобов'язання за платежем із штрафних санкцій, в тому числі застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону.

Оскільки за змістом підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 цього Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” початок перебігу строку давності пов'язаний фактично з днем порушення платником податків податкового законодавства внаслідок декларування заниженої суми податкового зобов’язання, з врахуванням положень частини 7 статті 9 КАС України щодо застосування аналогії закону перебіг строку давності для визначення платнику податків податкового зобов’язання за платежем із штрафних санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” починається з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, тобто з дня порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону щодо строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання.

Суд встановив, що первинне нарахування податковими органами фінансових санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання по фіксованому сільськогосподарському податку за грудень 2007 року відбулося 26.08.2009 року – податкове повідомлення рішення № 0001211503/0.

За таких обставин, враховуючи, що сума податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за грудень 2007 року в розмірі 140,92 гривень так і не була сплачена позивачем у термін більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд вважає правомірним нарахування фінансових санкцій у розмірі п'ятдесяти відсотків від 140,92 гривень, тобто 70,46 гривень.

2.          СЗАТ “Симиренко” відповідно до розрахунку від 31.01.2008 року на 2008 рік за № 704

визначив податкове зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за період січень – червень 2008 року сумі 523,35 гривень щомісячно.

- Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за січень 2008 року було 03.03.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 04.03.2008 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 04.03.2008 року 500,00 гривень. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку відділення № 5 Кримської філії ВАТ ВТБ Банк. Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за січень 2008 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за січень 2008 року позивачем податкове зобов’язання сплачено частково в сумі 500,00 гривень, однак, з пропуском строку сплати на 1 день.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за січень 2008 року через відділення № 5 Кримської філії ВАТ ВТБ Банк в розмірі 500,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Отже, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, а саме у розмірі 50,00 гривень.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У той же час суд зауважує, що податкове зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за січень 2008 року в сумі 23,35 гривень так і не було сплачено позивачем, доказів його сплати СЗАТ “Симиренко” не надав.

Суд встановив, що первинне нарахування податковими органами фінансових санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання по фіксованому сільськогосподарському податку за січень 2008 року відбулося 26.08.2009 року – податкове повідомлення рішення № 0001211503/0.

За таких обставин, враховуючи, що сума податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за січень 2008 року в розмірі 23,35 гривень так і не була сплачена позивачем у термін більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" суд вважає правомірним нарахування фінансових санкцій у розмірі п'ятдесяти відсотків від 23,35 гривень, тобто 11,67 гривень.

Таким чином, відповідачем правомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу – 11,67 гривень.

- Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за лютий 2008 року було 31.03.2008 року.

Згідно з платіжним дорученням № 61 від 30.04.2008 року, яке було досліджено в судовому засіданні, СЗАТ “Симиренко” 30.04.2008 року сплачено 525,00 гривень. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АКБ «Український Бізнес Банк» про прийняття платежу банком 30.04.2008 року. Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за лютий 2008 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за лютий 2008 року позивачем податкове зобов’язання сплачено у повністю в сумі 525,00 гривень, однак, з пропуском строку сплати на 30 днів.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за лютий 2008 року через АКБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 525,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Отже, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, а саме у розмірі 52,33 гривень.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

- Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за березень 2008 року було 30.04.2008 року.

У той же час суд зауважує, що податкове зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за березень 2008 року в сумі 523,34 гривень так і не було сплачено позивачем, доказів його сплати СЗАТ “Симиренко” не надав.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за березень 2008 року позивачем податкове зобов’язання в сумі 523,34 гривень не сплачено.

Суд встановив, що первинне нарахування податковими органами фінансових санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання по фіксованому сільськогосподарському податку за березень 2008 року відбулося 26.08.2009 року – податкове повідомлення рішення № 0001211503/0.

За таких обставин, враховуючи, що сума податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за березень 2008 року в розмірі 523,34 гривень так і не була сплачена позивачем у термін більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" суд вважає правомірним нарахування фінансових санкцій у розмірі п'ятдесяти відсотків від 523,34 гривень, тобто 261,67 гривень.

Таким чином, відповідачем правомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 261,67 гривень, що складає 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

-          Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за квітень 2008 року було 30.05.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 02.06.2008 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 02.06.2008 року 525,00 гривень. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АКБ «Український Бізнес Банк». Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за квітень 2008 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за квітень 2008 року позивачем податкове зобов’язання сплачено повністю в сумі 525,00 гривень, однак, з пропуском строку сплати на 3 дні.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за квітень 2008 року через АКБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 525,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Отже, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу, а саме у розмірі 52,33 гривень.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

-          Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за травень 2008 року було 01.07.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 27.06.2008 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 27.06.2008 року 525,00 гривень. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АКБ «Український Бізнес Банк». Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за травень 2008 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за травень 2008 року позивачем податкове зобов’язання сплачено повністю в сумі 525,00 гривень без пропуску строку його сплати.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за травень 2008 року через АКБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 525,00 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

-          Граничним терміном сплати податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку за червень 2008 року було 30.07.2008 року.

Згідно з банківською випискою за 30.07.2008 року, яка була досліджена в судовому засіданні, реєстр дебетових документів містить відомості про сплату СЗАТ “Симиренко” 30.07.2008 року 523,34 гривень. На вказаному платіжному документі є відмітка обслуговуючого банку АКБ «Український Бізнес Банк». Крім того, призначення платежу визначено “фіксований сільськогосподарський податок за червень 2008 року”.

Таким чином, суд приходить до висновку, що за червень 2008 року позивачем податкове зобов’язання сплачено повністю в сумі 523,34 гривень без пропуску строку його сплати.

Але судом встановлено, що відповідно до особового рахунку, у зв’язку з неврахуванням відповідачем сум сплаченого сільськогосподарського податку за червень 2008 року через АКБ «Український Бізнес Банк» в розмірі 523,34 гривень, в порушення призначення платежу, визначеного позивачем в платіжному дорученні, відповідачем платіж зарахований на погашення податкового боргу, який виник раніше.

Таким чином, відповідачем неправомірно було застосовано до позивача штраф у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Суд зазначає, що дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, визначеного платником податків, не ґрунтуються на положеннях Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-III.

Податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобов’язання.

Обов’язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов’язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Виходячи із змісту п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.

Таким чином, позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суми фіксованого сільськогосподарського податку, виконав своє зобов’язання з його за визначеними ним періодами, що, у випадку своєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання, виключає застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені на підставі ст.ст. 16, 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

У разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу, передбаченого п.п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган не наділений правом чи обов’язком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач всупереч вимогам Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", без узгодження з позивачем змінив призначення платежів за податковими зобов’язаннями з фіксованого сільськогосподарського податку, які виникли за розрахунком від 31.01.2007 року на 2007 рік за № 557 (за період листопад – грудень 2007 року), за розрахунком від 31.01.2008 року на 2008 рік за № 704 (за період січень – червень 2008 року) та неправомірно платежі за зазначеними розрахунками зарахував на погашення попереднього податкового боргу позивача.

Такі дії відповідача привели до невірного розрахунку фінансових санкцій за податковим повідомленням – рішенням ДПІ у Совєтському районі АР Крим № 0001211503/0 від 26.08.2009.

Враховуючи викладене, податкове повідомлення – рішення ДПІ у Совєтському районі АР Крим № 0001211503/0 від 26.08.2009 року в частині застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми в розмірі 343,80 гривень є правомірним, позовні вимоги про його скасування в цій частині не підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми в частині застосування штрафу за платежем фіксований сільськогосподарський податок в сумі 2867,17 гривень є неправомірним, що встановлено вище, отже, податкове повідомлення – рішення ДПІ у Совєтському районі АР Крим № 0001211503/0 від 26.08.2009 року в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню та позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У зв’язку зі складністю справи судом 04 грудня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 09 грудня 2009 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити частково.

2.          Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення до Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим № 0001211503/0 від 26.08.2009 року в частині застосування штрафу за платежем фіксований сільськогосподарський податок в сумі 2867,17 гривень

3. В решті позовних вимог відмовити.

4.          Стягнути на користь позивача Сільськогосподарського Закритого акціонерного товариства "Симиренко"з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3, 40 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складання у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                   Трещова О.Р.