Рішення № 70672824, 29.11.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
904/2743/16
Номер документу
70672824
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29.11.2017 Справа № 904/2743/16

За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОГАЗ", м. Дніпро

про стягнення

Суддя Ніколенко М.О.

Представники:

від позивача: Пац В.О - довіреність № 1566 від 12.04.13;

від відповідача: Кондратенко Д.А. - довіреність № 221 юр від 30.12.16.

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" з позовом про стягнення суми основного боргу у розмірі 11446282грн.34коп., пені у розмірі 7841396грн.07коп., 3% річних у розмірі 646591грн.37коп. та суми інфляційної складової у розмірі 1049108грн.99коп.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №13-119-Н на купівлю-продаж природного газу від 04.01.2013, в частині повної та своєчасної оплати поставленого природного газу.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 29.06.2016, залишеним в силі постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.10.2016, позовні вимоги задоволено частково, присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна" пеню у сумі 2281926грн.84коп., 3% річних у сумі 625026грн.57коп., суму інфляційних втрат у сумі 1049108грн.99коп. та судовий збір у сумі 139208грн.38коп.

Постановою Вищого господарського суду України від 22.11.2016 було скасовано рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.06.2016 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.10.2016, а справу №904/2743/16 було направлено на новий розгляд.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.12.2016, справу №904/2743/16 було прийнято на новий розгляд суддею Господарського суду Дніпропетровської області Новіковою Р.Г.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 07.0.2017, залишеним в силі постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду Дніпропетровської області від 11.04.2017, позов задоволено частково. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" пеню в розмірі 4645314грн.60коп., 3% річних в розмірі 439462грн.77коп., суму інфляційної складової в розмірі 1049108грн.99коп. та судовий збір в розмірі 60422грн.79коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України № 904/2743/16 від 12.09.2017 касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" задоволено частково. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.04.2017 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2017 у справі № 904/2743/16 в частині позовних вимог про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" 4645314,60 грн пені, 1049108,99 грн інфляційних втрат та 439462,77 грн - 3% річних скасувати та в цій частині справу передано на новий розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

В решті постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.04.2017 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2017 у справі № 904/2743/16 залишено без змін.

Протоколом про автоматичний розподіл справ між суддями від 26.09.2017, справу передано на новий розгляд до судді - Ніколенко М.О.

Ухвалою суду від 29.09.2017 справу № 904/2743/16 прийнято до свого провадження суддею Ніколенко М.О. та призначено її розгляд у засіданні на 18.10.2017.

Ухвалою суду від 18.10.2017 розгляд справи відкладено на 14.11.2017.

ПАТ «Дніпрогаз» 14.11.2017 через канцелярію суду надало письмові пояснення справі, в яких зазначив, що державою визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків, що фактично усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами. Так, оскільки ПАТ «Дніпрогаз» позбавлено можливості самостійно впливати на строк оплати вартості природного газу, визначений договором, підстави для застосування штрафних санкцій у вигляді пені, 3% річних та інфляційних втрат відсутні.

Представник позивача 14.11.2017 подав до суду клопотання про продовження строку розгляду спору на п'ятнадцять днів.

Ухвалою суду від 14.11.2017 продовжено строк розгляду спору до 11.12.2017.

У судовому засіданні 14.11.2017, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 29.11.2017.

Представник позивача з'явився у судове засідання, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача з'явився у судове засідання, заперечив проти задоволення позову, надав пояснення у справі.

В порядку статті 85 ГПК України, у судовому засіданні 29.11.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника сторони, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія Нафтогаз України" (далі - продавець) та Публічним акціонерним товариством "Дніпрогаз" (далі - покупець) 04.01.2013 було підписано договір №13-119-Н на купівлю-продаж природного газу, відповідно до умов якого (пункт 1.1 в редакції Додаткової угоди № 2 від 31.12.2013 до договору) продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2013-2014 роках природний газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ на умовах цього договору.

Згідно пункту 1.2 договору (в редакції Додаткової угоди № 2 від 29.04.2014 до договору купівлі-продажу) газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації населенню.

Відповідно до пункту 2.1 договору продавець передає покупцеві у 2013 році газ в обсязі до 367970,000тис.куб.м., у тому числі по місяцях кварталів: у січні - 60 100,000, у лютому - 60 090,000, у березні - 44 920,000, у квітні - 30 110,000, у травні - 11 280,000, у червні - 9 230,000, у липні 9 210,000, у серпні - 9 210,000, у вересні - 10 030,000, у жовтні - 30 080,000, у листопаді - 43 180,000, у грудні - 50 530,000.

Додатковою угодою №7 від 27.03.2015 до договору купівлі - продажу природного газу №13-119-Н від 04.01.2013 сторони домовились про обсяги та якість газу на період з 01.01.2013 по 31.12.2015:

Продавець передає покупцеві у період з 01 січня 2013 року по 31 січня 2015 року газ в обсязі до 1 069 855,854 тис.куб.м., у тому числі: у 2013 році - 372 533,625 тис. куб.м., у 2014 році - 358 997,362 тис. куб.м.; у 2015 році - до 338 324,867 тис.куб. м.: у січні - 56 030,285, у лютому - 49 294,582, у березні - 41 500,000, у квітні - 29 000,000, у травні - 9000,000, у червні - 8 000,000, у липні 8 000,000, у серпні - 8 000,000, у вересні - 9 000,000, у жовтні - 26 500,000, у листопаді - 40 000,000, у грудні - 54 000,000.

Продавець передає покупцю газ у загальному потоці газу:

- у разі передачі газу власного видобутку - у пунктах приймання-передачі газу від газодобувних підприємств та від підземних сховищ газу у газотранспортну систему;

- у разі передачі імпортованого газу - у пунктах приймання-передачі газу на газовимірювальних станціях, які знаходяться на кордоні України з Російською Федерацією, та в пунктах приймання-передачі газу з ПСГ в газотранспортну систему (пункт 3.1 договору).

Відповідно до пункту 5.1 договору ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи на його транспортування установлюються Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ) та на дату укладання цього договору становлять:

Газ, який використовується населенням за умови, що споживання не перевищує 2500куб.м. на рік:

- при наявності газових лічильників 725,4000грн. в тому числі ПДВ 20%;

- при відсутності лічильників 798,0000грн., в тому числі ПДВ 20%;

- газ, який використовується населенням за умови, що споживання не перевищує 12000куб.м. на рік:

- при наявності газових лічильників 1098,4000грн. в тому числі ПДВ 20%;

- при відсутності лічильників 1207,8000грн, в тому числі ПДВ 20%;

Газ, який використовується населенням за умови, що споживання не перевищує 2500куб.м. на рік:

- при наявності газових лічильників 2248,2000грн. в тому числі ПДВ 20%;

- при відсутності лічильників 2473,2000грн., в тому числі ПДВ 20%;

Газ, який використовується населенням за умови, що споживання не перевищує 2500куб.м. на рік:

- при наявності газових лічильників 725,4000грн. в тому числі ПДВ 20%;

- при відсутності лічильників 798,0000грн., в тому числі ПДВ 20%.

Згідно з пунктом 5.2 (в редакції Додаткової угоди №7 від 27.03.2015р. до договору купівлі-продажу) ціна за 1000куб.м. природного газу без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ (4%), тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом з 01 квітня 2015 року становлять:

Газ, який використовується населенням для приготування їжі та/або підігріву води - 5069,6154грн. за 1000куб.м., крім того ПДВ 20% (п.5.2.1. договору);

Газ, який використовується населенням для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, підігрів їжі та/або підігрів води):

1) у період з 01 травня по 30 вересня (включно) - 5069,6154грн. за 1000куб.м., крім того ПДВ 20%;

2) у період з 01 жовтня по 30 квітня (включно):

- за обсяг, спожитий до 200куб.м. на місяць (включно) - 2194,6154 грн. за 1000куб.м., крім того ПДВ 20%;

- за обсяг, спожитий понад 200куб.м. на місяць - 5069,6154грн. за 1000куб.м., крім того ПДВ 20% (п.5.2.2 договору).

Згідно п.5.4 договору в редакції Додаткової угоди №7 від 27.03.2015р. до договору купівлі-продажу) загальна сума вартості природного газу за договором становить - 1109616327грн.21коп., крім того ПДВ - 20%, усього з ПДВ - 1331539592грн.67коп.

Згідно п.11 Додаткової угоди №2 від 31.12.2013р. до договору вона поширює свою дію на відносини сторін, що фактично склалися з 01 січня 2013 року.

Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01.01.2013, і діє в частині реалізації газу до 30.06.2015, а в частині проведення розрахунків за газ - до повного їх здійснення (ст.11 договору в редакції Додаткової угоди №8 від 19.06.2015 до договору купівлі-продажу).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Стаття 655 ЦК України передбачає, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Статтею 193 ГК України, визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п. 3.3 договору, приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використання газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати у письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами (пункт 3.4 договору).

Відповідно до умов договору, за актами прийому-передачі газу протягом січня - грудня 2013 року, січня-грудня 2014 року, січня-червня 2015 року позивач здійснив на користь відповідача подачу та безперервне транспортування природного газу на загальну суму 678445805,26 грн., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу:

- від 31 січня 2013 року за спожитий у січні 2013 року природний газ на суму 21483818грн.26коп.,

- від 28 лютого 2013 року за спожитий у лютому 2013 року природний газ на суму 19760190грн.78коп.,

- від 31 березня 2013 року за спожитий у березні 2013 року природний газ на суму 21040269грн.83коп.,

- від 30 квітня 2013 року за спожитий у квітні 2013 року природний газ на суму 11509887грн.88коп.,

- від 31 травня 2013 року за спожитий у травня 2013 року природний газ на суму 4462375грн.70коп.,

- від 30 червня 2013 року за спожитий у червні 2013 року природний газ на суму 3408985грн.24коп.,

- від 31 липня 2013 року за спожитий у липні 2013 року природний газ на суму 3648147грн.12коп.,

- від 31 серпня 2013 року за спожитий у серпні 2013 року природний газ на суму 3787769грн.16коп.,

- від 30 вересня 2013 року за спожитий у вересні 2013 року природний газ на суму 7329453грн.20коп.,

- від 31 жовтня 2013 року за спожитий у жовтні 2013 року природний газ на суму 14650998грн.83коп.,

- від 18 серпня 2014 року за спожитий у листопаді 2013 року природний газ на суму 18267617грн.64коп. (а.с.41, том 1);

- від 31 грудня 2013 року за спожитий у грудні 2013 року природний газ на суму 42360555грн.02коп.,

- від 22 вересня 2014 року за спожитий у січні 2014 року природний газ на суму 13754902грн.28коп. (а.с.43 том 1);

- від 31 січня 2014 року за спожитий у січні 2014 року природний газ на суму 16742563грн.86коп.;

- від 22 вересня 2014 року за спожитий у лютому 2014 року природний газ на суму 9598422грн.18коп. (а.с.45 том 1);

- від 28 лютого 2014 року за спожитий у лютому 2014 року природний газ на суму 14237314грн.90коп.;

- від 28 жовтня 2014 року за спожитий у березні 2014 року природний газ на суму 4934345грн.98коп. (а.с.47 том 1);

- від 31 березня 2014 року за спожитий у березні 2014 року природний газ на суму 13126872грн.06коп.;

- від 30 квітня 2014 року за спожитий у квітні 2014 року природний газ на суму 12075029грн.98коп.;

- від 31 травня 2014 року за спожитий у травні 2014 року природний газ на суму 8210936грн.40коп.;

- від 30 червня 2014 року за спожитий у червні 2014 року природний газ на суму 6431657грн.98коп.;

- від 31 липня 2014 року за спожитий у липні 2014 року природний газ на суму 6118147грн.61коп.,

- від 31 серпня 2014 року за спожитий у серпні 2014 року природний газ на суму 5389836грн.18коп.,

- від 30 вересня 2014 року за спожитий у вересні 2014 року природний газ на суму 7172331грн.68коп.,

- від 31 жовтня 2014 року за спожитий у жовтні 2014 року природний газ на суму 22354883грн.39коп.,

- від 30 листопада 2014 року за спожитий у листопаді 2014 року природний газ на суму 33584649грн.40коп.,

- від 31 грудня 2014 року за спожитий у грудні 2014 року природний газ на суму 42625538грн.72коп.,

- від 31 січня 2015 року за спожитий у січні 2015 року природний газ на суму 42448705грн.51коп.,

- від 28 лютого 2015 року за спожитий у лютому 2015 року природний газ на суму 33914462грн.08коп.;

- від 31 березня 2015 року за спожитий у березні 2015 року природний газ на суму 29740946грн.72коп.;

- від 30 квітня 2015 року за спожитий у квітні 2015 року природний газ на суму 84955143грн.49коп.;

- від 31 травня 2015 року за спожитий у травні 2015 року природний газ на суму 56827154грн.22коп.;

- від 30 червня 2015 року за спожитий у червні 2015 року природний газ на суму 42491891грн.98коп. (а.с.31-63 том 1).

Наведені вище акти приймання-передачі газу були підписані уповноваженою особою відповідача, скріплені печаткою та надіслані на адресу позивача (копії супровідних листів про направлення підписаних актів приймання-передачі газу та описи поштових відправлень кур'єрською службою доставки містяться в матеріалах справи (а.с. 6-38, том 2).

Згідно з пунктом 6.1 договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати планових обсягів газу протягом місяця поставки з урахуванням положень п.6.2 договору.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 20-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу на підставі підписаного сторонами акту приймання-передачі газу.

У п. 6.2 договору зазначено, що оплата за газ здійснюється з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання відповідача на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача відповідно до вимог Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕ та зараховується як оплата за газ.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

За отриманий газ відповідач розрахувався повністю, що підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків за договором за період з 01.01.2013 по 31.12.2015. Згідно цього акту звіряння заборгованість по договору сплачена у повному обсягу до звернення позивача з позовом до суду, що не заперечується позивачем, однак заборгованість сплачена з порушенням встановлених договором строків оплати. Остаточний розрахунок (за даними відповідача) здійснено у листопаді 2015 року.

Відповідно до п. 7.2 договору (зі змінами внесеними додатковою угодою №2 від 31.12.2013) у разі, якщо до 20 числа місяця, наступного за місяцем закінчення строку дії договору в частині поставки газу (Розділ ХІ договору), покупець не здійснить повну оплату фактично отриманого за договором природного газу, покупець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв'язку із несвоєчасною оплатою відповідачем за отриманий газ, з порушенням строку встановлено п. 6.1 договору, позивач нарахував йому пеню, на підставі п. 7.2 договору, та 3% річних і інфляційні втрати, на підставі ст. 625 ЦК України.

Постановою Вищого господарського суду України № 904/2743/16 від 12.09.2017 постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.04.2017 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2017 у справі № 904/2743/16 в частині позовних вимог про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" 4645314,60 грн пені, 1049108,99 грн інфляційних втрат та 439462,77 грн - 3% річних скасовано та в цій частині справу передано на новий розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

Дослідивши обставини справи, судом встановлено, що оплата поставленого природного газу частково відбувалась за рахунок власних коштів відповідача, а частково проведена на підставі спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 (а.с. ).

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», у редакції, чинній до 01.10.2015, зокрема визначено, що розрахунки за поставлений природний газ здійснюються споживачами відповідно до умов договорів, укладених з гарантованими постачальниками природного газу. Для проведення розрахунків за спожитий природний газ гарантовані постачальники, їх структурні підрозділи, а також підприємства, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам з метою реалізації природного газу для потреб усіх категорій споживачів, відкривають в установах уповноважених банків поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів. Уповноважені банки, які обслуговують поточні рахунки із спеціальним режимом використання, визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання та Порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ затверджуються Кабінетом Міністрів України. Забороняється зарахування коштів за природний газ, спожитий усіма категоріями споживачів на інші рахунки.

Як зазначалося, за умовами п. 6.2. укладеного між сторонами договору, оплата за газ здійснюється з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання відповідача на поточний рахунок із спеціальним режимом використання позивача відповідно до вимог Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» кожного банківського дня розрахункового місяця згідно з нормативами розподілу коштів, затвердженими відповідною постановою НКРЕ та зараховується як оплата за газ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 247 «Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ»визначено, що алгоритм (порядок) розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів (далі - алгоритм розподілу коштів), та нормативи перерахування коштів із зазначених поточних рахунків на поточні рахунки газотранспортних, газорозподільних, газопостачальних підприємств та поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Гарантовані постачальники (далі - газопостачальні підприємства) та їх структурні підрозділи, а також підприємства, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, відкривають в установах відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" або публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", або публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - уповноважений банк) поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів (далі - поточні рахунки), в порядку, визначеному Національним банком.

Газопостачальні підприємства та їх структурні підрозділи обумовлюють у відповідному договорі банківського рахунка право банку на договірне списання (перерахування) з поточних рахунків коштів, що надходять за спожитий природний газ.

Уповноважений банк подає НКРЕ перелік відкритих газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами поточних рахунків, а також поточних рахунків, відкритих підприємствами, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам.

Перелік поточних рахунків, відкритих в установах уповноваженого банку газопостачальними підприємствами та їх структурними підрозділами, а також підприємствами, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, затверджується НКРЕ та доводиться до відома Національного банку, газопостачальних підприємств, підприємств поштового зв'язку, підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, а також споживачів шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Кабінету Міністрів України.

Газопостачальні підприємства інформують споживачів, які розташовані на території провадження діяльності, пов'язаної з постачанням природного газу за регульованим тарифом, про відкриті в уповноваженому банку поточні рахунки.

Усі категорії споживачів оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання (далі - поточні рахунки), відкриті в установах відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" або публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", або публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - уповноважений банк) гарантованими постачальниками (далі - газопостачальні підприємства) та їх структурними підрозділами для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ.

Установи уповноваженого банку здійснюють згідно з умовами договору банківського рахунка перерахування у повному обсязі коштів за спожитий природний газ з поточних рахунків, відкритих структурними підрозділами газопостачальних підприємств, на поточний рахунок, відкритий газопостачальним підприємством, двічі на день, а саме: до 10 години - перераховується залишок коштів на початок операційного дня; до 17 години - перераховуються усі кошти, що надійшли протягом операційного дня на поточні рахунки, відкриті структурними підрозділами газопостачальних підприємств.

Установи уповноваженого банку згідно з умовами договору банківського рахунка до 12 години операційного дня здійснюють: розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів газопостачальних підприємств, споживачів відповідно до затверджених НКРЕ нормативів перерахування коштів; перерахування коштів, розподілених згідно з нормативами їх перерахування, на поточні рахунки підприємств, що здійснюють продаж природного газу газопостачальним підприємствам, а також на поточні рахунки, які не є поточними рахунками із спеціальним режимом використання газотранспортних, газорозподільних, газопостачальних підприємств.

Газопостачальні підприємства розраховують нормативи перерахування коштів відповідно до затвердженого НКРЕ алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки (далі - алгоритм розподілу коштів), та подають їх щомісяця до п'ятого числа до НКРЕ для затвердження. Нормативи перерахування коштів доводяться НКРЕ до відома уповноваженого банку не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку місяця, в якому застосовуватимуться такі нормативи.

Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 02.08.2012 №1000 затверджено "Алгоритм розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу", відповідно до п.1.1. якого цей алгоритм установлює порядок розподілу публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України», публічним акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України» та публічним акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк» коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання гарантованого постачальника, що надходять за використаний природний газ від усіх категорій споживачів, а також механізм розрахунку гарантованими постачальниками нормативів перерахування коштів на поточні рахунки газотранспортних, газорозподільних підприємств, гарантованих постачальників та на поточні рахунки із спеціальним режимом використання підприємств, що здійснюють продаж природного газу гарантованим постачальникам.

У п. 1.2 вказаної вище постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 02.08.2012 №1000 визначено, що його дія не поширюється на відносини, пов'язані з остаточним розрахунком гарантованого постачальника природного газу та його структурних підрозділів із власником природного газу, газотранспортними, газорозподільними підприємствами відповідно до умов укладених договорів та погашенням заборгованості споживачів за спожитий природний газ.

Постановою КМУ від 30.09.2015 № 792 "Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ", з прийняттям якої втратила чинність вказана вище постанова КМУ № 247 від 26.03.2008, також затверджено порядок проведення розрахунків за спожитий природний газ, якого дотримувалися сторони у справі, оскільки останній платіж, на що звертає увагу скаржник, здійснено у листопаді 2015 року.

Разом з тим, як зазначалося, відповідно до ст.7 Господарського кодексу України, відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Згідно зі ст.12 Господарського кодексу України, держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Зокрема, засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Виходячи з вищевикладених норм, Державою визначено спеціальний режим проведення взаєморозрахунків, що, по суті, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами.

Разом з тим, відсутність можливості відповідача впливати на порядок, строки та розмір розрахунків з позивачем за поставлений природний газ також підтверджується постановами Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.09.2015р. та Київського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2015 у справі №826/14424/15, які залишені без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.01.2016.

З огляду на викладене, у несвоєчасному проведенні оплати за поставлений природний газ відсутні вина відповідача.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, розрахунки з позивачем за природний газ, поставлений в січні 2013, березні 2013, квітні 2013, грудні 2013, жовтні 2014, листопаді 2014, грудні 2014, січні 2015, лютому 2015, березні 2015, квітні 2015 та травні 2015 були проведені на підставі спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

Взаємовідносини між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, Департаментом фінансів Дніпропетровської облдержадміністрації, Публічним акціонерним товариством "Дніпрогаз", Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", як учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою КМУ № 20 від 11.01.2005 та визначені Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики, НАК "Нафтогаз України" № 55/57/43 від 03.02.2009, який був чинним станом на час отримання субвенцій за протокольними рішеннями.

В пунктах 2,3 спільних протокольних рішень сторони передбачили порядок та строки проведення взаєморозрахунків та визначили, що усі учасники розрахунків не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок перераховують кошти наступному учаснику розрахунків.

Таким чином, передбачалося не тільки надання державою коштів на погашення заборгованості, але також змінювалися порядок і строки виконання боржником грошових зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі договору купівлі-продажу №13-119-Н від 04.01.2013.

Заборгованість за природний газ, поставлений в січні 2013 року, була погашена 27.03.2013, відповідно до протокольних рішень № 501 та № 502 від 20.02.2013; заборгованість за природний газ, поставлений в березні 2013 року, була погашена 29.03.2013, відповідно до протокольного рішення № 701 від 20.03.2013; заборгованість за природний газ, поставлений в квітні 2013 року, була погашена 26.04.2013, відповідно до протокольного рішення № 700 від 20.03.2013; заборгованість за природний газ, поставлений в грудні 2013 року, була погашена 27.01.2014 та 30.01.2014, відповідно до протокольних рішень № 36 та №37 від 20.01.2014; заборгованість за природний газ, поставлений в жовтні-листопаді 2014 року, була погашена 25.11.2014, відповідно до протокольних рішень № 2264, 2265, 6655 від 20.11.2014; заборгованість за природний газ, поставлений в листопаді-грудні 2014 року, була погашена 23.12.2014, відповідно до протокольних рішень № 2396, 2397 від 16.12.2014; заборгованість за природний газ, поставлений в січні 2015 року, була погашена 24.02.2015 та 25.02.2015, відповідно до протокольних рішень № 127 та № 129 від 21.01.2015; заборгованість за природний газ, поставлений в січні-лютому 2015 року, була погашена 26.02.2015, відповідно до протокольного рішення № 396 від 19.02.2015; заборгованість за природний газ, поставлений в лютому 2015 року, була погашена 05.03.2015, відповідно до протокольного рішення № 398 від 19.02.2015; заборгованість за природний газ, поставлений в березні 2015 року, була погашена 26.03.2015., відповідно до протокольних рішень № 689 та № 692 від 20.03.2015; заборгованість за природний газ, поставлений в квітні 2015 року, була погашена 26.05.2015 та 04.06.2015, відповідно до протокольних рішень № 1170 та № 1171 від 20.05.2015; заборгованість за природний газ, поставлений в травні 2015 року, була погашена 01.07.2015, 02.07.2015 та 27.07.2015, відповідно до протокольних рішень № 1399, № 1401 від 18.06.2015, № 1652, 1653, 1654 від 20.07.2015.

Отже, погашення заборгованості за природний газ, поставлений в січні 2013, березні 2013, квітні 2013, грудні 2013, жовтні 2014, листопаді 2014, грудні 2014, січні 2015, лютому 2015, березні 2015, квітні 2015 та травні 2015, відбулось у порядку та строки, передбачені спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків.

Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що оскільки ПАТ "Дніпрогаз" було позбавлене можливості самостійно впливати на строк оплати вартості природного газу, визначений п. 6.1. договору, беручи до уваги, що розрахунки за спожитий природний газ проводилися у порядку та на умовах, визначених постановами КМУ № 247 від 26.03.2008, № 792 від 30.09.2015, п. 6.2. договору, а остаточні розрахунки з позивачем проведено відповідно до постанови КМ України №20 від 11.01.2005, підстави для застосування штрафних санкцій у вигляді пені, та нарахування 3% річних, інфляційних втрат, передбачених ст. 625 ЦК України, відсутні.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України (постанови від 10.02.2016 у справі № 902/1652/13, від 25.03.2015 у справі № 924/1265/13, від 09.09.2014 у справах №№ 5011-1/1043-2012-42/528-2012, 5011-35/1272-2012-42/527-2012, 5011-35/1533-2012-19/522-2012 та ін.).

За таких обставин, у задоволенні позову в частині стягнення 4645314,60 грн. пені, 1049108,99 грн. інфляційних втрат та 439462,77 грн. - 3% річних, слід відмовити.

Згідно зі ст. 49 ГПК України, судовий збір слід покласти на позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 525, 526, 629, 655, 692, 712 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову в частині стягнення 4645314,60 грн. пені, 1049108,99 грн. інфляційних втрат та 439462,77 грн. - 3% річних - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня підписання повного рішення.

Повне рішення складено 04.12.2017

Суддя М.О.Ніколенко